ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.09.2020м. ДніпроСправа № 904/1238/20
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Татарчука В.О. за участю секретаря судового засідання Нечепоренко Є.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом комунального підприємства Кривбасводоканал (м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.)
до товариства з обмеженою відповідальністю Укрбурвибух (м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.)
про стягнення заборгованості з плати за понаднормативний скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у сумі 23331,39грн
Представники:
від позивача: Мамалига З.І.
від відповідача: Стригунова Г.І.
СУТЬ СПОРУ:
Комунальне підприємство Кривбасводоканал звернулось з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Укрбурвибух про стягнення 17376,65грн - заборгованості з плати за понаднормативний скид стічних вод до системи централізованого водовідведення, 104,28грн - інфляційних втрат, 1216,37грн - 7% штрафу, 4242,76грн - пені, 391,33грн - 3% річних.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним:
- за результатами хімічного аналізу відібраних проб з лотка контрольного колодязя (КК-2) ТОВ Укрбурвибух за адресою вул. Клайпедська, 2а було виявлено перевищення допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин за показниками фосфати -13,9мг/дм 3 , при допустимій концентрації 3,9мг/дм 3 ;
- відповідно до Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, затверджених рішенням Криворізької міської ради від 13.02.2019 №79, договору № 348 про надання послуг з центрального постачання питної води і водовідведення від 18.04.2007 відповідач повинен сплатити 17376,65грн - заборгованості з плати за понаднормативний скид стічних вод до системи централізованого водовідведення, а також 104,28грн - інфляційних втрат, 1216,37грн - 7% штрафу, 4242,76грн - пені і 391,33грн - 3% річних.
Відповідач заперечує проти позову, посилаючись на те, що:
- відібрана контрольна проба стічних вод з лотка колодязя, а не з труб відведення від будівель ТОВ Укрбурвибух не доводить, що забруднення стічних вод фосфатами спричинені саме відповідачем;
- твердження позивача, що визначивши в акті розмежування балансової належності мереж водовідведення контрольний колодязь (КК-2) для взяття проб, ТОВ Укрбурвибух взяло на себе відповідальність за якість стічних вод, які надходять до колодязя від всіх споживачів послуг водовідведення позивача є безпідставним, оскільки ТОВ Укрбурвибух відповідальне тільки за якість своїх стічних вод.
В судовому засіданні 17.09.2020 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
ВСТАНОВИВ:
18.04.2007 між комунальним підприємством Кривбасводоканал (виробник) та товариством з обмеженою відповідальністю Укрбурвибух (споживач) укладено договір № 348 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення.
Згідно з пунктами 1.1 зазначеного договору, Кривбасводоканал зобов`язується забезпечити споживача питною водою, виробником якої є ДПП Кривбаспромводопостачання з якістю, що відповідає Держстандарту 2874-82 Вода питна , та прийняти від нього стічні води (на підставі Правил № 2202 від 29.09.2004), а споживач зобов`язується прийняти та оплатити питну воду за встановленими тарифами згідно наданої заявки орієнтовно в обсязі 1884 м 3 /рік, а також стічні води в обсязі 1884м 3 /рік.
Відповідно до п. 1.2 договору, об`єкти користування водопостачанням та водовідведенням: адмін. приміщення по вул. Клайпедській, 2а.
Пунктом 1.5 договору визначено, що вода подається споживачу при наявності водовимірювальних приладів, встановлених за рахунок споживача, своїми силами, згідно з технічними умовами Кривбасводоканалу . Встановлено лічильник тип ЛВ 2,5, завод. номер 122590, начальні показники приладу обліку води 02227, місце встановлення: вул. Клайпедська, 2а.
Кількість стічних вод, що надходять до каналізації, визначається за кількістю води, що надходить із комунального водопроводу та інших джерел водопостачання (з відрахуванням води на технологічні потреби), згідно з показниками приладів обліку (п. 1.12 договору).
Згідно з п. 3.1 договору, розрахунки за надані послуги водопостачання та водовідведення здійснюються споживачем у грошовій формі протягом трьох банківських днів після пред`явлення платіжного доручення, рахунку, або квитанції.
Предметом доказування у даній справі є обставини, пов`язані з наявністю підстав для стягнення з відповідача плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до систем централізованого водовідведення.
Суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги з таких підстав.
Наказом Міністерства житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 затверджено Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (далі - Правила №190), які визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Правила №316).
З метою забезпечення в м. Кривому Розі дії механізму приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, відповідно до вимог статей 13, 13 1 Закону України Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення , пункту 4 розділу І Правил №316 рішенням виконкому Криворізької міської ради від 13.02.2019 №79 затверджено Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу (далі - Правила №79).
Водокористувачі зобов`язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території (п. 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України).
Відповідно до п.п. 4.5 п. 1 розділу II Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення №316 від 01.12.2017 Виробники повинні, зокрема контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий відбір контрольних проб, пред`являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки на оплату за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання.
Згідно з п. 2 Правил №316 підприємства зобов`язані, виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки на оплату за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Пунктом 6 розділу VI Правил №316 встановлено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів, виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача.
Пунктом 1.2 Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, затверджених рішенням виконкому Криворізької міської ради №79 від 13.02.2019, передбачено сферу дії Правил, а саме: ці Правила поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (надалі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи в контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу або безпосередньо в каналізаційні очисні споруди міста (надалі - споживачі).
Так, 21.03.2019 о 12:00 на підставі договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №348 від 18.04.2007, Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, затвердженими рішенням виконкому Криворізької міської ради від 13.02.2019 №79, Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення від 01.12.2017 №316, з метою здійснення контролю за якістю стічних вод, що надходять до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, у контрольному колодязі КК-2, з лотка згідно акту розподілу балансової належності мереж водовідведення й експлуатаційної відповідальності сторін від 13.08.2008 на об`єкті ТОВ Укрбурвибух за адресою: вул. Клайпедська, 2а у присутності представника споживача заступника директора з загальних питань Коваленко О., здійснено відбір проб стічних вод (проба №60, контрольна, арбітражна), про що складено відповідний акт про відбір проб стічних вод №48 від 21.03.2019, підписаний у двосторонньому порядку.
Точки розподілу, в яких здійснюється передача послуг від КП Кривбасводоканал до споживача, зазначені у актах розмежування балансової належності є невід`ємною частиною договору (п. 6.1 договору).
Згідно з результатами хімічного аналізу проб (проба №60) стічних вод ТОВ Укрбурвибух , відібраних 21.03.2019, виконаного хіміко-бактеріологічною лабораторією КП Кривбасводоканал (протокол №190 від 18.03.2019 дослідження якості стічних вод), встановлено, що якість стічних вод не відповідає вимогам Правил №79.
Як зазначалось вище, між сторонами було укладено договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення.
Відповідно до п. 3.7 договору від 18.04.2007 № 348, величина плати за скидання стічних вод в комунальну каналізаційну мережу розраховується згідно з п. 6 Правил приймання стічних вод в комунальну каналізаційну мережу м. Кривого Рогу . При перевищенні вмісту забруднюючих речовин у стічних водах у контрольному колодязі споживача, в порівнянні з встановленими у Дозволі на скидання стічних вод, останній сплачує КП Кривбасводоканалу додаткову плату, яка нараховується з урахуванням встановленого нормативу плати за скидання понаднормативних забруднень та коефіцієнтом кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Так, у відібраних пробах (проба №60) з лотка контрольного колодязя (КК-2) ТОВ Укрбурвибух за адресою: вул. Клайпедська, 2а в результаті випробувань було виявлено перевищення допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин за наступними показниками: фосфати - 13,9мг/дм 3 , при допустимій концентрації 3,9мг/дм 3 , що підтверджується копією протоколу №233 від 26.03.2019 дослідження якості стічних вод.
Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу №79 від 13.02.2019, затверджено порядок визначення розміру плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення при порушенні вимог щодо якості й режиму їх скидання.
Відповідно до п. 6.8 Правил №79 визначення величини плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення виробника (Тс) розраховується за формулою:
Рс = Т х Qd + 5Т х Qpd +Kk x T x Qpz,
де: Т - тариф, установлений з надання послуг централізованого водовідведення споживачам, віднесеним до відповідної категорії, грн/м 3 ; віднесеним до відповідної категорії, грн/м 3 ,
Т= 6,804 грн/м 3 (з ПДВ) за період з 14.10.2018 по 31.12.2018;
Т= 13,152 грн/м 3 (з ПДВ) з 01.01.2019.
Qd - об`єм скинутих споживачем стічних вод у межах, обумовлених договором, м 3 ;
Qpd - об`єм скинутих споживачем стічних вод понад обсяги,обумовлені договором, м 3 ;
Qpz - обсяг скинутих стічних вод з понаднормативними забрудненнями, м 3 ;
Кк - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Згідно з п. 6.17 Правил №79, додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням ДК, що встановлено контрольним аналізом і підтверджено актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів.
Додаткова плата стягується за весь обсяг скинутих стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об`єкта.
Згідно з розрахунком позивача додаткова плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненнями ТОВ Укрбурвибух до системи централізованого водовідведення міста Кривого Рогу за період з 22.12.2018 по 21.03.2019 складає 17376,65грн.
Дані про обсяги скинутих стічних вод споживача ТОВ Укрбурвибух використані позивачем з особистого кабінету споживача та згідно з даними служби технічної інспекції КП Кривбасводоканал за грудень 2018 року, січень, лютий, березень 2019 року складають: 187м 3 , 132 м 3 , 222 м 3 , 192 м 3 (відповідно).
Позивачем повідомлено відповідача листом від 29.03.2019 № 3334 з наданням копії протоколу досліджень якості стічних вод №233 від 26.03.2019 про виявлені порушення та необхідність приведення якості стічних вод у відповідність до Правил №79.
КП Кривбасводоканал був направлений цінним листом №3999 від 13.04.2019 (вручений відповідачу 20.04.2019) рахунок № 30 від 08.04.2019.
Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Пунктом 3.1 договору передбачено, що розрахунки за надані послуги водопостачання та водовідведення здійснюються споживачем у грошовій формі протягом трьох банківських днів після пред`явлення платіжного доручення, рахунку або квитанції.
Таким чином, кінцевий строк оплати відповідачем рахунку №30 від 08.04.2019 - 25.04.2019.
Однак, ТОВ Укрбурвибух не було сплачено заборгованість в сумі 17376,65грн.
Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
За порушення зобов`язання передбаченого п. 3.1 договору, споживач сплачує пеню у розмірі облікової ставки НБУ за весь строк прострочення, а за прострочення понад тридцяти днів додатково сплачує штраф у розмірі 7 % вартості (п. 5.1 договору).
Згідно з розрахунком позивача штраф 7% складає 1216,37грн, пеня за період з 25.04.2019 по 23.01.2020 - 4242,76грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За розрахунком позивача інфляційні втрати за період з травня 2019 року по грудень 2019 року складають 104,28грн, 3% річних за вказаний період - 391,33грн.
З приводу заперечень відповідача суд зазначає наступне.
Наявні матеріали справи дозволяють стверджувати про те, що відповідачем не виконані вимоги ч. 1 ст. 74 ГПК України та не доведено порушення позивачем чинного законодавства і договору № 348 від 18.04.2007 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення при здійсненні перевірки (відбору проб) та нарахуванні спірної плати за понаднормативний скид стічних вод.
Так, відповідач стверджує про те, що фактично в контрольний колодязь стікають стоки не тільки з його мереж, а й від інших споживачів, які знаходяться вище, на одній з ТОВ Укрбурвибух гілці каналізаційного колектора. На думку відповідача доказом наведеного є акт №3253КТІ від 04.10.2019 з додатком 1 Фактична схема водопостачання та водовідведення з яких вбачається, що вище, за межами території ТОВ Укрбурвибух розміщені гаражі та недіючий випуск іншого споживача, а тому проби необхідно було відбирати з труб відведення відповідача, а не з лотка колодязя.
Також, відповідач зазначає, що згідно з планом відведення земельної ділянки, кадастровий номер 1211000000:08:429:0018, наданої в оренду ТОВ Укрбурвибух , вище території товариства перебуває суміжний землекористувач - трест Кривбасшахтопроходка .
Суд зазначає, що як акт №3253КТІ від 04.10.2019 з додатком 1 Фактична схема водопостачання та водовідведення , так і план відведення земельної ділянки дозволяють стверджувати про лише те, що поряд з територією відповідача розташовані інші об`єкти. Однак, зазначені докази не свідчать про те, що в лоток контрольного колодязя (КК-2) стікають каналізаційні стоки інших споживачів.
Зі схеми до акту розмежування балансової належності мереж водовідведення та експлуатаційної відповідальності від 13.08.2008 видно, що стоки від ТОВ Укрбурвибух стікають у контрольний колодязь (КК-2), а далі через трубопровід Ду=800мм до каналізаційного колодязю (КК-1), який є межею розділу балансової належності мереж водовідведення на врізці.
Відповідно п. 1.4.19 Правил №79 визначено: контрольний колодязь - колодязь на каналізаційному випуску споживача, установлений безпосередньо перед приєднанням до каналізаційного колектора виробника або в іншому місці за погодженням з виробником з вільним доступом виробника до такого колодязя.
Укладаючи, даний двосторонній акт розмежування балансової належності мереж водовідведення та експлуатаційної відповідальності сторін від 13.08.2008, КП Кривбасводоканал та ТОВ Укрбурвибух визначили місце відбору проб стічних вод, а саме контрольний колодязь КК-2, чим останній взяв на себе відповідальність за якість стічних проб, що надходять до колодязю КК-2.
Акт про відбір проб стічних вод №48 від 21.03.2019, підписаний у двосторонньому порядку і зауваження з боку відповідача були відсутні.
Відповідач не скористався своїм правом, наданим споживачу п. 4.10 Правил №79 та не ініціював проведення паралельного та арбітражного аналізу контрольної проби.
Доказів того, що відбір проб здійснювався без дотримання вимог Правил прийняття стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу та з порушенням механізму проведення контролю за скиданням стічних вод, встановлених Правилами №79, Правилами №316, відповідач не надав.
Відповідно до п. 3.2 Правил №79 споживачі під час скидання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу повинні:
- дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних і якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів. Вимагати від субспоживачів виконання Правил;
- у разі зміни у своєму водовідведенні (передача будівель та каналізаційних мереж іншим власникам/користувачам, зміна технологічних процесів або зміні на 30% і більше попередніх обсягів водовідведення, виконання будівельних робіт на території об`єкта (у разі, якщо вони впливають чи можуть вплинути на виконання споживачем вимог до скиду, виданих виробником), приєднання субспоживача тощо), зміни власника, повідомляти виробника у семиденний строк про виникнення таких змін, у встановленому порядок отримувати у виробника технічні умови на водопостачання й водовідведення об`єкта та вносити відповідні зміни до договору.
Згідно з п. 4.11 Правил № 79, якість контрольної проби визначається контрольним аналізом лабораторії виробника відповідно до Закону України Про метрологію та метрологічну діяльність і вимог чинного законодавства України та підтверджується документами встановленого зразка: актом відбору проб стічних вод (додаток 4) і протоколом дослідження якості стічних вод (додаток 5).
Отже, відповідачем не доведено скиду стічних вод іншими суб`єктами.
Враховуючи вищезазначене, акт про відбір проб стічних вод №48 від 21.03.2019, протокол №190 від 18.03.2019 дослідження якості стічних вод є належними та допустимими доказами, якими було встановлено перевищення відповідачем допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин.
Позивачем правомірно нараховано додаткову плату за скид стічних вод з понаднормативним забрудненнями ТОВ Укрбурвибух до системи централізованого водовідведення міста Кривого Рогу за період з 22.12.2018 по 21.03.2019 на суму 17376,65грн.
З урахуванням викладеного, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 231, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов комунального підприємства Кривбасводоканал до товариства з обмеженою відповідальністю Укрбурвибух про стягнення заборгованості у сумі 23331,39грн задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Укрбурвибух (50019 м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області, вул. Прорізна, буд. 12б, ідентифікаційний код 30949675) на користь комунального підприємства Кривбасводоканал (50027 м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області, вул. Єсеніна, буд. 6а, ідентифікаційний код 03341316) 17376,65грн - заборгованості з плати за понаднормативний скид стічних вод до системи централізованого водовідведення, 104,28грн - інфляційних втрат, 1216,37грн - 7% штрафу, 4242,76грн - пені, 391,33грн - 3% річних, 2102грн - витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено: 28.09.2020
Суддя В.О. Татарчук
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2020 |
Оприлюднено | 29.09.2020 |
Номер документу | 91807220 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні