Рішення
від 23.09.2020 по справі 658/4688/19
КАХОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 658/4688/19

(провадження №2/658/482/20)

РІШЕННЯ

(заочне)

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2020 року м. Каховка Херсонської області

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

в складі головуючого судді Марків Т.А.,

за участю секретаря судового засідання Ганжевої В.Г.,

у судовому засіданні розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , теря особа - Каховська районна державна нотаріальна контора Херсонської області про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом та визнання права власності на земельну ділянку,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до відповідача з позовом про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом та визнання права власності на земельну ділянку.

В позовній заяві відображено наступну позицію (а.с. 3 - 5).

ОСОБА_1 після смерті свого дядька ОСОБА_3 у встановлений постановою Херсонського апеляційного суду додатковий строк звернувся до Каховської районної державної нотаріальної контори Херсонської області із заявою про прийняття спадщини, яка складається із земельної ділянки, площею 7,2598 га.

Власником земельної ділянки, площею 7,2598 га, кадастровий номер 6523585500:17:007:0049 був ОСОБА_3 .

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з наявністю свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 виданого 31 жовтня 2018 року на ім`я ОСОБА_2 , яке нотаріус самостійно скасувати позбавлений можливості.

Вважає, що видачею свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_2 порушено його право на спадкування.

За вказаних обставин, позивач просив визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом від 31 жовтня 2018 року за реєстровим номером № 520, виданого Каховською районною нотаріальною конторою Херсонської області на ім`я відповідача - ОСОБА_2 ; визнати за позивачем право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,2598 га, кадастровий номер 6523585500:17:007:0049, розташовану на території Зеленопідської (колишня назва - Червоноперекопська) сільської ради Каховського району Херсонської області.

Відзив на позов не надходив.

В судове засідання представник позивача не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, відповідно до змісту якої на задоволенні позову наполягав в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідач, належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання, проте в судові засідання не з`являлася, про причини неявки, їх поважність суд не оповістила; будь-яких заяв чи клопотань від неї не надходило.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.

Судом ухвалено про заочний розгляд справи за відсутності її учасників.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 на праві власності належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,2598 га, кадастровий номер 6523585500:17:007:0049, розташована на території Зеленопідської (Червоноперекопської) сільської ради Каховського району Херсонської області, що підтверджується відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 21).

Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 20).

Позивач є племінником померлого ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження його батька ОСОБА_4 та копією свідоцтва про народження самого ОСОБА_1 (а.с. 17, 18).

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії від 11 лютого 2005 року (а.с. 19).

Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері (стю 1262 ЦК України).

Згідно до ч. 3 ст. 1266 ЦК України, племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Отже, позивач є спадкоємцем ОСОБА_3 другої черги, що відповідає вимогам ст. 1266 ЦК України.

Постановою Херсонського апеляційного суду від 17 вересня 2019 року позов ОСОБА_1 задоволено, визначено додатковий строк для одання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1

Постановою державного нотаріуса Каховської районної державної нотаріальної контори Херсонської області від 22 жовтня 2019 року (а.с. 11), ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно ОСОБА_3 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з видачею 31 жовтня 2018 року на ім`я ОСОБА_2 свідоцтва про право на спадщину за законом, та неможливістю нотаріусом скасувати таке свідоцтво. Інших підстав для відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину позивачу, нотаріусом не встановлено та не зазначено.

Вказаною постановою встановлено, що після смерті ОСОБА_3 заведено спадкову справу № 246/2018. 31 жовтня 2018 року із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину звернулась особа, яка проживала однією сім`єю зі спадкодавцем не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини - ОСОБА_2

17 жовтня 2019 року із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про права на спадщину в зв`язку з продовженням додаткового строку згідно постанови Херсонського апеляційного суду від 17 вересня 2019 року звернувся племінник померлого - ОСОБА_1 .

Інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини та/або відмову від прийняття спадщини не зверталися.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (стаття 1216 ЦК України).

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Таким чином, після смерті ОСОБА_3 спадкоємцями за законом є: другої черги його племінник ОСОБА_1 , четвертої черги - ОСОБА_2 .

Статтею 1301 ЦК України визначено, що свідоцтво про право на спадщину може бути визнано недійсним не лише тоді, коли особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, але й за інших підстав, установлених законом.

Відповідно до п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 № 7, іншими підставами можуть бути: визнання заповіту недійсним, визнання відмови від спадщини недійсною, визнання шлюбу недійсним, порушення у зв`язку з видачею свідоцтва про право на спадщину прав інших осіб тощо.

Оскільки позивач є спадкоємцем другої черги, що прийняв спадщину після смерті свого дядька, тому видача свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_2 , як спадкоємцю померлого за законом четвертої черги, порушує право ОСОБА_1 на спадщину після смерті ОСОБА_3 , що є підставою для визнання в судовому порядку вказаного свідоцтва недійсним.

Відповідно до положень ст. 12, ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі (ч.5 ст. 81 ЦПК України).

Зважаючи на те, що судом визнано обґрунтованими позовні вимоги про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину, оформлення спадкових прав спадкоємцем ОСОБА_1 має бути вирішено державним нотаріусом у відповідності до вимог ЦК України, Закону України Про нотаріат та Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Так, оформлення прав на спадкове майно входить до виключної компетенції органів нотаріату, втручання суду в їх діяльність та вирішення питань, що належать до їх виключної компетенції не допускається.

Вказане відповідає роз`ясненням Пленуму Верховного Суду України, викладених в постанові Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року № 7, згідно п. 23 якої, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають.

Таким чином, суд прийшов до висновку про те, що позов в частині визнання за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,2598 га, кадастровий номер 6523585500:17:007:0049, задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 3, 10, 13, 18, 263, 265, 268, 280, 282 ЦПК України,

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 (адреса реєстраційного обліку місця проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до ОСОБА_2 (адреса реєстраційного обліку місця проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ), третя особа Каховська районна державна нотаріальна контора Херсонської області(юридична адреса: м. Каховка, вул. Велика Куликовська, 118; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 24754413) про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом та визнання права власності на земельну ділянку задовольнити частково.

Визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом, що видане Каховською державною нотаріальною конторою Херсонської області та зареєстроване в реєстрі за № 520 на ім`я ОСОБА_2 на земельну ділянку, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,2598 га, що знаходитья на території Зеленопідської (колишня назва - Червоноперекопської) сільської ради Каховського району Херсонської області.

В задоволенні позовних вимог про визнання за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,2598 га, кадастровий номер 6523585500:17:007:0049, розташовану на території Зеленопідської (Червоноперекопської) сільської ради Каховського району Херсонської області відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про перегляд заочного рішення або апеляційної скарги, якщо заяву про перегляд заочного рішення та/або апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання заяви про перегляд заочного рішення та залишення її без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (або постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення) до Херсонського апеляційного суду через Каховський міськрайонний суд Херсонської області.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду заяви повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.А. Марків

СудКаховський міськрайонний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення23.09.2020
Оприлюднено29.09.2020
Номер документу91835230
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —658/4688/19

Ухвала від 16.08.2021

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Лященко В. В.

Рішення від 23.09.2020

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Марків Т. А.

Рішення від 23.09.2020

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Марків Т. А.

Ухвала від 24.07.2020

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Марків Т. А.

Ухвала від 22.06.2020

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Марків Т. А.

Ухвала від 22.06.2020

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Марків Т. А.

Ухвала від 22.06.2020

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Марків Т. А.

Ухвала від 20.05.2020

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Марків Т. А.

Ухвала від 13.05.2020

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Марків Т. А.

Ухвала від 17.12.2019

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Марків Т. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні