ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
28.09.2020Справа № 910/5584/20
За позовомБази виробничо-технологічної комплектації Національної гвардії України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Група будівельних компаній «Добробуд» простягнення 5873,85 грнСуддя Смирнова Ю.М.
Без виклику учасників справи
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
База виробничо-технологічної комплектації Національної гвардії України звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Група будівельних компаній «Добробуд» штрафних санкцій у розмірі 5873,85 грн за неналежне виконання умов Договору на виконання проектних робіт №145 від 15.08.2019.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.04.2020 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №910/5584/20, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Вказаною ухвалою суду з урахуванням п. 4 розділу X «Прикінцеві положення» Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-IX від 30.03.2020) встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали, але не менше, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Ухвала суду про відкриття провадження у справі №910/5584/20 двічі направлялася на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Однак, відповідні відправлення були повернуті поштовою установою із відмітками «за закінченням терміну зберігання».
17.07.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», за змістом якого процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X «Прикінцеві положення» Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Відтак, строк для подання відзиву на позов у даній справі сплив 07.08.2020.
Однак, відзиву на позов відповідачем не подано.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За приписами ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, у відповідності до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
15.08.2019 між Базою виробничо-технологічної комплектації Національної гвардії України (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Група будівельних компаній «Добробуд» (виконавець) укладено договір на виконання проектних робіт №157 (надалі Договір).
Відповідно до п. 1.1 Договору виконавець зобов`язується власними силами та засобами за завданням замовника виконати коригування стадії «Проект» проектно-кошторисної документації (ДК021:2015 71220000-6 послуги з архітектурного проектування) по об`єкту «Будівництво двох 35-ти квартирних житлових будинків на території військової частини» 3027 НГУ у м.Вишгороді Київської області: І черга житловий будинок на 35 квартир, ІІ черга житловий будинок на 35 квартир» (далі роботи) згідно з умовами цього Договору, а замовник зобов`язується прийняти результат таких робіт проектно-кошторисну документацію та здійснити її оплату на умовах цього Договору.
Згідно з п.п.1.2 Договору роботи за цим Договором виконуються на підставі завдання на проектування (коригування), містобудівних умов і обмежень, що надаються замовником виконавцю та з обов`язковим врахуванням відповідних положень чинного законодавства України.
Пунктами 1.3, 1.4 Договору передбачено, що виконавець розпочинає роботи за Договором не пізніше 3 календарних днів з моменту отримання від замовника документів, передбачених п.1.2. цього Договору. Виконання робіт виконавцем, їх приймання та перевірка замовником здійснюється виходячи з вимог завдання на проектування (коригування), містобудівних умов і обмежень, інших вихідних даних, наданих замовником, норм ДБН та чинного законодавства України.
Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та надання замовником завдання на проектування і діє до 31.12.2019 (п. 3.1 Договору).
За правовою природою укладений між сторонами Договір є договором підряду на проведення проектних робіт.
Відповідно до ст. 887 Цивільного кодексу України за договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт підрядник зобов`язується розробити за завданням замовника проектну або іншу технічну документацію та (або) виконати пошукові роботи, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити їх. До договору підряду на проведення проектних і пошукових робіт застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 888 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт замовник зобов`язаний передати підрядникові завдання на проектування, а також інші вихідні дані, необхідні для складання проектно-кошторисної документації. Завдання на проектування може бути підготовлене за дорученням замовника підрядником. У цьому разі завдання стає обов`язковим для сторін з моменту його затвердження замовником. Підрядник зобов`язаний додержувати вимог, що містяться у завданні та інших вихідних даних для проектування та виконання пошукових робіт, і має право відступити від них лише за згодою замовника.
У відповідності до ст. 890 Цивільного кодексу України підрядник зобов`язаний: 1) виконувати роботи відповідно до вихідних даних для проведення проектування та згідно з договором; 2) погоджувати готову проектно-кошторисну документацію із замовником, а в разі необхідності - також з уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування; 3) передати замовникові готову проектно-кошторисну документацію та результати пошукових робіт; 4) не передавати без згоди замовника проектно-кошторисну документацію іншим особам; 5) гарантувати замовникові відсутність у інших осіб права перешкодити або обмежити виконання робіт на основі підготовленої за договором проектно-кошторисної документації.
Відповідно до ст. 846 Цивільного кодексу України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду. Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов`язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов`язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.
Пунктом 3.2 Договору встановлено, що загальний термін виконання робіт виконавцем за цим Договором передбачений графіком виконання та оплати робіт (Додаток 2). У випадку порушення строків встановлених Додатком 2 цього Договору відповідальність виконавця регулюється розділом 8 цього Договору та чинним законодавством України.
У Додатку №2 до Договору сторони погодили такий графік виконання та оплати робіт обумовлених Договором робіт:
- 1 етап: Проектна документація: генеральний план, архітектурні рішення, конструктивні рішення, опалення і вентиляція, водопровід і каналізація, газопостачання, електротехнічні рішення, блискавкозахист, внутрішньоплощадкові інженерні мережі, проект організації будівництва; термін виконання 27.07.2019 17.08.2019; вартість без ПДВ 21600,00 грн, ПДВ 20% 4320,00 грн, всього за 1 етап разом з ПДВ 25920,00 грн;
- 2 етап: кошторисна документація, пояснювальна записка та техніко-економічні показники; термін виконання 10.08.2019 24.08.2019; вартість без ПДВ 9450,00 грн, ПДВ 20% 1890,00 грн, всього за 2 етапом разом з ПДВ 11340,00 грн.
Відповідно до п. 3.3 Договору датою закінчення виконання робіт вважається дата підписання сторонами актів здавання-приймання (далі - акти) створеної згідно умов цього Договору проектної документації.
Згідно з п.п. 3.4, 3.5 Договору виконавець має право достроково виконати свої зобов`язання за Договором. Строки та етапи виконання робіт можуть бути змінені з внесенням відповідних змін у Договір у разі: виникнення обставин непереборної сили; внесення замовником змін до вихідних даних на проектування (коригування).
У відповідності до п. 4.2 Договору виконавець зобов`язаний, зокрема, виконувати роботи відповідно до вихідних даних для проведення проектування та згідно з цим Договором в строк, обумовлений п. 3.2 цього Договору за умови своєчасної оплати відповідно до Додатку 2 цього Договору; передати замовнику у порядку, передбаченому Договором закінчені роботи (виготовлену проектну документацію); у випадку виникнення обставин, що перешкоджають виконанню робіт в строки, передбачені Договором, та не залежать від виконавця, останній має право ставити перед замовником питання про перенесення строків виконання робіт, при цьому сторони укладають додаткову угоду та вносять відповідні зміни до термінів виконання робіт. До вищезазначених обставин відносять обставини форс-мажору та порушення замовником термінів оплати робіт відповідно до Додатку 2 до цього Договору; передавати замовнику за актом проектну документацію, у порядку передбаченому умовами цього Договору; письмово повідомляти замовника про хід виконання зобов`язань за цим Договором, про обставини, що перешкоджають його виконанню, а також про заходи, необхідні для усунення в 3-денний термін з моменту їх виявлення.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим до виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
З огляду на умови Договору (п.п. 3.2, 3.3 Договору, Додаток №2 до Договору) відповідач зобов`язаний був виконати обумовлені Договором роботи та передати позивачу відповідну документацію за актами здавання-приймання: до 17.08.2019 по 1 етапу робіт та до 24.08.2019 по 2 етапу робіт.
Однак, з наявного у справі акту №1 здачі-приймання виконаних робіт по Договору №157 від 15.08.2020 вбачається, що роботи (коригування проектно-кошторисної документації на стадії проект по об`єкту «Будівництво двох 35-ти квартирних житлових будинків на території військової частини» 3027 НГУ у м.Вишгороді Київської області: І черга житловий будинок на 35 квартир, ІІ черга житловий будинок на 35 квартир. Коригування») фактично виконані відповідачем лише 18.12.2019.
Судом враховується, що в адресованому позивачу листі №1/2 від 12.02.2020 (відповіді на претензію про сплату пені та штрафу за несвоєчасне виконання зобов`язань) відповідач зазначає про те, що така документація була фактично передана замовнику 15.08.2019 і саме після проходження державної експертизи проектної документації ним було роздруковано 38 томів в чотирьох екземплярах робочої документації та передано її замовнику.
Проте, докази передачі позивачу у встановленому Договором порядку такої документації раніше, аніж 18.12.2019, у справі відсутні.
Отже, матеріалами справи підтверджується та відповідачем належними і допустимим доказами не спростовано, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Група будівельних компаній «Добробуд» порушено встановлені п. 3.2 Договору та Додатком №2 до Договору строки виконання обумовлений Договором робіт.
Такі дії відповідача є порушенням договірних зобов`язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом та Договором відповідальності.
Згідно з ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно з нормами ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Частиною 1 ст. 549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойка це грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
За змістом ч.ч. 2,3 ст. 549 Цивільного кодексу України, штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
Пунктом 8.3 Договору встановлено, що у випадку порушення виконавцем строку, передбаченого п. 3.2 цього Договору, виконавець сплачує замовнику пеню у розмірі 0,1 % від вартості робіт, з яких допущено прострочення виконання, за кожен день прострочення, але не більше облікової ставки НБУ.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо порушено господарське зобов`язання, в якому хоча б одна сторона є суб`єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов`язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов`язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах: за порушення строків виконання зобов`язання стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.
Оскільки судом встановлено факт прострочення виконання відповідачем зобов`язання щодо строків виконання передбачених Договором робіт і період прострочення перевищує 30 днів, вимоги позивача про стягнення з відповідача пені у розмірі 3700,35 грн (за загальний період прострочення з 18.08.2019 по 17.12.2019) та штрафу у сумі 2173,50 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню за розрахунком позивача, перевіреним судом.
Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 73, 74, 76-80, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Група будівельних компаній «Добробуд» (Україна, 01103, місто Київ, вулиця Професора Підвисоцького, будинок 6-В, офіс 68, ідентифікаційний код 33937437) на користь Бази виробничо-технологічної комплектації Національної гвардії України (Україна, 02093, місто Київ, вулиця Бориспільська, будинок 40-А, ідентифікаційний код 14323014) штрафні санкції у розмірі 5873 (п`ять тисяч вісімсот сімдесят три) грн 85 коп. та судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст. 256, 257, п.п.17.5 п. 17 Розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги через Господарський суд міста Києва протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.М. Смирнова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2020 |
Оприлюднено | 08.09.2022 |
Номер документу | 91840844 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Смирнова Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні