Рішення
від 28.09.2020 по справі 527/1154/20
ГЛОБИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 527/1154/20

провадження 2/527/459/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2020 року м. Глобине

Глобинський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Левицької Т.В.,

за участю секретаря судового засідання - Папенко Л.І.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Глобине в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Землянківської сільської ради Глобинського району Полтавської області, за участю третіх осіб: Глобинської державної нотаріальної контори Полтавської області, відділу у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом ,-

В С Т А Н О В И В:

08 липня 2020 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом.

У своїй заяві позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося спадкове майно у вигляді права на земельну частку (пай). За життя батько успадкував вказане право після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 рідної сестри ОСОБА_3 , яку за життя було включено до списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства ім. Котовського , згідно додатку № 1 до Державного акту на право колективної власності на землю серія ПЛ-19,зареєстрованого за №7 від 06 вересня 1995 року. Він є спадкоємцем майна за заповітом, проте одержати свідоцтво про право на спадщину на право на вказану земельну частку (пай) не може, оскільки батько за життя фактично прийняв спадщину, але не оформив спадкових прав, а тому правовстановлюючий документ на спадкове майно відсутній.

Посилаючись на викладене, позивач просив суд, визнати за ним в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , права на земельну частку (пай) розміром 4,04 умовних кадастрових гектари, розташовану на території Землянківської сільської ради Глобинського району Полтавської області та перебувала у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Котовського , яку він успадкував після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 рідної сестри - ОСОБА_3 , як особи, включеної до списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства ім. Котовського , який є додатком 1 до Державного акту на право колективної власності на землю серія ПЛ-19, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 7 від 6 вересня 1995 року.

Позивач - ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив проводити розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримував, просив задовольнити.

Представник відповідача - Землянківської сільської ради Глобинського району Полтавської області в підготовче засідання не з`явився, направив до суду заяву, в якій просив проводити розгляд справи без їх участі, щодо задоволення позовних вимог заперечень не мають.

Представник третьої особи - Глобинської державної нотаріальної контори в підготовче засідання не з`явився, направив до суду заяву, в якій просив проводити розгляд справи за його відсутності, проти позову не заперечував.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч. 1 ст. 198 ЦПК України підготовче судове засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 цього розділу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. У відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Представник третьої особи - Відділу у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області у підготовче засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового розгляду.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 223 ЦПК України,якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), крім відповідача, незалежно від причин неявки.

Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть № 00024931993, виданого Глобинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області 13 грудня 2019 року (а.с. 13).

За життя, ОСОБА_4 під № 364 була включена до Списку громадян-членів КСП ім. Котовського , який є Додатком 1 до Державного акта на право колективної власності на землю серія ПЛ-19, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 7 від 06.09.1995, розмір земельної частки (паю) земель колективної власності КСП ім. Котовського , розташованого на території Землянківської сільської ради Глобинського району Полтавської області становить 4,04 умовних кадастрових гектара (а.с. 18-20).

Згідно довідки №475, виданої виконавчим комітетом Землянківської сільської ради Глобинського району Полтавської області 22.05.2019, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно з записом в погосподарській книзі за №5 за 1996-2000 рр. виконкому Землянківськї сільської ради під №378 постійно проживала і була зареєстрована до 20.10.1997 року за адресою:Полтавська область, Глобинський район, с. Малинівка, в складі сім`ї проживала та була зареєстрована одна (а.с.14).

Відповідно до Довідки №476, виданої виконавчим комітетом Землянківської сільської ради Глобинського району Полтавської області 22.05.2019, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 була знята з реєстраційного обліку 20.10.1997 з адреси с. Малинівка Глобинського району Полтавської області до с. Тополь Лубенського району Полтавської області, згідно з записом в погосподарській книзі за №5 за 1996-2000 рр. виконкому Землянківськї сільської ради під №378(а.с.15) .

Як вбачається з довідки № 368, виданої виконкомом Землянківської сільської ради Глобинського району Полтавської області, за ОСОБА_4 , згідно з записом в погосподарській книзі № 5 за 1996-2000 роки виконкому Землянківської сільської ради за № 378 числиться житловий будинок, після смерті якої вступив у володіння та управління спадковим майном ОСОБА_2 (а.с.17).

Як вбачається із Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 60673589 від 24.06.2020, спадкова справа після померлої ОСОБА_4 не заведена, свідоцтва про право на спадщину на її підставі не видавалися (а.с.56).

Як вбачається із Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 60673606 від 24.06.2020, спадкова справа після померлої ОСОБА_4 заповіти та спадкові договори відсутні.

Згідно Довідки №1008, виданої виконавчим комітетом Землянківської сільської ради Глобинського району Полтавської області 20 грудня 2019 року, ОСОБА_2 , 1919 р.н., протягом шести місяців після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 рідної сестри ОСОБА_4 , фактично вступив у володіння та управління спадковим майном.

Правовідносини по спадкуванню майна після ОСОБА_4 виникли на час дії Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року.

Таким чином, спадкоємцем за законом після померлої ОСОБА_4 є її рідний брат ОСОБА_2 , який фактично вступив в управління спадковим майном.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого відділом РАГС Глобинського районного управління юстиції 28 липня 2003 року (а.с.8).

Позивач ОСОБА_1 є сином померлого ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а. с. 7).

Рішенням Глобинського районного суду Полтавської області від 12 листопада 2019 року встановлено факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про смерть НОМЕР_3 від 25.04.2000 року, запис № 32) та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , рнокпп: НОМЕР_4 , паспорт серії НОМЕР_5 ) були рідними племінником та тіткою по лінії батька - ОСОБА_2 (а.с. 10-12).

Як вбачається з дослідженої в судовому засіданні копі спадкової справи №14, заведеної 14 січня 2004 року в Глобинській державній нотаріальній конторі після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , заяву про прийняття спадщини за заповітом подав син померлого ОСОБА_1 . ОСОБА_5 відмовився від частини спадщини на користь брата. Нотаріусом визначено коло спадкоємців та встановлено, що єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після померлого ОСОБА_2 є ОСОБА_1 , на ім`я якого видано свідоцтва про право на спадщину за заповітом (а.с. 35-58).

24 червня 2020 року державний нотаріус Четвертої кременчуцької державної нотаріальної контори, виконуюча обов`язки завідувача Глобинської державної нотаріальної контори відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на право на земельну частку (пай), у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадкове майно (а.с.21).

Таким чином, спадкоємцем за законом після померлого ОСОБА_2 є його син ОСОБА_1 , який у встановленому законом порядку прийняв спадщину за заповітом.

Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно ч. 4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, тому позивач позбавлена можливості отримати дублікат правовстановлюючого документу на ім`я померлого.

Правовідносини по спадкуванню після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 виникли на час дії Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 524 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Відповідно до ч.1 ст. 529 названого кодексу при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках діти ( в тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року, при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).

Відповідно до ст. 534 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року, кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям. Заповідач може у заповіті позбавити права спадкоємства одного, кількох або всіх спадкоємців за законом.

Згідно ч.1, 2 ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Згідно п.2 Указу Президента України від 08.08.1995 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу,сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу є рівними.

У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , роз`яснено, що сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта на право власності на землю. Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Відповідно до п.1,3 ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

Як встановлено судом, за життя ОСОБА_4 набула право на земельну частку (пай) у землях колишнього КСП ім. Котовського , яке успадкував ОСОБА_2 , отже, право на вказану земельну частку є спадковим майном. Позивач є спадкоємцем за заповітом, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, інші спадкоємці, які прийняли спадщину, в тому числі які мають право на обов`язкову частку після померлого, відсутні.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позов є законним та обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.15,16 Цивільного Кодексу України, ст.10,11,60,212-215 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 , в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , права на земельну частку (пай) розміром 4,04 умовних кадастрових гектари, розташовану на території Землянківської сільської ради Глобинського району Полтавської області та перебувала у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Котовського , яку він успадкував після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 рідної сестри - ОСОБА_3 , як особи, включеної до списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства ім. Котовського , який є додатком 1 до Державного акту на право колективної власності на землю серія ПЛ-19, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 7 від 6 вересня 1995 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Глобинський районний суд Полтавської області.

Повне найменування ( ім`я) сторін та інших учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_5 , рнокпп: НОМЕР_4 );

Відповідачі: Землянківська сільська рада Глобинського району Полтавської області (Полтавська область, Глобинський район, с. Землянки, вул. Центральна,28, ЄДРПОУ: 22549784);

Треті особи без самостійних вимог щодо предмету спору: Глобинська державна нотаріальна контора (39000, Полтавська область, Глобинський район, м. Глобине, вул. Центральна, 212, код ЄДРПОУ:02899950), Відділ у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (39000, Полтавська обасть, Глобинський район, м. Глобине, вул. Центральна, буд. 287, код ЄДРПОУ: 39767930).

Суддя Т. В. Левицька

СудГлобинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення28.09.2020
Оприлюднено30.09.2020
Номер документу91855936
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —527/1154/20

Рішення від 28.09.2020

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 09.07.2020

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні