Рішення
від 28.09.2020 по справі 576/2694/19
ГЛУХІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 576/2694/19

Провадження № 2/576/97/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28.09.20 м. Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Сапона О.В.,

розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Глухівська районна державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Калинівка Хомутівського району Курської області Російської Федерації померла її прабабуся - ОСОБА_3 . Після її смерті на території України відкрилася спадщина у вигляді земельних ділянок, площею 1,10 га, та 4,25 га, розташованих на території Первомайської сільської ради Глухівського району Сумської області, наданих їй для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вона є її спадкоємицею за заповітом. Однак, коли вона звернулася до нотаріальної контори з приводу оформлення своїх прав на спадкове майно, то їй було відмовлено в цьому з тих підстав, що вона пропустила шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Вважає, що строк для прийняття спадщини вона пропустила з поважної причини, оскільки ОСОБА_3 , на день своєї смерті проживала та була зареєстрована на території РФ у своїй дочки - відповідачки ОСОБА_2 , яка не зважаючи на її прохання, свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , яке в обов`язковому порядку необхідне для звернення до нотаріуса їй не надіслала. Повторне свідоцтво про смерть вона отримала лише у листопаді 2019 року після звернення її дідуся ОСОБА_4 , який є сином померлої, у червні 2019 року до Шосткинського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області із заявою про витребування з відділу РАЦС Адміністрації Хомутівського району Курської області РФ. Це і завадило їй вчасно звернутися до нотаріальної контори. За таких обставин просить суд визначити їй додатковий строк в два місяці після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті прабабусі ОСОБА_3 .

Відповідно до п.42 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 3 від 01.03.2013 та роз`яснень, які містяться в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6-47/0/9-12 від 10.07.2012 на позови спадкоємця про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини поширюються правила виключної підсудності і вони пред`являються за місцем знаходження майна або основної його частини, якщо такі позови виникають із приводу нерухомого майна.

Зважаючи на вищезазначені вимоги закону ухвалою від 26 грудня 2019 року було відкрито провадження у даній справі. Справу призначено до розгляду на 28 вересня 2020 року.

Позивач в судове засідання не з`явилася, а представила заяву, в якій підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просить розглядати справу без її участі.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання також не з`явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.

Враховуючи те, що відповідач по справі зареєстрована та проживає на території Російської Федерації за адресою: АДРЕСА_1 , судом, відповідно до Конвенції Про правову допомогу та правові відносини по цивільним, сімейним та кримінальним справам від 22 січня 1993 року, компетентному суду Російської Федерації було направлено окреме доручення про вручення документів та допит відповідача ОСОБА_2 з приводу позовних вимог.

На виконання вказаного доручення 25.06.2020 до Глухівського міськрайонного суду Сумської області надійшло підтвердження про вручення Хомутівським районним судом Курської області РФ відповідачці ОСОБА_2 копій позовної заяви з копіями доданих до неї документів та повідомлення про час та місце розгляду справи, а також протокол судового засідання, з якого вбачається, що відповідачка ОСОБА_2 надала свої пояснення з приводу позовних вимог позивачки ОСОБА_1 , суть яких зводиться до того, що позовних вимог вона не визнає, оскільки вважає, що на спадкове майно після смерті її матері ОСОБА_3 , крім позивачки ОСОБА_1 також мають право вона та її брат ОСОБА_4 .

Третя особа - представник Глухівської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.

Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Так, судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Калинівка Хомутівського району Курської області Російської Федерації померла ОСОБА_3 , яка на день смерті була зареєстрована та проживала разом зі своєю дочкою ОСОБА_2 на території Російської Федерації, за адресою АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_3 на території України відкрилася спадщина у вигляді земельних ділянок, площею 1,10 га, та 4.25 га, переданих у приватну власність на підставі розпорядження голови Глухівської районної державної адміністрації № 375 від 07.11.2002 р., розташованих на території Первомайської сільської ради Глухівського району Сумської області та належних померлій на підставі державних актів на право приватної власності на землю серії Р2 № 639006 та серії Р2 № 670164 від 29 листопада 2002 року, що підтверджується копіями відповідних Державних актів на право приватної власності на землю (а.с.11-12).

За життя ОСОБА_3 залишила заповіт, який був посвідчений 12 листопада 2015 року приватним нотаріусом Глухівського міського нотаріального округу Сумської області Боряком Д.Ю., зареєстрований у реєстрі під № 516, згідно якого земельні ділянки площею 1,10 га та 4,25 га, розташовані на території Первомайської сільської ради та надані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, заповіла позивачу по справі ОСОБА_1 , що підтверджується копію заповіту (а.с.9).

Отже, позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем вказаного майна за заповітом. Однак, коли вона звернулася до нотаріальної контори з приводу оформлення своїх прав на спадкове майно, то нотаріус їй відмовила в цьому з тих підстав, що вона пропустила визначений чинним законодавством строк для прийняття спадщини, про що 10 грудня 2019 року видала відповідну довідку на усне звернення громадянина.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст. 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

За правилами ч.ч. 1,2 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_2 як донька померлоїОСОБА_3 , відповідно до ст. 1261 ЦК України є її спадкоємцем першої черги за законом та згідно з ч.3 ст. 1268 цього Кодексу прийняла спадщину, оскільки на день смерті матері була зареєстрована та проживала разом з нею. Однак письмової згоди на подання позивачкою заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини не надала.

Судом також встановлено, що хоча відповідач ОСОБА_2 фактично і прийняла спадщину після смерті матері, проте із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом до нотаріальної контори не зверталась. Наявність інших спадкоємців, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 судом не встановлено. Спадкова справа після смертіОСОБА_3 не заводилась.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо:

1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;

2) ці обставини суд визнав поважними.

Як свідчить тлумачення ч. 3 ст. 1272 ЦК України до поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини слід віднести причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця щодо подачі заяви про прийняття спадщини.

Законодавство не встановлює перелік поважних причин, тому вони визначаються поважними на думку суду. Головною ознакою поважних причин є те, що вони роблять своєчасне звернення про прийняття спадщини неможливим.

На думку суду, наведені позивачем причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є поважними для надання їй додаткового строку для прийняття спадщини, оскільки призвели до неможливості подати заяву про прийняття спадщини у строк, передбачений ст. 1270 ЦК України. До того ж пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини є незначним.

Однак, суд приходить до висновку, що достатнім строком для подання позивачем заяви про прийняття спадщини є строк в один місяць після набрання рішенням суду законної сили.

За таких обставин суд вважає необхідним позовні вимоги позивачки задовольнити частково та визначити їй додатковий строк в один місяць після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 247, 263-265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючій по АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , додатковий строк в один місяць після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Калинівка Хомутівського району Курської області Російської Федерації.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.

Суддя Глухівського міськрайонного суду О.В.Сапон

СудГлухівський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення28.09.2020
Оприлюднено30.09.2020
Номер документу91868038
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —576/2694/19

Рішення від 28.09.2020

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

Ухвала від 26.12.2019

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні