Справа № 675/1135/20
Провадження № 2/675/506/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" вересня 2020 р. м.Ізяслав
Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Трасковського С.Л., за участю: секретаря - Ящука О.І., представника позивача - Каруна В.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізяславі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Двірецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
18.06.2020 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Двірецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , який за життя склав заповіт на ім`я позивача. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина.
У встановлений законом шестимісячний строк позивач не звернувся із заявою про прийняття спадщини, оскільки не знав про наявність заповіту та у зв`язку з віддаленим проживанням від місця відкриття спадщини, постійною зайнятістю в силу професійної діяльності. Таким чином, просить суд визначити йому додатковий строк для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 22.06.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі.Також задоволено клопотання позивача та витребувано інформацію, що стосується розгляду справи в Хмельницькому обласному державному нотаріальному архіві, Одеському державному нотаріальному архіві та Ізяславській державній нотаріальній конторі.
В подальшому, після надання можливості сторонам по справі надати суду заяви по суті справи, документи на підтвердження своїх вимог та заперечень, ухвалою суду від 02.09.2020 року закрито підготовче провадження по справі за вказаним позовом та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.
Представник Двірецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області у судове засідання не з`явився, в поданій заяві, яка надійшла на адресу суду, просив розглянути справу за його відсутності, зазначивши, що не заперечує проти заявлених позовних вимог.
З`ясувавши позицію представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до копії свідоцтва про народження позивача, виданого повторно 17.07.2020 року, його батьком зазначений ОСОБА_2 .
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 27.01.2000 року та витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть №00023494725 від 25.07.2019 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_3.
Згідно копії сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХМ №0232255, ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Двірець с.Двірець Ізяславського району, розміром 3,23 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
За життя, 04.05.1989 року ОСОБА_2 склав заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Двірецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області за №8, за яким заповів належний йому жилий будинок з надвірними будівлями, що знаходяться в с.Двірець Ізяславського району Хмельницької області та все інше хатнє майно обстановки та вжитки своїм дітям ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , що підтверджується копією заповіту від 04.05.1989 року.
Відповідно до довідок Двірецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області від 09.12.2019 року №474 та від 06.07.2020 року №121, ОСОБА_2 був зареєстрований та постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 до 30.05.1998 року. Згідно з записами в погосподарській книзі №2, ОСОБА_2 30.05.1998 вибув до м.Одеса. Від дати зняття з реєстрації (30.05.1998 року) до дня своєї смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ОСОБА_2 на території Двірецької сільської ради Ізяславського району не проживав. На день його смерті в будинку АДРЕСА_2 ніхто не був зареєстрований та не проживав. Інформацією, хто фактично вступив у володіння і управління майном після смерті ОСОБА_2 , сільська рада не володіє. Також підтверджено факт наявності заповіту ОСОБА_2 від 04.05.1989 року.
Згіднодовідок Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області від 27.11.2019 року №1513 та від 09.07.2020 року №1008, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на території Лиманської селищної ради Роздільнянського району не був зареєстрований, дійсно проживав за адресою: АДРЕСА_3 з 20.05.1998 року до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На запит суду Ізяславська державна нотаріальна контора листом від 25.06.2020 року №790/01-16 повідомила, що після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заводилась.
Згідно відповіді Хмельницького обласного державного нотаріального архіву №1762/01-21 від 26.06.2020 року та Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №60707000 від 25.06.2020 року, інформація щодо наявності спадкової справи до майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутня.
Також, у відповіді Одеського державного нотаріального архіву №2322/01-20 від 20.07.2020 року зазначено, що за результатами перевірки Алфавітних книг спадкових справ Роздільнянської районної державної нотаріальної контори Одеської області у період з 2000 по 2010 роки, відомості щодо заведення спадкової справи до майна ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутні.
Таким чином після смерті ОСОБА_2 спадщину ніхто із спадкоємців не прийняв.
Відповідно до п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК (2003 року), якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української PCP, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
За змістом п.п.4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності ЦК України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
Відповідно до ст.525 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.
Відповідно до ст.527 ЦК УРСР спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.
Згідно ст.534 ЦК УРСРкожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
Відповідно до ст.548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Тобто позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , але пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для прийняття спадщини.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Позивач пропустив строк для прийняття спадщини у зв`язку з тим, що не знав про наявність заповіту та у зв`язку з віддаленим проживанням від місця відкриття спадщини.
Зважаючи на викладені обставини та беручи до уваги те, що спадщина після смерті ОСОБА_2 ніким із спадкоємців не прийнята, спадкова справа не заведена, позивач захистити своє порушене право в інший спосіб, окрім як звернутися з позовом до суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, не може, враховуючи поважність причин пропуску встановленого строку для прийняття спадщини, суд вважає за необхідне позов задовольнити та визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 212-215 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Двірецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , податковий номер НОМЕР_2 , додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Ізяславський районний суд Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
- позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , податковий номер НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_4 ;
- відповідач Двірецька сільська рада Ізяславського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04406644, місцезнаходження: Хмельницька область, Ізяславський район, с.Двірець, вул.Центральна, 1.
Повний текст рішення складено 28.09.2020 року.
Суддя С.Л.Трасковський
Суд | Ізяславський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2020 |
Оприлюднено | 30.09.2020 |
Номер документу | 91870089 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ізяславський районний суд Хмельницької області
Трасковський С. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні