Господарський суд чернігівської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяРІШЕННЯ
Іменем України
30 вересня 2020 року м. Чернігівсправа № 927/598/20 Господарський суд Чернігівської області у складі:
судді Ноувен М.П.,
розглянувши справу №927/598/20, розгляд якої здійснено у порядку спрощеного позовного провадження (без виклику представників сторін)
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Укр Газ Ресурс ,
вул. Новокостянтинівська, бул.13/10, оф.201, м. Київ, 04080;
до відповідача: Комунального некомерційного підприємства Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб Чернігівської обласної ради,
масив Зелений № 1, с. Новий Білоус, Чернігівський р-н, Чернігівська обл., 15501;
про стягнення 540 829,12 грн;
без виклику представників сторін;
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Укр Газ Ресурс» звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Комунального некомерційного підприємства Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб Чернігівської обласної ради про стягнення 540 829,12 грн заборгованості, а саме: 525 692,62 грн боргу за газ поставлений в березні-квітні 2020 року, 2 421,78 грн 3% річних, 12 714,72 грн пені.
Дії суду щодо розгляду справи.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 13.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику) сторін (без проведення судового засідання), встановлено сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив.
Сторони належним чином були повідомлені про розгляд справи в суді (13.07.20 - позивач, 17.08.2020 - відповідач).
Разом з тим, суд зазначає, що згідно з приписами ст.17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.
При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Європейського Суду з прав людини у справах Савенкова проти України від 02.05.2013, Папазова та інші проти України від 15.03.2012).
Європейський суд щодо тлумачення положення "розумний строк" в рішенні у справі "Броуган (Brogan) та інші проти Сполученого Королівства" роз`яснив, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.
Таким чином, у зв`язку з необхідністю забезпечення реалізації всіма учасниками процесу своїх процесуальних прав і обов`язків, з метою повного, об`єктивного, всебічного розгляду справи, враховуючи принцип незмінності складу суду , положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, а також зважаючи на те, що суддя знаходилась у довготривалій відпустці з 17.08.2020 по 27.09.2020, рішення виноситься після усунення обставин, що зумовили відсутність судді.
Позиції учасників справи.
Свої вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов Договору постачання природного газу № 666 від 13.02.2019.
Відповідач у встановлені судом строки відзиву на позов не надав, проти позовних вимог не заперечив.
За загальними принципами здійснення судочинства, що також відображені у ст. 13, 14 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального кодексу строк не скористався, клопотання щодо продовження строків розгляду справи та строків на подання відзиву у зв`язку з карантином не заявляв, за таких обставин, рішення приймається за наявними матеріалами справи, на підставі ч.2 ст.178 ГПК України.
Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.
Перелік обставин, які є предметом доказування. Перелік доказів.
Враховуючи предмет і підстави позову, до обставин, які є предметом доказування у справі належать: наявність правових підстав для виникнення грошових зобов`язань у Відповідача перед Позивачем по суті спору, наявність факту прострочення грошових зобов`язань Відповідачем, доведеність суми боргу та наявність правових підстав для застосування до Відповідача наслідків порушення грошових зобов`язань по суті спору.
Позивачем на підтвердження своїх вимог надано копії:
- договору № 666 від 13.02.2019 з додатками та додаткових угод до нього,
- актів приймання-передачі природного газу,
Обставини справи встановлені судом. Оцінка аргументів та нормативно - правове обґрунтування.
13.02.2019 між Комунальним некомерційним підприємством Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб Чернігівської обласної ради (далі - Споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю Укр Газ Ресурс (далі - Постачальник) укладено договір постачання природного газу № 666 (далі - Договір) (преамбула Договору в редакції Додаткової угоди № 2 від 21.08.2019 до договору № 666 від 13.02.2019).
Відповідно до п. 1.1. Договору Постачальник постачає Код за ДК 021:2015:09120000-6 - Газове паливо (Природний газ) (далі - газ або товар) споживачеві в обсягах і порядку, передбачених Договором для забезпечення потреб Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах. передбачених Договором.
Відповідно до п. 2.9. Договору обсяг переданого (спожитого) газу за розрахунковий період, визначається на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку (лічильників газу), визначених в заяві - приєднанні до договору розподілу природного газу, укладеного між Оператором ГРМ та Споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених Кодексом ГРМ.
Приймання-передача газу, переданого Постачальником Споживачеві у відповідному місяці поставки, оформлюється актом приймання-передачі газу. Обсяг використання газу Споживачем у відповідному місяці поставки встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі комерційного вузла/вузлів обліку газу (п. 2.10. Договору).
Пунктом 2.16.2. Договору сторони обумовили, що на підставі отриманих від Споживача даних та\або даних Оператора ГРМ Постачальник протягом трьох робочих днів готує два примірника акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписаний уповноваженим представником Постачальника у письмовій формі з використанням електронного цифрового підпису відповідно до Закону України Про електронний цифровий підпис та Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність .
Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі газу зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником Споживача та скріплений печаткою Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану та обґрунтовану відмову від підписання акта приймання-передачі газу (п. 2.16.3. Договору).
Пунктом 3.1. Договору (в редакції Додаткової угоди № 3 від 31.08.2019) ціна за 1000 куб. м газу за цим договором у березні та квітні 2020 року становила 7 998,00 грн з ПДВ, в т.ч. ПДВ 1 333,00 грн.
Відповідно до п. 5.1. Договору Розрахунковий період за Договором становить один місяць - з 08.00 год. першого дня місяця до 08.00 години першого дня наступного місяця включно або з контрактної години визначеного дня місяця до контрактної години визначеного для наступного місяця, що визначені Газорозподільним підприємством.
Місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу на загальну кількість реалізованого газу, визначену відповідно до умов Договору. Загальна сума вартості Договору складається з місячних сум вартості договірних обсягів постачання газу Споживачеві (п. 5.2. Договору).
Відповідно п. 5.3. Договору оплата вартості послуг з постачання газу за Договором здійснюється споживачем виключно грошовими коштами, що перераховуються на поточний рахунок Постачальника. Датою оплати споживачем природного газує дата надходження грошових коштів на рахунок Постачальника до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, на підставі Акта приймання-передачі природного газу.
У разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом IV Договору, з вини Споживача, Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу (п. 7.2.2. Договору).
Відповідно до п. 11.1. Договору (в редакції додаткової угоди № 5 від 31.12.2019) цей Договір набуває чинності з дати його підписання та діє до 31 березня 2020 року, а в частині проведення розрахунків - до повного їх виконання.
Крім того, відповідно до Додаткової угоди № 5 від 31.12.2019 сторони обумовили наступне: продовжити дію Договору відповідно до частини 5 статті 36 Закону України Про публічні закупівлі , якою передбачено, що дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.
Відповідно до актів приймання - передачі природного газу Постачальником було поставлено природний газ на загальну суму 525 692,62 грн, а саме:
згідно з актом № УГР00000514 від 31.03.2020 на суму 459 164,30 грн в обсязі 57,409890 тис.м куб,
згідно з актом № УГР00000720 від 30.04.2020 на суму 66 528,32 грн в об`ємі 8,318120 тис.м куб,
Вказані акти підписані уповноваженими представниками Споживача та Постачальника та скріплені печатками підприємств. Зауваження та заперечення відсутні.
Заборгованість в сумі 525 692,62 грн за поставлений в березні - квітні 2020 року Споживачем не сплачена.
За прострочення виконання грошового зобов`язання позивачем нараховано та пред`явлено до стягнення 2 421,78 грн 3% річних та 12 714,72 грн пені, а саме:
по акту № УГР00000514 від 31.03.2020
2 258,19 грн 3% річних та 11 893,11 грн пені за період з 20.04.2020 по 18.06.2020,
по акту № УГР00000720 від 30.04.2020
163,59 грн 3% річних, 821,61 грн пені за період з 20.05.2020 по 18.06.2020.
Позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права у зв`язку з порушенням умов договору відповідачем.
Договір є підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (статті 11, 626 ЦК України), які мають виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до договору (стаття 526 ЦК України), а одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається (стаття 525 ЦК України).
Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
За статтею 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві ціну проданого товару.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 343 ГК України передбачено, що платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно зі ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно п. 10 Розділу ІІ Правил постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2496, споживач самостійно контролює власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу в розрахунковому періоді має самостійно і завчасно обмежити (припинити) власне газоспоживання. В іншому разі до споживача можуть бути застосовані відповідні заходи з боку постачальника, передбачені цим розділом та розділом VI цих Правил, у тому числі примусове обмеження (припинення) газопостачання.
Постачальник має право оперативно контролювати обсяг споживання природного газу споживачем, використовуючи інформаційну платформу Оператора ГТС або інформацію споживача, а також шляхом самостійного контролю обсягів споживання природного газу на об`єкті споживача.
Споживач та його постачальник мають право на коригування протягом розрахункового періоду підтверджених обсягів природного газу відповідно до умов договору постачання природного газу.
Якщо за підсумками розрахункового періоду фактичний об`єм (обсяг) постачання природного газу споживачу його постачальником буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу на цей період, споживач має компенсувати постачальнику вартість різниці між підтвердженим обсягом природного газу та фактичним об`ємом (обсягом) споживання природного газу за ціною вартості природного газу, визначеною договором постачання природного газу. При цьому постачальник має право вимагати від споживача відшкодування збитків за перевищення об`єму (обсягу) природного газу, які розраховуються відповідно до пункту 1 розділу VI цих Правил.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачем передано, а відповідачем прийнято на підставі Договору природний газ на загальну суму 525 692,62 грн, що підтверджується актами приймання-передачі №УГР00000514 від 31.03.2020, № УГР00000720 від 30.04.2020.
Як убачається з матеріалів справи відповідач вартість отриманого газу не оплатив, у зв`язку з чим заборгованість відповідача перед позивачем за поставлений природний газ у березні - квітні 2020 року склала 525 692,62 грн.
За таких обставин, матеріалами справи підтверджується заборгованість відповідача в сумі 525 692,62 грн.
Здійснивши перевірку розрахунку суми пені та 3% річних судом встановлено, що з урахуванням умов договору щодо строку оплати вартості поставленого газу (п. 5.3. Договору), прострочення виконання зобов`язання по акту приймання передачі №УГР00000514 від 31.03.2020 виникло з 21.04.2020, по акту приймання передачі № УГР00000720 від 30.04.2020 - з 21.05.2020.
Таким чином, сума пені та 3% річних, належних до стягнення становить 12 434,72 грн та 2 378,69 грн відповідно за період з 21.04.2020 по 18.06.2020 (з урахуванням настання строку оплати та періоду прострочення виконання зобов`язання за кожний період).
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Укр Газ Ресурс до Комунального некомерційного підприємства Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб Чернігівської обласної ради про стягнення 540 829,12 грн заборгованості по неоплаті вартості поставленого у березні-квітні 2020 року підлягають частковому задоволенню і з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 525 692,62 грн заборгованості за поставлений газ, 12 434,72 грн пені, 2 378,69 грн 3% річних.
В решті вимог по стягненню 280 грн пені та 43,09 грн 3% річних позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Розподіл судових витрат.
Згідно з п.5 ч.1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.
Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За таких обставин, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 8 107,59 грн.
Судовий збір в сумі 4,85 грн покладається на позивача.
Керуючись ст.129, 236-239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Укр Газ Ресурс , код 41427817 до Комунального некомерційного підприємства Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб Чернігівської обласної ради, код 02006107 про стягнення 540 829,12 грн заборгованості задовольнити частково.
2. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб Чернігівської обласної ради, масив Зелений № 1, с. Новий Білоус, Чернігівський р-н, Чернігівська обл., 15501, код 02006107 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Укр Газ Ресурс , вул. Новокостянтинівська, буд.13/10, оф.201, м. Київ, 04080, код 41427817, 525 692,62 грн заборгованості за поставлений природний газ, 12 434,72 грн пені, 2 378,69 грн 3% річних, 8 107,59 грн судового збору.
3. В решті вимог по стягненню 280 грн пені та 43,09 грн 3% річних в позові відмовити.
4. Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення набирає законної сили у строки, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя М.П. Ноувен
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2020 |
Оприлюднено | 01.10.2020 |
Номер документу | 91874462 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Ноувен М.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні