Ухвала
від 30.09.2020 по справі 288/1413/20
ПОПІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 288/1413/20

Провадження № 1-кс/288/227/20

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2020 року . смт. Попільня

Слідчий суддя Попільнянського районного суду Житомирської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , представника особи, яка подала скаргу ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня Житомирської області скаргу Попільнянського районного споживчого товариства на бездіяльність Попільнянського ВП Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,

ВСТАНОВИВ:

До Попільнянського районного суду Житомирської області надійшла скарга Попільнянського районного споживчого товариства на бездіяльність Попільнянського ВП Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

На обґрунтування скарги вказує, що 07 вересня 2020 року Голова правління Попільнянського районного споживчого товариства ОСОБА_4 звернулася до Попільнянського відділення поліції Коростишівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області з заявою про вчинення кримінального правопорушення, що мають ознаки складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 383 КК України.

Дана заява прийнята Попільнянським відділенням поліції Коростишівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області та зареєстрована в Журналі єдиного обліку за № 3370 від 07.09.2020 року.

Водночас, у період часу з 07.09.2020 року по 08.09.2020 року включно Попільнянським відділенням поліції Коростишівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області не внесено відомості до ЄРДР по вчинення кримінального правопорушення, згідно поданої заяви повідомлення про злочин в порядку ст. 214 КПК України.

Крім того, Попільнянським відділенням поліції Коростишівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області на звернення Голови правління Попільнянського районного споживчого товариства ОСОБА_4 не було надано будь-яких відомостей (в т.ч. письмових відповідей щодо результатів розгляду її заяви) або пояснень з приводу невнесення відомостей до ЄРДР щодо вчиненого кримінального правопорушення.

Після неодноразових марних звернень Голови правління Попільнянського районного споживчого товариства ОСОБА_4 з метою встановлення обставин реєстрації заяви повідомлення про злочин та здійснення досудового розслідування Попільнянським ВП Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області 25.09.2020 року отримано відповідь за № Б-185/217/01-2020 від 17.09.2020 р. про розгляд звернення. Згідно відповіді заявнику відмовлено у внесенні відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до ЄРДР за вказаних вище обставин.

Вважають, що відмова у внесенні відомостей до ЄРДР є незаконною, такі дії свідчать про бездіяльність Попільнянського ВП Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення за попередньою правовою кваліфікацією за ч. 2 ст. 383 КК України, у відповідності зі ст. 214 КПК України, чим істотно обмежує права Попільнянського районного споживчого товариства та порушує вимоги ст. 214 КПК України.

В поданій до суду скарзі просить зобов`язати Попільнянське відділення поліції Коростишівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області внести відомості за заявою (повідомленням) про вчинення кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 383 КК України від 07.09.2020 року Голови правління Попільнянського районного споживчого товариства ОСОБА_4 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, яка була зареєстрована в Журналі єдиного обліку за № 3370 від 07.09.2020 року.

Слідчий та прокурор в судове засідання не з`явилися, їх неявка, відповідно до частини третьої статті 306 КПК України, не є перешкодою для розгляду справи.

Представник Попільнянського районного споживчого товариства - ОСОБА_3 в судовому засіданні свої заявлені вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Слідчий суддя, вислухавши представника особи, яка подала скаргу, вивчивши та дослідивши скаргу та додані до неї матеріали, оцінивши докази окремо та в сукупності, приходить до наступного висновку.

Як вбачається з поданої скарги та доданих до неї матеріалів, 07 вересня 2020 року

Голова правління Попільнянського районного споживчого товариства ОСОБА_4 звернулася до Попільнянського відділення поліції Коростишівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області з заявою про вчинення кримінального правопорушення, що мають ознаки складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 383 КК України.

В своїй заяві Голова правління Попільнянського районного споживчого товариства ОСОБА_4 , зазначає, що 27 лютого 2020 року, ОСОБА_5 , діючи умисно, достовірно знаючи про відсутність факту вчинення будь-якого правопорушення збоку посадових осіб Попільнянського районного споживчого товариства звернувся до правоохоронних органів із заявою про вчинення ними кримінального правопорушення.

Заявник стверджував, що службові особи Попільнянського районного споживчого товариства, зловживаючи своїм службовим становищем відчужили за заниженою ціною приміщення, зокрема приміщення Універмагу загальною площею 1083,6 кв. м., яке розташоване а адресою: АДРЕСА_1 . За вказаних обставин заявник вважав, що в діях службових осіб вбачається склад кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 191 КК України.

Неправдивість повідомлення полягає у тому, що нежитлове приміщення (універмаг) загальною площею 1083,6 кв. м. безперервно перебуває у власності Попільнянського районного споживчого товариства і ніколи не відчужувався. Обставина, що нежитлове приміщення (універмаг) загальною площею 1083,6 кв. м. ніколи не вибував із власності Попільнянського районного споживчого товариства підтверджується інформаційним витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 27.08.2020 р.

Отже, ОСОБА_5 своїми умисними діями, які виразилися в завідомо неправдивому повідомленні органу досудового розслідування про вчинення кримінального правопорушення, що було поєднане з обвинуваченням особи в тяжкому злочині (ч. 3 ст. 191), вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ст. 383 КК України, тобто завідомо неправдиве повідомлення органу досудового розслідування про вчинення кримінального правопорушення.

Дане звернення07вересня 2020року отриманеПопільнянським ВПКоростишівського ВПГУ НПв Житомирськійобласті тазареєстроване вінформаційно технологічній системі«Інформаційний порталНаціональної поліціїУкраїни» за№ 3370, що підтверджується рапортом старшого інспектора - чергового Попільнянського ВП Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області ОСОБА_6 від 07 вересня 2020 року, як інша подія.

Однак відомості про нього до ЄРДР внесено не було, згідно наданих Попільнянським ВП матеріалів зареєстрованих в ІТС ІПНП (журналі ЄО) Попільнянського ВП Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області 07 вересня 2020 року за № 3370, рішення за заявою не прийнято.

Таким чином, в порушення вимог статті 214 КПК України, слідчим відомості відповідно до заяви про вчинення кримінального правопорушення невідкладно не пізніше 24 годин не внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань та не розпочато розслідування.

Бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі: ЄРДР) у визначений КПК України строк, є видом бездіяльності, оскарження якої допускається відповідно до п.1 ч.1 ст.303 КПК.

Статтею 214 КПК Українизакріплено обов`язок слідчого, прокурора невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування. Відповідно до частини 4 статті 214 КПК Українислідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Обов`язок слідчого або прокурора внесення заяви (повідомлення) до ЄРДР не вимагає оцінки цими суб`єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, однак подана заява має містити виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

Згідно узагальнення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» (лист від 12.01.2017 № 9-49/0/4-17), під час розгляду скарг на бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР, слідчим суддям необхідно враховувати, щоКПКдійсно передбачає внесення до ЄРДР відомостей на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень.

Разом з тим слід враховувати, що на цьому етапі розвитку правових відносин щодо ймовірного вчинення діяння, відповідальність за яке встановленаКК, не достатньо об`єктивних даних навіть для попередньої констатації наявності або відсутності ознак складу злочину. Саме тому апелювати на цьому етапі до положеньст. 2 КК, яка визначає підставу кримінальної відповідальності, недоцільно.

Згідно з п.1.2 розділу ІІ Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженогонаказом Генерального прокурора України від 06.04.2016року №139, відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам пункту 4 частини 5статті 214 КПК України, зокрема, мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

Аналіз положеньчастини 5 статті 214 КПК України, яка зазначає зміст відомостей, що вносяться до ЄРДР, дає можливість дійти висновку про те, що особа, яка звернулась з відповідною заявою, зобов`язана викласти в ній обставини таким чином, щоб орган, до якого надійшла така заява, мав можливість переконатись в тому, що дійсно було вчинено кримінальне правопорушення і вчинено саме кримінальне правопорушення, а не лише таке існує в уяві особи, яка звернулась з повідомленням.

Якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначенихКПК України, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР.

Пунктом 3.1. «Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань», затвердженогоНаказом Генеральної прокуратури України 06 квітня 2016 року № 139та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 травня 2016 року за № 680/28810, унесення відомостей до Реєстру здійснюється з дотриманням строків, визначенихКПК Українита цим Положенням, а саме про заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення - у термін, визначений частиною першоюстатті 214 КПК України.

Зазначені вище обставини свідчать, що скарга Попільнянського районного споживчого товариства на бездіяльність Попільнянського ВП Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, підлягає задоволенню.

Керуючись статтями214, 303,304,306,307 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу Попільнянського районного споживчого товариства на бездіяльність Попільнянського ВП Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань - задовольнити.

Зобов`язати слідчого Попільнянського ВП Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області відповідно до вимогстатті 214 КПК Українивнести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою (повідомленням) Голови правління Попільнянського районного споживчого товариства ОСОБА_4 , зареєстрованого в ІТС ІПНП (журналі ЄО) Попільнянського ВП Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області 07 вересня 2020 року за № 3370, та розпочати досудове розслідування.

Ухвалу для виконання направити до СВ Попільнянського ВП Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області.

Копію ухвали для відома направити прокурору Коростишівської місцевої прокуратури.

Ухвала оскарженнюне підлягає.

Слідчий суддя Попільнянського

районного суду ОСОБА_1

СудПопільнянський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення30.09.2020
Оприлюднено10.02.2023
Номер документу91878344
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —288/1413/20

Ухвала від 30.09.2020

Кримінальне

Попільнянський районний суд Житомирської області

Зайченко Є. О.

Ухвала від 29.09.2020

Кримінальне

Попільнянський районний суд Житомирської області

Зайченко Є. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні