Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.09.2020 Справа №607/9757/19
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді - Сливки Л.М.
за участі секретаря судового засідання - Хамелко О.Ю.,
позивачки - ОСОБА_1 та її представника - адвоката Боднар Ольги Володимирівни, відповідача - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3 , Служба у справах дітей Підволочиської районної державної адміністрації Тернопільської області, про зміну порядку участі батька у вихованні та спілкуванні з дитиною,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_4 пред`явила до суду позов до відповідача ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3 , Служба у справах дітей Підволочиської районної державної адміністрації Тернопільської області, в якому просила змінити порядок участі ОСОБА_2 у вихованні та спілкуванні з дочкою ОСОБА_5 та встановити його наступним чином: щосереди з 14 години до 15 години у шкільному навчальному закладі; І-ша субота місяця з 09 години до 20 години за місцем проживання, перебування батька; допустити можливість батька ОСОБА_2 , брати участь у навчальних, виховних закладах відкритих уроках дочки ОСОБА_5 , дотримуючись при цьому розпорядку навчального закладу; допустити можливість щоденного спілкування, до однієї години на день, батька ОСОБА_2 з дочкою ОСОБА_5 особисто, засобами телефонного, поштового, електронного та іншого зв`язку, що не передбачають безпосереднього фізичного спілкування між батьком та дочкою; побачення дитини з батьком за місцем його проживання відбуваються без присутності матері дитини; побачення дитини з батьком за місцем його перебування, в разі, якщо це місце є відмінним від місця його проживання, відбуваються без присутності матері дитини, з покладанням на ОСОБА_2 обов`язку повідомлення матері дитини ОСОБА_1 про місце перебування малолітньої ОСОБА_5 . В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що вона. перебувала у зареєстрованому шлюбі із відповідачем, який розірвано рішенням Тернопільського міськрайонного суду від 09.09.2013 року. Від шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилася дочка ОСОБА_5 . Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17 листопада 2017 року у цивільній справі № 607/3636/16-ц встановлено наступний порядок участі ОСОБА_2 у вихованні та спілкуванні з дитиною відповідно до графіку побачень в такі дні: щосереди з 16.00 год. до 20.00 год. у дошкільному навчальному закладі або за місцем проживання, перебування доньки; І-ІІІ субота місяця з 09.00 год. до 20.00 год., за місцем проживання, перебування батька; ІІ-ІV неділя місяця з 09.00 год. до 20.00 год., за місцем проживання, перебування батька; Допущено можливість щоденного спілкування, до однієї години на день, батька ОСОБА_2 з донькою ОСОБА_5 особисто, засобами телефонного, поштового, електронного та іншого засобу зв`язку. Побачення дитини з батьком за місцем його проживання відбуваються без присутності матері дитини. Побачення дитини з батьком, за місцем його перебування, в разі, якщо це місце є відмінним від місця його проживання, відбуваються без присутності матері дитини, з покладанням на ОСОБА_2 обов`язку повідомлення матері дитини про місце перебування малолітньої ОСОБА_5 .
Однак, на даний час виникла потреба у зміні режиму побачень ОСОБА_2 із дитиною ОСОБА_5 , в її інтересах, оскільки існують обставини, які безпосередньо перешкоджають виконанню встановленого судовим рішенням порядку часті батька у вихованні дитини, а саме незадовільний психологічний стан дитини та проблемна ситуація зі власниками будинку, в якому проживає дівчинка. ОСОБА_2 своїми діями та вчинками негативно впливає на психологічний розвиток та перешкоджає гармонійному розвитку своєї дочки ОСОБА_5 , через що ОСОБА_5 відмовляється від побачень із батьком. Дитина спілкується з батьком, зазвичай у присутності державних виконавців та працівників правоохоронних органів, перебуває у стресовому стані, відчуває психологічний тиск та навантаження. Забезпечити побачення ОСОБА_2 у вихованні та спілкуванні з дитино щосереди з 16:00 год. до 20:00 год, за місцем проживання доньки є досить проблемним. Дитина проживає разом з позивачкою у житловому будинку по АДРЕСА_1 , який належить на праві власності ОСОБА_3 - матері позивачки та бабусі дитини ОСОБА_5 . Хоча ОСОБА_3 і не чинить перешкод у побаченнях відповідача з донькою, проте такі побачення порушують її особистий простір, як власника житла, оскільки щотижня вона змушена надавати доступ до території свого будинку малознайомим їй людям - боржнику, працівникам виконавчої служби, представникам органів опіки та піклування, які теж залучені до процедури виконання судового рішення.
Також позивачка вважає недоцільним визначення побачень дитини з батьком у І-ІІІ суботу місяця з 9.00 год. до 20.00 год. та у ІІ-ІV неділю місяця з 09.00 год. до 20.00 год., за місцем проживання, перебування батька, оскільки з відвідуванням дитиною місця проживання батька у м. Тернопіль є ще більший ризик погіршення психологічного стану дитини, тим паче, що дитина ще маленька - їй всього лиш 7 років. Посилаючись на те, що на даний момент встановлений рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17.11.2017 року у цивільній справі № 607/3636/16-ц порядок участі ОСОБА_2 у вихованні дитини ОСОБА_5 порушує права та інтереси неповнолітньої дитини ОСОБА_6 , та оскільки склалися обставини особливого характеру, що пов`язані із психологічним станом дитини, просила змінити порядок участі ОСОБА_2 у вихованні та спілкуванні з дочкою ОСОБА_5 та задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 16 травня 2019 року відкрито провадження у вказаній цивільній справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Відповідач ОСОБА_2 відзиву на позовну заяву не подавав.
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3 надійшли до суду письмові пояснення, у яких вказує, що неповнолітня дитина ОСОБА_5 є її внучкою та проживає разом із матір`ю - позивачкою по справі, у належному їй на праві власності житловому будинку, що знаходиться по АДРЕСА_1 . Побачення відповідача ОСОБА_2 із дочкою ОСОБА_6 , які згідно рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17 листопада 2017 року відбувається щосереди з 16 години до 20 години у її ( ОСОБА_3 ) житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 порушують її права як власника будинку, зокрема порушують її життєвий простір, оскільки вона змушена надавати доступ до будинку малознайомим їй людям, а саме працівникам державної виконавчої служби та працівникам органів опіки та піклування, які присутні під час побачень відповідача із дочкою. Крім цього, у неї із відповідачем ОСОБА_2 склалися неприязні стосунки, його присутність у її ( ОСОБА_3 ) домоволодінні змушує її відчувати психологічний дискомфорт та сприяє виникненню конфліктних ситуацій. Разом із цим, вона не заперечує право ОСОБА_2 на побачення із дочкою, проте, у зв`язку із обставинами, які склалися вважає за доцільне проводити такі побачення поза межами її будинковолодіння. За вказаних обставин просила позов задовольнити.
23 січня 2020 року судом закрито підготовче провадження у вказаній цивільній справі та призначено справу до судового розгляду, про що постановлено ухвалу суду, занесену до протоколу судового засідання.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник - адвокат Боднар О.В. позовні вимоги підтримали та просили задовольнити у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, пояснив, що його влаштовує графік побачень з дочкою ОСОБА_6 , визначений рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17 листопада 2017 року, вважає, що побачення з дитиною за його місцем проживання є недоцільними, оскільки витрачатиметься багато часу для того, щоб забирати дитину із с. Зарубинці у м. Тернопіль та повертатись назад. З цих підстав просив відмовити у задоволенні позову.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3 , будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явилася, однак, попередньо у судових засіданнях позовні вимоги підтримала та просила задовольнити. Наполегливо просила встановити місце побачень батька з дочкою за межами її будинковолодіння. Вказану позицію мотивувала тим, що відповідач часто влаштовує скандали у належному їй будинку, з`являється у будинковолодінні під час перебування у ньому гостей, вчиняє сварки та скандали, чим порушує її право як власника будинку та створює їй психологічний дискомфорт.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служби у справах дітей Підволочиської районної державної адміністрації Тернопільської області у судове засідання не з`явилася, подавши заяву про розгляд справи за її відсутності, при ухваленні рішення покладається на думку суду.
Судом установлено:
Сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, який розірвано рішенням Тернопільского міськрайонного суду Тернопільської області від 09 вересня 2013 року.
Від шлюбу у сторін ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дочка ОСОБА_5 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 виданим 20 грудня 2011 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області, актовий запис №2986 від 20 грудня 2011 року Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області.
Судом установлено, що рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 16.06.2014 року встановлено спосіб участі батька ОСОБА_2 у вихованні дитини ОСОБА_5 .
Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17 листопада 2017 року у цивільній справі змінено порядок участі ОСОБА_2 у вихованні та спілкуванні із дитиною відповідно до графіку побачень в такі дні: щосереди з 16.00 год. до 20.00 год. у дошкільному навчальному закладі або за місцем проживання, перебування доньки; І-ІІІ субота місяця з 09.00 год. до 20.00 год., за місцем проживання, перебування батька; ІІ-ІV неділя місяця з 09.00 год. до 20.00 год., за місцем проживання, перебування батька; Допущено можливість щоденного спілкування, до однієї години на день, батька ОСОБА_2 з донькою ОСОБА_5 особисто, засобами телефонного, поштового, електронного та іншого засобу зв`язку. Побачення дитини з батьком за місцем його проживання відбуваються без присутності матері дитини. Побачення дитини з батьком, за місцем його перебування, в разі, якщо це місце є відмінним від місця його проживання, відбуваються без присутності матері дитини, з покладанням на ОСОБА_2 обов`язку повідомлення матері дитини ОСОБА_1 про місце перебування малолітньої ОСОБА_5 .
Позивач як на причину звернення до суду зі вказаним позовом про зміну графіку побачень батька з дитиною, посилається на наявність конфліктів між батьком дитини - відповідачем ОСОБА_2 та власницею будинку, у якому відбуваються побачення з дочкою - ОСОБА_3 , а також психологічним станом дитини , зумовленим її небажанням бачитися з батьком ОСОБА_2 .
Актами державного виконавця від 03 жовтня 2018 року, від 10 жовтня 2018 року та від 16 січня 2019 року стверджується, що зустрічі батька ОСОБА_2 з дочкою ОСОБА_5 не відбулися, у зв`язку із відмовою дитини від зустрічі та спілкування з батьком. Матір дитини ОСОБА_7 не чинила перешкод у спілкуванні батька з дитиною.
Відповідно до актів державного виконавця від 17 жовтня 2018 року, від 14 листопада 2018 року, від 21 листопада 2018 року, від 05 грудня 2018 року, від 12 грудня 2018 року, зустрічі батька з дочкою на території подвір`я будинковолодіння не відбулися, внаслідок відмови дочки від спілкування з батьком, після відмови дочки від побачення, матір дитини не впустила ОСОБА_2 у будинок, посилаючись на те, що дочка не бажає його бачити.
Як убачається із Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, 03 липня 2018 року внесено відомості до ЄДРДР за заявою ОСОБА_8 про невиконання ОСОБА_7 рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17 листопада 2017 року у справі №607/3636/16, а саме здійснення перешкод щодо участі у вихованні ОСОБА_2 з дочкою ОСОБА_5 .
Згідно відповіді Тернопільського обласного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді від 06 червня 2019 року за №175 наданої на звернення ОСОБА_7 , при визначенні психологічного стану дочки ОСОБА_6 , 2011 року народження встановлено, що у дівчинки нормальний віковий, загальний та інтелектуальний розвиток, дитина доброзичлива та комунікабельна, однак, з`явилися прояви закритості, обережності у викладі інформації. Питання стосунків з біологічним батьком ОСОБА_2 залишається для дівчинки надзвичайно травмуючим і стабільно неприємним. ОСОБА_6 неохоче підтримує розмову про батька, називає його лише на прізвище. ОСОБА_9 та балакуча дівчинка одразу замикається в собі, прагне перевести розмову в інше русло. Помітний ріст ситуативної тривожності під час розмови про нього. Об`єктивна тривога дівчинки поступово переростає у невротичну. У ОСОБА_6 відсутні позитивні спогади про біологічного батька, росте неприязнь та зневага до нього. Дівчинка соромиться зустрічей з батьком у значимому соціальному оточенні, не хоче, щоб ОСОБА_2 знали її вчителі та однокласники. Дитину обурює нерозуміння і неприйняття ОСОБА_10 її небажання з ним зустрічатися та спілкуватися.
Із відповіді Служби у справах дітей Підволочиської районної державної адміністрації Тернопільської області від 26 лютого 2019 року за №Я-16, ОСОБА_7 повідомлено, що працівники служби неодноразово присутні на зустрічі батька ОСОБА_2 з дочкою ОСОБА_5 . Під час побачень спостерігається швидка переміна настрою у дитини, не завжди дружнє, байдуже ставлення дочки до батька, ОСОБА_6 швидко втрачає інтерес до одноманітних зустрічей.
Рішенням комісії Скалатської міської ради з розгляду звернень ОСОБА_2 та ОСОБА_7 від 20 червня 2019 року Про захист прав та інтересів ОСОБА_5 вирішено: неухильно дотримуватись рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17 листопада 2017 року; рекомендувати ОСОБА_7 сприяти у спілкуванні та зустрічах з батьком; попередити обох батьків та рідних про відповідальність підбурювання дитини проти кожного з них; попросити Тернопільський обласний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді про допомогу у пошуку психолога (медіатора) для роботи з батьками та дитиною з метою налагодження сприятливого мікроклімату під час зустрічей; рекомендувати ОСОБА_2 утримувати дитину відповідно до прожиткового мінімуму відповідного віку дитини; врахувати емоційний стан та побажання дитини під час зустрічей; рекомендувати батькам ОСОБА_2 та ОСОБА_7 розглянути можливість призупинити зустрічі батька з дочкою протягом місяця для відновлення емоційного стану дитини; Скалатській міській раді здійснювати соціальний супровід та консультувати сім`ю Якубових.
Як убачається із Висновку органу опіки та піклування щодо встановлення способу участі батька ОСОБА_2 у вихованні дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідність його інтересам дитини №02-1118/01-01-17 від 16 жовтня 2019 року, в ході бесіди із дитиною встановлено, що мама не забороняє спілкуватися з батьком, проте сама дитина не хоче, щоб ОСОБА_2 приходив до неї та приносив їй подарунки. За вказаних обставин, з урахуванням інтересів дитини, орган опіки та піклування вважає за доцільне рекомендувати батькові ОСОБА_2 здійснювати свою участь у вихованні дитини ОСОБА_5 відповідно до графіку побачень у такі дні: щосереди з 15.00 години до17.00 години; ІІ субота, IV неділя місяця, з 14.00 години до 17.00 години; побачення повинні відбуватися за бажанням дитини в місцях розважального характеру, призначених для повноцінного відпочинку дітей; допустити можливість батька ОСОБА_2 брати участь у навчальних, виховних заходах, відкритих уроках дочки ОСОБА_5 , дотримуючись при цьому розпорядку навчального закладу; допустити можливість щоденного спілкування батька з дитиною особисто, засобами телефонного, поштового, електронного та іншого зв`язку; рекомендувати матері ОСОБА_7 поважати права батька, не чинити перешкод у спілкуванні з дочкою; побачення повинні відбуватися без присутності матері дитини ; рекомендувати батькові ОСОБА_2 не порушувати графік побачень, приділяти дитині увагу і турботу.
За час розгляду справи, а саме 15 січня 2020 року позивачка ОСОБА_7 вступила у зареєстрований шлюб із ОСОБА_11 , змінивши прізвище із ОСОБА_12 на ОСОБА_13 , що стверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 виданим 15 січня 2020 року Виконкомом Скалатської міської ради Підволочиського району, Тернопільської області.
Проаналізувавши в сукупності досліджені докази, встановлені ними обставини та визначені відповідно до них правовідносини сторін, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Згідно ст. 10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Вимогами ст. 12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно частин 1, 2 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_14 вказала, що працює у Тернопільському обласному центрі соціальних служб сім`ї, дітей та молоді, знає обох сторін та їх неповнолітню дочку ОСОБА_6 впродовж двох років. Батько дочки ОСОБА_2 звертався у Тернопільський обласний центр соціальних служб сім`ї, дітей та молоді, стверджуючи про порушення його прав на спілкування з дочкою з боку матері дитини. Свідок як працівник Тернопільського обласного центру соціальних служб сім`ї, дітей та молоді разом із психологом виїжджали у с. Зарубинці за місцем проведення побачень з дитиною. При обстеженні умов та у бесіді з дитиною встановили, що матір дитини не перешкоджає зустрічам дочки з батьком, проте, сама дівчинка сама не хоче бачити батька та проводити із ним час.
Відповідно до частини першої статті 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом (стаття 153 СК України).
Згідно з частинами другою та третьою статті 157 СК України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
Згідно з пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини, яка в силу положень статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
Європейський суд з прав людини в п. 47 та 50 рішення Савіни проти України від 18.12.2008 року, зазначає Суд повторює, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 (див., зокрема, рішення у справі МакМайкл проти Сполученого Королівства (McMichael v. the United Kingdom) від 24 лютого 1995 року, п. 86, серія A, № 307-B)…. Зокрема, якщо рішення мотивується необхідністю захистити дитину від небезпеки, має бути доведено, що така небезпека справді існує (див., mutatis mutandis, справу Хазе проти Німеччини (Haase v. Germany), № 11057/02, п. 99, ЄСПЛ 2004-III (витяги).
У відповідності до ст. 159 Сімейного кодексу України якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод. Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування.
Відповідно до частин першої та другої статті 15 Закону України Про охорону дитинства дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.
Європейський суд з прав людини зауважує, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (рішення у справі Хант проти України від 07 грудня 2006 року).
Судом установлено, що між сторонами існує конфлікт з приводу порядку та способів участі батька ОСОБА_2 у вихованні та спілкуванні з дочкою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зазначений конфлікт спричинений неприязними відносинами, які склалися між батьком дитини ОСОБА_2 та власником будинку, у якому за рішенням суду повинні відбуватися побачення - ОСОБА_3 , а також небажанням дитини спілкуватися з батьком.
У судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 не заперечив факт наявності тривалого конфлікту із бабусею дитини, у будинку якої проживає неповнолітня дочка разом із матір`ю.
Необхідність зміни способу участі батька у спілкуванні з дітьми підтверджується і висновком органу опіки та піклування щодо встановлення способу участі батька ОСОБА_2 у вихованні дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідність його інтересам дитини №02-1118/01-01-17 від 16 жовтня 2019 року.
При цьому, суд приймає до уваги інформацію Служби у справах дітей Підволочиської районної державної адміністрації Тернопільської області та Тернопільського обласного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді про те, що дитина негативно сприймає батька, однак, наголошує сторонам на те, що мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини.
При вирішенні спору, суд звертає увагу, що встановлення побачень щосереди з 14.00 години до 15.00 години за у шкільному навчальному закладі, а також обмеження спілкування засобами телефонного, поштового, електронного та іншого зв`язку до однієї години на день, є недостатнім з огляду на право батьків брати рівну участь у вихованні та спілкуванні з дитиною.
Згідно із частиною третьою статті 11 Закону України Про охорону дитинства батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За вказаних обставин, з метою усунення конфліктної ситуації, яка склалася між відповідачем ОСОБА_2 та власницею житлового будинку, у якому відбуваються побачення дитини з батьком, щосереди, суд з урахуванням якнайкращих інтересів дитини, вважає за необхідне змінити існуючий графік побачень, наступним чином:
- щосереди з 15.00 год. до 17.00 год. за бажанням дитини в місцях розважального характеру, призначених для повноцінного відпочинку дітей;
- перша субота місяця з 09.00 год. до 20.00 год. за місцем проживання, перебування батька;
- допустити можливість батька ОСОБА_2 брати участь у навчальних, виховних заходах, відкритих уроках дочки ОСОБА_5 , з дотриманням розпорядку навчального закладу;
- допустити можливість щоденного спілкування з батька з дитиною особисто, засобами телефонного, поштового, електронного та іншого засобу зв`язку.
Побачення дитини з батьком за місцем його проживання відбуваються без присутності матері дитини.
Побачення дитини з батьком, за місцем його перебування, в разі, якщо це місце є відмінним від місця його проживання, відбуваються без присутності матері дитини, з покладанням на ОСОБА_2 обов`язку повідомлення матері дитини ОСОБА_1 про місце перебування малолітньої ОСОБА_5 .
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі наведеного та керуючись статтями 4, 12, 76, 77, 78, 80, 81 141, 258, 259, 264, 265, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3 , Служба у справах дітей Підволочиської районної державної адміністрації Тернопільської області, про зміну порядку участі батька у вихованні та спілкуванні з дитиною - задовольнити частково.
Змінити порядок участі ОСОБА_2 у вихованні та спілкуванні з дитиною - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до графіку побачень в такі дні:
-щосереди з 15.00 год. до 17.00 год. за бажанням дитини в місцях розважального характеру, призначених для повноцінного відпочинку дітей;
- перша субота місяця з 09.00 год. до 20.00 год. за місцем проживання, перебування батька;
-допустити можливість батька ОСОБА_2 брати участь у навчальних, виховних заходах, відкритих уроках дочки ОСОБА_5 , з дотриманням розпорядку навчального закладу;
-допустити можливість щоденного спілкування з батька з дитиною особисто, засобами телефонного, поштового, електронного та іншого засобу зв`язку.
Побачення дитини з батьком за місцем його проживання відбуваються без присутності матері дитини.
Побачення дитини з батьком, за місцем його перебування, в разі, якщо це місце є відмінним від місця його проживання, відбуваються без присутності матері дитини, з покладанням на ОСОБА_2 обов`язку повідомлення матері дитини ОСОБА_1 про місце перебування малолітньої ОСОБА_5 .
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути із ОСОБА_2 в дохід держави 768,40 гривень судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду.
Дата складення повного судового рішення - 28 вересня 2020 року.
Реквізити сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована адреса місця проживання - АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3 , зареєстрована адреса місця проживання - АДРЕСА_1 .
Служба у справах дітей Підволочиської районної державної адміністрації Тернопільської області, адреса місцезнаходження: вул. Д. Галицького, 80, смт. Підволочиськ, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 24638090.
Головуючий суддяЛ. М. Сливка
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2020 |
Оприлюднено | 01.10.2020 |
Номер документу | 91890098 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Сливка Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні