Справа №263/17591/18
Провадження№2/263/117/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
17 вересня 2020 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Кулика С.В.,
за участю секретаря судового засідання Моторіної В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в м. Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу Луна , Маріупольської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спора ОСОБА_2 , про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання за нею права власності на квартиру АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вказана квартира на підставі ордеру № 6064 від 07.01.1970 року, виданого виконавчим комітетом Жданівської міської ради, належала її бабі ОСОБА_3 на підставі списку ЖБК Луна . ОСОБА_3 повністю внесла свій пайовий внесок за квартиру у 1984 році, проте право власності в передбаченому законом порядку не зареєструвала.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла. Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді квартири АДРЕСА_1 . Спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 був її син ОСОБА_4 , батько позивача, який з 1979 року був зареєстрований та мешкав у вказаній квартирі разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 , в тому числі на час відкриття спадщини після смерті останньої. Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не відкривалась. Таким чином, ОСОБА_4 фактичного прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3 , оскільки постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, проте право власності на спадкове майно - квартиру АДРЕСА_1 у встановленому законом порядку не зареєстрував.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер. Після його смерті залишилося спадкове майно у вигляді вказаної квартири АДРЕСА_1 . Після його смерті спадкоємцями за законом були позивач, а також її мати ОСОБА_5 . Вони також фактично прийняли спадщину після смерті ОСОБА_4 , оскільки були зареєстровані та постійно мешкали зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивача ОСОБА_5 . Позивач є єдиною спадкоємицею першої черги після смерті матері ОСОБА_5 та фактично прийняла спадщину після смерті матері. 23.11.2018 року, вона звернулася до приватного нотаріуса Маріупольського міського нотаріального округу з заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину після смерті бабусі ОСОБА_3 , проте їй було роз`яснено про неможливість видачі вказаного свідоцтва, оскільки вона не зверталася до нотаріальної контори у визначений законом строк з заявою про прийняття спадщини. Проте, вона вважає, що шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини нею не пропущений, оскільки її батько ОСОБА_4 фактично прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3 а вона, в свою чергу, фактично прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_4 , оскільки постійно проживала зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Постановою приватного нотаріуса Маріупольського міського нотаріального округу Лашиної Н.Г. 17.04.2019 року їй відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на квартиру АДРЕСА_1 після смерті матері ОСОБА_5 , оскільки нею не надано оригіналів документів, що посвідчують право власності спадкодавця на вказану квартиру. Постановою приватного нотаріуса Маріупольського міського нотаріального округу Фоміної A.B. від 12.11.2019 року їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на Ѕ частку квартири АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_4 , оскільки нею не надані оригінали документів, що посвідчують право власності спадкодавця на нерухоме майно. У зв`язку з наведеним позивач змушена звернутися до суду з зазначеним позовом.
Ухвалою від 22.12.2018 року позов залишено без руху.
Ухвалою від 15.01.2019 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче провадження.
Ухвалою суду від 18.11.2019 року закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник - адвокат Маросін М.О., надали заяви, у яких просили розглянути справу за їхньої відсутності, заявлені вимоги підтримали.
Представник відповідача - ЖБК Луна , у судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, вирішення справи залишила на розсуд суду.
Представник відповідача - Маріупольської міської ради, у судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, про день, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.
Третя особа, яка не заявляє позовні вимоги на предмет спора ОСОБА_6 в судове засідання не з`явилась з невідомих суду причин про день, час та місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що квартира АДРЕСА_1 на підставі ордеру № 6064 від 07.01.1970 року, виданого виконавчим комітетом Жданівської міської ради, належала ОСОБА_3 , бабі позивача, на підставі списку ЖБК Луна .
ОСОБА_3 повністю внесла свій пайовий внесок за квартиру у 1984 році, що підтверджується довідками ЖБК Луна від 01.09.2006 року та від 26.11.2018 року.
Згідно ст. 15 Закону України Про власність від 07.02.1991 pоку, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.
Аналогічні положення містяться в п.5-1 Постанови Пленуму ВСУ №9 від 18.09.1987 року, де зазначено, що член ЖБК, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває право власності на квартиру і вправі розпоряджатись нею на свій розсуд - продавати, заповідати, обмінювати, в тому числі на інше жиле приміщення у будинку державного або громадського житлового фонду чи іншого ЖБК, на жилий будинок (частину будинку), що належить громадянину на праві власності і вчиняти відносно неї інші угоди, що не заборонені законом.
Таким чином, ОСОБА_3 набула права власності на квартиру АДРЕСА_1 , оскільки повністю внесла свій пайовий внесок за вищезазначену кооперативну квартиру.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 04.09.2002 року.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у вигляді квартири АДРЕСА_1 .
Спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 був її син ОСОБА_4 , батько позивача, який з 1979 року був зареєстрований та мешкав у квартирі АДРЕСА_1 разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 , в тому числі на час відкриття спадщини. Вказане підтверджується даними з карток реєстрації ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР, який діяв на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо, зокрема, він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Таким чином, ОСОБА_4 фактичного прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3 , оскільки постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, проте право власності на спадкове майно - квартиру АДРЕСА_1 у встановленому законом порядку не зареєстрував.
За інформацією Першої маріупольської державної нотаріальної контори спадкова справа щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 нотаріусами України не відкривалась.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 17.02.2003 року.
Після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді квартири АДРЕСА_1 .
Спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_4 були донька ОСОБА_7 , позивач у справі, та дружина ОСОБА_5 , яка є матір`ю позивача, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 09.12.1981 року; свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 від 21.11.1980 року.
Як вбачається зі свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 від 30.03.2007 року позивач у зв`язку з укладенням шлюбу змінила прізвище з ОСОБА_8 на ОСОБА_9 .
Згідно з довідкою про склад сім`ї, виданою ЖБК Луна , довідкою відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту адміністративних послуг Маріупольської міської ради померла ОСОБА_5 з 27.03.1981 року по 06.03.2018 року, а також ОСОБА_1 з 10.01.1997 року по теперішній час зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до ч. З ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
З матеріалів спадкової справи № 263/2003, заведеної щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 . Першою маріупольською державною нотаріальною конторою, вбачається, що спадкоємцями, які у встановленому законом порядку звернулися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини були ОСОБА_5 та ОСОБА_10
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 від 05.02.2018 року. Право власності на належну їй частку нерухомого майна - квартири АДРЕСА_1 , у встановленому законом порядку не зареєструвала, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 149784399 від 17.12.2018 року.Позивач ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею першої черги після смерті матері ОСОБА_5 .
Постановою приватного нотаріуса Маріупольського міського нотаріального округу Лашиної Н.Г. від 17.04.2019 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на квартиру АДРЕСА_1 після смерті матері ОСОБА_5 , оскільки нею не надано оригіналів документів, що посвідчують право власності спадкодавця на вказану квартиру.
Постановою приватного нотаріуса Маріупольського міського нотаріального округу Фоміної A.B. від 12.11.2019 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на Ѕ частку квартири АДРЕСА_1 після смерті батька ОСОБА_4 , оскільки заявником не надані оригінали документів, що посвідчують право власності спадкодавця на нерухоме майно.
Згідно вимог ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Стаття 1298 ЦК України передбачає, що свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п. 23 постанови ПВС України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 p., свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою. З огляду на вказане суд вважає, що оскільки позивач, як спадкоємець прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_4 та матері ОСОБА_5 , але не може отримати свідоцтво про право на спадщину на спірну квартиру, то слід захистити її права та в судовому порядку визнати за нею право власності на квартиру АДРЕСА_1 , як за спадкоємицею першої черги, яка прийняла спадщину.
На підставі викладененого, керуючись ст.ст. 12, 76-81, 141,247,263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу Луна , Маріупольської міської ради третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спора ОСОБА_2 , про визнання права власності в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 51,8 кв.м., житловою площею 35,4 кв.м., в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та після смерті матері ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення сулу може бути подана до Донецького апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особа, яка брала участь у справі, але не була присутня при оголошенні рішення, може оскаржити рішення протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Відомості про учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач - Маріупольська міська рада, код ЄДРПОУ 40041200, юридична адреса: м.Маріуполь, пр. Миру, 70.
Відповідач - Житлово-будівельний кооператив Луна , ЄДРПОУ 23772248; юридична адреса: м. Маріуполь, пр. Мира, буд. 143.
Суддя С.В. Кулик
Суд | Жовтневий районний суд м.Маріуполя |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2020 |
Оприлюднено | 01.10.2020 |
Номер документу | 91904373 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Маріуполя
Кулик С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні