Ухвала
від 29.09.2020 по справі 906/721/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про залишення позову без розгляду

"29" вересня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/721/20

Господарський суд Житомирської області у складі судді Соловей Л.А.,

розглянувши справу

за позовом: Філії "Житомирський виробничий експлуатаційно-технічний вузол дорожнього зв`язку "Державне підприємство дорожнього зв`язку інформаційного забезпечення та автоматики "Укрдорзв`язок" (с.Зарічани Житомирського району Житомирської області)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Баранівське сільськогосподарське підприємство №1" (м.Баранівка Баранівського району Житомирської області)

про стягнення 112572,82грн та повернення транспортних засобів,

ВСТАНОВИВ:

Філія "Житомирський виробничий експлуатаційно-технічний вузол дорожнього зв`язку" Державного підприємства дорожнього зв`язку інформаційного забезпечення та автоматики "Укрдорзв`язок" звернулась до Господарського суду Житомирської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Баранівське сільськогосподарське підприємство №1" про стягнення 112572,82грн, заборгованості, яка виникла на підставі договору оренди транспортних засобів від 06.03.18, з яких: 90000,00грн заборгованості з орендної плати, 19890,00грн пені, 1379,32грн 3% річних та 1303,50грн інфляційних та повернення транспортних засобів.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх грошових зобов`язань за договором оренди транспортних засобів від 06.03.18 в частині оплати за користування орендованим майном, у зв`язку з чим орендодавець відмовився від договору оренди та звернувся до суду з даним позовом для захисту своїх прав та законних інтересів.

Ухвалою господарського суду від 30.06.20 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 03.08.20.

Ухвалою суду від 03.08.20 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, по 30.09.20; відкладено підготовче засідання на 29.09.20.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився; в адресованому суду відзиві на позовну заяву відповідач просить суд залишити позовну заяву без розгляду, оскільки Філія "Житомирський виробничий експлуатаційно-технічний вузол дорожнього зв`язку" Державного підприємства дорожнього зв`язку інформаційного забезпечення та автоматики "Укрдорзв`язок" не є юридичною особою та не має відповідної процесуальної дієздатності на звернення до господарського суду.

Присутні в судовому засіданні 29.09.20 представники позивача надали для огляду положення Філії "Житомирський виробничий експлуатаційно-технічний вузол дорожнього зв`язку" Державного підприємства дорожнього зв`язку інформаційного забезпечення та автоматики "Укрдорзв`язок".

Дослідивши надане в засідання Положення про філію, заслухавши представників позивача, суд приймає до уваги наступне.

За приписами ч. 2 ст. 44 ГПК України процесуальною дієздатністю (здатністю особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді) наділені фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.

Згідно з ч.1, ч.3 ст.45 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.

Відповідно до ч.2 ст.4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

В силу статті 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Відповідно до статті 64 ГК України функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.

Частиною 1 ст. 95 ЦК України визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Відповідно до ч. 3 наведеної статті Цивільного кодексу України філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Тобто, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Втім, не маючи статусу юридичної особи, такі підрозділи не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю.

Як визначено у п.п.1.7 п.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу.

Судом встановлено, що з позовом звернулась Філія "Житомирський виробничий експлуатаційно-технічний вузол дорожнього зв`язку" Державного підприємства дорожнього зв`язку інформаційного забезпечення та автоматики "Укрдорзв`язок".

При цьому згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Філія "Житомирський виробничий експлуатаційно-технічний вузол дорожнього зв`язку" Державного підприємства дорожнього зв`язку інформаційного забезпечення та автоматики "Укрдорзв`язок" є відокремленим підрозділом Державного підприємства дорожнього зв`язку інформаційного забезпечення та автоматики "Укрдорзв`язок".

Як вбачається із долученого до матеріалів справи Положення про Філію "Житомирський виробничий експлуатаційно-технічний вузол дорожнього зв`язку" Державного підприємства дорожнього зв`язку інформаційного забезпечення та автоматики "Укрдорзв`язок", філія "Житомирський виробничий експлуатаційно-технічний вузол дорожнього зв`язку" є філією підприємства, не є юридичною особою, діє відповідно до чинного законодавства та цього Положення (п. 3.1. Положення).

Відповідно до п. 3.4 Положення, Філія від власного імені та/або за дорученням (довіреністю) керівника Підприємства в установленому законом порядку має право:

- здійснювати (вести) або фінансувати будівництво (реконструкцію) для власних потреб, в тому числі об`єктів, переданих Підприємством, за рахунок власних і залучених коштів, приймати на баланс, набувати та відчужувати нерухомість, помешкання , іншу нерухомість, набувати у власність й орендувати земельні ділянки, користуватися природними ресурсами в порядку, що встановлений чинним законодавством;

- укладати з юридичними та фізичними особами договори (угоди, контракти), інвестиційні договори, договори уступки права вимоги, інші правочини не заборонені чинним законодавством в т.ч.направлених на захист інтересів Підприємства (його філій, цехів, інших відокремлених підрозділів);

- встановлювати ціни і тарифи на власну продукцію, роботи, послуги;

- залучати до роботи українських та іноземних спеціалістів, самостійно визначати форми, системи, розміри та види оплати праці, утворювати тимчасові творчі колективи;

- створювати на території України та за її межами відділи, цехи, дільниці, представництва, підсобні виробництва, ремонтно-механічні майстерні та інші підрозділи, затверджувати статути (положення) про них;

- встановлювати технічно обґрунтовані норми праці, додаткові відпустки, скорочений робочий день та пільги для своїх працівників;

- провадити (здійснювати) інші дії, що не суперечать чинному законодавству та цьому Положенню.

Філія має власний ідентифікаційний код, окремий баланс, власні основні та оборотні кошти, розрахунковий, поточні, вкладні (депозитні), валютні та інші рахунки в банках та інших кредитних та фінансових установах, печатку із своїм найменуванням, інші печатки і штампи, в тому числі для створення при Філії органів, підрозділів, допоміжних служб, тощо, фірмові бланки (п.3.6 Положення).

Разом з тим, Положенням про філію не передбачено права останньої бути стороною в судовому процесі, подавати від імені юридичної особи позови до суду з усіма наданими позивачу правами тощо.

Таким чином, відповідно до Положення, Філія "Житомирський виробничий експлуатаційно-технічний вузол дорожнього зв`язку" Державного підприємства дорожнього зв`язку інформаційного забезпечення та автоматики "Укрдорзв`язок" не має статусу юридичної особи, не наділена статусом представництва та не може бути позивачем в розумінні ст.45 ГПК України.

За вказаних обставин, у спірних правовідносинах, за правилами встановленими процесуальним законодавством, в якості позивача може звернутись з позовом юридична особа, або юридична особа в особі її філії.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 226 ГПК України суд залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має процесуальної дієздатності.

Враховуючи викладене, наявні підстави для залишення позовної заяви без розгляду.

Також суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 226 ГПК України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення обставин, що були підставою для залишення позову без розгляду, має право звернутися до суду повторно.

Як передбачено в ч.2 ст.226 Господарського процесуального кодексу України, про залишення позову без розгляду постановляється ухвала, в якій вирішуються питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з бюджету.

Згідно ч.2 ст.123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Положеннями пункту 4 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що сплачена сума судового збору повертається з а к л о п о т а н н я м особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).

За вказаних обставин сплачена при поданні позову сума судового збору може бути повернута позивачу ухвалою суду в разі звернення його до суду з відповідним клопотанням.

Керуючись ст.ст.226, 234 Господарського процесуального кодексу України,

УХВАЛИВ:

Залишити позов Філії "Житомирський виробничий експлуатаційно-технічний вузол дорожнього зв`язку" Державного підприємства дорожнього зв`язку інформаційного забезпечення та автоматики "Укрдорзв`язок" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Баранівське сільськогосподарське підприємство №1" про стягнення 112572,82грн та повернення транспортних засобів без розгляду.

Ухвала набрала законної сили 29.09.20 та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст.ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Соловей Л.А.

друк. 3 прим.

1- в справу

2,3- сторонам (рек)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення29.09.2020
Оприлюднено02.10.2020
Номер документу91905796
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/721/20

Ухвала від 07.12.2020

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

Ухвала від 29.09.2020

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

Ухвала від 03.08.2020

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

Ухвала від 30.06.2020

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні