ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2020 рокуСправа № 912/2081/20 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження справу № 912/2145/20
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Автогор", 18028, м. Черкаси, вул. 30-років Перемоги, 7/2
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Гідроелектроцентр", 25006, м. Кропивницький, вул. В. Чміленка, 47А
про стягнення 5 412,02 грн
без виклику сторін (судове засідання не проводилось).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Автогор" (далі - ТОВ "Автогор", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою, яка містить вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гідроелектроцентр" (далі - ТОВ "Гідроелектроцентр", відповідач) заборгованості в сумі 5 412,00 грн,, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на невиконання відповідачем умов договору про надання послуг № 122 від 22.08.2017 в частині оплати послуг за виконані позивачем роботи.
Ухвалою господарського суду від 30.06.2020 позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Автогор" залишена без руху для усунення недоліків, допущених позивачем при її поданні.
03.07.2020 від позивача надійшла заява, в якій позивачем повідомлено про усунення недоліків позовної заяви в порядку статті 174 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до частини 3 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Ухвалою суду від 08.07.2020 прийнято до розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Автогор" та відкрито провадження у справі № 912/2081/20. Ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін; сторонам встановлено строк для подання заяв по суті справи.
15.07.2020 до господарського суду від ТОВ "Гідроелектроцентр" надійшли заперечення, згідно яких відповідач позовні вимоги заперечив посилаючись не те, що Акт виконаних робіт № 3217 від 31.08.2017 відповідачем не підписувався, оскільки на ньому відсутня печатка підприємства, а підпис особи на вказаному акті не співпадає з підписом особи, на яку була виписана довіреність (а.с. 42).
06.08.2020 суд розпочав розгляд справи по суті та 01.10.2020 продовжив розгляд справи по суті.
Судом враховано, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", якою установлено з 12 березня на усій території України карантин. Вказаний карантин неодноразово продовжувався та є продовженим згідно відповідних постанов Кабінету Міністрів України.
30.04.2020 прийнято Закон України від 30.03.2020 № 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)". Зазначеним Законом було доповнено розділ X "Прикінцеві положення", пунктом 4 якого передбачалось продовження процесуальних строків, у тому числі судового розгляду справи та на подання відзиву, на період дії карантину.
З 17.07.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 731-IX від 18.06.2020, згідно якого пункт 4 розділу Х "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України викладено в новій редакції та передбачено можливість поновлення та продовження процесуальних строків за заявою учасників справи через обмеження, впровадженні карантином.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 731-IX від 18.06.2020 встановлено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Частиною 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розглянувши наявні у справі матеріали та оцінивши подані сторонами докази, які наведено в обґрунтування підстав позову і заперечень проти позовних вимог, господарський суд встановив наступний перелік обставин, які є предметом доказування у справі.
22.08.2017 між ТОВ "Гідроелектроцентр" (Замовник)" та ТОВ "Автогор" (Виконавець) укладено Договір про надання послуг №122 (далі - Договір), відповідно до п.1.1. якого, Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання по виконанню робіт по ремонту та сервісному обслуговуванню автомобілів Замовника згідно з Додатком № 1 до договору, який є невід`ємною частиною даного договору.
Відповідно до п.п. 2.2.2. Договору, Замовник зобов`язаний оплатити Виконавцю вартість проведених робіт у порядку і в термін, зазначені в цьому договорі.
Розділом 3 Договору передбачено порядок здійснення розрахунків.
Згідно з п.3.1. Договору, вартість робіт визначається рахунком-фактурою, який складає Виконавець у присутності уповноваженої особи Замовника при оформленні заявки на виконання робіт враховуючи суму обслуговування, ПДВ, вартість матеріалів та запасних частин. Вартість запасних частин, паливно-мастильних матеріалів тощо, у разі їх наявності на складі Виконавця, визначається рахунком-фактурою, який складається з загальної їх кількості, виду та вартості, погодженої сторонами відповідно до наданого Замовником замовлення.
За положеннями п.6.1. Договору, цей Договір вступає в дію в день його підписання сторонами і є чинним до 31.12.2017 року.
В пункті 6.2. Договору передбачено, що по закінченню строку його дії він автоматично продовжується на строк в 1 календарний рік, якщо жодна зі сторін не надішле іншій письмове заперечення роти такого продовження.
Пункт 6.7. Договору визначає, що закінчення дії Договору (у зв`язку зі спливом строку його дії або достроковим розірванням) не звільняє Виконавця від обов`язку надати послуги з обслуговування щодо переданих до моменту закінчення дії Договору автомобілів, а Замовника - від обов`язку оплатити всі фактично надані до моменту закінчення дії Договору Виконавцем послуги.
Договір підписаний повноважними представникам сторін та скріплений печатками підприємств.
Додатком № 1 до Договору передбачено перелік службових автомобілів, що обслуговуються на СТО: марка автомобіля - RENAULT Logan, державний номер НОМЕР_1 , 2015 року випуску (а.с. 8).
Додаток № 1 підписаний повноважними представникам сторін.
Згідно Акта виконаних робіт № АВ-К-03217 від 31.08.2017 виконано роботи на загальну суму з ПДВ 5 412,02 грн (а.с. 9).
12.05.2020 на адресу відповідача направлено вимогу №059, з проханням у семиденний термін з моменту отримання даної вимоги, здійснити оплату за надані послуги\проведені роботи, згідно договору про надання послуг №122 від 22.08.2017 (а.с. 11-12).
Вказана вимога залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Зазначені обставини стали підставою для звернення до суду із вказаною позовною заявою.
Норми права, які застосовано судом.
Згідно ст. ст. 173-175, 179 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання виникають, зокрема, з господарського договору. Майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.
Згідно з частиною 7 ст. 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором про надання послуг, загальні положення щодо якого врегульовано главою 63 (ст. ст. 901-907) Цивільного кодексу України.
В ст. 901 Цивільного кодексу України зазначено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу у розмірі, у строки та у порядку, що встановлені договором.
Так, відповідно до приписів ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає виконання зобов`язань сторонами належним чином, тобто відповідно до умов договору та вимог діючого законодавства і у строки, передбачені сторонами чи законом.
За приписами ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.
В силу положень ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
За приписами частини 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Мотивована оцінка доводів та поданих доказів.
Матеріалами справи підтверджено складення Акту виконаних робіт № АВ-К-03217 від 31.08.2017 на загальну суму з ПДВ 5 412,02 грн по ремонту/обслуговуванню автомобіля Logan, номер НОМЕР_1 , який підлягає обслуговуванню на СТО згідно Договору.
Зазначений Акт містить підпис зі сторони ТОВ "Гідроелектроцентр" в особі ОСОБА_1 , уповноваженого отримати від ТОВ "Автогор" цінності "Технічне обслуговування автомобіля" згідно довіреності № 34 від 22.08.2017 зі строком дії до 01.09.2017.
Відповідачем під час розгляду справи не подано до суду жодних доказів на підтвердження несправжності або будь-якої підробки підпису ОСОБА_1 в Акті виконаних робіт №АВ-К-03217 від 31.08.2017. Зокрема, висновок почеркознавчої експертизи відсутній, заява свідка ОСОБА_1 у справу не подавалась.
Відсутність в Акті виконаних робіт печатки ТОВ "Гідроелектроцентр" не спростовує обставин складання та підписання Акту зі сторони ТОВ "Гідроелектроцентр" в особі уповноваженої особи ОСОБА_1., оскільки Договір не передбачає обов`язкового скріплення Акту печатками товариств. Згідно приписів частини 1 ст. 58-1 Господарського кодексу України, в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами - підприємцями" № 1982-VIII від 23.03.2017, який набрав чинності 19.07.2017, суб`єкт господарювання має право використовувати у своїй діяльності печатки. Використання суб`єктом господарювання печатки не є обов`язковим.
З підстав наведеного, суд вважає доведеними матеріалами справи обставини підписання Акту виконаних робіт № АВ-К-03217 від 31.08.2017 на загальну суму з ПДВ 5 412,02 грн зі сторони ТОВ "Гідроелектроцентр".
Отже, обставини надання позивачем відповідачу послуг за Договором про надання послуг № 122 від 22.08.2017 на суму 5 412,02 грн є доведеними.
Положеннями п. 3.3. Договору визначено, що оплата робіт та послуг здійснюється на протязі 3-х банківських днів з моменту виписки рахунку-фактури.
В той же час, за своєю правовою природою рахунок на оплату не є первинним документом, а є документом, який містить тільки платіжні реквізити, на які потрібно перераховувати грошові кошти в якості оплати, тобто, носить інформаційний характер. Ненадання рахунку не є відкладальною умовою у розумінні приписів статті 212 ЦК України та не є простроченням кредитора у розумінні статті 613 ЦК України, а тому не звільняє відповідача від обов`язку сплати платежів. Даної правової позиції дотримується Верховний Суд в постановах від 28.03.2018 у справі №910/32579/15, від 22.05.2018 у справі №923/712/17, від 21.01.2019 у справі №925/2028/15, від 02.07.2019 у справі №918/537/18, від 29.08.2019 у справі №905/2245/17. Верховний Суд у постанові від 26.02.2020 у справі №915/400/18 не вбачає підстав для відступу від вказаного правового висновку.
Матеріалами справи підтверджено направлення позивачем відповідачу вимоги про оплату за надані послуги, з підстав чого суд дійшов висновку, що строк оплати послуг, наданих згідно Акту виконаних робіт № АВ-К-03217 від 31.08.2017, настав.
З підстав викладеного, позовні вимоги про стягнення заборгованості в розмірі 5 412,02 грн підлягають задоволенню повністю.
У зв`язку із задоволенням позову, витрати позивача по сплаті судового збору, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Інші судові витрати позивачем не заявлялись.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гідроелектроцентр" (25006, м. Кропивницький, вул. В. Чміленка, 47А, ідентифікаційний код 38436067) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Автогор" (18028, м. Черкаси, вул. 30-років Перемоги, 7/2, ідентифікаційний код 34661397) 5 412,02 грн, а також 2 102,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України.
Належним чином засвідчені копії рішення направити Товариству з обмеженою відповідальністю "Автогор" за адресою: 18028, м. Черкаси, вул. 30-років Перемоги, 7/2 та Товариству з обмеженою відповідальністю "Гідроелектроцентр" а адресою: 25006, м. Кропивницький, вул. В. Чміленка, 47А.
Повне рішення складено 01.10.2020.
Суддя В.В.Тимошевська
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2020 |
Оприлюднено | 01.10.2020 |
Номер документу | 91906580 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Тимошевська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні