Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" вересня 2020 р. м. Рівне Справа № 918/758/20
Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Стафійчук К.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліссябудресурси"
про стягнення коштів
За участю представників сторін:
від позивача: Остапенко Д.І. (ордер серія ВК № 1007831 від 27.07.2020 року);
від відповідача: Канонік Р.М. (протокол установчих зборів № 1 від 20.08.2019 р.).
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліссябудресурси" (далі - Відповідач) в якій просить стягнути грошові кошти в сумі 700 667,00 грн.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позовні вимоги Позивач обґрунтовує тим, що з моменту проведення приватизації майнового комплексу філії № 3 Рівневодбуд та заснування на базі цього майнового комплексу Відкритого акціонерного товариства "Поліссябудресурси" (в 2010 році перетворено на ПрАТ "Поліссябудресурси") до моменту прийняття рішення про припинення ПрАТ "Поліссябудресурси" (27.05.2019 р.) шляхом перетворення в ТОВ "Поліссябудресурси", позивач є власником пакету акцій підприємства - 1842 акції, що складає 60,14 % від загальної кількості акцій або 77,82 % від кількості голосуючих акцій, а з 20.08.2019 р. - власником відповідної частки в товаристві - правонаступнику.
Позивач зазначає, що 20.08.2019 р. ПрАТ "Поліссябудресурси" було перетворено на ТОВ "Поліссябудресурси" з повним правонаступництвом. Також позивач був директором до прийняття загальними зборами ПрАТ "Поліссябудресурси" рішення про припинення шляхом перетворення.
31.12.2015 року між позивачем та ПрАТ "Поліссябудресурси" було укладено договір про надання поворотної фінансової допомоги № 1. Позивач вважає, що з 31.12.2015 р. по 20.08.2019 р. у Товариства виникла заборгованість на загальну суму 1207000 грн.
Позивач вказує на те, що останній, після прийняття акціонерами на загальних зборах рішення про припинення товариства шляхом реорганізації в ТОВ та оприлюднення терміну приймання кредиторських вимог, звертався на ім`я голови комісії з припинення з кредиторською вимогою про визнання ОСОБА_1 кредитором ПрАТ "Поліссябудресурси" на визначену суму. Відповіддю Голови комісії з припинення ПрАТ "Поліссябудресурси" визнано позивача кредитором та зазначено про відсутність коштів на рахунках підприємства.
20.09.2019 року ПрАТ "Поліссябудресурси" припинено, зареєстровано правонаступника - ТОВ "Поліссябудресурси", протоколом від 20.08.2019 р. прийнято передавальний акт.
20.08.2020 року до господарського суду сторонами подано спільну заяву про затвердження мирової угоди разом з текстом мирової угоди, в якій просять суд затвердити Мирову угоду між Товариством з обмеженою відповідальністю "Поліссябудресурси", яке є правонаступником Приватного акціонерного товариства "Поліссябудресурси" та ОСОБА_1 у викладеній редакції, провадження по справі 918/758/20 закрити, постановити ухвалу про визнання мирової угоди та у відповідності до ч. 1 ст. 130 ГПК України повернути з Державного бюджету на користь позивача ОСОБА_1 50 % фактично сплаченого судового збору у розмірі 5 255 гривень 00 коп.
Присутні в судовому засіданні 23.09.2020р. представники сторін відмовились від поданої заяви про затвердження мирової угоди та просили суд розглянути спір по суті.
23.09.2020 року на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про зменшення позовних вимог в якому просить суд стягнути заборгованість у розмірі 360 000,00 грн та у зв`язку із зменшенням позовних вимог, повернути надмірно сплачений судовий збір.
Статтею 169 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) встановлено, що при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, або на вимогу суду заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 ГПК України, крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу: позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Передбачені статтею 46 ГПК права позивача збільшити або зменшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову можуть бути реалізовані до прийняття рішення судом першої інстанції. Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Отже, у разі прийняття судом зміни (в бік збільшення або зменшення) кількісних показників, у яких виражається позовна вимога, має місце нова ціна позову, виходячи з якої й вирішується спір, - з обов`язковим зазначенням про це як у вступній, так і в описовій частині рішення. При цьому питання щодо повернення зайво сплаченої суми судового збору у зв`язку із зменшенням позовних вимог вирішується господарським судом на загальних підставах і в порядку, визначеному законодавством.
За таких обставин, враховуючи що позивач скористався правом на зменшення позовних вимог, вказана заява приймається судом.
23.09.2020 року до Господарськогго суду Рівненської області від відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліссябудресурси" надійшла заява про визнання позову відповідно до якої останнє, керуючись ст. 191 ГПК України, повністю визнає заявлені позивачем вимоги і не заперечує проти ухвалення судом рішення про задоволення позову.
Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 30.07.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліссябудресурси" про стягнення грошових коштів в сумі 700 667,00 грн залишено без руху, надано ОСОБА_1 10-денний строк з дня отримання даної ухвали через відділ канцелярії та документального забезпечення Господарського суду Рівненської області подати суду докази відправлення копії позовної заяви і доданих до неї документів Відповідачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "Поліссябудресурси" (35312, Рівненська обл., Рівненський р-н, смт. Клевань, вул. Центральна, 36, код ЄДРПОУ 13994261).
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 10.08.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 02.09.2020 року.
В судовому засіданні 02.09.2020 року оголошувалася перерва до 23.09.2020 року до 10:30 год.
Представник позивача в судовому засіданні 23.09.2020 року підтримав позовні вимоги, з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник Відповідача в судовому засіданні 23.09.2020 року підтримав подану заяву про визнання позову та визнав позовні вимоги.
Згідно з ч. 3 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставин.
31.12.2015 року між Приватним акціонерним товариством "Поліссябудресурси" (Користувач) та ОСОБА_1 (Допомогодавець) укладено Договір про надання поворотної фінансової допомоги № 1 (далі - Договір), за умовами якого, допомогодавець зобов`язується надати користувачу поворотну фінансову допомогу, а користувач зобов`язується повернути поворотну фінансову допомогу допомогодавцю, в порядку та на умовах, визначених даним договором (п. 1.1. Договору).
Відповідно до п. 2.1. Договору розмір поворотної фінансової допомоги, яка надається допомогодавцем користувачу за даним договором, становить 2000000 (два мільйона) гривень.
Згідно з п. 3.1. - п. 3.3. Договору допомогодавець зобов`язується надавати користувачу поворотну фінансову допомогу, у визначеному в п. 2.1. даного договору розмірі, шляхом оплати поточних витрат підприємства на паливо щомісячно. Поворотна фінансова допомога надається допомогодавцем користувачу шляхом готівкової оплати рахунків користувача. Сторони домовились, що сума поворотної фінансової допомоги, може надаватись допомогодавцем користувачу частинами, розмір яких визначається допомогодавцем самостійно. Користувач зобов`язується повернути допомогодавцю надану за даним договором поворотну фінансову допомогу у повному розмірі до 31.12.2021 року включно.
Пунктом 3.5. Договору сторони погодили, що користувач має право повернути допомогодавцю отриману поворотну фінансову допомогу раніше строку визначеного в п. 3.3. даного договору.
Даний договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2021 року включно, але в будь - якому випадку до виконання сторонами своїх зобов`язань по даному договору (п. 8.1. Договору).
ОСОБА_1 звертався до Голови комісії з припинення ПрАТ "Поліссябудресурси" з кредиторською вимогою від 13.06.2019 року в якій просив визнати його кредитором ПрАТ "Поліссябудресурси" за заборгованістю, що виникла за всіма договорами, укладеними між ОСОБА_1 та ПрАТ "Поліссябудресурси", та за іншими видами заборгованості, у сумі всіх належних йому коштів. Крім того, просив визнати кредитором ПрАТ "Поліссябудресурси" за заборгованістю, що виникла на підставі особистого фінансування поточних витрат на пальне за рахунок власних коштів згідно договору поворотної фінансової допомоги від 31.12.2015 року, що підтверджується фіскальними чеками з АЗС та відображено у бухгалтерській звітності ПрАТ "Поліссябудресурси".
Голова комісії з припинення ПрАТ "Поліссябудресурси" листом від 21.08.2019 року повідомив про те, що рішенням загальних зборів ПрАТ "Поліссябудресурси", затвердженим протоколом № 1 від 27.05.2019 року, прийнято рішення про припинення ПрАТ "Поліссябудресурси" шляхом перетворення в ТОВ "Поліссябудресурси", відповідно до вимг чинного законодавства визначено строк приймання кредиторських вимог до 04.08.2019 року. Рішенням загальних зборів (протокол № 3 від 20.08.2019 року) затверджено передавальний акт, в якому відображено заборгованість перед ОСОБА_1 у повному обсязі, згідно вимог. Грошей для повного погашення всієї суми заборгованості на даний час підприємство не має, але має деякі активи, які можливо бкуло б запропонувати в рахунок боргу.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
У відповідності з ч. 1 ст. 173 ГК України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Статтею 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно з ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).
Частиною першою статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками (ст. 1046 Цивільного кодексу України).
Статтею 1049 ЦК України встановлено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором. Позика, надана за договором безпроцентної позики, може бути повернена позичальником достроково, якщо інше не встановлено договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Відповідно до ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи. Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Частинами 1 - 2 статті 107 ЦК України передбачено, що кедитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов`язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов`язання, або забезпечення виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом. Після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами.
На час розгляду спору у Господарському суді Рівненської області відповідачем не заперечено факт заборгованості у вищевказаному розмірі.
Матеріали справи не містять доказів виконання відповідачем зобов`язання щодо повернення фінансової допомоги в розмірі 360 000,00 грн позивачу у відповідності до умов укладеного Договору, відтак позовні вимоги про стягнення з ТОВ "Поліссябудресурси" 360 000,00 грн заборгованості судом визнаються обґрунтованими.
Згідно положень ст. 191 ГПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
За результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були надані суду, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, суд роз`яснивши сторонам наслідки визнання відповідачем позову, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та про стягнення з відповідача на користь позивача 360 000,00 грн заборгованості.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору у розмірі 5 400,00 грн покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст. ст. 129, 191, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліссябудресурси" (35312, Рівненська обл., Рівненський р-н, смт. Клевань, вул. Центральна, 36, код ЄДРПОУ 13994261) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) 360 000,00 грн (триста шістдесят тисяч гривень 00 коп) заборгованості та 5 400,00 грн (п`ять тися чотириста гривень 00 коп) витрат по сплаті судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Позивач (стягувач): ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ).
Відповідач (боржник): Товариство з обмеженою відповідальністю "Поліссябудресурси" (35312, Рівненська обл., Рівненський р-н, смт. Клевань, вул. Центральна, 36, код ЄДРПОУ 13994261).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 01 жовтня 2020 року.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Романюк Р.В.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2020 |
Оприлюднено | 01.10.2020 |
Номер документу | 91906891 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Романюк Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні