Рішення
від 21.09.2020 по справі 535/753/20
КОТЕЛЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 535/753/20

Провадження № 2-о/535/47/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2020 року смт Котельва

Котелевський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді - Мальцева С.О.,

з секретарем судового засідання - Білик Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Котельва цивільну справу за ОСОБА_1 про встановлення факту, належності правовстановлюючого документа; заінтересована особа - Малорублівська сільська рада Котелевського району Полтавської області; -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Котелевського районного суду Полтавської області із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: що державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯБ №417641, виданий Котелевською районною державною адміністрацією 17 лютого 2006 року на ім`я ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 3,75 га, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Малорублівської сільської ради Котелевського району Полтавської області, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010654500272, дійсно належить ОСОБА_1 (у називному відмінку- ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці село Бережниця Дубровицького району Рівненської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явилась, направивши до суду заяву, в якій повністю підтримала вимоги заяви, просила суд їх задовольнити, справу розглядати за її відсутності.

Представник заінтересованої особи Малорублівської сільської ради Котелевського району Полтавської області у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Так як у справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини осіб, що беруть участь у справі, суд розглядає цивільну справу за відсутності представника.

Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення. При цьому суд виходить з наступних підстав.

Відповідно до ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по-батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документів не збігаються з ім`ям, по-батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Відповідно до роз`яснень, які містяться в п.12 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року "Про встановлення фактів, що мають юридичне значення" при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я по батькові, місце і час народження якої зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові надати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.

Як вбачається з листа ВСУ 01.01.2012 р. "Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення" коли установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, відповідно до п.6 ч.1 ст.256 ЦПК України громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа. Проте сам по собі факт належності документа не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 417641, виданого Котелевською районною державною адміністрацією 17.02.2006 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010654500272, є власником земельної ділянки площею 3,75 га, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Малорублівської сільської ради Котелевського району Полтавської області.

Згідно даних мого паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , його видано 03.06.2004 року Котелевським РВ УМВС України в Полтавській області на ім`я ОСОБА_1 , тоді як у державному акті на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №417641, в процесі внесення відомостей про неї, як власника земельної ділянки, було допущено помилку та записано невірно ім`я як " ОСОБА_2 ".

У зв`язку з запровадженням з 01.01.2013 року Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень нової системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та ведення в дію Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, я звернулася до державного реєстратора прав на нерухоме майно Котелевської селищної ради Полтавської області з метою проведення державної реєстрації речових прав на вищевказану земельну ділянку та внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Так, відповідно до п. 1.ч. 1.ст. 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень офіційним визнанням і підтвердженням державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав проводиться шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Для проведення державної реєстрації заявником ОСОБА_1 було надано державний акт на право власності на земельну ділянку.

03 серпня 2020 року рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №53432908, державним реєстратором прав на нерухоме майно було відмовлено у проведенні державної реєстрації права власності на земельну ділянку, кадастровий номер 5322282500:00:001:0255, що розташована на території Малорублівської сільської ради Котелевського району Полтавської області, у зв`язку з тим, що подані нею документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Так, державний акт на право власності на земельну ділянку видано на ім`я ОСОБА_1 , що суперечить паспортним даним в яких вказано прізвище, ім`я та по батькові ОСОБА_1 .

Наявність помилки у написанні імені власника земельної ділянки позбавляє заявника ОСОБА_1 можливості вільно володіти та розпоряджатися належним майном, укладати договори оренди землі, зробити заповідальне розпорядження (заповіт) на випадок своєї смерті щодо земельної ділянки тощо.

Порядок усунення помилок у виданому державному акті шляхом видачі нового державного акту на підставі заяви землевласника був передбачений в п.4.4, 4.5 Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, яка затверджена наказом Держкомзему від 22.06.2009 р. за № 325, що втратила чинність 15.10.2013 р.

Станом на сьогодні законодавством не визначено органу до повноважень якого входить усунення помилок в раніше виданих правоустановчих документах на землю, а також не передбачено порядку усунення таких помилок.

Нормами Закону України Про державний земельний кадастр та постанови КМУ від 17.10.2012 року № 1051 Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру передбачено виключно виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру.

Виправлення до державних актів на право приватної власності на землю, що видані відповідно до Інструкції, яка затверджена наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 року за № 43 не передбачені чинним законодавством, так само як і повторна видача правовстановлюючих документів.

Наведене унеможливлює одержання нового правовстановлюючого документу на землю, а також внесення виправлень до державного акту серії ЯБ № 417641.

У серпні 2020 року (через свого представника) ОСОБА_1 звернулася до Котелевської районної державної адміністрації з питанням щодо можливості усунення помилки та /або внесення змін до державного акту серії ЯБ № 417641, виданого Котелевською районною державною адміністрацією 17.02.2006 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010654500272.

Згідно листа за № 1693/01-23 від 10.08.2020 року Котелевською районною державною адміністрацією було повідомлено, що на даний час РДА не має повноважень стосовно внесення змін (видачі нового правовстановлюючого документа) до державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 417641 від 17.02.2006 року, та рекомендовано для вирішення даного питання звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа (п.6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України).

Наявність помилки у написанні по батькові власника земельної ділянки позбавляє заявника можливості вільно володіти, користуватися та розпоряджатися належним йому майном.

Порядок усунення помилок у виданому державному акті шляхом видачі нового державного акту на підставі заяви землевласника був передбачений в п.4.4, 4.5 Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, яка затверджена наказом Держкомзему від 22.06.2009 року за № 325, що втратила чинність 15.10.2013 року.

Станом на сьогодні законодавством не визначено органу до повноважень якого входить усунення помилок в раніше виданих правоустановчих документах на землю, а також не передбачено порядку усунення таких помилок.

Нормами Закону України Про державний земельний кадастр та постанови КМУ від 17.10.2012 року № 1051 Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру передбачено виключно виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру.

Виправлення до державних актів на право приватної власності на землю, що видані відповідно до Інструкції, яка затверджена наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 року за № 43 не передбачені чинним законодавством, так само як і повторна видача правовстановлюючих документів.

Наведене унеможливлює одержання нового правовстановлюючого документу на землю, а також внесення виправлень до державного акту серії ЯБ № 417641.

Таким чином, вирішити питання щодо внесення змін або видачі дубліката правовстановлюючого документу з зазначенням вірного по батькові власника земельної ділянки, у позасудовому порядку не має можливості.

Згідно п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.315 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Факт належності саме державного акту на право приватної власності на землю серії ЯБ № 417641, виданого Котелевською районною державною адміністрацією 17.02.2006 року, підтверджується наступними доказами:

-даними паспорта громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_2 , видано Котелевським РВ УМВС України в Полтавській області 03.06.2004 року;

-експертним висновком № 056/1931-а, наданим Українським бюро лінгвістичних експертиз 12.08.2020 року;

-свідоцтвом про право на спадщину за заповітом, виданим на ім`я ОСОБА_1 державним нотаріусом Котелевської ДНК Соломко З.В. 17.09.2002 року, зареєстрованим в реєстрі за № 302/355.

Вищевикладена інформація засвідчує той факт, що має місце просто технічна помилка щодо написання по батькові заявника, яка була допущена при самому заповненні бланка державного акта на право власності на земельну ділянку.

Встановлення факту належності державного акту на право приватної власності на землю є необхідним для реалізації права на володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою.

Таким чином, суд вважає, що при оформленні та видачі державного акту на право приватної власності на землю була допущена технічна помилка в написанні по батькові заявника.

За таких обставин у суду не виникає жодних сумнівів щодо факту належності правовстановлюючого документа, а саме: державного акту, а тому суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає до задоволення в повному обсязі.

На підставі зазначеного та керуючись ст.209, ст.ст. 247, 258, 265, 279, 293-294, 354-355 ЦПК України, суд;-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, належності правовстановлюючого документа; заінтересована особа - Малорублівська сільська рада Котелевського району Полтавської області - задовольнити повністю.

Встановити факт, що державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯБ №417641, виданий Котелевською районною державною адміністрацією 17 лютого 2006 року на ім`я ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 3,75 га, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Малорублівської сільської ради Котелевського району Полтавської області, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010654500272, дійсно належить ОСОБА_1 (у називному відмінку- ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці село Бережниця Дубровицького району Рівненської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Рішення суду може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Котелевський районнй суд Полтаської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через відповідний суд, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Учасники справи:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована та проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Малорублівська сільська рада Котелевського району Полтавської області, адреса: вул.Ковпака,26, с.Мала Рублівка Котелевського району Полтавської області, Код ЄДРПОУ:21046851.

В повному обсязі рішення складено 01.10.2020 року.

Суддя: С.О. Мальцев

СудКотелевський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення21.09.2020
Оприлюднено02.10.2020
Номер документу91927057
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —535/753/20

Рішення від 21.09.2020

Цивільне

Котелевський районний суд Полтавської області

Мальцев С. О.

Рішення від 21.09.2020

Цивільне

Котелевський районний суд Полтавської області

Мальцев С. О.

Ухвала від 26.08.2020

Цивільне

Котелевський районний суд Полтавської області

Мальцев С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні