Рішення
від 30.09.2020 по справі 152/1042/20
ШАРГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Шаргородський районний суд

Вінницької області

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2020 року

м. Шаргород

справа №152/1042/20

провадження № 2-о/152/65/20

Шаргородський районний суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Соколовської Т.О.,

з участю:

секретаря судового засідання Здищук А.С.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення,

встановив:

І. Короткий зміст заяви

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

У обґрунтування заяви ОСОБА_1 посилалася на те, що вона постійно проживає в АДРЕСА_1 . З 23.08.2009 разом з нею та її сім`єю за вказаною адресою проживав родич ОСОБА_3 , якого вона забрала проживати до себе, оскільки він був інвалідом дитинства і після смерті матері залишився сам і не міг сам себе обслуговувати, разом вони вели спільне господарство та проживали однією сім`єю.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, після його смерті відкрилася спадщина, яка складається, в тому числі із земельної ділянки, яка знаходиться на території Стрільницької сільської ради Шаргородського району Вінницької області.

22.11.2017 державним нотаріусом Шаргородської державної нотаріальної контори Масилюк Р.М. винесено постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю документів, які б свідчили про проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

ОСОБА_1 просить суд встановити факт її проживання з спадкодавцем ОСОБА_3 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

У судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник за довіреністю від 24.12.2019 ОСОБА_2 (а.с.9) підтримали вимоги, посилаючись на ті самі обставини, що і в заяві до суду.

Представник заінтересованої особи Стрільницької сільської ради Шаргородського району Вінницької області на виклик суду не прибув.

ІІ. Заяви, клопотання учасників справи

Від представника Стрільницької сільської ради Шаргородського району Вінницької області Пікули С.А. до суду надійшла заява про розгляд справи у відсутності представника сільської ради, щодо задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечує (а.с. 22 - 26).

Інших заяв і клопотань, пов`язаних з розглядом справи до суду, від учасників справи не надходило.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 16.09.2020 заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду в порядку окремого провадження, відкрито провадження та призначено судове засідання на 30.09.2020 (а.с. 19).

У судовому засіданні 30.09.2020 суд, не виходячи до нарадчої кімнати, відповідно до ч.4 ст.259 ЦПК України, постановив ухвалу про розгляд справи у відсутності представника заінтересованої особи - Стрільницької сільської ради Шаргородського району Вінницької області Пікули С.А.

ІV. Фактичні обставини, встановлені судом

У справі, що розглядається судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , який з ІНФОРМАЦІЯ_3 до дня смерті проживав в АДРЕСА_1 з опікуном ОСОБА_1 та її сім`єю, разом вони вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, спільний бюджет, заявник ОСОБА_1 здійснювала догляд за ОСОБА_3 , який був інвалідом дитинства.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на спадкове майно, яке складається, в тому числі із земельної ділянки площею 1,31 га на території Стрільницької сільської ради Шаргородського району Вінницької області (а.с.12).

Факт постійного проживання ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини в судовому засіданні підтверджений наступними доказами:

- поясненнями заявниці ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2 ;

- свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 , виданим виконкомом Стрільницької сільської ради Шаргородського району Вінницької області 07.04.2015 (а.с. 11);

- довідками виконкому Стрільницької сільської ради Шаргородського району Вінницької області № №925, 926 від 23.12.2019 про те, що ОСОБА_3 постійно проживав із ОСОБА_1 в будинку останньої - в АДРЕСА_1 до дня смерті, яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.13);

- рішенням виконавчого комітету Стрільницької сільської ради Шаргородського району Вінницької області від 18.11.2009 про призначення ОСОБА_1 піклувальником ОСОБА_3 , який є інвалідом дитинства і після смерті матері, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 проживав разом з сім`єю ОСОБА_1 , яка здійснює за ним догляд, в будинку останньої (а.с.14).

На підтвердження обґрунтованості заяви ОСОБА_1 посилалася на показання свідків. З цього приводу суд допитав свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 які суду пояснили, що є сусідами ОСОБА_1 і їм достеменно відомо, що з її сім`єю в домогосподарстві по АДРЕСА_1 , з серпня 2009 року і по день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав родич заявниці ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , вони проживали однією сім`єю, ОСОБА_1 здійснювала за ним догляд при житті, а після смерті похоронила на кладовищі в с. Стрільники.

Суд визнає достовірність цих показів свідків з урахуванням того, що покази відповідають і не суперечать іншим, вказаним вище доказам, дослідженим і перевіреним судом.

Таким чином, юридичний факт проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини підтверджений вище зазначеними показаннями свідків та письмовими доказами, дослідженими, перевіреними судом і має для ОСОБА_1 юридичне значення, від його встановлення залежить реалізація її права на отримання спадщини після смерті ОСОБА_3 як спадкоємця по закону і іншого порядку його встановлення не має.

V. Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування

За правилами п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у порядку окремого провадження.

Згідно з ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

У судовому порядку можуть бути встановлені юридичні факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення ( ч.2 ст. 315 ЦПК України).

Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

За правилами ст.3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки.

У пункті 21 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008року №7 "Про судову практику у справах про спадкування " ВСУ роз`яснив, що до спадкоємців четвертої черги належать … не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю з спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права і обов`язки не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини".

Протягом строку, визначеного ст.1270 ЦК України у шість місяців з часу відкриття спадщини ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ОСОБА_1 заяви про відмову від спадщини не подавала.

За приписами ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

Приписами п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків … має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Так, Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-яку заяву, що стосується його прав і обов`язків цивільного характеру (п.36 рішення ЄСПЛ від 21.02.1975 у справі "Голден проти Сполученого королівства") та кожен має право на ефективний засіб юридичного захисту (ст.13 Конвенції).

VІ. Висновки суду

Аналіз перевірених і оцінених доказів переконує суд, що ОСОБА_1 на підтвердження заяви надані належні, достовірні, допустимі докази, які не викликають сумніву у суда і є достатніми для встановлення юридичного факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, встановлення цього факту має для заявника юридичне значення, від його встановлення залежить реалізація її права на оформлення і отримання спадщини і іншого порядку його встановлення немає.

При цьому, до вказаного висновку суд прийшов, виходячи не тільки із вимог національного законодавства України, а і з висновків Європейського Суду з прав людини, викладених у рішенні у справі "Ушаков та Ушакова проти України" від 18.06.2015 (остаточне - 18.09.2015), в пункті 78 якого зазначено, що "Суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності "поза розумним сумнівом". Згідно з його усталеною практикою доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій стосовно фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою…".

Керуючись 7, 76-81, 258, 259, 263-265, 268, 273, 294, 316 ЦПК України, на підставі ст. 293, ч.2 ст.315 ЦПК України, ст.3 СК України, ст.ст. 1264, 1270 ЦК України, п.21 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008року №7 "Про судову практику у справах про спадкування ", суд,

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити юридичний факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 , 1942 року народження однією сім`єю більш як п`ять років, з 23 серпня 2009 року до часу відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_2 по АДРЕСА_1 .

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Шаргородський районний суд Вінницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Ім`я (найменування) сторін:

заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителька АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий Шаргородським РВ УМВС України у Вінницькій області 22.12.2003, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ;

заінтересована особа - Стрільницька сільська рада Шаргородського району Вінницької області, місце знаходження: 23534, с. Стрільники Шаргородського району Вінницької області, вул. Миру,31, код ЄДРПОУ 04325756.

Рішення ухвалено та проголошено 30.09.2020.

Головуючий суддя: Т.О. Соколовська

СудШаргородський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення30.09.2020
Оприлюднено02.10.2020
Номер документу91930226
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —152/1042/20

Рішення від 30.09.2020

Цивільне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Соколовська Т. О.

Ухвала від 16.09.2020

Цивільне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Соколовська Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні