Рішення
від 01.10.2020 по справі 482/1425/20
НОВООДЕСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01.10.2020

Справа № 482/1425/20

Номер провадження 2/482/460/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2020 року м. Нова Одеса

Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Баранкевич В.О., секретаря судового засідання Шведової Я.О., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, підписаним та поданим її представником - адвокатом Дмитренко І.М., до відповідача Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, в якому просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті діда ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком три місяці.

Позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його дід - ОСОБА_2 , який був зареєстрований та постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті якого залишилося нікому не заповідане майно, яке позивач має намір прийняти у спадщину.

Позивачем пропущено строк для прийняття спадщини, оскільки в період з 03.05.2016 р. по 14.05.2016 р. хворів, відповідно, за станом здоров`я не міг прибути до нотаріальної контори та своєчасно подати заяву про прийняття спадщини.

Просить визначити йому додатковий строк для прийняття цієї спадщини, строком в три місяці, оскільки він пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини.

У підготовче судове засідання позивач та його представник не з`явилися, представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги позивача підтримує, просить суд про їх задоволення.

Представник відповідача - Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, у підготовче судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій проти задоволення позовних вимог позивача щодо надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини не заперечує, просить справу слухати за їх відсутності.

Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

На підставі положень ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши та проаналізувавши письмові докази по справі, судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини.

Відповідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Димівською сільською радою Новоодеського району Миколаївської області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 68 років в с. Артемівка, Новоодеського району, Миколаївської області (актовий запис № 08).

На нинішній момент, с. Артемівка, Новоодеського району, Миколаївської області перейменовано на с. Озерне.

Судом встановлено, що позивач є онуком спадкодавця ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про народження позивача, свідоцтвом про народження ОСОБА_3 - матері позивача, витягом з Державного реєстру актів цивільного громадян про державну реєстрацію шлюбу.

Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 26.02.2019 р. за № 124/02-31, винесеної приватним нотаріусом Новоодеського районного нотаріального округу Філіпенком Д.В., позивачу ОСОБА_1 було відмовленоу вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку із пропуском спадкоємцем строку, встановленого для прийняття спадщини за ст. 1270 ЦК України.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла дружина спадкодавця ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , що підтверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 .

Спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняв спадкодавець ОСОБА_2 , так як був зареєстрованим та проживав разом з нею на день її смерті, але спадкові права так і не оформив.

Донька спадкодавця та відповідно, мати позивача - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 померла, що підтверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 .

Відповідно до інформації, отриманої від приватного нотаріуса Новоодеського районного нотаріального округу Філіпенка Д.В., за вих.. № 308/01-16 від 21.09.2020 р., спадкові справи після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 , не відкривалися.

Відповідно до довідки Новоодеської ЦРЛЮ, в період з 03.05.2016 р. по 14.05.2016 р., ОСОБА_1 перебував на лікуванні в Новоодеській ЦРЛ з діагнозом: загострення хронічного радикулита.

Заява про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , повинна була бути подана позивачем до 04.05.2016 року.

Згідно довідки № 41/07-08/18 від 08.10.2018 року Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, на день смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , був зареєстрований та постійно проживав за адресою АДРЕСА_1 , з 1989 року по день смерті, на день його смерті з ним ніхто не був зареєстрований і не проживав.

Інших спадкоємців після ОСОБА_2 судом не встановлено.

Позивач, у відповідності до ст.. 1265 ЦК України, має право на спадкування за законом у п`яту чергу, до якої відносяться інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно.

Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч.1 ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч. 1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України, про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Позивач, як спадкоємець за законом, вчасно не звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті діда у строк до 04.05.2016 року з поважних причин, а саме - через хворобу, що підтверджено дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, внаслідок чого не зміг прибути до нотаріальної контори та своєчасно подати заяву про прийняття спадщини.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.80 ЦПК України докази в їх сукупності, суд встановив, що у позивача дійсно були перешкоди для подання заяви про прийняття спадщини та вказані обставини суд визнає поважними.

Відтак, позивачу слід визначити додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця терміном три місяці , перебіг якого рахується після набрання рішенням законної сили .

Згідно з ч. 1 ст. 142 ЦПК України , у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову в сумі 840,80 грн. З огляду на викладене та враховуючи те, що відповідачем до початку розгляду справи по суті подано заяву про визнання позову, суд вважає за можливе повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову, тобто у розмірі 420 грн. 40 коп.

Керуючись ст. ст. 12, 76, 141, 259, 264, 265, 273, 285 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 , додатковий строк у три місяці з моменту набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті діда ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути із Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, місцезнаходження: 56622, вул. Миру, 4, с. Димівське, Новоодеського району, Миколаївської області, код ЄДРПОУ 04376860 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_2 420 грн. 40 коп. судових витрат.

Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 , з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову відповідно до квитанції № 0.0.1803355236.1 від 17.08.2020 року, що становить 420 грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через Новоодеський районний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Головуючий:

СудНовоодеський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення01.10.2020
Оприлюднено02.10.2020
Номер документу91932048
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —482/1425/20

Рішення від 01.10.2020

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Баранкевич В. О.

Ухвала від 27.08.2020

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Баранкевич В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні