Рішення
від 28.09.2020 по справі 578/888/20
КРАСНОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 578/888/20>

провадження № 2/578/218/20

Рішення

Іменем України

28 вересня 2020 року смт Краснопілля

Краснопільський районний суд Сумської області у складі: головуючого судді Басової В.І., з участю секретаря с/з Верещак С.Л., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника позивача -адвоката Дем`яненко Наталії Петрівни до Ряснянської сільської ради Краснопільського району Сумської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: відділ у Краснопільському районі Головного управління держгеокадастру у Сумській області про визнання права на спадкове майно,-

в с т а н о в и в :

У серпні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, яким просила визнати за нею право на земельну частку /пай/ у землі, яка перебувала у колективній власності сільськогосподарського акціонерно- пайового товариства закритого типу ім.Леніна на території Ряснянської сільської ради Краснопільського району Сумської області, розміром 4.97 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, належне ОСОБА_2 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ №0211451, виданого на підставі розпорядження голови Краснопільської районної державної адміністрації №45 від 29.01.1997 року, зареєстрованого в книгу реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 20 березня 1997 року за № 451 по праву спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , мотивуючи свої вимоги тим, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відкрилася спадщина, зокрема, на право на земельну частку /пай/ у землі по колишньому САПТЗТ ім. Леніна на території Ряснянської сільської ради Краснопільського району Сумської області, розміром 4.97 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі. Позивач є єдиним спадкоємцем на все майно померлої ОСОБА_2 за заповітом, посвідченим секретарем виконавчого комітету Ряснянської сільської ради Краснопільського району Сумської області 18 жовтня 1996 року та зареєстрованим в реєстрі за № 70. Спадщину позивач прийняла у встановленому законом порядку, а саме фактичним розпорядженням спадковим майном після смерті ОСОБА_2 Інших спадкоємців після її смерті, ні за законом ні за заповітом, які б прийняли спадщину у встановленому законом порядку, немає. Але отримати Свідоцтво про право на спадщину за заповітом на вищевказане спадкове майно, належне померлій ОСОБА_2 позивач не може, оскільки правовстановлюючий документ на це майно - Сертифікат серії СМ № 0211451, зареєстрований за № 451 від 20.03.1997 року, власником за життя був втрачений. Тобто, позивач не має можливості надати до нотаріуса правовстановлюючий документ на спадкове майно і оформити спадщину після смерті ОСОБА_2 нотаріально.

Сторони в підготовче судове засідання не прибули, повідомлені належним чином, від представника позивача - адвоката Дем`яненко Н.П. надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, від відповідача надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнають повністю.

Враховуючи наявність в справі достатніх матеріалів про права та правовідносини сторін, приймаючи до уваги відсутність підстав для відкладення розгляду справи, а також, зважаючи на визнання відповідачем вимог позивача, суд вважає за можливе розглянути справу по суті в підготовчому судовому засіданні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка на день смерті була зареєстрована та проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 (ас.13,14).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, зокрема на право на земельну частку /пай/ у землі по колишньому САПТЗТ ім. Леніна на території Ряснянської сільської ради Краснопільського району Сумської області, розміром 4.97 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі.

Позивач є єдиним спадкоємцем на все майно померлої ОСОБА_2 за заповітом, посвідченим секретарем виконавчого комітету Ряснянської сільської ради Краснопільського району Сумської області 18 жовтня 1996 року та зареєстрованим в реєстрі за № 70 ( ас.15).

Спадщину позивач прийняла у встановленому законом порядку, а саме фактичним розпорядженням спадковим майном після смерті ОСОБА_2 (ас.16,17).

Інших спадкоємців після її смерті, ні за законом ні за заповітом, які б прийняли спадщину у встановленому законом порядку, немає.

Але отримати Свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно у вигляді права на земельну частку / пай/ у землі по колишньому САПТЗТ ім. Леніна на території Ряснянської сільської ради Краснопільського району Сумської області, розміром 4.97 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, належного померлій ОСОБА_2 , позивач не може, оскільки правовстановлюючий документ на це майно - Сертифікат серії СМ № 0211451 зареєстрований за № 451 від 20.03.1997 року власником за життя був втрачений.

Відповідно до довідки Відділу у Краснопільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 21.07.2020 року № 862/113-20 Відділ у Краснопільському районі не в змозі видати дублікат сертифікату на право на земельну частку (пай) з причини смерті власника ОСОБА_2 та відсутності факту встановлення спадкоємця (ас.19).

Постановою приватного нотаріуса Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Вангородського В.В. 27 липня 2020 року позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом на право на земельну частку /пай/ у землі по колишньому САПТЗТ ім. Леніна на території Ряснянської сільської ради Краснопільського району Сумської області, розміром 4.97 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа (ас.18).

Вартість спадкового майна відповідно до Довідки відділу у Краснопільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 27.07.2020 року №300 становить 162936 грн. 00 коп. (ас.27).

Про втрату Сертифікату серії СМ № 0211451, виданого на ім`я ОСОБА_2 розміщено оголошення в Краснопільській газеті Сумської області Перемога № 31 за 31 липня 2020 року (ас.28).

Згідно ст.1216 Цивільного Кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків / спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/.

Відповідно ст.1218 Цивільного Кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною 5 ст.1268 ЦК України визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Ч.2 ст. 373 Цивільного Кодексу України передбачено, що право власності на землю / земельні ділянки / набувається і здійснюється відповідно до закону.

Право позивача ОСОБА_1 , як спадкоємця на спадкове майно у вигляді права на земельну частку /пай/ у землі по колишньому САПТЗТ ім. Леніна на території Ряснянської сільської ради Краснопільського району Сумської області, розміром 4.97 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, належного ОСОБА_2 підтверджується:

- копією додатку до Державного Акту на право колективної власності на землю серія СМ № 01 - Список громадян - членів САПТЗТ ім. Леніна Краснопільського району Сумської області , де під № 482 значиться ОСОБА_2 ;

- копією витягу з Журналу реєстрації сертифікатів по колишньому САПТЗТ ім. Леніна, де дійсно на ім`я ОСОБА_2 20.03.1997 року зареєстровано Сертифікат серії СМ № 0211451 на земельну частку /пай/ в САПТЗТ ім. Леніна розміром 4.97 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (ас.20-24,25-26).

Як роз`яснено в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України 16.04.2004 N 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Пленум Верховного Суду України у п. 11 своєї постанови "Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року роз`яснив, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат на право на земельну частку (пай).

Згідно п.17 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Відповідно до Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям моментом виникнення права на земельну частку (пай) є момент виникнення відповідного права колективної власності на земельну ділянку та існує незалежно від його посвідчення сертифікатом.

За змістом ч.3 ст.200, ч.4 ст.206 ЦПК України за результатами підготовчого провадження у випадку визнання позову відповідачем, за наявності для того законних підстав, суд ухвалює рішення про задоволення позову.

За відсутності будь-якого застереження, факт, визнаний сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, вважається встановленим. Тобто, визнання позову відповідачем, згідно ст.82 ЦПК України, є обов`язковим для суду, оскільки обставини, визнані сторонами не підлягають доказуванню.

Із зазначених положень цивільного законодавства встановлено, що обраний позивачем спосіб захисту відповідає вимогам закону та змісту правовідносин.

В судовому засіданні встановлено, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд врахував, що при такому вирішенні спору буде досягнуто справедливий баланс інтересів сторін та останнє відповідатиме загальноприйнятим нормам та духу цивільно- правових відносин.

Позивач не заявляла вимоги про стягнення судових витрат, тому дане питання судом не вирішувалось.

На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 8, 10, 11, 13, 209, 259, 263 - 265 ЦПК України,

у х в а л и в:

Позов задовольнити

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , право на земельну частку /пай/ у землі, яка перебувала у колективній власності сільськогосподарського акціонерно- пайового товариства закритого типу ім. Леніна на території Ряснянської сільської ради Краснопільського району Сумської області, розміром 4.97 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, належне ОСОБА_2 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ № 0211451, виданого на підставі розпорядження голови Краснопільської районної державної адміністрації № 45 від 29.01.1997 року, зареєстрованого в книгу реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 20 березня 1997 року за № 451 по праву спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через суд першої інстанції до апеляційного суду у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу і рішення за цією скаргою не скасовано, воно набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повні найменування учасників справи:

Позивач : ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;

Адвокат позивача: ОСОБА_3 , місце перебування за адресою: АДРЕСА_2 ;

Відповідач: Ряснянська сільська рада Краснопільського району Сумської області, місце знаходження юридичної особи: с. Рясне вул. Перемоги,3 Краснопільського району Сумської області, код ЄДРПОУ 04389395

Третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: відділ у Краснопільському районі Головного управління держгеокадастру у Сумській області, юридична адреса: смт Краснопілля пров Шкільний, 1 Сумської області, код ЄДРПОУ 39765885

Суддя В. І . Басова

Повний текст рішення складений 01 жовтня 2020 року

СудКраснопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення28.09.2020
Оприлюднено02.10.2020
Номер документу91932548
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —578/888/20

Рішення від 28.09.2020

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Басова В. І.

Рішення від 28.09.2020

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Басова В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні