Рішення
від 01.10.2020 по справі 682/1509/20
СЛАВУТСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 682/1509/20

Провадження № 2/682/651/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2020 року Славутський міськрайонний суд Хмельницької області у складі головуючого судді Шевчука В.В., за участі секретаря судового засідання Придачук Г.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про розірвання договору купівлі-продажу житлового будинку та договору купівлі-продажу земельної ділянки,

в с т а н о в и в:

20.07.2020 до суду надійшов позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про розірвання договору купівлі-продажу житлового будинку та договору купівлі-продажу земельної ділянки.

В обґрунтування поданого позову вказує, що 02 серпня 2019 року між нею та відповідачами було підписано договір купівлі-продажу житлового будинку з господарськими будівлями до нього, що знаходиться в АДРЕСА_1 , розташований на земельній ділянці площею 0,1402 га., та договір купівлі-продажу зазначеної земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Вказаний договір вчинено за згодою чоловіка ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , викладеною окремою заявою. За даним договором купівлі-продажу житлового будинку відповідач зобов`язувалась в установлений законом строк оплатили грошові кошти за договором, одна цього не зробили. Позивач вважає, що невиконання ОСОБА_2 зобов`язання щодо оплати придбаного нею житлового будинку є істотним порушення договору, в зв`язку з цим позивач просить розірвати укладені договори купівлі-продажу та зобов`язати ОСОБА_2 повернути придбані будинок та земельну ділянку.

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності та за відсутності представника. В поданій заяві позовні вимоги підтримують.

Відповідач ОСОБА_2 надала суду заяву про визнання позову та про розгляд справи за її відсутності.

Відповідач ОСОБА_3 будучи у спосіб визначений ЦПК України повідомлений про час та місце розгляду справи до суду не прибув.

На підстав ст. 247 ЦПК України фіксування судового розгляду не здійснюється.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що за договором купівлі-продажу житлового будинку від 02 серпня 2019 року ОСОБА_1 (продавець) продала покупцеві ОСОБА_2 житловий будинок з господарськими будівлями до нього, що знаходиться в АДРЕСА_1 та розташований на земельні ділянці площею 0,1402 га (кадастровий номер 6823980600:05:020:0001). Продаж зазначеного будинку вчинено за 100000 грн., які в сумі 50000 грн. покупець зобов`язаний сплатити продавцю в строк до 02.02.2020, та 50000 грн. - до 02.08.2020. Право власності на придбаний будинок у покупця виникає з моменту державної реєстрації цього права. Пунктом 5 Договору визначено, що чоловік покупця ОСОБА_3 згоден на укладення договору, що підтверджується його заявою, справжність підпису на якій засвідчено нотаріусом. (а.с.6, 7).

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на підставі договору купівлі-продажу від 02.08.2019 житловий будинок АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 (а.с. 8).

За договором купівлі-продажу земельної ділянки від 02.08.2020, року ОСОБА_1 (продавець) продала покупцеві ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,1402 га. (за кадастровим номером 6823980600:05:020:0001). Продаж земельної ділянки вчиняється за 12268 грн., які продавець отримав повністю від покупця до підписання цього договору. Пунктом 3.7 Договору визначено, що чоловік покупця ОСОБА_3 згоден на укладення договору, що підтверджується його заявою, справжність підпису на якій засвідчено нотаріусом.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на підставі договору купівлі-продажу від 02.08.2019 земельна ділянка за кадастровим номером 6823980600:05:020:0001 належить ОСОБА_2 на підставі вказаного вище договору купівлі продажу (а.с. 9, 11).

Оскільки відповідач ОСОБА_2 не виконала своїх зобов`язань з оплати житлового будинку, 14.02.2020 ОСОБА_1 надіслала відповідачеві повідомлення про те, що останньою порушено строк оплати вартості будинку у сумі 50000,00 грн., яка повинна були бути здійснена до 02.02.2020 (а.с. 12).

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

За вимогами частин першої, другої статті 369 ЦК України співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом. Згода співвласників на вчинення правочину щодо розпорядження спільним майном, який підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена.

Згідно з частиною третьою статті 65 СК України для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово. Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.

З урахуванням наведених вище норм закону матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_3 (чоловік покупця ОСОБА_2 ) надав свою згоду, посвідчену належним чином, на укладення дружиною спірних договорів (п. 5 Договору купівлі-продажу житлового будинку, п. 3.7 Договору купівлі-продажу земельної ділянки).

Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Окрім того суд вважає за необхідне зазначити, якщо одним із подружжя укладено договір за згодою іншого з подружжя в інтересах сім`ї, то цивільні права та обов`язки за цим договором виникають в обох із подружжя (Постанова Великої Палати Верховного Суду у справі № 638/18231/15-ц від 30.06.2020)

Як передбачено ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов`язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

Відповідно до ст. 640 ЦК України, договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії. Договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.

Відповідно ч. 1 ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно ч. 1 ст. 691 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов,- за ціною, що визначається відповідно до статті 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу.

Відповідно ч. 1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Як передбачено ч. 1 ст. 652 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Таким чином, обов`язок покупця оплатити товар за ціною, визначеною у договорі, випливає із закону та правової природи договору купівлі-продажу. Даний вид договору укладається сторонами з метою отримання покупцем певного майна, товару, послуги, а продавцем - для отримання оплати за передачу предмету договору.

Враховуючи те, що після укладання договору покупцем не здійснено оплату предмета договору купівлі-продажу за ціною, встановленою у ньому, продавець, належним чином виконавши умови договору, не отримала того, чого бажала отримати, укладаючи даний договір, суд приходить до висновку, що таке порушення покупцем умов договору купівлі-продажу житлового будинку є істотним.

Разом із тим судом враховується, що договір купівлі-продажу земельної ділянки є оплаченим за ціною, встановленою у договорі. Однак варто зазначити, що земельна ділянка площею 0,1402 га. (за кадастровим номером 6823980600:05:020:0001), яка є предметом вказаного договору, призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, який є предметом договору купівлі-продажу.

За змістом статті 377 ЦК України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. За змістом ст. 120 Земельного Кодексу України, при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод.

Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для розірвання договорів купівлі-продажу житлового будинку та земельної ділянки.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку ст. 141 ЦПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 16, 509, 610, 611, 640, 652, 692 ЦК України, ст.ст. 12 , 133, 137, 141, 263-265 , 273 , 354 , 355 ЦПК України , суд -

в и р і ш и в:

Позов - задовольнити.

Розірвати договір купівлі-продажу житлового будинку, укладеним між ОСОБА_1 (адреса: с. Селичів Славутського району Хмельницької області, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) і ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ), посвідчений 02 серпня 2019 року Артемовою Л.Я., приватним нотаріусом Славутського районного нотаріального округу Хмельницької області та зареєстрований за № 1470.

Розірвати договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,1402 га (кадастровий номер 6823980600:05:020:001), передану для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), посвідчений 02 серпня 2019 року ОСОБА_5 , приватним нотаріусом Славутського районного нотаріального округу Хмельницької області та зареєстрований за № 1471.

Зобов`язати ОСОБА_2 повернути ОСОБА_1 нерухоме майно - житловий будинок з господарськими будівлями до нього, що знаходить в АДРЕСА_1 та розташований на земельній ділянці площею 0,1402 га. (кадастровий номер 6823980600:05:020:001).

Зобов`язати ОСОБА_2 повернути ОСОБА_1 нерухоме майно - земельну ділянку площею 0,1402 га. (кадастровий номер 6823980600:05:020:001), передану для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 1681 грн. 60 коп. судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шевчук В. В.

СудСлавутський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення01.10.2020
Оприлюднено02.10.2020
Номер документу91935046
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —682/1509/20

Рішення від 01.10.2020

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Шевчук В. В.

Ухвала від 27.08.2020

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Шевчук В. В.

Ухвала від 05.08.2020

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Шевчук В. В.

Ухвала від 21.07.2020

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Шевчук В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні