ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10 E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
02 жовтня 2020 року № 903/723/20 Суддя Господарського суду Волинської області Войціховський В.А., розглянувши матеріали
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 108", м. Ковель
до відповідачів: Ковельської міської ради, м. Ковель
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ковель Центральний", м. Ковель
про визнання недійсними рішень
Встановив: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 108" звернулось до господарського суду з позовом до Ковельської міської ради, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ковель Центральний" про визнання недійсними рішення Ковельської міської ради від 23.06.2016 року №11/32 "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок в постійне користування РЖКП-1 та РЖКП-2", в частині затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в постійне користування РЖКП-1 площею 1044 кв.м. по вул. Незалежності, 108, та рішення Ковельської міської ради від 23.02.2017 року №20/34 "Про надання земельної ділянки ОСББ "Ковель Центральний" зі змінами, внесеними рішенням Ковельської міської ради від 28.09.2017 року №29/22 "Про внесення змін до рішень міської ради".
Судом встановлено, що подана Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 108" до Ковельської міської ради, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ковель Центральний" позовна заява не відповідає вимогам статті 164 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з чим підлягає залишенню без руху з посиланням на положення статті 174 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи наступне.
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Конституційний Суд України у рішенні № 9-зп від 25 грудня 1997 року офіційно розтлумачив цю норму та зазначив, що частину першу статті 55 Конституції України треба розуміти так, що кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку. Суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод. Відмова суду у прийнятті позовних та інших заяв, скарг, оформлених відповідно до чинного законодавства, є порушенням права на судовий захист, яке згідно зі статтею 64 Конституції України не може бути обмежене.
Частиною 4 статті 11 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Так, згідно з рішеннями Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України" та від 30.05.2013 у справі "Наталія Михайленко проти України", право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб те ресурсів суспільства та окремих осіб. Отже, кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальної заборони та обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Отже, доступ до правосуддя здійснюється шляхом точного, послідовного і неухильного дотримання процесуального алгоритму, що передбачений, зокрема, Господарським процесуальним кодексом України.
Вимоги щодо змісту та форми позовних заяв визначені статтями 162, 164, 172 ГПК України.
При цьому, якщо подана позовна заява не відповідає таким вимогам, приписами частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України законодавець передбачив механізм залишення позовної заяви без руху задля забезпечення позивачу можливості у встановлений судом строк усунути недоліки позовної заяви, що забезпечить можливість вважати її такою, що подана у день її первинного подання та прийняття її судом до розгляду.
Залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного Господарським процесуальним кодексом України.
Так, відповідно до положень п.1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Згідно ч. 1 ст. 172 ГПК України позивач зобов`язаний до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Відповідно до "Правил надання послуг поштового зв`язку", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. № 270, розрахунковим документом, що підтверджує факт надання послуг поштового зв`язку є документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми і змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо).
Згідно з пунктами 59, 61 "Правил надання послуг поштового зв`язку", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. № 270, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення.
Згідно із пунктом 3.2.1.2 Порядку пересилання поштових відправлень, затвердженого наказом Українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта" від 12.05.2006 року № 211 при прийманні листа (бандеролі) з оголошеною цінністю з описом вкладення працівник зв`язку звіряє вкладення з описом ф.107, а також перевіряє відповідність місця призначення, найменування адресата та суми оголошеної цінності, зазначених на відправленні та примірнику опису, розписується на ньому і проставляє відбиток календарного штемпеля. Форма опису вкладення передбачає, що внесення виправлень до опису вкладення не допускається, про що зазначено безпосередньо на бланку опису вкладення.
За змістом зазначених пунктів Правил та Порядку, для здійснення перевірки працівниками поштового відділення відповідності вкладення опису, останній має містити поіменний перелік предметів.
Таким чином, належними доказами відправлення відповідачеві копії позовної заяви та доданих до неї документів виступають опис вкладення в поштовий конверт з поіменним переліком предметів вкладення та документ, що підтверджує надання поштових послуг (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), надані суду в оригіналі.
Поруч з цим, суд засвідчує, що якщо копію позовної заяви надіслано поштою, то документом, який підтверджує надсилання, є фіскальний чек поштового відділення, опис вкладення у цінний лист. Крім того, підтвердженням, що відправлення надіслано на адресу одержувача є саме накладна (службовий чек), в якому зазначено номер накладної, інформацію про відправника та одержувача, інформацію про відправлення, а також міститься підтвердження (підпис) відправника з підтвердження, що інформація у даній накладній зазначена правильно.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем додано до матеріалів останньої описи вкладення у цінний лист, які не містять поіменного переліку предметів вкладення. Фіскальний чек поштового відправлення, що підтверджує факт оплати послуг поштового зв`язку відправником та надання відділенням зв`язку послуг з пересилання листів з описом вкладення до матеріалів позовної заяви позивачем не додано, а із змісту наданих позивачем описів вкладення не зрозуміло, які саме документи позивач направив відповідачам, оскільки відсутній поіменний перелік предметів вкладення, у зв`язку із цим додані позивачем до матеріалів позовної заяви поштові документи (описи вкладення у цінний лист, які не містять поіменного переліку предметів вкладення) не є належними та достатніми доказами виконання позивачем обов`язку, передбаченого ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України щодо направлення відповідачам копії позовної заяви з додатками.
За таких обставин, суд позбавлений можливості перевірити виконання позивачем обов`язку, передбаченого ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України.
Поруч з цим, статтею 162 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи. Позовна заява повинна містити обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору. У разі пред`явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.
Так, позивач, пред`являючи позов до відповідача 2 - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ковель Центральний", не зазначив змісту будь-яких позовних вимог щодо останнього, не визначив, які дії, бездіяльність Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ковель Центральний" порушують права позивача, захист котрих підлягатиме в судовому порядку.
У відповідності до частини 1 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 108" до Ковельської міської ради, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ковель Центральний" про визнання недійсними рішень підлягає залишенню без руху.
Згідно із ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно подати до суду заяву на усунення недоліків із зазначенням дати та номера справи, до якої долучити опис вкладення в поштовий конверт в підтвердження відправлення відповідачам копії позовної заяви та доданих до неї документів з поіменним переліком таких документів , а також розрахунковий документ (касовий чек, розрахункова квитанція), що підтверджує факт оплати послуг поштового зв`язку відправником та надання відділенням зв`язку послуг з пересилання листів з описом вкладення та зазначити зміст позовних вимог до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ковель Центральний" .
За таких обставин, позовна заява на підставі ст.174 ГПК України підлягає залишенню без руху для усунення вищезазначених недоліків.
Керуючись ст. ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
Ухвалив:
1. Позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 108" - залишити без руху.
2. Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 108" впродовж 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки, а саме: надати суду опис вкладення в поштовий конверт в підтвердження відправлення відповідачам копії позовної заяви та доданих до неї документів з поіменним переліком таких документів, а також розрахунковий документ (касовий чек, розрахункова квитанція), що підтверджує факт оплати послуг поштового зв`язку відправником та надання відділенням зв`язку послуг з пересилання листів з описом вкладення та зазначити зміст позовних вимог до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ковель Центральний".
Роз`яснити, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на дану ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала підписана 02.10.2020р.
Суддя В. А. Войціховський
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2020 |
Оприлюднено | 05.10.2020 |
Номер документу | 91937795 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Войціховський Віталій Антонович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні