Справа № 286/713/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2020 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
з секретарем Павленко Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засідання в м. Овруч цивільну справу за позовом Державного підприємства Словечанське лісове господарство Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальних збитків , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою і просить стягнути з відповідача матеріальну шкоду, заподіяну лісовому господарству, на користь держави в сумі 5838,00 грн., мотивуючи тим, що 30 вересня 2019 року о 16 год. 00 хв. в кварталі 20 відділ 4 площею 0,20 га Тхоринського лісництва Державного підприємства Словечанське лісове господарство (заказник місцевого значення Словечанський кряж ), виявлено незаконну порубку семи дерев сосни звичайної (сухостій). Незаконну порубку дерев здійснив ОСОБА_1 та на автомобілі ГАЗ-66 перевіз їх до с. Словечне по місцю свого проживання. Тобто, ним було скоєно правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 65 КУпАП. В результаті вказаного правопорушення було заподіяно шкоду лісовому господарству у розмірі 5838,00 грн., який розраховано у відповідності до вимог Постанови КМУ №541 від 24.07.2013 Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд .
Позивач в судове засідання не з`явився, але надав заяву про розгляд справи без участі його представника. Позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання також не з`явився, але надав клопотання, в якому також просить провести розгляд справи без його участі. Позов визнав частково. Просить зменшити розмір відшкодування шкоди, враховуючи його матеріальне становище.
Суд, перевіривши і дослідивши в судовому засіданні письмові докази, вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що 30 вересня 2019 року на території Словечанської сільської ради Овруцького району Житомирської області в кварталі 20 відділ 4 Тхоринського лісництва Державного підприємства Словечанське лісове господарство (заказник місцевого значення Словечанський кряж ) ОСОБА_1 здійснив незаконну порубку семи дерев породи сосна звичайна (сухостій), чим, відповідно до відомості обчислення розміру шкоди, лісовому господарству заподіяно шкоду на суму 5838 грн..
Постановою старшого слідчого СВ Овруцького ВП Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області від 21.11.2019 кримінальне провадження №12019060250000549 від 02.10.2019 по вказаному факту було закрито.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 21.12.2020 р. № 1, винесеною інженером охорони і захисту лісу ДП Словечанське лісове господарство Свинчуком В.І., відповідача - ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 65 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1020 грн., який сплачено ним добровільно у повному обсязі.
Вказані обставини підтверджуються копіями: акту огляду місця вчинення правопорушення лісового законодавства від 01.10.2019, протоколу №000031 про адміністративне правопорушення від 02.10.2019, пояснювальними записками лісничого та лісника Тхоринського лісництва від 01.10.2019, письмовими поясненнями відповідача від 01.10.2019, постанов про закриття кримінального провадження від 21.11.2019 та про накладення адміністративного стягнення від 21.12.2019, квитанції №55 від 20.02.2020.
Згідно відомості обчислення шкоди, заподіяної лісу незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, по кварталу 20 відділ 4 площею 0,20 га Тхоринського лісництва ДП Словечанський лісгосп , розмір шкоди, заподіяної ОСОБА_1 внаслідок незаконної порубки дерев, становить 5838 грн.(а.с.9).
Відповідно до ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до п.1.2 Положення про лісовий заказник місцевого значення Словечанський кряж заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення й використання.
Згідно з частиною другою ст. 24 ЛК України збитки, завдані внаслідок порушення прав власників лісів, лісокористувачів та громадян, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до закону.
Пунктом 1 ч.1 ст.105 ЛК України передбачено, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Статтею 107 ЛК України встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
За змістом ст.ст. 68, 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Цивільного кодексу України збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27 березня 1992 року № 6 Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди роз`яснено, що розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.
Вина ОСОБА_1 в заподіянні матеріальної шкоди економічним інтересам держави на суму 5838грн. є доведеною і ним не заперечується, а тому є підстави для відшкодування ним шкоди.
Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави (ст. 1 ЛК України).
Відповідно до ст. 57 ЗК України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
Копія державного акту на право постій ного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №076414 підтверджує право позивача на постійне користування земельною ділянкою для ведення лісового господарства, яка розташована на території Можарівської сільської ради Овруцького району.
Відповідно до ст. 42 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища в Україні фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється за рахунок Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, фондів охорони навколишнього природного середовища, добровільних внесків та інших коштів.
В ч.ч.1,2 ст. 47 вказаного закону законодавець закріпив, що для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, в тому числі, і частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.
Згідно з вимогами ч.3 ст.29, ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, сплачуються у визначеному вказаними нормами співвідношенні на рахунки спеціальних фондів Державного, обласних та місцевих бюджетів в розмірах 30, 20 та 50 відсотків відповідно.
Зазначена норма означає, що завдані природним ресурсам збитки сплачуються на єдиний розподільчий казначейський рахунок відповідної місцевої ради в користь зведеного бюджету, із якого місцевим органом Державної казначейської служби в подальшому розподіляються конкретні суми коштів до Державного, обласного та місцевого бюджетів у вищевказаному співвідношенні.
Оскільки, ОСОБА_1 здійснив незаконну порубку лісу: дерев породи сосна звичайна в кількості 7 штук саме в лісовому масиві Тхоринського лісництва Державного підприємства Словечанське лісове господарство , яке розташоване на території Можарівської сільської ради, Можарівська сільська рада приєдналася до Словечанської сільської ради відповідно до Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад , відповідно сума матеріальної шкоди підлягає стягненню на рахунки останньої.
Реквізити для зарахування грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності по Словечанській сільській раді, яка є правонаступником Можарівської сільської ради, наведені в листі Словечанської сільської ради Овруцького району від 24.09.2020 №1019.
ОСОБА_1 подав клопотання, в якому просить зменшити розмір відшкодування шкоди до 2400 грн., посилаючись на те, що він є особою з інвалідністю 2 групи, не працює, розмір його пенсії становить 2367,76 грн., інших доходів він не має.
На підтвердження вказаних обставин ним подано копії експертного висновку, довідки до акту огляду МСЕК серії 10ААА №731756 від 20.05.2011, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії НОМЕР_1 від 13.06.2019, які підтверджують наявність захворювання у відповідача, пов`язаного з наслідками аварії на ЧАЕС.
Однак, відповідно до ч.1 ст.69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Раніше, до внесення змін Законом України від 02.12.2010 року № 2756-VI, згадана частина ст.69 мала таку редакцію: Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Таким чином, законодавець, змінивши редакцію частини 1 статті 69 вказаного закону, повністю виключив можливість зменшення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Тому, до правовідносин, які склалися, і які регулюються спеціальними законами, ч.4 ст.1193 ЦК України, яка передбачає можливість зменшення розміру відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, не може бути застосована. Збитки слід відшкодовувати у повному обсязі.
Матеріальне становище відповідача може бути враховане лише у процесі виконання судового рішення (ст.435 ЦПК України (відстрочення і розстрочення виконання)).
За таких обставин, оцінюючи правовідносини, що склалися; правові норми, що їх регулюють та досліджені докази, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 2102 грн. в доход держави.
Відповідач звільнений від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст. 5 Закону України Про судовий збір .
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 245, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Словечанської сільської ради Овруцького району (рахунок UA 0544000006765, код ЄДРПОУ 37940663, МФО 899998, банк одержувача - УК в Овруцькому районі /ОТГ с. Словечне/24060300) матеріальну шкоду, заподіяну внаслідок незаконної порубки дерев в сумі 5838 грн.
На рішення суду до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: А. Л. Гришковець Повне рішення виготовлено 01.10.2020
Суд | Овруцький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2020 |
Оприлюднено | 05.10.2020 |
Номер документу | 91943557 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Овруцький районний суд Житомирської області
Гришковець А. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні