ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.09.2020м. ДніпроСправа № 904/1059/20
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Загинайко Т.В., розглянув справу
до Комунальної бюджетної установи "Фізкультурно-спортивний комплекс ім. В.М. Шкуренко" (51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Корольова Сергія, 1а; ідентифікаційний код 26509764)
про стягнення 49 372 грн.48 коп.
без виклику (повідомлення) учасників справи.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач - Акціонерне товариство "ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою (вх.№ 944/20 від 24.02.2020р.), в якій просить стягнути з відповідача - Комунальної бюджетної установи "Фізкультурно-спортивний комплекс ім. В.М. Шкуренко" 49 372 грн. 48 коп., що складає 47 911 грн. 21 коп. - основного боргу за активну електроенергію, спожиту відповідно до умов договору від 03.08.2016р. №02868-00, 739 грн. 78 коп. - 3% річних та 721 грн. 49 коп. - інфляційних втрат за прострочення оплати.
Позовну заяву було подано без додержання вимог, встановлених статтею 162 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з чим ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 02.03.2020р. позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 7-ми днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Як вбачається ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 02.03.2020р. було отримано позивачем 05.03.2029р., про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення.
Позивачем подано заяву (вх.№12364/20 від 12.03.2020р.) про усунення недоліків на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 02.03.2020, відповідно до якої було усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд вважає за необхідне зазначити, що ухвала суду була надіслана учасникам процесу завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013р. №958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідного судового процесуального документу. За таких обставин у суду маються достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та про необхідність подання витребуваних судом документів.
При цьому, стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує учасників судового процесу та їх представників добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідач своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористався, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі був повідомлений належним чином відповідно до вимог статті 242 Господарського процесуального кодексу України.
Пункт 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконання обов`язків щодо доказів.
Таким чином, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів і заперечень.
Частиною 1 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Тому суд розглядає справу без призначення судового засідання та виклику сторін за наявними у ній матеріалами і документами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Справа згідно статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглядалася протягом розумного строку у зв`язку із вжитими в Україні карантинними заходами.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
03.08.2018 між позивачем - Акціонерним товариством ДТЕК Дніпровські електромережі , як постачальником, та відповідачем - Комунальною бюджетною установою "Фізкультурно-спортивний комплекс ім. В.М. Шкуренко", як споживачем, було укладено договір №02868-00 про постачання електричної енергії за державні кошти (надалі - Договір).
Відповідно до пункту 1.1. Договору, постачальник зобов`язується у вересні-грудні 2018 році постачати споживачу електричну енергію у точку (точки) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, величини якої по об`єктах Споживача визначені додатком Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії , а Споживач оплатити Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього Договору. Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін та/або Загальна схема електропостачання , які є невід`ємними частинами даного Договору.
Згідно з пунктом 1.2. Договору, найменування товару: електрична енергія (код за ДК 021:2015-09310000-5 Електрична енергія). Кількість обсягу електричної енергії, яку Постачальник зобов`язується постачати Споживачу, визначається згідно із додатками до Договору Обсяги постачання електричної енергії Споживачу , Порядок розрахунків та Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії .
Відповідно до пункту 4.1. Договору, розрахунки за придбану електричну енергію проводяться Споживачем на підставі рахунка на оплату спожитої у розрахунковому періоді електричної енергії. Порядок проведення розрахунків наведений у додатку до Договору "Порядок розрахунків".
На підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов додатка „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" оформлюються такі документи: Акт прийняття - передавання товарної продукції (форма наведена в додатку до Договору); Акт результатів замірів електричної потужності. За наявності вводів на різних ступенях напруги та різних системах обліку покази надаються окремо за кожною точкою обліку (п. 4.2. Договору).
Відповідно до пункту 2 Додатку 3 до Договору споживач здійснює повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії за розрахунковий період один раз за фактичними показами засобів обліку електричної енергії згідно з виписаним та самостійно отриманим у постачальника рахунком.
Як вбачається у грудні 2018 року відповідачем було спожито активної електричної енергії у кількості 34974 кВт. На оплату електричної енергії, 01.01.2019 позивачем було виставлено відповідачу рахунок від 01.01.2019 №241/95/12/1 за активну електричну енергію за грудень 2018 у кількості 34974 кВт на суму 47 911грн. 21 коп. із розрахунку 1,92072 грн./кВтГод.
Відповідач звернувся до позивача з гарантійним листом (а.с.30), в якому гарантував повну оплату рахунку від 01.01.2019 №241/95/12/1 за активну електричну енергію за грудень 2018 у кількості 34974 кВт на суму 47 911грн. 21 коп.
Пунктом 2.1. Додатку 3 до Договору встановлено, що оплата рахунків за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеня, 3%, індекс інфляції та інші платежі (за надання споживачу додаткових послуг, суми завданих споживачем збитків тощо) згідно з умовами цього Договору, здійснюється на рахунки постачальника, вказані у розділі 10 Договору, на підставі самостійно отриманих у постачальника рахунків протягом 5 операційних днів з дня їх отримання.
Рахунки на оплату можуть надаватися Споживачу у відповідних структурних підрозділах Постачальника, поштовим зв`язком, кур`єром, факсимільним зв`язком, електронною поштою, за допомогою інтернет-сервісу Личный кабинет юридического клиента або іншим способом у порядку, визначеному чинним законодавством.
Позивачем було вручено відповідачу рахунок від 01.01.2019 №241/95/12/1 за активну електричну енергію за грудень 2018, за допомогою інтернет-сервісу "Особистий кабінет юридичного клієнта".
Отже, строк оплати за активну електричну енергію вважається таким, що настав.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Заборгованість відповідача перед позивачем за активну електричну енергію становить 47 911 грн. 21 коп.
На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості перед позивачем відповідачем не надано.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом; зобов`язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, згідно розрахунку інфляційні нарахування становлять 721 грн. 49 коп. (вересень 2019 - лютий 2020), а річні - 739 грн. 78 коп. (з 17.08.2019 по 20.02.2020).
З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, витрати по сплаті судового збору у сумі 2 102 грн. 00 коп. слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 169, 232, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі"(49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, 22, ідентифікаційний код 23359034; e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1) до Комунальної бюджетної установи "Фізкультурно-спортивний комплекс ім. В.М. Шкуренко" (51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Корольова Сергія, 1а; ідентифікаційний код 26509764) 49 372,48 грн. - задовольнити.
Стягнути з Комунальної бюджетної установи "Фізкультурно-спортивний комплекс ім. В.М. Шкуренко" (51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Корольова Сергія, 1а; ідентифікаційний код 26509764) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі"(49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, 22, ідентифікаційний код 23359034; e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1) 47 911 (сорок сім тисяч дев`ятсот одинадцять) грн. 21 коп. - основного боргу за активну електроенергію, спожиту відповідно до умов договору від 03.08.2016р. №02868-00, 721 грн. 49 коп. (сімсот двадцять одна грн. 49 коп.) - інфляційних нарахувань, 739 (сімсот тридцять дев`ять) грн. 78 коп. - 3% річних та 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. - витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В. Загинайко
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 238 ГПК України,
30.09.2020.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2020 |
Оприлюднено | 06.10.2020 |
Номер документу | 91957993 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні