Рішення
від 30.09.2020 по справі 904/3424/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.09.2020м. ДніпроСправа № 904/3424/20

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Загинайко Т.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" (49074, м. Дніпро, просп. Слобожанський, б. 127Б, ідентифікаційний код 42082379; e-mail: dp@yasno.com.ua; ІНФОРМАЦІЯ_1)

до Сектора культури, туризму, національностей та релігій Солонянської районної державної адміністрації (52400, смт. Солоне Солонянського району Дніпропетровської області, вул. Гагаріна, буд.12; ідентифікаційний код 02227601)

про стягнення 10 316 грн. 99 коп.

без виклику представників сторін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою (вх.№3002/20 від 25.06.2020р.), в якій просить стягнути з відповідача - Сектора культури, туризму, національностей та релігій Солонянської районної державної адміністрації 10 316 грн. 99 коп., що складає 9 901 грн. 72 коп. - заборгованості за електроенергію, спожиту відповідно до умов договору від 20.02.2019 №358/2-з про закупівлю електричної енергії у постачальника універсальних послуг, 368 грн. 20 коп. - пені за прострочення оплати коштів за електроенергію та 47 грн. 07 коп. - річних.

Також позивач просить покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102 грн. 00 коп.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 30.06.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд вважає за необхідне зазначити, що ухвала суду була надіслана учасникам процесу завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013р. №958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідного судового процесуального документу. За таких обставин у суду маються достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та про необхідність подання витребуваних судом документів.

При цьому, стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує учасників судового процесу та їх представників добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Відповідач своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористався, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі був повідомлений належним чином відповідно до вимог статті 242 Господарського процесуального кодексу України.

Пункт 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконання обов`язків щодо доказів.

Таким чином, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів і заперечень.

Частиною 1 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Тому суд розглядає справу без призначення судового засідання та виклику сторін за наявними у ній матеріалами і документами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається 20.02.2019 між позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ", як постачальником та відповідачем - Сектором культури, туризму, національностей та релігій Солонянської районної державної адміністрації, як споживачем, було укладено договір №358/2-з про закупівлю електричної енергії у постачальника універсальних послуг (надалі - Договір).

Пунктом 1.1. Договору передбачено, що постачальник універсальних послуг продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику універсальних послуг вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період 2019 року становить 80472 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу електричної енергії, заявленому оператору системи розподілу або за формою затвердженою цим Договором; обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків (пункт 1.3. Договору).

Відповідно до пункту 2.1. Договору строк (термін) поставки товару: з 01.09.2019р. по 31.12.2019р.

Початком постачання електричної енергії споживачу є дата укладення цього Договору, якщо інша дата не визначена комерційною пропозицією (пункт 2.6. Договору).

Пунктом 3.1. Договору визначено, що для забезпечення безперервного надання послуг з постачання електричної енергії споживачу, постачальник універсальних послуг зобов`язується здійснювати своєчасну закупівлю електричної енергії в обсягах, що за належних умов забезпечить задоволення попиту на споживання електричної енергії Споживачем.

Згідно з пунктом 4.1. Договору споживач розраховується з Постачальником універсальних послуг за електричну енергію за ціною, що на дату укладення цього Договору 2,629873 грн. (Дві гривні 629873 копійок), в тому числі ПДВ 0,438312 грн. (Нуль гривень 438312 копійок) за кВт*год.

Ціна за одиницю товару за цим Договором може змінюватися з дотриманням сторонами норм чинного Законодавства; у разі, якщо споживач не приймає нові умови, він зобов`язаний протягом 20-ти днів з моменту отримання повідомлення про зміну ціни повідомити про свою незгоду постачальника універсальних послуг та ініціювати дострокове розірвання Договору шляхом підписання та направлення постачальнику універсальних послуг відповідної додаткової угоди (пункт 4.2. Договору).

Відповідно до пункту 4.3. Договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником універсальних послуг у розрахункових документах про оплат електричної енергії за цим Договором.

Пунктом 4.4. Договору визначено, що вартість електричної енергії за цим Договором визначається з урахуванням суми очікуваної вартості обсягів постачання електричної енергії протягом періоду, вказаного у пункті 1.3. Договору, та становить: 176 359,29 грн. (Сто сімдесят шість тисяч триста п`ятдесят дев`ять грн. 29 коп.), крім того ПДВ 35271,86 грн. (Тридцять п`ять тисяч двісті сімдесят одна грн. 86 коп.), всього з ПДВ - 211631,15 грн. (Двісті одинадцять тисяч шістсот тридцять одна грн. 15 коп.).

Інформація про діючу ціну на електричну енергію постачальника універсальних послуг має бути розміщена на офіційному веб-сайті постачальника універсальних послуг не пізніше ніж за 20 днів до дати її застосування із зазначенням порядку її формування (пункт 4.9. Договору).

Згідно з пунктом 4.10. Договору ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися постачальником універсальних послуг у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни.

Пунктом 4.11. Договору визначено, що розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць, якщо інше не визначено комерційною пропозицією.

Відповідно до пункту 4.12 Договору розрахунки споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника універсальних послуг (далі - спецрахунок); при цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу постачальника універсальних послуг, та в інший, не заборонений чинним законодавством, спосіб; оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок рахунок постачальника універсальних послуг; оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника універсальних послуг надійшла вся сума коштів; спецрахунок постачальника універсальних послуг зазначається у платіжних документах постачальника універсальних послуг, у тому числі у разі його зміни.

Пунктом 4.13. Договору визначено, що оплата рахунка постачальника універсальних послуг за цим Договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем; всі платіжні документи, що виставляються постачальником універсальних послуг споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про надання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

Відповідно до пункту 4.1. Комерційної пропозиції (надалі - Додаток 2 до Договору) споживач здійснює повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії за розрахунковий період один раз за фактичними показами засобів комерційного обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим згідно з виписаним та самостійно отриманим рахунком у постачальника універсальної послуги.

Відповідно до пункту 5.1. Додатку №2 до Договору, оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду.

Згідно з підпунктом 1 пункту 5.2. Договору споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього Договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг, згідно з умовами цього Договору.

Відповідно до пункту 12.1. Договору цей Договір набирає чинності з 01.02.2019р. та діє до 31.12.2019р., а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за Договором.

Позивачем, з метою підтвердження спожитих відповідачем обсягів електричної енергії, було направлено запит оператору системи розподілу - АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" з проханням перевірити та підтвердити спожиті у грудні 2019 року обсяги електричної енергії.

Так, позивачем (постачальником) було отримано довідку про обсяги розподіленої електричної енергії по ЕІС - кодам точок комерційного обліку об`єктів споживача за адресами в смт. Солоному Солонянського району Дніпропетровської області.

Відповідно до даної довідки, у грудні 2019 року відповідачем спожито 14 974 кВт-год на загальну суму 33 969 грн. 48 коп.

Таким чином, позивачем належним чином виконано умови Договору, що підтверджується матеріалами справи.

01.01.2020 позивачем виставлено відповідачеві рахунок про сплату заборгованості за спожиту електричну енергію за грудень 2019 №291/358/12/1 від 31.12.2019 та встановлено термін оплати рахунку до 13.01.2020.

Відповідачем у грудні 2019 здійснено оплату у розмірі 24 067 грн. 76 коп.

Заборгованість за спожиту електричну енергію у грудні 2019 на суму 9 901,72 грн. відповідач не сплатив.

Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за активну електроенергію за грудень 2019 року у сумі 9 901,72 грн., 368 грн. 20 коп. - пені за прострочення оплати коштів за електроенергію та 47 грн. 07 коп. - 3% річних. Наведене і є причиною виникнення спору.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема, і про постачання електричної енергії постачальником "універсальних послуг" (пункт 15).

Судом встановлено, що укладений між сторонами договір за своїм змістом та правовою природою є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу, який підпадає під правове регулювання норм § 5 глави 54 Цивільного кодексу України та § 3 глави 30 Господарського кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про ринок електричної енергії", Правила роздрібного ринку передбачають, зокрема, загальні умови постачання електричної енергії споживачам, систему договірних відносин між учасниками роздрібного ринку, права та обов`язки учасників ринку, процедуру заміни споживачем постачальника електричної енергії, умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу, процедуру розгляду скарг споживачів, особливості постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги, постачальником "останньої надії".

Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (стаття 530 Цивільного кодексу України).

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору у грудні 2019 року позивачем було передано відповідачу електричну енергію на загальну суму 33 969 грн. 48 коп., що підтверджується довідкою про обсяги розподіленої електричної енергії (а.с.34).

Відповідач розрахувався за спожиту у грудні 2019 року електричну енергію частково у сумі 24 067, грн. 76 коп. Заборгованість у сумі 9 901 грн. 72 коп. відповідач не сплатив.

Враховуючи умови Договору строк оплати за договором є таким, що настав.

Таким чином, вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 9 901 грн. 72 коп. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Окрім вимоги про стягнення суми основного боргу позивачем заявлена вимога про стягнення пені та трьох відсотків річних.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до пункту 8.1. Договору, за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену договором та чинним законодавством.

Згідно пункту 6.1 Комерційної пропозиції, що є Додатком 2 до договору, за внесення платежів, передбачених умовами договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, споживач сплачує постачальнику універсальних послуг пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, нарахованої протягом всього періоду прострочення зобов`язання, та 3% річних від суми боргу. Сума боргу сплачується споживачем з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення.

Отже, пеня згідно розрахунку становить 368 грн. 20 коп. (з 14.01.2020 по 11.03.2020).

Статтею 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином річні становлять 47 грн. 07 коп. (з 14.01.2020 по 11.03.2020).

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності; учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Частинами 1 та 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів; жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили; суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За приписами частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. (частина 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України).

З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

У відповідності до вимог пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, судові витрати у розмірі 2102 грн. 00 коп. слід покласти на відповідача.

Керуючись пунктом 19.1 Розділу ХІ Перехідних положень, статтями 123, 129, 232, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" (49074, м. Дніпро, просп. слобожанський, б. 127Б, ідентифікаційний код 42082379) до Сектора культури, туризму, національностей та релігій Солонянської районної державної адміністрації (52400, смт. Солоне Солонянського району Дніпропетровської області, вул. Гагаріна, буд.12; ідентифікаційний код 02227601) про стягнення 10 316 грн. 99 коп. - задовольнити.

Стягнути з Сектора культури, туризму, національностей та релігій Солонянської районної державної адміністрації (52400, смт. Солоне Солонянського району Дніпропетровської області, вул. Гагаріна, буд.12; ідентифікаційний код 02227601) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" (49074, м. Дніпро, просп. Слобожанський, б. 127Б, ідентифікаційний код 42082379) 9 901 (дев`ять тисяч дев`ятсот одна) грн. 72 коп. - заборгованості за електроенергію, 368 (триста шістдесят вісім) грн. 20 коп. - пені, 47 (сорок сім) грн. 07 коп. - річних та 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. судового збору.

Видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.

Суддя Т.В. Загинайко

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до частини

4 статті 240 ГПК України,

30.09.2020

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення30.09.2020
Оприлюднено06.10.2020
Номер документу91957997
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/3424/20

Судовий наказ від 26.10.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Рішення від 30.09.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 30.06.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні