Рішення
від 02.10.2020 по справі 541/1317/20
МИРГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 541/1317/20

Провадження №2/541/803/2020

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

02 жовтня 2020 року Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:

головуючої судді - Андрущенко-Луценко С.В.,

за участю секретаря судових засідань Олешко Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Попівської сільської ради Миргородського району, третя особа: Перша Миргородська державна нотаріальна контора про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

14.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Попівської сільської ради Миргородського району про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який був його батьком. В наслідок його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Батько на випадок смерті заповіту не залишив. Мати позивача та дружина спадкодавця ОСОБА_3 подала заяву про відмову від прийняття спадщини на користь сина. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 . При зверненні до нотаріуса 08 червня 2018 року з метою отримання свідоцтва про право на спадщину, а саме, житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за законом, позивач отримав відмову, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами. Відтак, просив визнати за ним право власності на спадкове майно.

Ухвалою суду від 17.07.2020 відкрито провадження у справі, постановлено проводити розгляд за правилами загального позовного провадження (а.с.26).

Ухвалою суду від 25.08.2020 підготовче провадження по справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.33).

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, але направив на адресу суду заяву про проведення розгляду справи у його відсутності.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала просила позов задовільнити в повному обсязі. Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька.

Представник Попівської сільської ради Миргородського району Полтавської області в судове засідання не з`явився. Направив на адресу суду лист в якому просив розгляд справи провести без його участі, позов визнає та не заперечує проти його задоволення. Відзив на позовну заяву не направив (а.с. 28,81).

Представник Першої миргородської державної нотаріальної контори, в судове засідання не з`явився. Установа направила на адресу суду заяву про проведення розгляду справи у відсутності представника (а.с. 44).

Суд, заслухавши позивача, представника позивача, дослідивши та проаналізувавши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.10).

ОСОБА_2 перебував у шлюбі із ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу (а.с.9).

Позивач ОСОБА_1 був сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.12).

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.12).

В Першій миргородській державній нотаріальній конторі відкрито спадкову справу на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Відповідно до матеріалів спадкової справи заяву про прийняття спадщини за законом подав його син ОСОБА_1 . Дружина ОСОБА_3 , відмовилася від прийняття спадщини після померлого чоловіка.

До складу спадкового майна, що залишилось після смерті ОСОБА_2 , входить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 ,

У видачі свідоцтва про право на спадщину на вказане домоволодіння Перша миргородська державна нотаріальна контора відмовила позивачу, в зв`язку з тим, що документи, які підтверджують право власності спадкодавця на вказане нерухоме майно відсутні (а.с.22).

ОСОБА_1 отримав свідоцтво про право на спадщину за законом після ОСОБА_2 на грошові вклади та земельну ділянку площею 0,2500 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарсьуких будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1 .

Статтею 25 ЦК України передбачено, що цивільна правоздатність особи припиняється у зв`язку з її смертю, тобто померла особа не може мати майна на праві власності.

Статтями 328, 1216, 1217, 1218, 1220, 1223, 1258, 1261, 1268, 1269, 1270, 1296 ЦК України встановлено загальні положення про право власності, порядок її набуття та припинення права власності, в тому числі, в порядку спадкування.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (ч.3 ст.1223, ч.1 ст.1220 ЦК України).

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст.1216 ЦК України).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Згідно ч. 5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно із ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Спадщина може бути визнана відумерлою та передана у комунальну власність в порядку визначеному ст. 1277 ЦК України і тому саме сільська рада за місцем відкриття спадщини є відповідачем по справі.

Крім того. п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності № 20 від 22.12.1995 року судам слід мати на увазі, що судовий захист права приватної власності громадян здійснюється шляхом розгляду справ, зокрема за позовами про визнання права власності на майно.

Позивач є спадкоємцем за законом майна, яке належало померлому та вчинив дії по прийняттю спадщини та прийняв її частково, тому він набув право на це майно в порядку спадкування. Це право відповідачем не оспорюється, а отже підстав для визнання спадщини відумерлою немає.

Оскільки право позивача на оформлення його спадкових прав на житловий будинок померлого порушено, то воно підлягає судовому захисту.

Позовні вимоги позивача не суперечить закону та не порушують права, свободи чи інтереси інших осіб. За таких обставин позовні вимоги позивача ґрунтуються на законі, і тому підлягають до задоволення в повному обсязі.

В зв`язку з тим, що позивач не заявляє вимоги про стягнення з відповідача на його користь судових витрат, суд, керуючись принципом диспозитивності цивільного судочинства, закріпленим у ст.13 ЦПК України, не вирішує питання про розподіл судових витрат згідно з ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 328, 392, 1216, 1218, 1268 ЦК України, ст. ст. 4, 5, 10, 12, 13, 263, 264, 265, 266, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Попівської сільської ради (вул. Центральна, 107, с. Попівка Миргородський район Полтавська область, 37633, ЄДРПОУ 24827709) про визнання права власності на будинковолодіння в порядку спадкування, третя особа: Перша Миргородська державна нотаріальна контора (вул. Гоголя,165, м. Миргород Полтавська область, 37600) задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами розташований за адресою: АДРЕСА_1 після батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційних скарг через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області.

Суддя: С. В. Андрущенко-Луценко

СудМиргородський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення02.10.2020
Оприлюднено06.10.2020
Номер документу91976796
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —541/1317/20

Рішення від 02.10.2020

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Андрущенко-Луценко С. В.

Ухвала від 25.08.2020

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Андрущенко-Луценко С. В.

Ухвала від 17.07.2020

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Андрущенко-Луценко С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні