Справа №710/529/20
Номер провадження 2/710/265/20
УХВАЛА
про зупинення провадження
02.10.2020 м. Шпола
Шполянський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Побережної Н.П.,
за участі секретаря судового засідання - Харченко Л.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача - Різника Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду клопотання про призначення експертизи по цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ФГ Ольвія про визнання договору оренди землі недійсним,
ВСТАНОВИВ:
21.05.2020 до Шполянського районного суду Черкаської області надійшов позов від ОСОБА_1 , в якому позивач просить визнати недійсним договір оренди землі, площею - 2,4099 га, кадастровий номер 7125785200:03:001:0178, укладений 10.10.2013 року між фермерським господарством Ольвія , с. Матусів, Шполянського району, Черкаської області та ОСОБА_1 .
Ухвалою судді Шполянського районного суду Черкаської області від 27.05.2020 було відкрито провадження по справі, віднесено справу до малозначної, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Позивачем разом із позовними заявами було подано клопотання про призначення судово - почеркознавчої експертизи. Проведення експертизи доручити експертам Черкаського відділення Київського Науково - дослідного інституту судових експертиз, 18002, м. Черкаси, вул. Небесної сотні, 31/1.
На розгляд і вирішення експерта поставити питання: чи належить підпис на Договорі оренди землі від 10.10.2013 року укладеному між Орендодавцем - ОСОБА_1 та орендарем - фермерським господарством Ольвія - ОСОБА_1 чи іншій особі?
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали клопотання про призначення експертизи та просили призначити судову почеркознавчу експертизу у справі.
Представник відповідача в судове засідання з`явився, проти задоволення клопотання заперечував, мотивуючи тим, що без оригіналу предмета дослідження проведення експертизи є неможливим, позивачем не надано жодного належного доказу на підтвердження факту підписання договору від його імені іншою особою. Крім того, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження повноважень адвоката Попова А.В. на подання даного клопотання.
Суд, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи приходить до такого висновку.
Відповідно до ст. 26 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера. Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом. Адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.
Відповідно до ч.4 ст. 62 ЦПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
Згідно з п.п.3-5 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги затвердженого Рішення Ради адвокатів України 12.04.2019 № 41 в Україні встановлюється єдина, обов`язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України (зразок в Додатку 1). Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням. Ордер встановленої форми є обов`язковим для прийняття усіма органами, установами, організаціями на підтвердження правомочності адвоката на вчинення дій, передбачених статтею 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Позивач в судовому засіданні безпосередньо підтримав клопотання про призначення експертизи та просив його задовольнити, а тому суд вважає що клопотання заявлене належною особою.
Згідно з ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Оскільки, для вирішення питань, пов`язаних з вирішенням даного спору необхідні знання спеціалістів, то суд приходить до висновку, що по справі необхідно призначити судово-почеркознавчу експертизу.
Частино 1 ст. 7 Закону України Про судову експертизу , судово-експертну діяльність у кримінальному провадженні здійснюють державні спеціалізовані установи, а в інших випадках - також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.
Статтею 7-1 Закону України Про судову експертизу , передбачено, що підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.
Згідно ст. 10 Закону України Про судову експертизу , судовими експертами можуть бути особи, які мають необхідні знання для надання висновку з досліджуваних питань. Судовими експертами державних спеціалізованих установ можуть бути фахівці, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності.
До проведення судових експертиз, крім тих, що проводяться виключно державними спеціалізованими установами, можуть залучатися також судові експерти, які не є працівниками цих установ, за умови, що вони мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку в державних спеціалізованих установах Міністерства юстиції України, атестовані та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності у порядку, передбаченому цим Законом.
Згідно з ч.7 ст. 15 Закону України Про судову експертизу , державні спеціалізовані установи, а також фахівці, що не є працівниками цих установ, зазначені у статті 7 цього Закону, виконують інші роботи на договірних засадах.
За змістом ст.107 ЦПК України, матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи. Експерт не має права з власної ініціативи збирати матеріали для проведення експертизи, розголошувати відомості, що стали йому відомі у зв`язку з проведенням експертизи, або повідомляти будь-кому, крім суду та учасника справи, на замовлення якого проводилася експертиза, про її результати. Призначений судом експерт не має права спілкуватися з учасниками судового процесу поза межами судового засідання, крім випадків вчинення інших дій, безпосередньо пов`язаних із проведенням експертизи. При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.
Судом встановлено, що запропоновані представником позивача питання, роз`яснення яких на його думку потребують висновку експерта, не повністю відповідають орієнтовному переліку вирішуваних питань передбачених Науково-методичними рекомендаціями з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 №1950/5).
Так пунктом 1.2. розділу І Науково-методичними рекомендаціями з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 №1950/5) передбачений орієнтовний перелік вирішуваних питань, а тому суд вважає за доцільне змінити питання та викласти їх в такій редакції: Чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 у договорі оренди землі №б/н від 10.10.2013 в розділі договору 16. Реквізити сторін, та підписи сторін у графі Орендодавець , ОСОБА_1 , чи іншою особою?
Враховуючи викладене суд вважає за можливе задовольнити клопотання про проведення судової почеркознавчої експертизи.
Відповідно до п. 5 ч. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Керуючись ст.ст. 62, 103, 104, 107, 108, ч. 4 ст. 139, 252, 260, 261, п. 12, 14 ст. 353, ст. 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання позивача про призначення судово-почеркознавчої експертизи задовольнити.
По цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ФГ Ольвія про визнання договору оренди землі недійсним призначити судово-почеркознавчу експертизу.
Проведення експертизи доручити судовому експерту Черкаського відділення Київського Науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (18002, м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 31/1, тел. (0472) 54-41-55) та попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України.
Надати експерту Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України вільні зразки підпису ОСОБА_1 у кількості 13 підписів, які містяться в заявах: заяві від 20.08.2012, заяві від 14.09.2012, заяві від 28.11.2014, заяві від 28.10.2012, заяві від 18.12.2015, заяві від 19.10.2015, заяві від 27.08.2014, заяві від 17.03.2014, заяві від 16.09.2013, заяві від 15.08.2013, заяві від 22.09.2014, заяві від 30.09.2015, заяві від 23.07.2014.
В розпорядження експерта надати матеріали справи №710/529/20, на аркушах якої містяться умовно-вільні зразки підпису ОСОБА_1 , а саме: а.с. 41 в розписці від 11.06.2020; а.с.42 в розписці від 11.06.2020 після слів особисто ; а.с.52 в розписці від 03.07.2020 на словами підпис одержувача ; а.с.53 в заявці на отримання судових повісток, повідомлень в електронному вигляді за допомогою SMS-повідомлення в розділі Підпис від 03.07.2020 .
Зобов`язати позивача надати до суду оригінал договору оренди землі №б/н від 10.10.2013 протягом п`яти днів з дня винесення ухвали.
Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
На вирішення експертизи поставити питання:
Чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 у договорі оренди землі №б/н від 10.10.2013 в розділі договору 16. Реквізити сторін, та підписи сторін у графі Орендодавець , ОСОБА_1 , чи іншою особою?
Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ), тел. НОМЕР_1 .
Надати експерту Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України експериментальні зразки підпису ОСОБА_1 на 15 аркушах паперу формату А-4.
Експертизу провести протягом місяця з часу отримання даної ухвали.
Провадження в цивільній справі зупинити на час проведення експертизи та до отримання висновку експертизи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана Черкаському апеляційному суду через Шполянський районний суд Черкаської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала в повному обсязі складена 06.10.2020.
Суддя Н.П. Побережна
Суд | Шполянський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2020 |
Оприлюднено | 06.10.2020 |
Номер документу | 91983114 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шполянський районний суд Черкаської області
Побережна Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні