Справа № 452/1764/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"21" серпня 2020 р. м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючого - судді Галина В.П.,
секретар судового засідання Задорожна В.Б.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вільшаницької сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом. В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Вільшаник Самбірського району Львівської області померла його мати ОСОБА_2 . Заповіту за життя вона не складала. Спадщину за законом після смерті матері позивач прийняв шляхом вступу у володіння та управління майном, проте не оформив.
На момент смерті матері позивача, їй належало право на земельну частку (пай) розміром 1,09 ум.кад.га, яка розташована в с. Вільшаник Самбірського району Львівської області із землі ВКСП Верховина на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЛВ № 0076485, виданого Самбірською районною державною адміністрацією від 15.04.1997 року на підставі розпорядження голови Самбірської РДА від 27.03.1997 року та зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по Вільшаницькій сільській раді за №297, проте даний сертифікат спадкодавець втратила.
05.03.2020 року приватний нотаріус відмовила позивачу у видачі свідоцтва на спадщину після смерті матері на земельну частку (пай) з тих підстав, що в нього відсутній правовстановлюючий документ та роз`яснила право на звернення до суду за захистом спадкових прав.
Також виявлено розбіжність при написанні імені матері позивача у свідоцтві про його народження та у свідоцтві про її смерть, а саме ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Оскільки факт родинних відносин із матір`ю позивач в позасудовому порядку встановити не може, тому звернувся до суду із даною вимогою.
Із врахуванням наведеного, просить суд встановити факт родинних відносин, а саме, що є сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнати за ним право на земельну частку (пай) розміром 1,09 ум. кад. га розташованої на території с. Вільшаник Самбірського району Львівської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 .
У підготовче засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, подав до суду заяву, в якій позов підтримав повністю, покликаючись на обставини викладені в ньому, просив слухати справу у його відсутності та задовольнити позов.
Представник відповідача Вільшаницької сільської ради Самбірського району Львівської області в підготовче засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій позов визнав повністю, не заперечував проти його задоволення, просив слухати справу у відсутності представника сільської ради.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно зі ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Із свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 відомо, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Вільшаник Самбірського району Львівської області. (а.с.6).
Із витягу з книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по Вільшаницькій сільській раді відомо, що ОСОБА_2 належало право на земельну частку (пай) розміром 1,09 ум. кад. га розташованої на території с. Вільшаник Самбірського району Львівської області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЛВ № 0076485, виданого Самбірською районною державною адміністрацією від 15.04.1997 року на підставі розпорядження голови Самбірської РДА від 27.03.1997 року та зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по Вільшаницькій сільській раді за № 297 ( а.с. 13).
Згідно ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Отже, внаслідок смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Отже, до складу спадщини, яка відкрилася внаслідок смерті ОСОБА_2 , входить право на земельну частку (пай) розміром 1,09 ум. кад. га розташованої на території с. Вільшаник Самбірського району Львівської області із землі ВКСП Верховина .
Після смерті матері, позивач ОСОБА_1 звертався до нотаріуса з метою оформлення спадщини на спадкове майно. Враховуючи відсутність правовстановлюючого документа на земельну частку (пай), 05.03.2020 року приватний нотаріус Самбірського районного нотаріального округу на підставі листа № 06/02 відмовив позивачу у вчиненні нотаріальних дій та рекомендував звернутися до суду.
Оригінал Свідоцтва на вказану земельну частку(пай) відсутній, оскільки був втрачений ОСОБА_2 при житті.
У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно п. 17 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Відповідно до роз`яснень, які викладені у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду Українивід 16.04.2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розділу X Перехідні положення ЗК).
Із довідки Вільшаницької сільської ради Самбірського району Львівської області від 04.03.2020 року № 326 відомо, що ОСОБА_2 дійсно була включена в списки розпаювання землі, оскільки була членом колективного сільськогосподарського підприємства ВКСП Верховина у с. Вільшаник, і їй дійсно належав сертифікат ЛВ 0076485 на право на земельну частку (пай) площею 1,09 га (0,4500 га - рілля, 0,64 га - кормові угіддя).
Із довідки виданої виконкомом Вільшаницької сільської ради Самбірського району Львівської області від 26.02.2020 року № 276 відомо, що ОСОБА_2 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 і заповіт від її імені виконкомом Вільшаницької сільської ради не посвідчувався. Склад сім`ї померлої на день її смерті був такий: син ОСОБА_1 , 1955 року народження, невістка ОСОБА_5 , 1959 року народження, внучки ОСОБА_6 , 1983 року народження та ОСОБА_1 , 1984 року народження, внук ОСОБА_7 , 1986 року народження. ( а.с.8).
Ураховуючи наведене, право позивача на спадкове майно підлягає захисту шляхом визнання за ним права на спадкове майно за законом, а саме права на земельну частку (пай) розміром 1,09 ум. кад. га розташованої на території с.Вільшаник Самбірського району Львівської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Щодо вимоги позивача про встановлення факту родинних відносин, слід зазначити таке.
Згідно копії паспорта серія НОМЕР_2 та копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 , відомо, що прізвище позивача ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Вільшаник Самбірського району Львівської області; його батько ОСОБА_8 , мати ОСОБА_3 . (а.с. 4, 7).
Із свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 відомо, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Вільшаник Самбірського району Львівської області. (а.с.6).
Як вбачається із витягу з книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по Вільшаницькій сільській раді, сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЛВ № 0076485, виданий він на ім`я ОСОБА_2 . (а.с. 13).
Із довідки виданої виконкомом Вільшаницької сільської ради Самбірського району Львівської області від 14.05.2020 року № 462 відомо, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно одна і та сама особа, жителька с. Вільшаник Самбірського району Львівської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 15).
Відповідно до ч. 1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид не позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до ст.316 ЦПК України, заяви фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
При співставленні усіх наявних у справі доказів, суд доходить висновку, що вимога ОСОБА_8 про встановлення факту родинних відносин підставна та підлягає до задоволення.
Встановлення наведеного факту має для ОСОБА_1 юридичне значення, так як необхідне для оформлення спадщини.
Встановивши вищезазначене, суд задовольняє позовні вимоги.
Керуючись ст. ст. 200, 206, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_8 задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцем с. Вільшаник, РНКОПП НОМЕР_4 , право на земельну частку (пай) розміром 1,09 ум. кад. га розташованої на території с. Вільшаник Самбірського району Львівської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та якій право на земельну частку (пай) належало на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЛВ № 0076485, виданого Самбірською районною державною адміністрацією від 15.04.1997 року на підставі розпорядження голови Самбірської РДА від 27.03.1997 року та зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по Вільшаницькій сільській раді за № 297.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Вільшаницька сільська рада Самбірського району Львівської області, адреса місцезнаходження с. Вільшаник, Самбірський район Львівська область, поштовий індекс 81481, ЄДРПОУ 04370231.
Текст повного рішення буде складено 26.08.2020 року.
Суддя
Суд | Самбірський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2020 |
Оприлюднено | 06.10.2020 |
Номер документу | 91985831 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
Галин В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні