Ухвала
від 02.10.2020 по справі 757/42558/20-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/42558/20-к

Примірник № ___

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2020 року м. Київ

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю слідчого ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого першого відділу Управління з розслідування кримінальних правопорушень, вчинених службовими особами, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 62019000000000464 від 09.04.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 205-1, ч. 2 ст. 205-1, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 222-1, ст. 366-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

02 жовтня 2020 року до провадження слідчого судді надійшло клопотання слідчого першого відділу Управління з розслідування кримінальних правопорушень, вчинених службовими особами, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 за погодженням прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62019000000000464 від 09.04.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 205-1, ч. 2 ст. 205-1, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 222-1, ст. 366-1 КК України на строк до 12 місяців.

В обґрунтування клопотання зазначено, що у провадженні Управління з розслідування кримінальних правопорушень, вчинених службовими особами, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань перебувають матеріали кримінального провадження, зареєстрованого в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 09.04.2019 за № 62019000000000464 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною першою статті 2051, частиною другою статті 2051, частиною третьою статті 209, частиною другою статті 2221, статтею 3661 Кримінального кодексу України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що фізичні особи, зокрема особи, уповноважені на виконання функцій держави, органів місцевого самоврядування, протягом 2016-2019 років за попередньою змовою із службовими особами - учасниками фондового ринку (брокерами), серед яких торговці цінними паперами: ПРАТ «Майстер Брок» (код ЄДРПОУ 21608094), ТОВ ФК «Фінекс-Україна» (код ЄДРПОУ 31063268), ТОВ «Фондова Компанія «Даліз-Фінанс» (код ЄДРПОУ 33400984), ПрАТ «ІФК «АРТ Капітал» (код ЄДРПОУ 33308667), ТОВ «Навігатор-Інвест» (код ЄДРПОУ 25270172), ТОВ «Універ Капітал» (код ЄДРПОУ 33592899), ТОВ «Капітал Таймс» (код ЄДРПОУ 34431730), ТОВ «І-Нвест» (код ЄДРПОУ 36473568), ТОВ «Мевазор Інвест» (код ЄДРПОУ 36592818), ТОВ «Сігніфер» (код ЄДРПОУ 37540116), ТОВ «БТС Брокер» (код ЄДРПОУ 37686943), ТОВ «Домінанта Трейд» (код ЄДРПОУ 38726248), ТОВ «ФК Проффінанс» (код ЄДРПОУ 40969017), ТОВ «Ай Бі Кепітал» (код ЄДРПОУ 39650290), їхні клієнти, зокрема ТОВ «Преміум Торг Груп» (код ЄДРПОУ 41800677), ТОВ «Бадрен» (код ЄДРПОУ 41201727), ТОВ «Марфін Люкс» (код ЄДРПОУ 40382147), ТОВ «Солвент Капітал» (код ЄДРПОУ 41573205), за сприяння посадових осіб АТ «Фондова Біржа ПФТС» (код ЄДРПОУ 21672206), АТ «Українська біржа» (код ЄДРПОУ 36184092) та інших, вчинили фінансові операції з цінними паперами (облігаціями внутрішньої державної позики), спрямовані на маскування незаконного походження коштів та джерел їх походження, одержаних внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів в особливо великому розмірі шляхом проведення циклічних фінансових операцій з облігаціями внутрішньої державної позики, у результаті яких фізичні особи отримали інвестиційний прибуток, а юридичні особи отримали інвестиційний збиток.

Так, під час розслідування у кримінальному провадженні виявлено ряд фінансовий операцій з цінними паперами, зокрема облігаціями внутрішньої державної позики (далі - ОВДП), що проводились юридичними та фізичними особами, клієнтами банків, характер яких може свідчити про легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом. Особливістю проведення таких операцій є купівля за більш високою ціною та продаж за більш низькою ціною (тобто зі збитком) ОВДП з таким самим ISIN-кодом юридичними особами протягом короткого проміжку часу, наприклад одного робочого дня, що повторюється неодноразово (циклічно).

Злочинна схема проведення клієнтами наведених фінансових операцій має такий вигляд:

Брокер, діючи від свого імені, за рахунок і за замовленням юридичної особи - нерезидента придбаває у банку пакет ОВДП за ринковою ціною. Відтак цей брокер продає, а інший брокер придбаває зазначений пакет ОВДП, діючи за рахунок і за замовленням фізичної особи, за ціною, що є нижчою від ціни придбання, але при цьому може бути в межах ринкових цін.

Надалі цей пакет ОВДП викуповує перший брокер, який діє від свого імені, за рахунок і за замовленням юридичної особи - резидента за ринковою ціною та знову перепродає на користь фізичної особи за ціною, нижчою від ціни придбання, але при цьому в межах ринкових цін. Ця фізична особа здійснює подальший продаж зазначеного пакета ОВДП банку за ціною, що є вищою за ціну придбання, але при цьому може бути в межах ринкових цін.

За результатами проведення зазначених вище операцій купівлі-продажу пакета ОВДП фізична особа отримує інвестиційний прибуток у розмірі декількох мільйонів гривень, а юридичні особи - інвестиційний збиток у такому ж розмірі.

Так, виявлені фінансові операції з купівлі-продажу ОВДП, в тому числі ті, що наведені як приклад, характеризуються такими ознаками:

1. регулярне / циклічне придбання фізичними особами ОВДП та подальший продаж ОВДП в день їх купівлі або протягом найближчих днів за ціною, яка є вищою за ціну придбання, але при цьому може бути в межах ринкових цін;

2. відсутність операцій на поточному рахунку фізичної особи з переказу коштів брокеру, спрямованих на купівлю ОВДП, у сумах, що відповідають вартості ОВДП.

Схема проведення наведених фінансових операцій на рахунках фізичних осіб містить такі етапи:

- перерахування з рахунку фізичної особи коштів (переважно у незначних сумах) на рахунок суб`єкта господарювання, що здійснює брокерську діяльність, для розрахунків за правочинами на фондовій біржі згідно з договором на брокерське обслуговування;

- зарахування на рахунок фізичної особи через незначний проміжок часу коштів, перерахованих юридичною особою, яка здійснює брокерську діяльність, як результат торгів згідно з договором на брокерське обслуговування. При цьому сума коштів, що зараховується на рахунок фізичної особи, в десятки разів більша, ніж сума коштів, що перераховувалась фізичними особами для розрахунків за правочинами на фондовій біржі.

Слід зазначити, що така схема отримання інвестиційного прибутку використовується, зокрема, національними публічними діячами, близькими та пов`язаними з ними особами з метою штучного формування доходу та подальшого відображення легальності отриманих доходів під час їх декларування.

Ураховуючи зазначене, є підстави вважати, що описані схеми фінансових операцій з купівлі-продажу ОВДП проводяться з метою легалізації доходів.

В описаних схемах фінансових операцій з купівлі-продажу ОВДП беруть участь професійні учасники фондового ринку, які неналежно виконують обов`язки суб`єктів первинного фінансового моніторингу.

Із вищевказаного вбачається, що вказані операції з ОВДП були удаваними і відповідають визначенню маніпулювання, передбаченого статтею 101 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», та спрямовані на легалізацію доходів, одержаних злочинним шляхом.

Вказана схема здійснення циклічних фінансових операцій з ОВДП реалізовувалася через фондові біржі: ПАТ «Фондова Біржа ПФТС» та ПАТ «Українська Біржа».

Співучасниками - організаторами вказаної схеми є службові особи ПАТ «Розрахунковий центр», які мають контролювати фактичну наявність активів для виконання угод, а за їх відсутності повинні залишати договори без виконання.

Також співучасниками схеми є брокери (учасники біржових торгів), які на замовлення фізичних осіб (замовників легалізації коштів) здійснювали циклічні фінансові операції з ОВДП, зокрема: ПРАТ «Майстер Брок», ТОВ «ФК «Даліз-Фінанс», ТОВ «Капітал Таймс», ТОВ «І-Нвест», ТОВ «Сігніфер», ТОВ «Універ Капітал», ТОВ «БТС Брокер», ТОВ «Домінанта Трейд» та інші.

З`ясовано, що посадовими особами НКЦПФР не було забезпечено встановлений законодавством контроль за укладанням та виконанням біржових контрактів, виконанням функцій фінансового моніторингу, виявленням операцій, пов`язаних із маніпулюванням, що фактично призвело до приховування кримінальних правопорушень на регуляторному рівні.

Реалізація схеми, зокрема, відбувалася через підконтрольний народному депутату України VIII скликання ОСОБА_5 банк АТ «РВС «БАНК», в якому фізичні особи відкривали банківські рахунки та нібито здійснювали зняття коштів, отриманих як інвестиційний дохід у результаті циклічної схеми купівлі-продажу ОВДП.

Під час розслідування у кримінальному провадженні встановлено, що Національний банк України у період з 20.08.2018 по 17.09.2018 здійснював планову виїзну перевірку АТ «РВС БАНК» з питань запобігання та протидії легалізації злочинних доходів за період діяльності банку з 25.06.2015 по 01.07.2018.

У результаті перевірки були встановлені численні порушення норм первинного фінансового моніторингу операцій, проведених фізичними особами, циклічну схему купівлі-продажу ОВДП та факти зняття великої кількості готівки фізичними особами через каси у відділеннях банківської установи АТ «РВС БАНК».

У вказаному кримінальному провадженні ухвалами Печерського районного суду міста Києва розкрито банківську таємницю вищевказаних торговців цінними паперами та ряду фізичних осіб. За результатом аналізу банківських виписок встановлено схему виведення грошових коштів на банківські рахунки фізичних осіб та їх зняття через каси у відділеннях банківської установи АТ «РВС БАНК».

Під час досудового розслідування у кримінальному провадженні листом від 20.08.2019 № 01-13816 отримано інформацію від Адміністрації Державної прикордонної служби України про перетинання державного кордону України особами, які відповідно до копій заяв на видачу готівки та виписок за особовими рахунками отримували кошти у значних розмірах у відділеннях АТ «РВС БАНК».

Внаслідок аналізу інформації щодо перетинання державного кордону України та заяв на видачу готівки, виписок за особовими рахунками фізичних осіб, які використовували схему легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, встановлено, що працівники банку здійснювали видачу готівки у великих розмірах зазначеним фізичним особам у дати, коли вказані фізичні особи перебували за межами України, що свідчить про удаваність та підробку таких операцій.

Проведеним аналізом інформації щодо перетинання державного кордону України та заяв на видачу готівки, виписок по особовим рахункам фізичних осіб, які використовували схему легалізації доходів отриманих злочинним шляхом встановлено, що співробітники банку здійснювали видачу готівки у великих розмірах нібито зазначеним фізичним особам у дати коли вказані фізичні особи перебували за межами державного кордону України, що свідчить про удаваність та підробку таких операцій, зокрема до таких осіб відносяться:

1) ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (іпн НОМЕР_1 ), згідно заяв на видачу готівки нібито отримував грошові кошти 04.01.2018 в сумі 4 965 243, 30 грн., 05.01.2018 в сумі 8 145 382, 32 грн., 05.01.2018 в сумі 500 000 грн., 16.02.2018 в сумі 1 391 305, 23 грн.

2) ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (іпн НОМЕР_2 ), згідно заяв на видачу готівки нібито отримував грошові кошти 28.12.2017 в сумі 2 760 631, 31 грн., 28.12.2017 в сумі 4 720 874, 30 грн., 27.12.2017 в сумі 5 262 462, 76 грн.

3) ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (іпн НОМЕР_3 ), згідно заяви на видачу готівки нібито отримував грошові кошти 15.12.2017 в сумі 2 738 820 грн.

Однак, вказані особи знімати зазначені грошові кошти не могли, оскільки у зазначені дні вони перебували за межами державного кордону України, що підтверджується листом № 01-13816 від 20.08.2019 Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Фактично, вказані особи не могли отримувати зазначені грошові кошти у касі банку, оскільки у зазначені дні вони перебували за межами України, що підтверджується листом від 20.08.2019 № 01-13816 Адміністрації Державної прикордонної служби України.

При цьому допитані як свідки старший касир Подільського відділення № 1 АТ «РВС БАНК» ОСОБА_9 , завідувач каси Центрального відділення АТ «РВС БАНК» ОСОБА_10 , завідувач каси Центрального відділення АТ «РВС БАНК» ОСОБА_11 , завідувач каси Шевченківського відділення АТ «РВС БАНК» ОСОБА_12 стверджують, що отримувачі грошових коштів були особисто присутні у відділенні Банку під час зняття готівки та особисто виконували свій підпис у графі отримувача, однак це не відповідає дійсності, оскільки наведене суперечить інформації, яка міститься у листі від 20.08.2019 № 01-13816 Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Під час досудового розслідування проведено наступні слідчі та інші процесуальні дії:

- проведено огляд інтернет статей з метою встановлення та долучення до матеріалів кримінального провадження публікацій про відмивання коштів фізичними особами з використанням ОВДП.

- допитано як свідка ОСОБА_13 (отримав інвестиційний дохід від купівлі-продажу ОВДП на суму понад 5,3 млн.грн.);

- допитано як свідка ОСОБА_5 (отримав інвестиційний дохід від купівлі-продажу ОВДП на суму понад 30,1 млн.грн.);

- допитано як свідка ОСОБА_14 (керівник ТОВ «Інвестиційна компанія «Говерла»);

- допитано як свідка ОСОБА_15 (керівник ТОВ «КУА «Паскаль»);

- допитано як свідка ОСОБА_16 (приватний підприємець та керівник ТОВ «Агроінвест»);

- допитано як свідка ОСОБА_17 (отримав інвестиційний дохід від купівлі-продажу ОВДП на суму понад 5,6 млн.грн.);

- допитано як свідка ОСОБА_18 (отримав інвестиційний дохід від купівлі-продажу ОВДП на суму понад 15 млн.грн.);

- допитано як свідка ОСОБА_19 (отримав інвестиційний дохід від купівлі-продажу ОВДП на суму 750 тис.грн.);

- допитано як свідка ОСОБА_7 (отримав інвестиційний дохід від купівлі-продажу ОВДП на суму понад 24,9 млн.грн.);

- допитано як свідка ОСОБА_20 (отримала інвестиційний дохід від купівлі-продажу ОВДП на суму понад 9,1 млн.грн.);

- допитано як свідка ОСОБА_21 (отримав інвестиційний дохід від купівлі-продажу ОВДП на суму 1 млн.грн.);

- допитано як свідка ОСОБА_22 (отримав інвестиційний дохід від купівлі-продажу ОВДП на суму 11,1 млн.грн.);

- допитано як свідка ОСОБА_23 (заступник начальника відділення №3 АТ «РВС Банк»);

- допитано як свідка ОСОБА_24 (засновник та керівник ТОВ «Солвент-Капітал»);

- допитано як свідка ОСОБА_25 (засновник та керівник ТОВ «Мілден Груп»);

- допитано як свідка ОСОБА_26 (адвокат адвокатського об`єднання «Клочков та партнери»);

- допитано як свідка ОСОБА_26 (консультант по економічним питанням ТОВ «Шарм Дістребюшенс»);

- допитано як свідка ОСОБА_27 (ведучий спеціаліст обробки та аналізу даних ТОВ «ТНС Україна»);

- допитано як свідка ОСОБА_28 (отримав інвестиційний дохід від купівлі-продажу ОВДП на суму 1,1 млн.грн.);

- допитано як свідка ОСОБА_29 (отримав інвестиційний дохід від купівлі-продажу ОВДП на суму 1,1 млн.грн.);

- допитано як свідка ОСОБА_9 (старший касир Подільського відділення №1 АТ «РВС Банк»);

- допитано в якості свідка ОСОБА_10 (завідувач каси центрального відділення «АТ РВС Банк»);

- допитано в якості свідка ОСОБА_30 (старший касир операціоніст АТ «РВС Банк»);

- допитано в якості свідка ОСОБА_12 (завідувач каси Шевченківського відділення АТ «РВС Банк»);

- допитано в якості свідка ОСОБА_31 (завідувач каси центрального відділення АТ «РВС Банк»);

- на підставі ухвал слідчого судді Печерського районного суду м. Києва здійснено тимчасовий доступ (виїмку) копій документів, які перебувають у володінні ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_32 , ОСОБА_7 , ОСОБА_33 , ОСОБА_8 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 по взаєморозрахункам із брокерами від яких останні нібито отримували інвестиційний дохід від операцій купівлі-продажу ОВДП;

- на підставі зібраних матеріалів спеціалістами ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» проведено комплексні висновки спеціаліста щодо фінансових операцій проведених брокерами в інтересах ОСОБА_5 та ОСОБА_7 ;

- призначено судово-економічні експертизи з метою підтвердження або спростування комплексних висновків спеціаліста ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » щодо фінансових операцій проведених в інтересах ОСОБА_5 та ОСОБА_7 ;

- призначено судово-почеркознавчі експертизи за підписами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , які містяться в заявах на зняття готівки у АТ «РВС Банк». (Підписи на заявка виконанні у дати коли вказані особи знаходились за кордоном);

- на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва здійснено тимчасовий доступ (виїмку) документів, які перебувають у володінні НКЦПФР та ПАТ «Розрахунковий центр» (вилучено документи в електронному вигляді, які містять відомості про розрахунки за наслідком правочинів (біржових контрактів), укладених на фондових біржах (АТ «Фондова біржа ПФТС», АТ «Українська біржа»), та документи, які містять відомості про угоди, укладені та виконані в режимі «групового звіту»);

- витребувано інформацію від Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо перетинання державного кордону України вищевказаними особами, які відповідно до копій заяв на видачу готівки та виписок по особовим рахункам отримували кошти у АТ «РВС БАНК»;

- на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва здійснено тимчасовий доступ (виїмку) документів, які перебувають у володінні Національного банку України (вилучено документи планової 2018 року та позапланової перевірки 2019 року ПАТ «Розрахунковий центр» з питань дотримання вимог законодавства щодо протидії легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом. (У матеріалах перевірок наявна інформація про циклічну схемою купівлі-продажу ОВДП з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , та іншими особами);

- проведено 7 обшуків за місцями знаходження речей та документів, за результатами проведення яких виявлено та вилучено речі та документи, що мають значення для проведення досудового розслідування;

- під час проведення обшуку у приміщенні АТ «РВС БАНК» вилучено рух коштів по банківським рахункам та юридичні справи про відкриття рахунків, що належать фізичним особам, які скористалися циклічною схемою купівлі-продажу ОВДП з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом;

- на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва здійснено тимчасовий доступ (виїмку) документів, які перебувають у володінні ДФС України (вилучено відомості щодо сум нарахованих та виплачених доходів за ознаками "183", "129");

- в порядку ст. 40 КПК України надано понад 40 доручень оперативним підрозділам Головного оперативного управління Державної фіскальної служби України з метою встановлення та допиту в якості свідків осіб, які значаться керівниками, головними бухгалтерами та засновниками діючих підприємств, встановлення та допиту свідків, вручення повісток та інших слідчих-розшукових дій в проведенні яких виникала необхідність.

- в порядку ст. 40 КПК України надано 6 доручень оперативним підрозділам ГУ ДБР з метою проведення огляду вилучених під час проведення обшуків документів, встановлення та допиту в якості свідків осіб, які задіяні у схемі відмивання доходів отриманих злочинним шляхом, проведенні аналізу руху коштів, здійсненні оглядів місць подій;

- витребувано у розпорядників інформації ДФС України реєстраційні картки з відображенням архівних даних, адрес (з усіма змінами), відомості щодо рахунків (номера рахунків, дати відкриття/закриття, назви банківських установ, МФО банків) по підприємствам, що задіяні у схемі легалізації доходів отриманих злочинним шляхом та маніпулюванні на фондовому ринку, а саме: ПРАТ «Майстер Брок», ТОВ ФК «Фінекс-Україна», ТОВ «Фондова Компанія «Даліз-фінанс», ПрАТ «ІФК «АРТ Капітал», ТОВ «Навігатор-Інвест», ТОВ «Універ Капітал», ТОВ «Капітал Таймс», ТОВ «І-Нвест», ТОВ «Мевазор Інвест», ТОВ «Сігніфер», ТОВ «БТС Брокер», ТОВ «Домінанта Трейд», ТОВ «ФК Проффінанс», ТОВ «Ай Бі Кепітал», ТОВ «Преміум Торг Груп», ТОВ «Бадрен», ТОВ «Марфін Люкс», ТОВ «Солвент Капітал»;

- проведено тимчасові доступи до речей та документів, що перебувають у володінні операторів зв`язку ПрАТ «Київстар», ТОВ «Лайфселл» та ПрАТ «ВФ Україна»;

- отримано висновок судово-почеркознавчої експертизи, щодо дослідження підписів службових осіб АТ «РВС БАНК» які містяться в заявах на видачу готівки фізичним особам які здійснювали купівлю-продаж ОВДП. За результатами зазначеного висновку експерта, планується внесення відомостей до ЄРДР за статтями 358, 366 КК України;

- проведено огляд документів вилучених під час проведених обшуків (з метою накладення арешту на тимчасово вилучене майна, дозвіл на вилучення якого не було прямо надано в ухвалах слідчих суддів Печерського РС м. Києва;

- арештовано тимчасово вилучене майна, дозвіл на вилучення якого не було прямо надано в ухвалах про проведення обшуків слідчим суддею Печерського РС м. Києва;

- підготовлено клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у володінні ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» по відкритих карткових рахунках ОСОБА_5 ;

- проведено тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у володінні ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» по відкритих карткових рахунках ОСОБА_5 ;

- призначено комп`ютерно-технічну експертизу по вилученим під час проведення обшуків електронним носіям інформації;

- проведено тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у володінні НАЗК декларацій ОСОБА_5 ; документів, що перебувають у володінні ТОВ «ФК Даліз-Фінанс» по взаємовідносинам із ОСОБА_5 ; документів, що перебувають у володінні ОСОБА_5 по взаємовідносинам із ТОВ «ФК Даліз-Фінанс»;

- у порядку ст. 93 КПК України до служби фінансового моніторингу України скеровано запит по операціям проведеним в ході купівлі-продажу облігацій внутрішньо державної позики вчинених на користь ОСОБА_5 з метою отримання узагальненого матеріалу;

- у порядку ст. 93 КПК України направлено запит до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з метою отримання «справедливої» та «ринкової» ціни вартості ОВДП у дні купівлі-продажу ПРАТ «Майстер Брок» та ТОВ «Фондова Компанія «Даліз-фінанс», що діяли в інтересах ОСОБА_5 ;

- у порядку ст. 93 КПК України направлено запит до Національного банку України з метою отримання «справедливої» та «ринкової» ціни вартості ОВДП у дні купівлі-продажу ПРАТ «Майстер Брок» та ТОВ «Фондова Компанія «Даліз-фінанс», що діяли в інтересах ОСОБА_5 та здійснення щоденного розрахунку із зазначенням ринкової та справедливої вартості ОВДП з № ISIN НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 за період з 16.11.2017 по 21.12.2017 включно;

- у порядку ст. 93 КПК України направлено запит до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яким ініційовано залучення спеціаліста для здійснення аналітичного дослідження операцій з маніпулювання ОВДП на ринку фінансових послуг;

- у порядку ст. 93 КПК України направлено запит до Національного агентства з питань запобігання корупції, яким ініційовано проведення повної перевірки декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме ОСОБА_5 ;

- направлено лист до НАБУ з метою надання дозволу Держфінмоніторингу про скерування других примірників узагальнених матеріалів, що передавались до НАБУ у складі узагальненого та додаткового узагальненого матеріалу по фінансовим операціям, що могли бути пов`язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, проведені за участю ОСОБА_5

- підготовлено тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у володінні мобільних операторів зв`язку відповідно до вимог ст. 4822 КПК України по номерах телефонів, які перебували у користуванні діючих народних депутатів України, а саме: ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , для отримання інформації по з`єднанням та здійснення аналізу, які передані на погодження Генеральному прокурору;

- проведено обшук в ПАТ «Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках» (код ЄДРПОУ - 35917889) в ході якого вилучено необхідну інформацію;

- підготовлені та направлені запити відповідно до вимог ст. 60, 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» для отримання інформації про рух коштів підприємств, що задіяні у схемі відмивання доходів отриманих злочинним шляхом до банківських установ, зокрема: ПАТ «Райффайзен Банк», ПАТ «ПУМБ»;

- підготовлені та направлені запити відповідно до вимог ст. 60, 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» для отримання інформації про рух коштів підприємств, що задіяні у схемі відмивання доходів отриманих злочинним шляхом до банківських установ, зокрема: ПАТ «Альфа-Банк», АТ «Універсал Банк», АТ «РВС Банк»;

- підготовлено та направлені запити відповідно до вимог ст. 60, 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» для отримання інформації про рух коштів компанії нерезидента ОСОБА_37 , що задіяні у схемі відмивання доходів отриманих злочинним шляхом та має відкритий рахунок у АТ «Сбербанк Росії»;

- підготовлено та направлені запит відповідно до вимог ст. 60, 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» для отримання інформації про рух коштів ТОВ «І-Нвест», яка задіяні у схемі відмивання доходів отриманих злочинним шляхом, що має відкритий рахунок у АТ «ОТП Банк»;

- викликано для проведення допиту як свідка ОСОБА_38 , який являється довіреною особою компанії нерезидент ГРІНКЛІФ ЕНТЕРПРАЙЗИС ЛІМІТЕД, що отримувала збитки в результаті проведених операцій з купівлі-продажу ОВДП;

- підготувати клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, які зберігаються у володінні Верховної Ради України, а саме оригіналів документів особової справи народного депутата України ОСОБА_7 з метою проведення повторної судово-почеркознавчої експертизи;

- надано доручення працівникам ОУ ДБР з метою встановлення місця проживання фігурантів кримінального провадження для подальшого проведення слідчих дій за їх участю;

- призначено повторну судово-почеркознавчу експертизу по документах де містяться підписи ОСОБА_7 ;

- проведено огляд інтернет сайту НАЗК та вилучено декларацію ОСОБА_7 ;

- направлено до судового експерта Київського НДІ судових експертиз Міністерства юстиції України запитувані документи необхідні для завершення судово-економічної експертизи;

- направлено до НАЗК запит в порядку ст. 93 КПК України з метою отримання роз`яснення правомірності дій вчинених суб`єктом декларування ( ОСОБА_39 ), під час заповнення та подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

- викликано на допит в.о. начальника відділу по моніторингу способу життя НАЗК ОСОБА_40 та в.о. начальника управління по моніторингу способу життя НАЗК ОСОБА_41 ;

- допитано як свідка в.о. начальника відділу по моніторингу способу життя НАЗК ОСОБА_40 ;

- у порядку ст. 93 КПК України направлено запит до Державної податкової служби України з метою отримання належним чином завіреної копії річної податкової декларації ОСОБА_7 1960 р.н. за 2017 рік, що необхідна для проведення призначеної судово-економічної експертизи;

- у порядку ст. 93 КПК України направлено запит до АТ «РВС Банк» з метою отримання інформації, щодо наявності або відсутності в банку видаткових накладних, що необхідні для проведення призначеної судово-економічної експертизи;

- у порядку ст. 93 КПК України направлено запит до НАЗК з метою отримання інформації, щодо проведення повних перевірок декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування ОСОБА_7 , ОСОБА_32 за 2017 рік;

- у порядку ст. 93 КПК України направлено запит до НАБУ з метою отримання дозволу на отримання узагальненого матеріалу від служби фінансового моніторингу України, що був складений за результатами фінансових операцій вчинених на користь ОСОБА_32 ;

- підготовлено та направлено запити відповідно до вимог ст. 60, 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» для отримання інформації у банківських установах: ПАТ «БАНК ВОСТОК», ПАТ «АЙБОКС БАНК», АТ «УкрСиббанк», АТ КБ «Приватбанк» та АТ «СБЕРБАНК» про рух коштів ТОВ «ПАСАМ», що задіяна у схемі відмивання доходів отриманих злочинним шляхом;

- підготовлено та скеровано запити відповідно до вимог ст. 60, 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» для отримання інформації у банківських установах: ПАТ «РОЗРАХУНКОВИЙ ЦЕНТР», ПАТ «БАНК ВОСТОК» та ПАТ Банк «Контракт» про рух коштів ПАТ «ЗНВКІФ «АЛЬПАРІ ПЛЮС», що задіяне у схемі відмивання доходів отриманих злочинним шляхом;

- підготовлено проекти тимчасових доступів до речей та документів реєстраційних справ ТОВ «Даліз-Фінанс» та ПрАТ «Майстер Брок»;

- направлено до судового експерта Київського НДІ судових експертиз Міністерства юстиції України запитувані документи необхідні для завершення судово-економічної експертизи;

- допитано як свідка головного спеціаліста відділу моніторингу способу життя Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя НАЗК ОСОБА_42 ;

- призначено повторну судово-почеркознавчу експертизу на предмет дослідження підписів ОСОБА_7 в заявках на видачу готівки, що відбувалось у Подільському відділенні АТ «РВС Банк» у дні відсутності останнього на території України, а також документах, що були вилучені під час проведення обшуків;

- призначено судово-економічну експертизу на предмет дослідження вчинених на користь ОСОБА_7 операцій з купівлі-продажу ОВДП;

В той же час, строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62019000000000464 закінчується 09.10.2020, однак закінчити досудове розслідування до вказаного строку не представляється можливим.

На цей час органом досудового розслідування проводяться слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення інших осіб причетних до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень, у зв`язку з чим для повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні необхідно виконати наступні слідчі та процесуальні дії, проведення та завершення яких потребує додаткового часу:

- отримати висновок проведеної повної перевірки декларації НАЗК ОСОБА_5 у випадку наявності порушень, вирішити питання щодо наявності або відсутності складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.3661 КК України;

- скерувати до ПАТ «АЙБОКС БАНК», АТ «УНIВЕРСАЛ БАНК», АБ «УКРГАЗБАНК» запити відповідно до вимог ст. 60, 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» для отримання інформації у банківських установах про рух коштів ТОВ «КУА АПФ «ДАЛІЗ-ФІНАНС» (код ЄДРПОУ 34938583), КУА «ДМ КАПІТАЛ» (код ЄДРПОУ 38129688), ТОВ «ТЕХНО СЕРВІС ІНЖИНІРИНГ» (код ЄДРПОУ 38745716), що задіяні у схемі відмивання доходів отриманих злочинним шляхом;

- долучити до матеріалів кримінального провадження висновок судово-економічної експертизи, в ході якої досліджуються фінансові операції проведені в інтересах ОСОБА_7 ;

- долучити до матеріалів кримінального провадження висновок повторної судово-почеркознавчої експертизи, в ході якої досліджуються підписи ОСОБА_7 ;

- після підписання Генеральним прокурором клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у володінні мобільних операторів зв`язку відповідно до вимог ст. 4822 КПК України по номерах телефонів, які перебували у користуванні діючих народних депутатів України, а саме: ОСОБА_7 та ОСОБА_6 направити його до Печерського РС м. Києва та прийняти участь у його розгляді; провести інші необхідні та можливі слідчі (розшукові) та процесуальні дії, в яких виникне необхідність.провести аналіз вилучених ході проведеного обшуку в ПАТ «Розрахунковий Центр» документів та інформації;

- провести аналіз вилучених в ході проведеного обшуку в ПАТ «Розрахунковий Центр» документів та інформації;

- провести тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у володінні Апарату Верховної Ради України, а саме документів в яких містяться підписи ОСОБА_7 ;

- викликати та допитати як свідків ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_8 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_38 , ОСОБА_32 , ОСОБА_49 та інших осіб в допиті яких виникне необхідність.

Провести вказані дії у передбачений законом строк не надалось можливим внаслідок особливої складності провадження, у зв`язку із необхідністю проведення значної кількості слідчих (процесуальних) дій для встановлення всіх обставин вчинених кримінальних правопорушень, необхідності аналізу великого об`єму інформації та встановлення місцезнаходження осіб, яким відомі обставини вчинення кримінальних правопорушень.

Результати вищевказаних слідчих (процесуальних) дій мають суттєве значення для подальшого судового розгляду, адже без їх проведення на даний час завершити досудове розслідування та надати належну оцінку діям всім особам причетним до вчинення зазначеного кримінального правопорушення неможливо.

Без отримання доказів зазначених вище, стороні обвинувачення не вбачається можливим досягти цілей, направлених на усестороннє встановлення істини у кримінальному провадженні, оскільки саме ці докази містять відомості, що підтверджують факт вчинення злочину та виключно вони дадуть змогу надати обґрунтовану правову оцінку діям осіб, причетних до вчинення вказаного злочину.

Таким чином, причини з яких неможливо закінчити досудове розслідування у передбачений строк є об`єктивними. Отже, на теперішній час є достатні підстави для продовження строку досудового розслідування на дванадцять місяців.

В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, просив його задовольнити з підстав у ньому зазначених.

Слідчий суддя, заслухавши думку слідчого, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, дійшов таких висновків.

Згідно ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 219 строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку; дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості; вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Згідно ст.295-1 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.

З урахуванням пояснень наданих прокурором у судовому засіданні, враховуючи ті слідчі та процесуальні дії, які слід вчинити в кримінальному провадженні, виняткову складність здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає клопотання слідчого про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62019000000000464 обґрунтованим, а відтак наявними підстави для його задоволення.

Керуючись, ст. ст. 219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого першого відділу Управління з розслідування кримінальних правопорушень, вчинених службовими особами, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 62019000000000464 від 09.04.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 205-1, ч. 2 ст. 205-1, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 222-1, ст. 366-1 КК України - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62019000000000464 від 09.04.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 205-1, ч. 2 ст. 205-1, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 222-1, ст. 366-1 КК України, на дванадцять місяців, тобто до 09.10.2021.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.10.2020
Оприлюднено29.11.2024
Номер документу91997030
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування

Судовий реєстр по справі —757/42558/20-к

Ухвала від 02.10.2020

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Батрин О. В.

Ухвала від 02.10.2020

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Батрин О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні