ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.10.2020м. ДніпроСправа № 910/6204/20
За позовом Приватне акціонерне товариство "Банк Фамільний", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Біомаш Інжиніринг", м. Дніпро
про стягнення грошових коштів за договором оренди
Суддя Ярошенко В.І.
Без участі (повідомлення) представників сторін
ПРОЦЕДУРА
Приватне акціонерне товариство "Банк Фамільний" звернулось до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Біомаш Інжиніринг" про стягнення 29 833,81 грн на підставі укладеного між сторонами договору оренди № ДФ-19/8 від 15.07.2019.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 13.05.2020 позовну заяву передано за підсудністю до Господарського суду Дніпропетровської області.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 15.07.2020: позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; задоволено клопотання Приватного акціонерного товариства "Банк Фамільний" про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження; постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; відповідачу для подання відзиву встановлено 15-тиденний строк з дня отримання (вручення) даної ухвали.
Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Законом України № 540-IX від 30.03.2020 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" розділ Х "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України доповнено пунктом 4, яким передбачено продовження процесуальних строків на час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Згідно із Законом України № 731-IX від 18.06.2020 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", який набрав законної сили 17.07.2020, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України № 540-IX від 30.03.2020 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.
Відтак, перебіг процесуальних строків у даній справі розпочався з 06.08.2020, а 20-денний строк на подання клопотань про продовження цих строків - закінчився.
Відповідач не надав суду ані відзиву на позов у встановлений судом строк, ані передбаченого Законом України № 731-IX від 18.06.2020 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" клопотання про продовження процесуальних строків для подання заяв по суті справи.
Частиною 3 статті 120 Господарського процесуального суду України передбачено, що виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Згідно з пунктом 10 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" місцезнаходження юридичної особи фіксується в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР).
Положеннями ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального суду України передбачено, що днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 15.07.2020 була надіслана відповідачу на його юридичну адресу, вказану в ЄДР, а саме: 49101, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Троїцька, будинок 9, приміщення 20, 23, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013 № 958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідного судового процесуального документу.
Поштовий конверт з ухвалою суду від 15.07.2020 повернувся до суду з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання". Відтак є всі підстави вважати, що відповідач свідомо не забирав рекомендовану поштову кореспонденцію суду з поштового відділення, тобто фактично відмовився від її отримання. Вказаний факт свідчить про належне повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та можливість подання до суду заяв по суті справи, але останній не скористався своїм правом на подання відзиву на позов у встановлений судом строк.
Разом з тим, стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує учасників судового процесу та їх представників добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із ч. 2 ст. 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За викладених обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України судом прийнято рішення у справі.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору № ДФ-19/8 оренди та компенсації частини витрат Орендодавця за користування орендованими приміщеннями від 15.07.2019 в частині повної та своєчасної сплати орендних платежів та компенсації комунальних витрат і податків.
Позиція відповідача
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ
15.07.2019 між Приватним акціонерним товариством "Банк Фамільний" (далі -орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Біомаш Інжиніринг" (далі - орендар, відповідач) було укладено договір № ДФ-19/8 оренди та компенсації частини витрат Орендодавця за користування орендованим приміщенням (далі - договір).
За умовами пункту 1.1 даного договору орендодавець зобов`язується передати, орендар прийняти в користування індивідуально визначене нерухоме майно - нежилі приміщення загальною площею 61,1 квадратних метрів, які розташовані в приміщення, що належать орендодавцю на праві власності та знаходяться у будинку за адресою: м. Дніпро, вул. М. Грушевського, 49, згідно плану БТІ, та рухоме майно згідно переліку, наведеному в акті прийому-передачі (далі - "майно" або "приміщення").
До індивідуально визначених нежилих приміщень, що передаються в оренду, відноситься:
- нежиле приміщення № 304, розташоване на 3 поверсі будинку, загальною площею 18, 4 квадратних метрів;
- нежиле приміщення № 307, розташоване на 3 поверсі будинку, загальною площею 23, 7 квадратних метрів;
- сходи між 1 та 2 поверхом, загальною площею 8, 3 квадратних метрів;
- сходи між 2 та 3 поверхом, загальною площею 10, 7 квадратних метрів.
Орендар зобов`язується сплатити за користування приміщеннями орендні платежі та компенсувати орендодавцю частину його витрат згідно умов розділу 5 цього договору.
Приміщення передаються в оренду з метою використання їх орендарем в якості офісного приміщення.
В пункті 1.2 договору зазначено, що приміщення та майно належить орендодавцю (ПАТ "Банк Фамільний") на праві власності на підставі договору купівлі-продажу нежилого будинку від 23.07.1998 року, посвідченого Якуба О.А., приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу, реєстровий № 7479.
Згідно з пунктом 1.4 договору строк оренди - з дня підписання цього договору обома його сторонами до 14.07.2020 року.
Відповідно до пункту 2.1 договору приміщення та майно передається орендодавцем орендарю за актом приймання-передачі протягом трьох днів із дня підписання договору обома сторонами. Орендар приймає приміщення та майно в стані, придатному для його використання відповідно до п. 1.1 договору. При цьому акт приймання-передачі складається та надається орендарю орендодавцем.
Після закінчення строку оренди орендар на протязі 3-х днів (за винятком вихідних та неробочих днів) повинен за актом приймання-передачі повернути майно орендодавцю. Приміщення та майно вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами вказаного акту приймання-передачі. При цьому акт приймання-передачі складається та надається орендодавцю орендарем.
Позивач 15.07.2019 за актом приймання-передачі приміщення передав, а відповідач прийняв у користування нежилі приміщення (на третьому поверсі дві кімнати 304 та 307) загальною площею 42, 7 кв.м та додатково місця загального користування - сходи 19 кв.м, яке знаходиться за адресою м. Дніпро, вул. Михайла Грушевського, 49 і належить ПрАТ "Банк Фамільний" на праві власності (арк. с. 22).
Згідно з пунктом 5.1 договору розмір орендних платежів за весь об`єкт, що орендується, складається з: щомісячної орендної плати, яка підлягає індексації у порядку, передбаченому у п. 5.3 цього договору протягом усього строку дії оренди, яка сплачується у гривні та складає на дату укладання договору суму 3 246 грн, в тому числі ПДВ (п.п. 5.1.1 договору); компенсації вартості плати за користування земельною ділянкою пропорційно зайнятій орендарем площі під орендованим приміщенням та площею, необхідною для його обслуговування, у т.ч. ПДВ (п.п. 5.1.2 договору).
Пунктом 5.2 договору передбачено, що щомісячно окрім орендних платежів орендар зобов`язується на підставі виставлених орендодавцем рахунків сплатити йому (компенсувати) суму витрат відповідно до сплачених орендодавцем рахунків за послуги постачальників цих послуг, а саме за:
- фактично спожиту орендарем електроенергію (згідно показників лічильника);
- вартість опалення у зимовий період із розрахунку пропорційно зайнятій орендарем площі;
- оплату постачання води (в залежності від кількості співробітників фірми);
- вивіз побутових відходів - пропорційно зайнятій орендарем площі;
- охорону приміщень - пропорційно зайнятій орендарем площі;
- обслуговування електромереж, електрообладнання, джерел споживання електроенергії - пропорційно зайнятій орендарем площі;
- прибирання місць загального користування: сходів, коридорів, холів, санвузлів загального користування - пропорційно зайнятій орендарем площі;
- прибирання прилеглої до будинку території - пропорційно зайнятій орендарем площі;
- податку на нерухомість - пропорційно зайнятій орендарем площі.
На суми компенсації (відшкодування), передбачені п. 5.2 цього договору, нараховується ПДВ.
Індексація орендної плати, наведеної в п. 5.1.1, здійснюється 01 січня кожного року на підставі річного індексу інфляції за попередній рік, якщо договір діє не менше, ніж рік. В разі, якщо договір діє менше року, індексація орендної плати, наведеної в п. 5.1.1, здійснюється 01 січня року, наступного після його укладення, на підставі індексу інфляції за попередні місяці дії договору (п. 5.3 договору).
Орендні та суми компенсації (відшкодування) (передбачені п. 5.2 цього договору) сплачуються орендарем в національній валюті України щомісячно не пізніше останнього робочого дня розрахункового місяця, у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на рахунок орендодавця, наведений у рахунку до сплати (п. 5.4 договору) .
Пунктом 5.5 договору передбачено, що орендні платежі нараховуються за період із дня підписання договору до дня фактичного звільнення приміщення та підписання відповідних актів прийому-передачі.
Договір набирає чинності з моменту його підписання та діє по 14.07.2020 року з урахуванням вимог п. 2.2 цього договору (п. 6.1 договору).
За умовами пункту 6.3 договору цей договір може бути розірваним достроково за взаємною згодою сторін, а також у порядку, передбаченому чинним законодавством України та цим договором.
Договір може бути достроково припинений за ініціативою однієї із сторін у випадку, зокрема, несплати орендних платежів та компенсаційних виплат протягом 2-х місяців поспіль з моменту виникнення такого обов`язку у порядку, передбаченому, п. 6.5 цього договору (п. 6.4 договору).
Відповідно до пункту 6.7 договору до дня повернення орендованого майна за актом прийому-передачі у відповідності до п. 2.2 договору орендар зобов`язаний повністю сплатити орендодавцю всі належні платежі за договором.
Листом № 1/01-2727 від 15.04.2020 позивач, у зв`язку із систематичним порушенням відповідачем умов договору в частині своєчасної оплати орендних платежів та компенсаційних виплат, повідомив відповідача про дострокове припинення договору з моменту отримання ним цього повідомлення (арк. с. 26).
Відповідно до умов договору 15.04.2020 сторонами було підписано акт приймання-передачі приміщення, згідно з яким орендар повернув орендодавцю з оренди нежилі приміщення (на третьому поверсі дві кімнати 304 та 307) загальною площею 42, 7 кв.м та додатково місця загального користування - сходи 19 кв.м, яке знаходиться за адресою м. Дніпро, вул. Михайла Грушевського, 49 і належить ПрАТ "Банк Фамільний" на праві власності (арк. с. 27).
До моменту повернення приміщення з оренди у відповідача залишались не виконаними зобов`язання за договором в частині оплати:
- орендної плати (п. 5.1.1 договору) за вересень 2019 року, листопад-грудень 2019 року та березень 2020 року;
- компенсації вартості плати за користування земельною ділянкою (пункт 5.1.2 договору) за вересень-грудень 2019 року, січень-березень 2020 року;
- компенсації комунальних платежів (п. 5.2 договору) за серпень -грудень 2019 року, січень-лютий 2020 року на загальну суму 30 716, 33 грн, що підтверджується наявним у матеріалах справи актом звірки взаємних розрахунків сторін за договором станом на 10.04.2020 (арк. с. 24-25).
Після повернення приміщення з оренди відповідач здійснив часткове погашення заборгованості за наявними грошовими зобов`язаннями, сплативши 23.04.2020 на користь позивача 3 037, 18 грн та компенсувавши комунальні витрати та податки за серпень та жовтень 2019 року.
Таким чином, непогашеною залишилась заборгованість відповідача перед позивачем з орендних платежів у розмірі 11 324, 52 грн та компенсацій відповідно до пунктів 5.1.2, 5.2 договору в розмірі 17 153, 70 грн.
Згідно з умовами пункту 5.4 договору строк оплати орендних платежів та сум компенсацій є таким, що настав.
На момент розгляду справи доказів погашення перед позивачем наявної суми заборгованості за договором відповідачем суду не надано.
У зв`язку із порушенням відповідачем грошових зобов`язань за договором позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача за несвоєчасну сплату орендної плати пеню в розмірі 986, 93 грн, інфляційні втрати в розмірі 81, 15 грн та 3% річних у розмірі 121, 02 грн, і за несвоєчасну сплату компенсацій (відповідно до пунктів 5.1.2, 5.2 договору) - інфляційні втрати у розмірі 77, 46 грн та 3% річних у розмірі 89, 03 грн.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо правовідносин сторін
Згідно зі статтею 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
З огляду на наявний в матеріалах справи договір та обставини справи, між позивачем та відповідачем виникли правовідносини з оренди нерухомого майна.
Щодо суми основного боргу
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Як встановлено судом вище, відповідно 5.4 договору строк оплати орендних платежів на суму 11 324, 52 грн та сум компенсацій у розмірі 17 153, 70 грн є таким, що настав.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від сторін не надійшло.
Тому вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендних платежів у розмірі 11 324, 52 грн та сум компенсацій у розмірі 17 153, 70 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо нарахування пені
Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктом 8.2 договору, прострочення строку сплати орендної плати та/або інших платежів за цим договором орендар сплачує орендодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, діючої в період сплати пені, від суми боргу за кожний день прострочення.
У зв`язку із несвоєчасною сплатою відповідачем орендних платежів позивач нарахував відповідачу пеню за несвоєчасну сплату орендної плати в розмірі 986, 93 грн за загальний період з 01.10.2019 по 15.04.2020.
Перевіривши наведені позивачем розрахунки пені, суд встановив, що вони є вірними. А тому, вимога позивача про стягнення з відповідача пені у розмірі 986,93 грн підлягає задоволенню.
Щодо нарахування 3% річних та інфляційних втрат
У зв`язку з несвоєчасним виконанням відповідачем грошових зобов`язань за договором позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача за несвоєчасну сплату орендної плати інфляційні втрати в розмірі 81, 15 грн та 3% річних у розмірі 121, 02 грн, і за несвоєчасну сплату компенсацій (відповідно до пунктів 5.1.2, 5.2 договору) - інфляційні втрати у розмірі 77, 46 грн та 3% річних у розмірі 89, 03 грн.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіркою здійснених позивачем розрахунків інфляційних втрат та 3% річних судом встановлено їх арифметичну правильність та відповідність вимогам чинного законодавства.
На підставі викладеного, позовні вимоги про стягнення інфляційних втрат у загальній сумі 158, 61 грн та 3% річних у загальній сумі 210, 05 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
СУДОВІ ВИТРАТИ.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору стягуються з відповідача на користь позивача в розмірі 2 102 грн.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 165, 178, 233, 238, 240, 241, 252, пунктом 4 розділу Х "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 731-IX від 18.06.2020, господарський суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Біомаш Інжиніринг" (49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, буд. 9, приміщ. 20, 23; ідентифікаційний код 41318580) на користь Приватного акціонерного товариства "Банк Фамільний" (03039, м. Київ, пр-т Голосіївський, буд. 26-А; ідентифікаційний код 20042839) заборгованість з орендних платежів у розмірі 11 324, 52 грн, заборгованість з компенсацій у розмірі 17 153, 70 грн, пеню в розмірі 986, 93 грн, інфляційні втрати в розмірі 158, 61 грн, 3% річних у розмірі 210, 05 грн та витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 102 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата підписання рішення 05.10.2020.
Суддя В.І. Ярошенко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2020 |
Оприлюднено | 07.10.2020 |
Номер документу | 92002980 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні