Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Справа № 391/418/20 Провадження № 2/391/164/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.09.2020р.селище Компаніївка
Компаніївський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Червонописького В.С.,
за участю секретаря Степанової Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа ОСОБА_3 про розірвання договору оренди землі, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про розірвання договору оренди земельної ділянки, загальною площею 5,996 га, яка розташована на території Мар`ївської сільської ради, Компаніївського району Кіровоградської області, що укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , третя особа ОСОБА_3 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення, що розташована на території Мар`ївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області, площею 5,996 га, кадастровий номер 3522883000:02:000:0221, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер інформаційної довідки 211075362 від 02.06.2020 року. Між ним та відповідачем укладений договір оренди земельної ділянки б/н. Закінчення дії договору 03 грудня 2059. Відповідно умов Договору орендна плата сплачується по договору на протязі року і повинна бути сплачена не пізніше, грудня, при відсутності письмових заперечень з боку орендодавця. Станом на день звернення до суду із позовом відповідачем не сплачена орендна плата за користування земельною ділянкою у 2019 році, яку відповідач мав сплатити не пізніше грудня 2019. Просить розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений з відповідачем, оскільки істотне порушення орендарем такої умови договору оренди земельної ділянки як невнесення орендної плати є достатньою підставою для дострокового розірвання зазначеного договору в судовому порядку.
03.09.2020 до суду надійшло пояснення від третьої особи ОСОБА_3 , у яких останній просив відмовити у задоволенні у зв`язку з посиланням позивача на одноразове порушення відповідачем умов договору у виді несплати орендної плати за 2019, а відтак відсутні законні підстави для задоволення позову.(а.с.40-43)
08.09.2020 від позивача надійшов лист про доповнення мотивувальної частини рішення інформацією щодо несплати в повному розмірі орендної плати відповідачем за 2017 та 2018 роки. (а.с.5)
16.09.2020 від відповідача надійшов відзив на позов в якому ОСОБА_2 позивні вимоги не визнав, зазначивши, що здійснив виплати коштів позивачу в рахунок майбутніх платежів, у зв`язки з чим станом на 2019 існує переплата в сумі 40018 грн. На підтвердження надав оригінали розписок написаних позивачем про отримання коштів в рахунок орендної плати від ОСОБА_2 (а.с.67-77, 79-84)
25.09.2020 від позивача надійшов лист якому ОСОБА_1 , повідомив, що дійсно отримував від відповідача кошти в рахунок сплати орендної плати за 2017 та 2018 у розмірі по 3000 грн. Вважає, що відповідач не надав належних доказів, щодо виплати йому орендної плати в рахунок майбутніх платежів.(а.с.111)
Позивач в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву, в якій просить розгляд справи здійснювати без його участі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про день та час слухання справи належним чином повідомлений, розгляд справи просив провести за його відсутності, позов не визнав, просив відмовити у задоволенні.
Третя особа в судове засідання не з`явилася направила на адресу суду заяву в якій просила провести розгляд справи за її відсутності та відсутності представника.
Ухвалою суду від 03.08.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи, давши оцінку доказам у їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач є власником земельної ділянки земельної ділянки сільськогосподарського призначення, що розташована на території Мар`ївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області, площею 5,996 га, кадастровий номер 3522883000:02:000:0221, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер інформаційної довідки 211075362 сформованої 02.06.2020. (а.с.12, 17-19)
Факт укладення між сторонами договору оренди земельної ділянки підтверджується наданими позивачем копіями вказаного договору.(а.с.13-16)
24.12.2014 відповідач уклав з третьою особою договір суборенди строком на 9 років.(а.с.44-46)
Згідно із договору оренди земельної ділянки, укладеного між позивачем та відповідачем, договір укладено строком на 45 років.
Відповідно до п.4.1 Договору орендна плата сплачується по договору на протязі року не пізніше грудня з урахуванням індексу інфляції.
Станом на день звернення до суду із позовом відповідачем не сплачена орендна плата за користування земельною ділянкою у 2019 році.
Спір стосується виконання договірних зобов`язань, що зумовлює способи захисту прав.
За правилами статті 93 Земельного кодексу України (далі -ЗК України) право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Разом з тим визначення, процедура укладення, вимоги та припинення договору оренди землі урегульовано у спеціальному законі, яким є Закон України Про оренду землі .
Відповідно до статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
У статті 6 Закону України Про оренду землі визначено, що орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України, ЦК України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Згідно із статтею 629 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно з вимогами статті 13 Закону України Про оренду землі вказано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частинами першою-третьою статті 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України (частина перша статті 32 Закону України Про оренду землі ).
Відповідно до пункту д частини першої статті 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Відповідно до частин першої та другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Отже, підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата (два та більше випадки) несплата орендної плати, передбаченої договором.
Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати. Зазначені положення закону вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди (висновок Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 11 липня 2018 року у справі № 484/3687/16, від 17.06.2020 року у справі № 615/1499/17).
З огляду на викладене вище суд доходить висновку про відсутність підстав для розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами, оскільки позивач підставою для розірвання договору вказав несплату в обумовлений договором строк орендну плату лише за 2019 рік.
Суд, розцінює лист позивача (а.с.65) щодо доповнення мотивувальної частини позовної заяви, як інформативний.
Своїм правом на подання клопотання про збільшення розмір позовних вимог позивач не скористався.
Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Позивач мотивував позовні вимоги тим, що відповідач систематично (два та більше випадки) допускав несплату орендної плати, передбаченої договором.
Отже, позивач повинен довести належними та допустимими доказами твердження про систематичну несплату орендної плати, однак у матеріалах справи такі докази відсутні.
Керуючись ст.ст. 10-13, 81, 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа ОСОБА_3 про розірвання договору оренди землі - відмовити.
Повне рішення виготовлено 02.10.2020.
На рішення може бути подана апеляційна скарга в Кропивницький апеляційний суд через Компаніївський районний суд Кіровоградської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;
відповідач ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 , номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;
третя особа: ОСОБА_3 : АДРЕСА_3 , номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ;
Суддя: В.ЧЕРВОНОПИСЬКИЙ
Суд | Компаніївський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2020 |
Оприлюднено | 07.10.2020 |
Номер документу | 92014908 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Червонописький В. С.
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Червонописький В. С.
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Червонописький В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні