Рішення
від 06.10.2020 по справі 555/1497/20
БЕРЕЗНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 555/1497/20

Номер провадження 2/555/332/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2020 року

Березнівський районний суд Рівненської області в складі:

головуючого судді - Мельничук Н. В.

при секретарі Кравчук С. Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Березне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Марининської сільської ради про визнання прав та обов"язків забудовника в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання права та обов`язків забудовника в порядку спадкування за законом, в обґрунтування якої вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Маринин, Березнівського району, Рівненської області, померла її мати, ОСОБА_2 , у віці 88 років, про що в книзі реєстрації смерті 10 квітня 2019 року був зроблений відповідний актовий запис про смерть за № 5. Після смерті матері, відкрилася спадщина на належне їй спадкове нерухоме майно, а саме житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 як спадкоємець за законом на дану спадщину, прийняла спадщину, оскільки вчасно звернулася до приватного нотаріуса Березнівського районного нотаріального округу Гайдук О.А., де було відкрито спадкову справу. Пізніше звернулася до нотаріуса, з метою юридичного оформлення права на спадщину, шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, в чому нотаріусом їй було відмовлено на підставі того, що відсутні правовстановлюючі документи щодо належності цього майна спадкодавцеві. Будівництво житлового будинку розпочала її мати і здійснювалося воно згідно із законом, але її мати померла і не встигла за життя зареєструвати право власності на цей житловий будинок. Будівництво даного житлового будинку розпочато у 2001 році.

Позивач у судове засідання не з`явилася, подала до суду письмову заяву, у якій просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача- Марининської сільської ради Березнівського району Рівненської області у судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи за їх відсутності та не заперечують проти задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки вони обґрунтовані і підтверджуються дослідженими у судовому засіданні доказами.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Маринин, Березнівського району, Рівненської області, померла її мати, ОСОБА_2 , у віці 88 років, про що в книзі реєстрації смерті 10 квітня 2019 року був зроблений відповідний актовий запис про смерть за № 5, підтвердженням чого є свідоцтво про смерть, видане Марининською сільською радою Березнівського району Рівненської області серія НОМЕР_1 від 10.04.2019 року 9 (а.с.5).

В рахунок підтвердження того, що ОСОБА_1 являюся рідною дочкою померлої, свідчить свідоцтво про народження серія НОМЕР_2 від 09.03.1971 року та свідоцтво про укладення шлюбу серія НОМЕР_3 від 18.11.1989 року( а.с.6).

Після смерті матері, відкрилася спадщина на належне їй спадкове нерухоме майно, а саме житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 як спадкоємець за законом на дану спадщину, прийняла спадщину, оскільки вчасно звернулася до приватного нотаріуса Березнівського районного нотаріального округу Гайдук О.А., де було відкрито спадкову справу. Пізніше звернулася до нотаріуса, з метою юридичного оформлення права на спадщину, шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, в чому нотаріусом їй було відмовлено на підставі того, що відсутні правовстановлюючі документи щодо належності цього майна спадкодавцеві. Про, що приватним нотаріусом Березнівського районного нотаріального округу видано постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с.18).

Належність даного житлового будинку з надвірними будівлями, ОСОБА_2 підтверджується будівельним паспортом, дозволом про початок будівельних робіт. технічним паспортом від 11.08.2020 року № 175/2, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.01.2019 року. Будівництво житлового будинку розпочала її мати і здійснювалося воно згідно із законом, але її мати померла і не встигла за життя зареєструвати право власності на цей житловий будинок. Будівництво даного житлового будинку розпочато у 2001 році (а.с.8-17).

Виходячи зі змісту наведених нормативних актів, громадяни, які збудували житлові будинки до 5 серпня 1992 року могли, за умови прийняття їх в експлуатацію відповідними комісіями, отримати правовстановлюючі документи на будинок, навіть якщо його споруджено самовільно (самочинно) на земельній ділянці, яка перебуває в їх законному користуванні або у приватній власності. За наявності відповідних доказів судами може визнаватися право власності в порядку спадкування на спірні будинки, збудовані до 5 серпня 1992 року, на які спадкодавцем не було отримано правовстановлюючі документи.

Отже, якщо будинок не було введено в експлуатацію, таке будівництво є незавершеним.

Відповідно до п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування визначено, що якщо будівництво здійснювалося згідно закону, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки входять до складу спадщини.

Відповідно до рішення виконкому Марининської сільської ради від 21.04.2000 р. № 50 та дозволу на виконання будівельних робіт № 62 від 07.03.2001 року ОСОБА_2 дозволено будівництво індивідуального житлового будинку та господарських споруд в с. Маринин на земельній ділянці площею 0.25 га, виділеній рішенням Марининської сільської ради від 26.12.1196 р. № 27 (а.с.10).

Таким чином, до ОСОБА_1 перейшли всі права та обов`язки забудовника житлового будинку, як спадкоємця за законом.

Я як спадкоємець за законом, відповідно до положень ст.ст. 1268,1269 ЦК України прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_2 , набувши тим самим права та обов`язки забудовника житлового будинку.

Як роз`яснено в підпункті 3.3 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільний і кримінальних справ від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 Про судову практику.

Згідно ст. 1218 Цивільного кодексу України встановлено, щодо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ч. 1 ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законом порядку. Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, то і спадкоємець не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини.

Отже, якщо будинок не було введено в експлуатацію, таке будівництво є незавершеним.

Відповідно до положення статті 1261 Цивільного кодексу України в першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки .

Відповідно до п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування визначено, що якщо будівництво здійснювалося згідно закону, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки входять до складу спадщини.

На підставі наведеного, у відповідності до вимог ст.ст. 16, 1217, 1268, 1269 ЦК України, керуючись ст.ст. 4, 5, 175-177 ЦПК України -

ВИРІШИВ:

Визнати за ОСОБА_1 права та обов`язки забудовника житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 з правом введення його в експлуатацію та отримання правовстановлюючого документу.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач : ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_4 .

Відповідач : Марининська сільська рада, місце знаходження с.Маринин, вул. Шевченка,32а Березнівський району, Рівненська область, Код ЄДРПОУ: 04388001.

Суддя: Мельничук Н. В.

СудБерезнівський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення06.10.2020
Оприлюднено07.10.2020
Номер документу92016955
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —555/1497/20

Рішення від 06.10.2020

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Мельничук Н. В.

Ухвала від 17.09.2020

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Мельничук Н. В.

Ухвала від 31.08.2020

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Мельничук Н. В.

Ухвала від 31.08.2020

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Мельничук Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні