Рішення
від 06.10.2020 по справі 564/2086/20
КОСТОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 564/2086/20

06 жовтня 2020 року

м.Костопіль

Костопільський районний суд Рівненської області у складі:

головуючий суддя Левчук В.В.

секретар судового засідання Зберун К.Ф.

за участю:

позивача - не з`явився

представника відповідача - не з`явився

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у залі судових засідань Костопільського районного суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу №564/2086/20 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області (с.Підлужне Костопільського району Рівненської області, вул.Ю.Жилки 8, Код ЄДРПОУ 04386290) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Костопільського районного суду Рівненської області з цивільним позовом до Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька.

В обґрунтування позовних вимог, вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 , який на момент смерті проживав та був зареєстрований сам за адресою АДРЕСА_2 . Заповіту ОСОБА_2 за життя не залишив. Після смерті батька відкрилась спадщина, до складу якої ввійшли дві земельні ділянки, які останній успадкував після смерті його дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Коли у цьому році позивач вирішив оформити спадщину і звернувся до нотаріуса, то останній відмовив у видачі свідоцтва з тих підстав, що позивачем пропущено строк для подання заяви про прийняття спадщини. Вважає строк пропущеним з поважних причин в силу відсутності достатніх правових знань у цій сфері. Просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за після смерті батька тривалістю три місяці.

Позивач, ОСОБА_1 , в судове засідання не з`явилась, подала заяву про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримує.

Відповідач не забезпечив явку уповноваженого представника в судове засідання, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, подав до суду лист про те, що п не заперечує проти визначення позивачу додаткового строку, просить справу розглядати без участі представника сільської ради.

Відповідно до ч.3 ст.211 Цивільного процесуального кодексу України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно приписів ч.3 ст.200 Цивільного процесуального кодексу України, за результатами підготовчого судового засідання суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч.4 ст.206 Цивільного процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Суд, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні в матеріалах справи докази, встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_3 народилась ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 виданим 07.10.1957. Батьками у свідоцтві записані ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

27 грудня 1975 року ОСОБА_1 зареєструвала шлюб із ОСОБА_5 , у зв?язку з чим змінила прізвище на ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 виданим Підлужненською сільською радою Костопільського району Рівненської області.

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим Підлужненською сільською радою Костопільського району Рівненської області 05.12.2009.

На момент смерті ОСОБА_3 проживала та була зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 разом з чоловіком ОСОБА_2 .

Вказана обставина підтверджується довідкою Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області від 21.07.2020 №702.

Також на момент смерті ОСОБА_3 мала право на дві земельних частки (паї) площею 2,66 умовних гектари, що підтверджується сертифікатами серії РВ №026126 та РВ №026201 від 23.05.1996 року.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданим виконавчим комітетом Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області 28.02.2015.

На момент смерті ОСОБА_2 проживав та був зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 один.

Вказана обставина підтверджується довідкою Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області від 21.07.2020 №701.

Власником житлового будинку по АДРЕСА_2 є позивач ОСОБА_1 , що підтверджується договором дарування житлового будинку від 07.04.2009 та Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 27.04.2009 року №22577442, реєстраційний номер 26507360.

Листом від 12.08.2020 №374/02-14 приватного нотаріуса Костопільського районного нотаріального округу Дідовець А.Г. повідомлено ОСОБА_1 про необхідність звернутись до суду із заявою про надання останній додаткового строку на прийняття спадщини, оскільки такий заявником пропущено.

Із Витяга зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №61275673 від 12.08.2020 вбачається, що у Реєстрі відсутня інформація про заведені спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 .

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст.1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1269 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Відповідно до ч.1, 2 ст.1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.1272 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.

За результатами судового розгляду, суд дійшов переконливого висновку, що позивачем доведено пропуск строку на звернення в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини з поважних причин, а відтак позов ОСОБА_1 до Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно приписів ч.1 ст.142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

При поданні позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією №177310023 від 28.08.2020.

Таким чином, позивачу з державного бюджету підлягає поверненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.142, 206, 211, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області (с.Підлужне Костопільського району Рівненської області, вул.Ю.Жилки 8, Код ЄДРПОУ 04386290) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька - задоволити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю 3 /три/ місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) з Державного бюджету судовий збір у розмірі 420 /чотириста двадцять/ гривень 40 копійок, сплачений згідно квитанції №177310023 від 28.08.2020 при поданні позовної заяви.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 /тридцяти/ днів з дня проголошення.

У зв`язку із неявкою всіх учасників справи у судове засідання, яким завершився розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного судового рішення 06.10.2020.

СуддяВ. В. Левчук

СудКостопільський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення06.10.2020
Оприлюднено07.10.2020
Номер документу92017159
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —564/2086/20

Рішення від 06.10.2020

Цивільне

Костопільський районний суд Рівненської області

Левчук В. В.

Ухвала від 04.09.2020

Цивільне

Костопільський районний суд Рівненської області

Левчук В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні