Рішення
від 30.09.2020 по справі 463/8713/19
ЛИЧАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 463/8713/19

Провадження № 2/463/416/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2020 року Личаківський районний суд м. Львова

в складі головуючого судді Головатого Р.Я.

з участю секретаря судових засідань Крегель З.Ю.

представника позивача Білика П.Б.

представника відповідача ОСОБА_2

представника третьої особи ЛРА ЛМР Винницького В.В.

третьої особи ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовною заявою Львівського комунального підприємства Управитель до ОСОБА_4 , треті особи: Личаківська районна адміністрація Львівської міської ради, ОСОБА_3 , про зобов`язання до вчинення дій,-

встановив:

позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, просить зобов`язати ОСОБА_4 повернути до попереднього стану водостічну трубу, що розташована на внутрішньому фасаді багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , шляхом від`єднання від водостічної труби системи каналізації з приміщення загального користування на третьому поверсі будинку; провести демонтаж гіпсокартону, облаштованого навколо каналізаційної труби; здійснити закриття отвору у водостічній трубі, в який виходила труба виводу каналізації.

Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, будучи власником квартири в„–21 самовільно встановила у загальному коридорі (вихід на горище) на третьому поверсі багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 газову плитку, електричний бойлер, душову кабіну та інші речі, а також самовільно вивела (під`єднала) каналізацію з цього приміщення у водостічну трубу, що розташована на внутрішньому (дворовому) фасаді цього будинку, зашила вказану водостічну трубу гіпсокартоном і оштукатурила її гіпсом.

19.03.2019 позивач скерував відповідачу попередження про необхідність прибрання речей з коридору загального користування, а також про приведення до попереднього технічного стану водостічну трубу, однак таке залишилось без уваги. 28.03.219 комісією ЛКП Управитель відносно відповідача було складено протокол №3 про адміністративне правопорушення за ст.150 КпАП України, у якому відповідач власноручно зазначила, що зобов`язується в місячний термін демонтувати сантехнічні прилади та привести водостічну трубу до попереднього стану. Постановою адміністративної комісії ЛРА №64 від 18.04.2019 за результатами розгляду вказаного протоколу на відповідача накладено штраф в розмірі 51 грн.

Разом з тим, на час пред`явлення позову виявлені порушення відповідачем не усунуті, каналізація й далі витікає через водостічну трубу, що порушує вимоги ст.6, 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , ст.179 ЖК Української РСР, ч.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.101992 №572, а також Державні будівельні норми, тому просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою від 24.10.2019 постановлено прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання для розгляду справи по суті 21.11.2019, у якому оголошено перерву до 23.12.2019.

В судовому засіданні задоволено клопотання відповідача про долучення до матеріалів справи заяви-заперечення, а також клопотання представника позивача про залучення до участі у справі третю особу, у зв`язку з чим розгляд справи було відкладено на 30.01.2020, а в подальшому за клопотанням представника відповідача - на 11.03.2020.

04.03.2020 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній в задоволенні позову просить відмовити, оскільки ЛКП Управитель не є належним позивачем у справі. Так, відповідно до ч.1 ст.9 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками, а за їх рішенням - управителем чи ОСББ. Разом з тим, ЛКП Управитель не представлено рішення співвласників, яким би йому були надані повноваження щодо управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 . Більше того, управитель не є ні власником будинку, ні балансоутримувачем. Не передбачено повноважень ЛКП Управитель на звернення до суду від імені співвласників багатоквартирних житлових будинків і Постанова Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №712, якою затверджені Правила надання послуг з управління багатоквартирним будинком та Типовий Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

Крім цього, позивачем не наведено жодної правової норми, на підставі якої заявлено позовні вимоги, а також не представлено жодних доказів на підтвердження того, що вказані у позовній заяві переобладнання порушують будівельні норми та не зазначено які саме.

Судове засідання 11.03.2020 було відкладено на 01.04.2020, а в подальшому за клопотанням учасників справи та у зв`язку з карантином - на 05.05.2020, 18.06.2020, 28.07.2020 та 30.09.2020.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Зазначив, що ЛКП Управитель здійснює управління будинком АДРЕСА_1 , а тому відповідно до Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку наділений правом вимоги про зобов`язання відповідача до вчинення дій.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві. Вважає, що позивачем не обґрунтовано його право вимагати здійснення відповідачем, вказаних у позовній заяві дій, а також не представлено доказів на підтвердження того, що вказані у позовній заяві переобладнання порушують будівельні норми.

Представник третьої особи ЛРА ЛМР позовні вимоги ЛКП Управитель підтримав.

Третя особа ОСОБА_3 позовні вимоги також підтримала. Пояснила, що відповідач без дозволу інших мешканців встановила у коридорі загального користування трубу, а також санвузол у квартирі, внаслідок чого в квартирі третьої особи замокає стеля і стіна.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши повно і всебічно всі обставини справи та оцінивши в сукупності зібрані у справі докази, суд встановив наступне.

Як на підставу позовних вимог ЛКП Управитель посилається на те, що проведені відповідачем переобладнання порушують будівельні норми, а також суперечать вимогам ст.6, 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , ст.179 ЖК Української РСР, ч.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.101992 №572.

Відповідно до ч.2 ст.6, ч.1 ст.7, ч.1 ст.8 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників; співвласники зобов`язані: 1) забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; 2) забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; 3) використовувати спільне майно багатоквартирного будинку за призначенням; 4) додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; 5) виконувати рішення зборів співвласників; 6) забезпечувати додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; 7) відшкодовувати збитки, завдані майну інших співвласників та спільному майну багатоквартирного будинку; 8) додержуватися чистоти в місцях загального користування і тиші згідно з вимогами законодавства; 9) забезпечувати поточний огляд і періодичне обстеження прийнятого в експлуатацію в установленому законодавством порядку багатоквартирного будинку протягом усього життєвого циклу будинку та нести відповідальність за неналежну експлуатацію згідно із законом; 10) своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги; співвласники несуть відповідальність за шкоду, заподіяну третім особам у результаті невиконання або неналежного виконання своїх обов`язків як співвласників.

Згідно зі ст.179 ЖК Української РСР користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов`язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. N 572 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 р. N 45), власник та наймач (орендар) квартири, житлового приміщення у гуртожитку зобов`язаний: укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору; оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом; дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, пожежної і газової безпеки, санітарних норм і правил; проводити за власні кошти ремонт квартири, житлового приміщення у гуртожитку (наймач (орендар) - згідно з договором найму (оренди); використовувати приміщення житлового будинку і гуртожитку за призначенням, забезпечувати збереження житлових і підсобних приміщень та технічного обладнання; не допускати виконання робіт та інших дій, що викликають псування приміщень, приладів та обладнання будинку, гуртожитку, порушують умови проживання громадян; дотримуватися правил утримання тварин у домашніх умовах; утримувати тварин у квартирі, житловому приміщення у гуртожитку, де проживають співвласники або наймачі (орендарі), за погодженням з ними; не захаращувати сходові клітки, позаквартирні коридори, колясочні, ліфтові шахти, горища, підвали та інші допоміжні приміщення будинку, гуртожитку, підтримувати чистоту і порядок в ньому.

Відповідно до ст.12, 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Разом з тим, звертаючись до суду із позовними вимогами про зобов`язання ОСОБА_4 повернути до попереднього стану водостічну трубу, що розташована на внутрішньому фасаді багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , шляхом від`єднання від водостічної труби системи каналізації з приміщення загального користування на третьому поверсі будинку; проведення демонтажу гіпсокартону, облаштованого навколо каналізаційної труби; здійснення закриття отвору у водостічній трубі, в який виходила труба виводу каналізації, позивач всупереч вищевказаним вимогам ЦПК України жодних доказів на підтвердження порушення відповідачем будівельних норм та прав позивача суду не представив, клопотання про проведення експертизи з метою встановлення обставин, що потребують спеціальних знань, не заявляв.

Долучені до позовної заяви копії попередження позивача від 18.03.2019 про зобов`язання відповідача привести до попереднього технічного стану водозливну трубу, яка розташована по дворовому фасаді будинку АДРЕСА_1 , акта комісії ЛКП Управитель від 28.03.2019, протоколу №3 про адміністративне правопорушення від 02.04.2019 та постанови №64 у справі про адміністративне правопорушення від 18.04.2019, хоча і свідчать про проведення відповідачем переобладнання, однак не підтверджують вищевказаних обставини.

Відповідно до ст.41 Конституції України власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.

Згідно з ч.2 ст.382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Відповідно до ст.1 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку допоміжними приміщеннями багатоквартирного будинку є приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку (сходові клітини, вестибюлі, перехідні шлюзи, позаквартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші технічні приміщення).

Згідно з ч.2 ст.10 Закону України Про приватизацію державного житлового фонду встановлено, що власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов`язані брати участь у загальних витратах, пов`язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Право спільної власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.

Відповідно до статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Разом з тим, вирішуючи спір по суті, суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов, тобто встановити, чи є особа, за позовом якої (або в інтересах якої) порушено провадження у справі належним позивачем. Відсутність права на позов в матеріальному розумінні тягне за собою прийняття рішення про відмову в задоволенні позову, незалежно від інших встановлених судом обставин, оскільки лише наявність права обумовлює виникнення в інших осіб відповідного обов`язку перед особою, якій таке право належить, і яка може вимагати виконання такого обов`язку (вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення) від зобов`язаних осіб.

Звертаючись до суду із вищевказаними позовними вимогами позивач не лише не представив доказів, а й не зазначив, які саме права позивача порушено відповідачем, з урахуванням того, що ЛКП Управитель не є власником будинку АДРЕСА_1 чи допоміжних приміщень у будинку. Не представлено суду і доказів на підтвердження того, що вказаний будинок перебуває на балансі позивача.

При цьому, безпідставними є посилання представника позивача на те, що ЛКП Управитель здійснює управління будинком АДРЕСА_1 , а тому відповідно до Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку наділений правом вимоги про зобов`язання відповідача до вчинення дій, оскільки як обґрунтовано зазначив представник відповідача відповідно до ч.1 ст.9 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками, а за їх рішенням - управителем чи ОСББ. Разом з тим, ЛКП Управитель не представлено рішення співвласників, яким би йому були надані повноваження щодо управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 . Більше того, управитель не є ні власником будинку, ні балансоутримувачем. Не передбачено повноважень ЛКП Управитель на звернення до суду від імені співвласників багатоквартирних житлових будинків і Постанова Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №712, якою затверджені Правила надання послуг з управління багатоквартирним будинком та Типовий Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

Так, відповідно до п.14 ч.1 ст.1 Закону України Про житлово-комунальні послуги управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Згідно з п.6 ч.1 ст.8 вказаного закону виконавець комунальної послуги має право звертатися до суду в разі порушення споживачами умов договору. Разом з тим позивачем не доведено, що відповідачем порушено умови укладеного між сторонами договору та що позовні вимоги спрямовані саме на відновлення таких.

З урахуванням наведеного, оскільки ЛКП Управитель звертаючись до суду із позовними вимогами про зобов`язання відповідача до вчинення дій, не довело, що будь-яке право чи охоронюваний законом інтерес позивача порушено відповідачем та що в останньої відповідно виник відповідний обов`язок перед позивачем, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Не спростовують вказаних висновків і пояснення ОСОБА_3 про те, що внаслідок встановлення відповідачем у коридорі загального користування труби, у квартирі третьої особи замокає стеля і стіна, оскільки остання із позовними вимогами на захист своїх прав не зверталася.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, у відповідності до вимог ст.141 ЦПК України, суд не вбачає підстав і для стягнення з відповідача на користь позивача 1921 грн. судового збору.

Керуючись ст.12, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 352, 354 ЦПК України, -

ухвалив:

в задоволенні позовних вимог Львівського комунального підприємства Управитель до ОСОБА_4 про зобов`язання ОСОБА_4 повернути до попереднього стану водостічну трубу, що розташована на внутрішньому фасаді багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , шляхом від`єднання від водостічної труби системи каналізації з приміщення загального користування на третьому поверсі будинку; проведення демонтажу гіпсокартону, облаштованого навколо каналізаційної труби; здійснення закриття отвору у водостічній трубі, в який виходила труба виводу каналізації, відмовити.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення до Львівського апеляційного суду через Личаківський районний суд м.Львова. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

Позивач: Львівське комунальне підприємство Управитель , місцезнаходження: 79005, м.Львів, вул.Ак. Богомольця, 2, код ЄДРПОУ - 20827016.

Відповідач: ОСОБА_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 .

Треті особи: Личаківська районна адміністрація Львівської міської ради, місцезнаходження: 79017, м.Львів, вул.К. Левицького, 67, код ЄДРПОУ - 04056109;

ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_4 .

Повне судове рішення складене 05.10.2020.

Суддя: Р.Я. Головатий

СудЛичаківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення30.09.2020
Оприлюднено07.10.2020
Номер документу92027981
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —463/8713/19

Рішення від 30.09.2020

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Головатий Р. Я.

Рішення від 30.09.2020

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Головатий Р. Я.

Ухвала від 24.10.2019

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Головатий Р. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні