Справа № 595/784/20
Провадження №2-о/603/32/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" вересня 2020 р. м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого - судді Галіяна І.М.
присяжних: Осифа І.Т., Дзяйло О.М.
секретаря судового засідання Захарчишин М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу:
заявник: ОСОБА_1
заінтересована особа: Орган опіки та піклування Золотопотіцької селищної ради Бучацького району Тернопільської області
предмет заяви: визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
за участі:
заявника - не з`явилася
представника заявника - адвоката Бахіра Р.Д.
представника заінтересованої особи - не з`явився
ВСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст заявлених вимог.
ОСОБА_1 звернулася до Монастириського районного суду Тернопільської області з заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення їй опікуна.
Вимоги заяви обґрунтовані тим, що вона є рідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає разом з нею в с.Соколів Бучацького району Тернопільської області.
Також, в заяві зазначає, що її сестра - ОСОБА_2 є інвалідом першої групи з дитинства психічного захворювання і інвалідність їй встановлена безстроково. Перебуває на обліку в лікаря-психіатра з діагнозом: Глибока розумова відсталість, судомний синдром і потребує постійного стороннього догляду.
Окрім цього, в заяві вказує, що її сестра внаслідок психічного захворювання не здатна себе обслуговувати, приготувати для себе їжу, прибрати чи займатися іншими домашніми справами.
В зв`язку з тим, що її сестра не в змозі працювати, не усвідомлює наслідків своєї поведінки, не орієнтується в простих життєвих ситуаціях, потребує постійного нагляду, турботи, а тому внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
В зв`язку з цим вважає, що є достатні правові підстави для визнання її сестри - ОСОБА_2 недієздатною та встановлення над нею опіки з призначенням опікуна.
ІІ. Клопотання та інші процесуальні рішення в справі.
Ухвалою судді Монастириського районного суду Тернопільської області Галіяна І.М. від 15.06.2020 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження.
09.07.2020 року ухвалою Монастириського районного суду Тернопільської області задоволено клопотання ОСОБА_1 про проведення судово-психіатричної експертизи, провадження по справі зупинене.
17.09.2020 року ухвалою Монастириського районного суду Тернопільської області провадження по даній цивільній справі поновлено та призначено судове засідання.
ІІІ. Позиції сторін.
У зв`язку з наявністю в ОСОБА_2 хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок якого вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними та потребує сторонньої опіки ОСОБА_1 просить визнати ОСОБА_2 недієздатною, встановити над нею опіку і призначити її опікуном ОСОБА_2 .
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, суду подала заяву про розгляд справи в її відсутності, заявлені вимоги підтримує повністю з підстав зазначених в заяві, просить їх задовольнити.
Представник заявника - адвокат Бахір Р.Д. в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю з підстав зазначених в заяві, просить їх задовольнити та призначити опікуном ОСОБА_2 заявника по справі - ОСОБА_1 .
Представник органу опіки та піклування Золотопотіцької селищної ради Бучацького району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, проте через канцелярію суду подав відзив в якому зазначив, що заявлені вимоги визнають повністю, з обставинами викладеними в заяві погоджуються та просять розгляд справи проводити без участі представника.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
З врахуванням стану здоров`я ОСОБА_2 та неможливістю нею особисто дати пояснення по суті справи в силу свого захворювання, що підтверджується висновком судово-психіатричного експерта, суд постановив розгляд справи проводити у відсутності особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною та не вбачає перешкод у судовому розгляді справи.
ІV. Фактичні обставини встановлені судом .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідною сестрою заявника ОСОБА_1 , що підтверджується:
- свідоцтвом про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 , згідно якого її батьками є ОСОБА_4 - батько та ОСОБА_5 мати;
- свідоцтвом про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 , згідно якого її батьками є ОСОБА_4 - батько та ОСОБА_5 мати;
В зв`язку з одруженням ОСОБА_3 змінила своє дошлюбне прізвище з ОСОБА_6 на ОСОБА_7 .
Відповідно до довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб від 15.05.2020 року №229, виданої Золотопотіцькою селищною радою с.Соколів Бучацького району Тернопільської області та довідки від 27.05.2020 року №264, встановлено, що ОСОБА_2 та її сестра ОСОБА_1 проживають разом за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно виписки із акта огляду МСЕК серії ТЕР № 0031986 ОСОБА_2 є інвалідом першої групи підгрупи А з дитинства та потребує постійного стороннього догляду.
Також, захворювання ОСОБА_2 підтверджуються довідкою виданою лікарською консультативною комісією КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги Бучацької районної ради від 25.05.2020 року №200 згідно якої діагноз останньої вказано Глибока розумова відсталість, судомний синдром в зв`язку з чим потребує постійного стороннього догляду.
Згідно висновку судово-психіатричної експертизи № 350 від 11.08.2020 року, встановлено, що ОСОБА_2 , хворіє психічним розладом у вигляді глибокої розумової відсталості, що досягає рівня вираженого недоумства, не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а тому потребує опіки.
Щодо призначення ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 суд встановив наступне.
Так, згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 у відповідності до ст. 63 ЦК України було подано письмову заяву про призначення її опікуном ОСОБА_2 , що підтверджується рішенням №30 від 28.05.2020 року виданого виконавчим комітетом Золотопотіцької селищної ради Бучацького району Тернопільської області.
Поданням виконавчого комітету Золотопотіцької селищної ради, як органом опіки та піклування, від 28.05.2020 року №264/2-019, рекомендовано призначити над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , опікуном її сестру - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительку АДРЕСА_1 , так як ОСОБА_2 внаслідок хвороби потребує постійного нагляду та турботи, догляду та встановлення над нею опіки.
ОСОБА_1 разом з сестрою ОСОБА_2 проживають в належних для проживання умовах, мають підсобне господарство, що підтверджується актом №15 від 18.05.2020 року, щодо обстеження умов проживання господарства в якому проживає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою АДРЕСА_1 , інвалід першої групи.
V. Джерела права й акти їх застосування.
Визначаючись із заявленою вимогою про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки, призначення їй опікуна суд враховує таке.
Згідно п. 1 ч. 2, 4 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи. Розгляд вказаної категорії справ проводиться судом у складі одного судді і двох присяжних.
Згідно ч. 1 ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.
Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
При цьому зміст цієї норми слід тлумачити таким чином, що суд має право, але не зобов`язаний визнати фізичну особу недієздатною.
Частиною 2 ст. 39 ЦК України встановлено, що порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється ЦПК України.
Відповідно до ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Метою проведення судово-психіатричної експертизи є з`ясування наявності чи відсутності психічного розладу, здатного вплинути на усвідомлення особою своїх дій та керування ними.
Як було встановлено судом, що згідно проведеної судово-психіатричної експертизи №350, експертна комісія прийшла до висновку, що ОСОБА_2 хворіє психічним розладом у вигляді глибокої розумової відсталості що досягає рівня вираженого недоумства. Є інвалідом І групи підгрупи А з дитинства безтерміново по неврології. При обстеженні психічного стану ОСОБА_2 експертною комісією виявлено: мовний контакт відсутній, на звернення не реагує, положення в ліжку пасивне, погляд не фіксується, на звукові подразнення (голосові звуки) реагує поворотом голови, емоції не розвинуті, навички самообслуговування відсутні, пам`ять та інтелект відсутні, інструкції не виконує, критика щодо свого стану відсутня.
Відповідно до положень законодавства єдиною підставою для визнання фізичної особи недієздатною є наявність у неї хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок якого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Суд зазначає, що згідно з приписами Закону України Про психіатричну допомогу психічні розлади - розлади психічної діяльності, визнані такими згідно з чинною в Україні Міжнародною статистичною класифікацією хвороб, травм і причин смерті; тяжкий психічний розлад - розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати оточуючу дійсність, свій психічний стан і поведінку.
Таким чином, конкретні психічні розлади, які за умови їх стійкого характеру можуть бути підставою для визнання особи недієздатною, встановлюються Всесвітньою організацією охорони здоров`я у Міжнародному класифікаторі хвороб (станом на дату проведення експертизи та розгляду справи по суті чинною залишається 10 редакція класифікатора, класом V (F) якою передбачені такі можливі психічні розлади).
Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Правовими наслідками визнання фізичної особи недієздатною у відповідності до ст. 41 ЦК України є: встановлення над недієздатною фізичною особою опіки; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє опікун; відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун (ст. 184 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
За приписами ч. 1 ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Відповідно до ст. 55 ЦК України, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
У відповідності до ст. 58 ЦК України, опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними.
Головною функцією опіки в даній справі є забезпечення захисту особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітньої особи, а саме ОСОБА_2 .
Згідно ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Поданням виконавчого комітету Золотопотіцької селищної ради, як органом опіки та піклування, від 28.05.2020 року №264/2-019, рекомендовано призначити опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , її сестру - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительку АДРЕСА_1 . Також ОСОБА_1 було подано заяву про призначення її опікуном ОСОБА_2 таким чином заявник виразила свою згоду на призначення її опікуном повнолітньої ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 2-4 ст. 63 ЦК України, опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
VІ. Висновки за результатами розгляду справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. 5, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Виходячи з наведеного та враховуючи, обґрунтований висновок експертизи, який містить відповіді на поставлені перед ним питання у межах його компетенції, має конкретний характер, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 страждає стійким психічним розладом та за своїм психічним станом не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними і такий стан відмічався у неї, згідно відомостей медичної документації з дитинства. Також оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає їх достатніми для визнання ОСОБА_2 недієздатною.
Як було встановлено судом, ОСОБА_1 є дієздатною особою, з ОСОБА_2 перебуває в родинних відносинах, а саме є її рідною сестрою, проживає разом з нею, здійснює за нею догляд та нагляд так як її сестра не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, обмеження передбачені ст. 64 ЦК України судом не встановлені, а тому є всі правові підстави для встановлення над ОСОБА_2 опіки та призначення їй опікуном ОСОБА_1 .
Права, обов`язки, відповідальність, заборони та обмеження щодо вчинення опікуном правочинів передбачені та роз`яснені в ст.ст. 67-73 ЦК України.
VII.Судові витрати.
Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України , п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір , судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться за рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 13, 81, ч. 2 ст. 247, 259, 263-265, ст. 268, ч. 5 ст. 272, 239, 293, 298, 300, 354 ЦПК України, ст.ст. 30, 39-41, 55, 58, 60, 63 ЦК України, Закону України Про психіатричну допомогу , суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування Золотопотіцької селищної ради Бучацького району Тернопільської області, про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки, призначення їй опікуна - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , недієздатною та встановити над нею опіку.
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ), проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 .
Строк дії рішення визначити тривалістю два роки з моменту набрання ним законної сили.
Витрати по справі віднести за рахунок держави.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати до органу опіки та піклування та органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Роз`яснити заявнику та учасникам справи, що дане рішення суду у відповідності до ст. 300 ЦПК України не є безтерміновим, його дія обмежена у часі. Строк дії даного судового рішення може бути продовжено судом за відповідним клопотанням. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного даним судовим рішенням. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі ухвалення рішення за відсутності учасників справи протягом тридцяти днів з дати складення повного судового рішення.
У разі оголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення чи ухвалення рішення за відсутності учасників справи або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 05.10.2020 року.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ), зареєстровану в м.Южноукраїнськ Миколаївської області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 .
Представник заявника: адвокат Бахір Роман Дмитрович (Ордер серії ТР №063343 від 09.07.2020 року на надання правової допомоги, Доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги від 12.05.2020 року №2020) адреса місцезнаходження якого: вул.Галицька 70 м.Бучач Тернопільська область.
Заінтересована особа: орган опіки та піклування Золотопотіцької селищної ради Бучацького району Тернопільської області, юридична адреса місцезнаходження: вул.Д.Галицького №107, смт. Золотий Потік Бучацького району Тернопільської області.
Суддя І. М. Галіян
Присяжні засідателі: Осиф І.Т.,
Дзяйло О.М.
Суд | Монастириський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2020 |
Оприлюднено | 07.10.2020 |
Номер документу | 92031824 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Монастириський районний суд Тернопільської області
Галіян І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні