Справа № 682/1805/20
Провадження № 2/682/755/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2020 року Славутський міськрайонний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді Шевчука В.В.,за участю секретаря Придачук Г.Л., представника позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Славутського міськрайонного суду Хмельницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Берездівської сільської ради про визнання права на спадкове майно - земельну частку,
в с т а н о в и в:
28.08.200 до суду надійшов позов ОСОБА_2 до Берездівської сільської ради про визнання права на спадкове майно - земельну частку.
В обґрунтування позову позивач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , яка залишила заповіт на ім`я позивача ОСОБА_2 , згідно з яким померла передала позивачеві належну їй земельну частку (пай) на території Горицької сільської ради Славутського району Хмельницької області. З метою оформлення своїх спадкових прав ОСОБА_2 звернулася до нотаріуса, однак у вчиненні нотаріальної дії було відмовлено, оскільки сертифікат, що посвідчує право власності на вказану вище земельну ділянку, втрачений. У зв`язку з наведеним позивач звернулася до суду та просить визнати за нею право спадкове майно - земельну частку.
У судове засідання з`явився представник позивача, який підтримав позов із викладених у ньому підстав.
Від Берездівської сільської ради надійшла заява про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника.
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що за даними копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Виконавчим комітетом Горицької сільської ради Славутського району Хмельницької області, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 4).
Згідно заповіту від 16 грудня 2000 року ОСОБА_3 заповіла ОСОБА_2 право на земельну частку (пай), що посвідчене сертифікатом серії ХМ № 044470 (а.с. 8).
Відповідно до довідки Берездівської сільської ради від 13.12.2019 № 999, ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 вступила в управління спадковим майном (а.с. 6).
Згідно даних відповіді Міськрайонного управління Держгеокадастру у Славутському району та м.Нетішин від 13.02.2020 № 11/150-20, ОСОБА_3 дійсно була власником сертифіката на земельну частку (пай) із земель колективної власності колишньої ССГ Промінь серії ХМ № 044470, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) № НОМЕР_2 на території Горицької сільської ради. Площа земельної частки складає 3,22 ум.кад.га. Зазначений сертифікат втрачений, що підтверджується копією газети Пульс з оголошенням про втрату сертифіката від 23.01.2020 № 4.
Згідно відповіді нотаріуса від 10.07.2020 № 174/02-14, видати ОСОБА_2 свідоцтво про право на земельну частку (пай) неможливо, оскільки сертифікат ХМ № 044470 втрачений. Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась (а.с. 10).
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 328 ЦК України , право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно зі ст.ст. 1216 , 1217 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Статтею 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Також у відповідності до п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування , свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Отже, враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що позивач не має змоги оформити свої спадкові права, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання права на земельну ділянку, відповідно до сертифікату серії ХМ №044470, що належав померлій ОСОБА_3 , розташовану на території Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 125 ЗК України, ст.ст. 182, 328, 1216 , 1217 , 1255 , 1268 , 1297 ЦК України , ст.ст. 12 , 200 , 263-265 , 273 , 354 , 355 ЦПК України , суд
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) право на спадкове майно - земельну частку (пай) з земель колективної власності колишньої ССГ Промінь площею 3,22 ум.кад.га, відповідно до належного померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 сертифікату про право на земельну частку (пай) серії ХМ № 044470.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шевчук В. В.
Суд | Славутський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2020 |
Оприлюднено | 07.10.2020 |
Номер документу | 92033026 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Славутський міськрайонний суд Хмельницької області
Шевчук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні