Рішення
від 05.10.2020 по справі 926/1496/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2020 року Справа № 926/1496/20 Господарський суд Чернівецької області у складі судді Гурина М.О., за участю помічника судді (за дорученням судді) Панкратова Р.П., розглянув справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут» , (58009, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Винниченка, буд. 9-а, код 39584988)

до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Глибоцької районної державної адміністрації (60400, Чернівецька обл., смт. Глибока, вул. Шевченка, буд. 1, код 02147300)

про стягнення заборгованості в сумі 66423,72 грн

Представники:

від позивача - Попов В.Д., довіреність №007.1Др-13-0118 від 02.01.2018 року;

від відповідача - Колісник В.В., довіреність № 940 від 05.10.2020 року;.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут" звернулося з позовом до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Глибоцької районної державної адміністрації про стягнення заборгованості в сумі 66423,72 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на невиконання відповідачем свого обов`язку щодо своєчасної оплати поставленого йому природного газу за договором на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими № 41DB587-127-20 від 05.02.2020 року, внаслідок чого відповідач заборгував позивачу 66423,72 грн., з яких 54900,88 грн основної заборгованості, 2523,04 грн пені, 414,01 грн 3% річних, 5490,09 грн штрафу та 3095,70 грн інфляційних втрат.

Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 02.07.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Розгляд справи призначено на 21.07.2020 року.

Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 21.07.2020 року відкладено підготовче судове засідання на 15.09.2020 року.

Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 15.09.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 05.10.2020 року.

У судовому засіданні 05.10.2020 р. представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив задовольнити позовні вимоги з підстав зазначених у позовній заяві. Представник відповідача позовні вимоги визнав в повному обсязі.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Чернівецької області, -

ВСТАНОВИВ:

05.02.2020 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут» (постачальник) та Відділом освіти, культури, молоді та спорту Глибоцької районної державної адміністрації (споживач) було укладено договір № 41DB587-127-20 на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими (надалі - договір).

Згідно пункту 1.1 вказаного договору постачальник зобов`язується передати у власність споживачу природний газ у необхідних для споживача обсягах, а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором.

За умовами договору постачання природного газу постачальник забезпечує споживача необхідним підтвердженим обсягом природного газу на визначений договором період. Оперативний контроль за відпуском газу замовнику здійснює оператор ГРМ відповідно до умов договору розподілу газу укладеного в установленому порядку між споживалем та оператором ГРМ. Постачальник також має право оперативно контролювати обсяг споживання природного газу споживачем, використовуючи базу даних оператора ГРМ/ГТС або інформацію споживача, а також самостійного контролю обсягів споживання природного газу на об`єкті споживача. Якість газу, який передається споживачеві в пунктах призначення, має відповідати вимогам, установленим державними стандартами та технічними умовами щодо його якості (пункт 2.1 договору).

Обсяг переданого (спожитого), газу за розрахунковий період (один календарний місяць з 07.00 години першого дня місяця до 07.00 години першого дня наступного місяця включно, пункт 4.1 договору), що підлягає оплаті споживачем, визначається на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку (лічильників газу), визначених в заяві-приєднанні до договору розподілу природного газу, укладеного між оператором ГРМ та споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених кодексом ГРМ (пункт 2.3 договору).

Розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем. Ціна газу становить 6790,8333 грн. за 1000 куб.м. без урахування ПДВ. Ціна зазначена в п. 3.2. договору може змінюватися протягом дії договору шляхом повідомлення споживача постачальником не пізніше ніж за п`ять календарних днів до початку наступного місяця поставки газу (пункти 3.1, 3.2 договору).

Оплата газу здійснюється споживачем шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника в наступному порядку: 100% місячної вартості запланованого обсягу газу сплачується до 25 числа місяця, що передує місяцю постачання. Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період. У разі відсутності інформації про зміну ціни газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати, споживач розраховує суму платежу за ціною, що діяла у попередньому місяці (пункт 4.2, 4.2.1 договору).

Остаточний розрахунок по оплаті місячної вартості газу (п. 3.4. договору) здійснюється до 5 числа місяця, наступного за місяцем постачання газу( п. 4.2.3 договору).

Згідно з пунктом 11.1 договору, останній набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) сторін і діє в частині постачання газу з 05.02.2020 року до 31.12.2020 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії. При цьому, сторони мають внести зміни до договору щодо планових обсягів постачання газу на продовжений строк у разі необхідності такої зміни. (пункт 11.2 договору).

Позивач передав відповідачу у власність природний газ відповідно до договору у лютому 2020 року в загальному обсязі 6,737 тис. куб. м, що підтверджується актом приймання-передачі газу № ЧЦЗ80004602 від 29.02.2020 року.

Відповідач порушив умови договору в частині оформлення окремих актів приймання-передачі природного газу за лютий 2020 року.

Пунктом 2.9 Договору постачання природного газу встановлено порядок визначення (зрівняння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) природного газу між сторонами здійснюється в наступному порядку:

- за підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати постачальнику копію відповідного акту про фактичний обсяг розподіленого(протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між оператором ГРМ та споживачем, відповідно до вимог кодексу ГРМ (2.9.1 договору);

- на підставі отриманих від споживача даних та/або даних оператора ГРМ постачальник протягом 3-х робочих днів готує два примірники акту приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписаних уповноваженим представником постачальника(2.9.2 договору).

Споживач протягом двох днів з дати одержання акту приймання-передачі газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником споживача та скріплений печаткою споживача або надати в письмовій формі мотивовану та обґрунтовану відмову від підписання акту приймання-передачі газу (2.9.3 договору).

У випадку відмови від підписання акту приймання-передачі газу споживачем обсяг постачання газу встановлюється постачальником в односторонньому порядку на підставі даних оператора ГРМ. (2.9.4. договору)

У випадку не повернення споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі газу або ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання в установлений договором строк, такий акт вважається підписаним споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних оператора ГРМ (2.9.5 договору).

Позивач стверджує, що на порушення визначеного договором порядку постачання природного газу відповідач не надіслав йому в установлений строк акт про фактичний обсяг розподіленого природного газу за лютий 2020 року та не підписав і не повернув складені і надіслані йому позивачем акти.

Доказів на спростування зазначених доводів відповідач не надав.

З доданих до позовної заяви копій реєстрів споживання газу всіма категоріями споживачів (крім населення), наданих ПАТ «Чернівцігаз» (оператор ГРМ), видно, що у лютому 2020 року спожито 6,73713 тис. куб. м. природного газу.

Так, за поясненням представника відповідача,. обсяг отриманого природного газу на суму 54900,88 грн. не було оплачено через відсутність коштів.

Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 193 Господарського кодексу України також передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Частиною 1 статтею 175 Господарського кодексу України встановлено, що майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

У відповідності до статей 173-174 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ст. 509 ЦК України)

Відповідно до статті 3 Закону України «Про ринок природного газу» , одним з принципів функціонування ринку природного газу є вільна торгівля природним газом та рівності суб`єктів ринку природного газу незалежно від держави, згідно із законодавством якої вони створені.

Статтею 12 названого Закону унормовано, що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом. Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу (частини 2, 3 статті 12 Закону України «Про ринок природного газу» ).

У ході розгляду справи судом установлено, що відповідачем порушено умови договору постачання природного газу та не виконано зобов`язання із оплати за спожитий природний газ на суму 54900,88 грн.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Статтею 611 Цивільного кодексу України унормовано, що в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки, а згідно статті 612 ЦК боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не виконав зобов`язання у строк, встановлений договором.

За приписами статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно частини 1 статті 548 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

Під неустойкою (штрафом, пенею), відповідно до статті 549 цього Кодексу розуміється грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Зокрема, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

При цьому, частиною 6 статті 231 ГК України визначено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Пунктом 6.2.1 договору передбачено, що у разі порушення споживачем строків оплати, передбачених розділом ІV договору, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.

Так, відповідач неналежно та несвоєчасно виконував грошові зобов`язання по оплаті за отриманий від позивача природний газ, а тому має сплатити позивачу пеню у сумі 2523,04 грн, штраф у розмірі 5490,09 грн, інфляційні втрати у сумі 3095,70 грн та три проценти річних у сумі 414,01 грн.

Отже, з огляду на вищезазначені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Витрати зі сплати судового збору покласти на відповідача, з вини якого виник спір.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 5, 123, 129, 130, 220, 222, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Відділу освіти, культури, молоді та спорту Глибоцької районної державної адміністрації (60400, Чернівецька обл., смт. Глибока, вул. Шевченка, буд. 1, код 02147300) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут» (58009, м. Чернівці, вул. Винниченка, 9-а, код 39584988, рахунок № НОМЕР_1 в АБ «Кліринговий Дім» , МФО 300647) заборгованість у сумі 54900,88 грн, пеню у сумі 2523,04 грн, інфляційні втрати у сумі 3095,70 грн, три проценти річних у сумі 414,01 грн, штраф у розмірі 5490,09 грн та судовий збір у сумі 2102,00 грн на поточний рахунок № НОМЕР_2 в АБ Кліринговий дім , МФО 300647.

Повний текст рішення складено та підписано 06.10.2020 р.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.

Суддя М.О. Гурин

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення05.10.2020
Оприлюднено07.10.2020
Номер документу92037849
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/1496/20

Судовий наказ від 28.10.2020

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Судовий наказ від 28.10.2020

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Рішення від 05.10.2020

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Ухвала від 15.09.2020

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Ухвала від 21.07.2020

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Ухвала від 02.07.2020

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні