Рішення
від 07.10.2020 по справі 263/8507/20
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МАРІУПОЛЯ

Провадження №2/263/2039/2020

Справа №263/8507/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2020 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Томіліна О.М., при секретарі Астаховій О.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні у місті Маріуполі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Радуга , третя особа: Маріупольська міська рада, про визнання права власності в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до суду з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Радуга , третя особа: Маріупольська міська рада, про визнання за нею права власності в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на квартиру АДРЕСА_1 .

В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина у виді вищевказаного майна. Спадкодавець залишила заповіт, відповідно до якого заповіла усе належне їй майно на користь позивачки. Позивачка у встановлений законом строк звернулася з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса, однак, постановою приватного нотаріуса Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Геращенко М.В. від 22.01.2020 їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки правовстановлюючий документ на квартиру за життя спадкодавцем оформлено не було, право власності на квартиру не зареєстроване. 09.07.1976 ОСОБА_2 , як члену Житлово-будівельного кооперативу Радуга та її сім`ї, яка складалася з однієї особи - дочки ОСОБА_1 , був виданий ордер КО №3530 на зайняття спірної квартири. Факт сплати пайового внеску підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордеру №130 від 06.03.1975. Просить визнати за нею право власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування.

Від представника позивача до суду надійшла письмова заява про розгляд справи за її відсутності та відсутності позивача. Позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Голова ОСББ Радуга Кладіті Н.І. надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги визнала в повному обсязі. Додатково зазначила, що ОСОБА_2 за життя була членом ЖБК Радуга та суму пайового внеску за квартиру АДРЕСА_1 сплатила в повному обсязі.

Представник третьої особи Маріупольської міської ради Завалішина В.Г. до суду надала заяву про розгляд справи за відсутності представника Маріупольської міської ради, вирішення позовних вимог залишила на розсуд суду.

Відповідно до поданих сторонами заяв суд розглянув справу у їх відсутності. Фіксація судового процесу технічними засобами не велась у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку із розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Центральним районним у місті Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . /а.с.15/.

Згідно із заповітом від 10.05.2019, посвідченим приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Геращенко М.В., ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 все належне їй майно. /а.с.16/.

03.07.2019 приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Геращенко М.В. було відкрито спадкову справу після смерті ОСОБА_2 за заявою ОСОБА_1 , інші спадкоємці до нотаріальної контори не зверталися, що підтверджується матеріалами спадкової справи.

З копії ордеру від 09.07.1976 №3530 серія КО вбачається, що вказаний ордер на квартиру АДРЕСА_1 видано ОСОБА_2 , склад сім`ї ОСОБА_1 - дочка. /а.с.20/.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 18.12.2007, ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 , прізвище дружини після укладення шлюбу ОСОБА_1 , актовий запис №1232. /а.с.14/.

Згідно з квитанцією до приходного касового ордеру № 130, ОСОБА_2 сплатила дві тисячі вісімдесят дев`ять руб., підстава - 40% позика за кооператив. /а.с.22/.

Відповідно до довідки від 24.05.2019, виданої ОСББ Радуга ОСОБА_2 , сума пайового внеску за квартиру в розмірі 5 101 руб. 00 коп. сплачена в повному обсязі.

Відповідно до статуту ОСББ Радуга , воно створено власниками квартир багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 відповідно до Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку шляхом реорганізації Житлово-будівельного кооперативу Радуга , створення якого затверджено рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради і є його правонаступником. /а.с.25/.

Згідно з копією постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 22.01.2020 ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно померлої ОСОБА_2 було відмовлено у зв`язку з ненаданням документів, що підтверджують право власності померлої на зазначену квартиру. /а.с.34/.

Згідно з технічним паспортом на квартиру АДРЕСА_1 , вказана квартира належить ОСОБА_2 /а.с.40/.

Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого права. При цьому, одним із способів захисту цивільного права є визнання права власності.

Вказаним правом скористалась ОСОБА_1 , звернувшись до суду з даним позовом.

Відповідно до ст.15 Закону України "Про власність" від 07.02.1991, № 697-ХП, який був чинним на момент внесення останнього пайового внеску, член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно .

Як роз`яснює в своїй постанові від 07.02.2014 за № 5 Пленум ВССУ Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав суди повинні мати на увазі, що законом може бути встановлений інший момент (підстава) набуття права власності. Зокрема, у разі повного внесення пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, в осіб, які мають право на частку в пайових внесках, виникає право спільної часткової власності на квартиру, дачу, гараж чи інші будівлі пропорційно розміру частки паю - стаття 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Закон України "Про кооперацію", стаття 384 ЦК України.

Таким чином, право власності на квартиру АДРЕСА_1 , у відповідності до ч.1 ст.15 ЗУ Про власність виникло у ОСОБА_2 з моменту повного внесення пайового внеску за квартиру.

У відповідності до статей 1216, 1217, 1220, 1221, 1222 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) та спадкування здійснюється за заповітом або за законом, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, спадщина відкривається внаслідок смерті особи в цей же день, за останнім місцем проживання спадкодавця.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені в заповіті.

У відповідності до ст.ст. 1268, 1269 ЦК України спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, у разі якщо він постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або він подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, згідно з ч.1 ст.1270 ЦК України, якщо він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до вимог п.23, 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30.05.2008 у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Враховуючи, що у строки, передбачені 1270 ЦК України позивачка звернулась до приватного нотаріуса Маріупольського міського нотаріального округу з заявою про прийняття спадщини за заповітом, тому суд визнає, що позивачка є такою, що прийняла спадщину після смерті її матері ОСОБА_2 у виді квартири АДРЕСА_1 , оскільки відповідно до наданої суду копії спадкової справи після смерті останньої, інші спадкоємці відсутні.

Відповідно до статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Крім того, задовольняючи позов, суд виходить із положень ст. 1 ЦПК України, відповідно до яких задачами цивільного судового провадження є захист порушених та невизнаних прав свободі та інтересів фізичних осіб, зокрема позивачки, щодо спадкового майна після смерті її матері.

В зв`язку з викладеним суд вважає необхідним захистити права позивачки та визнати в судовому порядку за нею право власності на квартиру АДРЕСА_1 , в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , а визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

На підставі Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 16, 328, 1216, 1223, 1233, 1234, 1235, 1264, 1268, 1269, 1270, 1299 ЦК України, ст.ст.13, 81, 200 ч.3, 206 ч.4, 247 ч.2, 263 ЦПК України, постановою Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30.05.2008, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Радуга , третя особа: Маріупольська міська рада, про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на квартиру АДРЕСА_1 .

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відомості про учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Радуга , ЄДРПОУ 36319446, юридична адреса: Донецька область, м. Маріуполь, пр. Будівельників, буд. 156.

Третя особа - Маріупольська міська рада, ЄДРПОУ 33852448, юридична адреса: Донецька область, м . Маріуполь, пр. Миру, 70.

Суддя: О.М.Томілін

СудЖовтневий районний суд м.Маріуполя
Дата ухвалення рішення07.10.2020
Оприлюднено08.10.2020
Номер документу92041816
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —263/8507/20

Ухвала від 19.11.2020

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Томілін О. М.

Рішення від 07.10.2020

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Томілін О. М.

Ухвала від 17.07.2020

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Томілін О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні