Рішення
від 30.09.2020 по справі 295/10042/20
БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа №295/10042/20

Категорія 59

2/295/2442/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.09.2020 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира у складі:

головуючого - судді Перекупка І.Г.

при секретарі судового засідання Капустинської Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирів порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом поданим представником ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до Територіальної громади Житомирської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "М 16" про визнання права власності на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В :

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати за ОСОБА_3 право власності на спадкове майно, а саме на квартиру розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 67,7 кв.м., житловою площею 43,7 кв.м. та визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, а саме на квартиру розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 67,7 кв.м., житловою площею 43,7 кв.м.

В обґрунтування позову зазначено, що покійна ОСОБА_4 та її покійний чоловік ОСОБА_5 за життя не оформили право власності на трикімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_1 та не здійснили державної реєстрації права власності, будучи членами кооперативу і повністю сплативши пайові внески у 1994 році, що підтверджується довідкою ОСББ М 16 №14 від 04.03.2020 року. На звернення позивача до приватного нотаріуса Житомирського міського нотаріального округу Ковалевського А.В., постановою від 15.08.2020 року № 81/01-16 від ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом з зв`язку з неподанням відомостей та документів, необхідних для вчинення вищевказаної нотаріальної дії. Вважає,що має право успадкувати та оформити належним чином майно, що належало за життя його батькам, однак через відмову нотаріуса позбавлений можливості здійснити це в позасудовому порядку.

Учасники справи в судове засідання не з`явилися, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Представник позивача подав до суду заяву, в якій просить розглядати справу за відсутності його та позивача за наявними у справі матеріалами.

Представник відповідача направив на електронну адресу суду клопотання, в якій просить розгляд справи провести без його участі за наявними у справі матеріалами.

Процесуальне право учасників справи про розгляд справи за їх відсутності унормовано в ч. 3 ст. 211 ЦПК України, водночас, якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин цієї справи, на які позивачка послалася як на підставу своїх вимог, що не заперечувалось відповідачем, та підтверджено доказами, які були досліджені судом, на засадах верховенства права, відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, прийшов таких висновків.

Відповідно до частини першої ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно із положеннями частини першої ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, су, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 03.05.1999 року. (а.с. 9)

Після його смерті відкрилась спадщина, яку його дружина ОСОБА_3 , як спадкоємець першої черги за законом, прийняла у визначений законодавством строк.

Згідно довідки ОСББ М 16 № 16 від 03.03.2020 року, зазначено, що за 6 місяців до смерті та на день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 був зареєстрований та проживав з 18.03.1994 року за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним за даною адресою зареєстровані: дружина ОСОБА_3 та син ОСОБА_1 . (а.с. 20)

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 від 13.02.2020 року. (а.с. 10)

Згідно довідки ОСББ М 16 № 10 від 17.02.2020 року, зазначено, що за 6 місяців до смерті та на день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 була зареєстрована та проживала з 18.03.1994 року за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею за даною адресою зареєстрований її син ОСОБА_1 . (а.с. 11)

Після її смерті відкрилась спадщина, до майна померлої, належить трикімнатна квартира за адресою: АДРЕСА_1 .

Постановою приватного нотаріуса Житомирського міського нотаріального округу Ковалевського А.В. № 81/01-16 від 15.08.2020р. ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру АДРЕСА_1 , що залишилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 його матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що була дружиною померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , яка спадщину прийняла, але не оформила своїх спадкових прав, - у з зв`язку з неподанням відомостей та документів, необхідних для вчинення вищевказаної нотаріальної дії. (а.с. 17-18)

Згідно довідки-характеристики ОСББ М 16 № 14 від 04.03.2020 року зазначено, що повний пай за квартиру АДРЕСА_1 в сумі 68895332 або в перерахунку на гривні 688,95332 грн. виплачено в 1994 році в повному обсязі, заборгованості немає. (а.с. 16)

Відповідно до довідки Комунального підприємства Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації Житомирської обласної ради № 973 від 27.02.2020 року, право власності на нерухоме майно, а саме на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , не зареєстровано. (а.с. 21)

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зіст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом та за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За нормою частини першої статті 1258 ЦК України визначено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

В силу ч.1,3 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє права на спадщину.

Слід наголосити, що вирішуючи питання про право власності на квартиру в житлово-будівельному кооперативі, суд враховує норми чинного на час виникнення спірних правовідносин, також посилається на роз`яснення у підпункті б пункту 11постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності судам роз`яснено, що при вирішенні спорів про право власності на жилий будинок, на квартиру в житлово-будівельному або житловому кооперативі, на інші будівлі судам слід виходити з роз`яснень, які дані Пленумом Верховного Суду України у прийнятих ним постановах з цих питань. Крім цього, слід враховувати, що при повному внесені пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, у особи, яка має право на частку в пайових внесках, виникає право власності на відповідну частку квартири, дачі, гаража чи іншої будівлі.

У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснено, що свідоцтво проправо на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину впорядку, установленому цивільним законодавством.

За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.

У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Таким чином, у разі смерті члена житлово-будівельного кооперативу, якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, але свідоцтво про право власності не отримав, квартира в житлово-будівельному кооперативі входить до складу спадщини.

З огляду на вищезазначене, ОСОБА_5 виплачено в повному обсязі пай за квартиру в 1994 році, отже останій вважав себе її власником, але не оформив належним чином своє право власності на нерухоме майно і не отримав правовстановлюючі документи.

Частиною 1 ст. 321 ЦК України встановлено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд, здійснюючи правосудця на засадах верховенства та захисту права, повинен сприяти учасникам цивільних правовідносин, які звернулися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у реалізації ними цих прав, у тому числі і спадкових (ст.ст. 15, 16 ЦК України)

Відповідно до положень ст. 7 Закону СРСР Про власність в СРСР , що набрав чинності з 1 липня 1990 року, ст. ст. 15, 16 Закону України Про власність , що набрав чинності з 15 квітня 1991 року та втратив чинність з 20 червня 2007 року, член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.

Цивільний кодекс України в редакції, що діяла до 01 січня 2004 року, не передбачав обов`язкової державної реєстрації права власності на нерухоме майно та не пов`язував з державною реєстрацією виникнення такого права.

Статтею ст. 328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно з ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ст. 19-1 Закону України Про кооперацію , член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно. У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна. Право власності на таке майно у члена кооперативу виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.

Відповідно до ст. 384 ЦК України, член житлово-будівельного (житлового) кооперативу має право володіння і користування, а за згодою кооперативу - і розпорядження квартирою, яку він займає в будинку кооперативу, якщо він не викупив її.

У разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.

Відповідно до Листа Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16.05.2013р.: При розгляді справ про визнання права власності на спадкове нерухоме майно у випадках, якщо спадщина прийнята, проте спадкоємцем не було одержано свідоцтво про право на спадщину (ст. 1297 ЦК) або не здійснено державну реєстрацію права на спадщину (ст. 1299 ЦК), слід брати до уваги, що законодавець розмежовує поняття "виникнення права на спадщину" та "виникнення права власності на нерухоме майно, що входить до складу спадщини", і пов`язує із виникненням цих майнових прав різні правові наслідки.

Разом з цим, відповідно до частини першої статті 15, частини першої статті 17 Закону України Про власність право власності на кооперативну квартиру набувала не будь-яка особа, яка здійснювала платежі в рахунок пайових внесків, а тільки член ЖБК та члени його сім`ї, які повністю внесли пайовий внесок за квартиру, надану їм у користування.

Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач як на підставу для задоволення позову, знайшли своє підтвердження, крім того, стороною відповідача не надано суду жодних доказів, які спростовують доводи позивача, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.10, 12, 13, 89, 211, 247, 259, 264-265, 354 ЦПК України, ст. ст. 1217, 1261, 1268, 1270 ЦК України, суд -

У Х В А Л И В :

Позовну заяву подану представником ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до Територіальної громади Житомирської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "М 16" про визнання права власності на спадкове майно,задовольнити.

Визнати за ОСОБА_3 право власності на квартиру АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка - ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ).

Відповідач: Територіальна громада Житомирської міської ради (м. Житомир, м-н ім. С. П. Корольова, 4/2, код ЄДРПОУ 13576954).

Третя особа: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "М 16" (м. Житомир, вул. Малікова, 16, код ЄДРПОУ 37976328).

Суддя І.Г. Перекупка

СудБогунський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення30.09.2020
Оприлюднено08.10.2020
Номер документу92042617
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —295/10042/20

Рішення від 30.09.2020

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Перекупка І. Г.

Ухвала від 25.08.2020

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Перекупка І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні