Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №439/972/20
Провадження № 2/439/445/20
31 серпня 2020 року м. Броди
Бродівський районний суд Львівської області
у складі:
головуючого-судді Петейчука Б.М.
з участю секретаря
судового засідання Ковальчук Н.І.,
позивачка ОСОБА_1 ,
відповідач Станіславчицька сільська рада Бродівського району Львівської області,
розглянувши у підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Станіславчицької сільської ради Бродівського району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно, ухвалив таке рішення.
Позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд із позовною заявою до відповідача Станіславчицької сільської ради Бродівського району Львівської області, у якій просить, суд визнати за нею право власності, в порядку спадкування на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 , та належав ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стислий виклад позиції позивача.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_2 , свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла рідна сестра позивачки ОСОБА_3 , свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивачки ОСОБА_4 , свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер рідний брат позивачки ОСОБА_5 , свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 .
Після смерті ОСОБА_6 відкрилась спадщина, до якої входить нерухоме майно у вигляді житлового будинку з господарськими спорудами, що знаходяться по АДРЕСА_1 , який збудований у 1965 році.
Позивачці, через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно, у нотаріуса в усній формі було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Інших осіб які б могли претендувати на спадщину немає, позивачка є єдиною спадкоємицею вказаного вище майна.
Позивачка зазначає, що відсутність правовстановлюючих документів на нерухоме майно, що входить до складу спадщини та усна відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій є підставою звернення до суду.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі.
03.08.2020 - відкрито провадження у справі.
Відповідачу було запропоновано протягом п`ятнадцяти днів подати відзив на позовну заяву.
Позивачка у підготовче засідання не з`явилася, подала заяву, в якій просить суд проводити розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача, сільський голова Медьничук В.С., у підготовче засідання не з`явився та подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає та просить суд їх задовольнити.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України підготовче засідання проведено у відсутності сторін на підставі наявних у суду матеріалів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням ч.2 ст.247 ЦПК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Встановлені судом фактичні обставини та зміст спірних правовідносин, з посиланнями на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Доказами по справі встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 11.03.2020 року (а.с. 5).
Відповідно до витягу з погосподарської книги с. Панькова - власником житлового будинку в АДРЕСА_1 був ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою №120 від 10.03.2020 року, виданою виконавчим комітетом Станіславчицької сільської ради Бродівського району Львівської області (а.с. 14).
Відомості про реєстрацію права власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , відсутні, що підтверджується довідкою № 162 від 30.03.2020 року виданою комунальним підприємством Львівської обласної ради Золочівське міжрайонне бюро технічної інвентаризації (а.с. 13).
Житловий будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_1 - дерев`яний, загальною площею 84,8 м 2 , житловою площею 54,8 м 2 та складається з 3-х житловий кімнат, кухні, коридору та кладової. Вартість будинковолодіння становить: А1 - житловий будинок 187 689 грн.; Б1 - сарай 53694 грн.; В1 - вбиральня 1350 грн.; Г1 - погріб 6872 грн.; Д1 - сарай 3104 грн.; Е1 - літня кухня 31 698 грн.; №1,2,3 - господарські споруди 7 033 грн.; всього 291 440 гривень, що підтверджується довідкою № 338 від 03.07.2020 року, виданою комунальним підприємством Львівської обласної ради Золочівське міжрайонне бюро технічної інвентаризації (а.с. 15).
ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 від 17 червня 1968 року (а.с. 2).
ОСОБА_7 після реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_8 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_6 , яке видане Станіславчицькою сільською Радою с. Станіславчик Бродівського району, Львівської області від 31.05.1980 року (а.с. 11).
ОСОБА_2 до дня його смерті був зареєстрований та проживав по АДРЕСА_1 . Разом з ним були зареєстровані: дружина - ОСОБА_4 та син - ОСОБА_5 , що підтверджується довідкою №224 від 08.07.2020 року, яка видана виконавчим комітетом Станіславчицької сільської ради Бродівського району Львівської області (а.с. 12).
ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 07.03.2018 року (а.с. 7).
ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 19.09.2019 року (а.с. 8).
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 02.10.2017 року (а.с. 6).
За правилами до ст. 1225 ЦК України , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно із нормою ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 328 ЦК України передбачається, що право власності набувається на підставах, що не заборонено законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ДБН А.3.1-3-94 "Прийняття в експлуатаціюзакінчених будівництвом об`єктів"та в листі Державного комітету України з будівництва таархітектури від 23 березня 1999 року № 12/5-126зазначається, що оформлення свідоцтва на право власності на об`єкти, які були закінчені будівництвом після 5 серпня 1992 року і на цей час не прийняті в експлуатацію, проводиться тільки за наявності актів прийняття їх в експлуатацію відповідними комісіями - державними приймальними або державними технічними; по об`єктах, що збудовані до 5 серпня 1992 року.
Аналізуючи дану норму суд приходить до висновку, що виходячи зі змісту наведених нормативних актів, громадяни, які збудували житлові будинки до 5 серпня 1992 року, могли за умови прийняття їх в експлуатацію відповідними комісіями отримати правовстановлюючі документи на будинок.
У сільській місцевості у період чинності Інструкції Про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міськоготипу Української РСР . що затверджена Міністерством комунального господарства Українського РСР 31 січня 1966 року, реєстрація нерухомого майна не проводилася. Проте право власності може підтверджуватися витягом із погосподарської книги або довідкою відповідної сільської ради.
Вирішуючи питання визнання права власності в порядку спадкування, суд виходить з того, що позивачка є спадкоємцем першої черги за законом, інші спадкоємці відсутні.
Будинок разом із господарськими спорудами, що розташований за адресою АДРЕСА_1 дійсно належав ОСОБА_2 , що було встановлено судом.
За вказаних вище обставин, беручи до уваги: те, що спадкодавець з підстав, що не заборонені законом, а отже правомірно набув право на спадкове майно; те, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку; те, що сторони не заперечують проти ухвалення рішення на користь позивача; те, що ухвалення рішення на користь позивача не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів третіх осіб, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги заявлені позивачкою підставні та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання судових витрат, суд, у відповідності до ч. 1 ст. 142 ЦПК України, вважає за доцільне повернути позивачці половину розміру сплаченого судового збору у зв`язку із визнанням позову відповідачем.
На підставі статей 326, 328, 1218, 1261, 1268 ЦК України, керуючись статтями 10, 81, 89, 206, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд,-
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності, в порядку спадкування за законом, на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться по АДРЕСА_1 , та нажав ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Повернути ОСОБА_1 із Державного бюджету п`ятдесят відсотків сплаченого судового збору, що становить 1457 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадженні, або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 ч. 1 Розділу XIII ЦПК України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подасться
учасниками справи до або через відповідні суди.
Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрована за адресою: Львівська область, Бродівський район, с. Монастирок, РНОКПП НОМЕР_7 .
Відповідач: Станіславчицька сільська рада Бродівського району Львівської області, ЄДРПОУ 04372684, знаходиться за адресою: Львівська область, Бродівський район, с. Станіславчик.
Повне рішення складено 31.08.2020 року.
Суддя Б.М. Петейчук
Суд | Бродівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2020 |
Оприлюднено | 08.10.2020 |
Номер документу | 92045523 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бродівський районний суд Львівської області
Петейчук Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні