Рішення
від 07.10.2020 по справі 613/960/20
БОГОДУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №613/960/20 Провадження № 2-о/613/60/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2020 року м. Богодухів

Богодухівський районний суду Харківської області у складі:

головуючого судді Сеник О.С.,

за участю секретаря судового засідання Дегтяр А.Ю.,

заявника - ОСОБА_1 ,

свідків - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Богодухівського районного суду Харківської області цивільну справу № 613/960/20

за заявою ОСОБА_1 ,

заінтересована особа: Кленівська сільська рада Богодухівського району Харківської області

про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Богодухівського районного суду Харківської області із заявою, за участю заінтересованої особи - Кленівської сільської ради Богодухівського району Харківської області, в якій, з урахуванням уточнень, прийнятих судом, просить суд встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , виданого 24.03.1964), є сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 , актовий запис № 11).

В обґрунтування вимог заяви зазначив , що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла його мати, ОСОБА_4 . ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем, інших спадкоємців немає. За життя ОСОБА_4 склала заповіт, який знаходиться в Кленівській сільській раді Богодухівського району Харківської області. Вказав, що під час звернення до Богодухівського відділу обслуговування сервісного центру Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, з метою отримання пенсії, яка належала пенсіонеру і залишилася недоотриманою, було виявлено, що в документах, які підтверджують родинні відносини між спадкодавцем і спадкоємцем, виявлені розбіжності, а саме в свідоцтві про народження ОСОБА_1 його прізвище, ім`я та по батькові записано як ОСОБА_5 (українською мовою), а в паспорті громадянина України його прізвище, ім`я та по батькові записано як ОСОБА_1 , у зв`язку з чим виникають сумніви щодо родинних відносин між ОСОБА_1 та померлою ОСОБА_4 . Для вирішення даного питання заявнику було рекомендовано звернутися до суду. Причини розбіжностей написання по батькові ОСОБА_6 та ОСОБА_7 заявнику невідомі. Встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_1 та померлою ОСОБА_4 необхідне йому для подальшого оформлення спадщини.

Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 02 вересня 2020 року відкрито провадження по справі.

Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, підтримав з підстав, викладених в останній, просив суд встановити той факт, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_4 .

Представник заінтересованої особи - Кленівської сільської ради Богодухівського району Харківської областів судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав до суду заяву, в якій просив розглядати справу без участі представника. Зазначив, що проти задоволення уточненої заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, не заперечує.

Згідно з ч.1 ст.223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

З огляду на наведену норму, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника заінтересованої особи Кленівської сільської ради.

У судовому засіданні судом, за клопотанням позивача, було допитано свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_2 пояснив, що його рідна сестра - ОСОБА_8 - є дружиною заявника ОСОБА_1 . Зазначив, що раніше проживав по сусідству із заявником по справі, згодом став його зятем. Наразі проживає за адресою : АДРЕСА_1 ). Підтвердив, що ОСОБА_4 є матір`ю заявника ОСОБА_1 , проживала разом з останнім до моменту своєї смерті.

Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснила, що заміжня за ОСОБА_2 , сестра її чоловіка є дружиною заявника ОСОБА_1 , з яким свідок ОСОБА_3 підтримує дружні відносини. Підтвердила, що ОСОБА_4 є матір`ю заявника ОСОБА_1 , більше 20 років проживала разом із заявником.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення заявника, допитавши свідків, дослідивши надані докази в їх сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 звернувся до Богодухівського відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з питання щодо оформлення недоотриманої пенсії матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Листом Богодухівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 1704/025-20 від 31.08.2020 ОСОБА_1 повідомлено, що під час перевірки документів було виявлено невідповідність в свідоцтві про народження НОМЕР_5 від 24.03.1964. Так, в свідоцтві про народження заявника по батькові вказано ОСОБА_6 , в той час як у паспорті громадянина України по батькові заявника вказано як ОСОБА_7 . Враховуючи викладене, заявнику було рекомендовано звернутися до суду для встановлення факту належності ОСОБА_1 свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 24.03.1964 (а.с. 13).

У зв`язку з викладеним вище, ОСОБА_1 звернувся до суду з цією заявою про встановлення факту родинних відносин між ним та ОСОБА_4 .

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з роз`ясненнями, викладеними у постанові Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Як зазначено у п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Згідно з ч. 1 ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Частинами 1, 2, 4 ст. 10 ЦПК України визначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Приписами п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Так, Європейський суд з прав людини у своїй практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-яку заяву, що стосується його прав і обов`язків цивільного характеру (п. 36 рішення ЄСПЛ від 21.02.1975 року у справі Голден проти Сполученого королівства ) та кожен має право на ефективний засіб юридичного захисту (ст. 13 Конвенції).

Частиною першою та частиною п`ятою статті 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

У відповідності до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Надаючи оцінку вимогам ОСОБА_1 та наданим ним доказам, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 15.02.2000 Богодухівським РВ УМВС України в Харківській області видано паспорт серії НОМЕР_1 . У зазначеному паспорті місце проживання ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 3-4).

У довідці про присвоєння ідентифікаційного номера, виданої 28.12.2000 Богодухівською МДПІ, копія якої наявна в матеріалах справи, прізвище, ім`я та по батькові заявника зазначено як ОСОБА_1 (а.с. 4).

Згідно з копією свідоцтва про народження заявника серії НОМЕР_3 (місце реєстрації - Кленівська сільська рада Богодухівського району Харківської області), виданого 24 березня 1964 року українською мовою, батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_9 та ОСОБА_4 (а.с. 5).

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого виконавчим комітетом Кленівської сільської ради Богодухівського району Харківської області від 14.04.2020, - ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 10).

На підтвердження правильного написання по батькові заявника, ОСОБА_1 також надано копії посвідчення водія серії НОМЕР_6 , свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_7 , державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР № 102152, витягу з Державного реєстру речових право на нерухоме майно за індексним номером 13757477, у яких його прізвище, ім`я та по батькові зазначено як ОСОБА_1 (а.с. 7-9).

В матеріалах справи наявна довідка Кленівської сільської ради Богодухівського району Харківської області № 02-31/170, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 та має наступний склад сім`ї: дружина - ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; дочка - ОСОБА_11 ; ІНФОРМАЦІЯ_7 ; син - ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с. 11).

Також, заявником надано копію довідки Кленівської сільської ради Богодухівського району Харківської області № 02-31/172 від 14.04.2020, відповідно до змісту якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , дійсно проживав разом зі своєю матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка була зареєстрована в с. Мерло Богодухівського району Харківської області, на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , вели спільне господарство, здійснював за нею догляд і поховав її за власні кошти (а.с. 12).

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії заповіту від 28.10.1988, посвідченого секретарем Кленівської сільської ради, а також дублікату вказаного заповіту, виданого на заміну втраченого оригіналу, ОСОБА_4 , яка проживала у с. Мерло Богодухівського району Харківської області, заповідала все своє майно своєму сину - ОСОБА_1 .

Отже, наданими до матеріалів справи належними та допустимими доказами підтверджено факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , а саме те, що померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як вбачається із вищевикладеного, відсутність документального підтвердження родинних відносин між ОСОБА_1 та померлою ОСОБА_4 має юридичне значення, оскільки позбавляє заявника можливості оформлення недоотриманої пенсії матері, а також оформлення спадщини, через розбіжності в написанні по батькові заявника.

З урахуванням системного аналізу зазначених вище норм, практики Європейського суду з прав людини та матеріалів справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви та встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_1 та померлою ОСОБА_4 .

Встановлення факту родинних відносин необхідно заявнику для оформлення спадщини та одержання недоотриманої пенсії матері.

Керуючись ст. ст. 4, 5, 10, 11, 13, 76 - 81, 211, 247, 259, 263 - 265, 268, 273, 293, 294, 315-319, 354, п. 3 Розділу ХІІ Прикінцевих положень, пп. 15.5 п.15 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду через Богодухівський районний суд Харківської області, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Відповідно до п. 3 Розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Заявник: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_2 .

Заінтересована особа: Кленівська сільська рада Богодухівського району Харківської області, розташована за адресою: Харківська область, Богодухівський район, с. Кленове, вул. Центральна, 46 , код ЄДРПОУ 04397069.

Повний текст рішення складено 07.10.2020.

Суддя О.С. Сеник

СудБогодухівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення07.10.2020
Оприлюднено08.10.2020
Номер документу92060173
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —613/960/20

Рішення від 07.10.2020

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Сеник О. С.

Рішення від 07.10.2020

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Сеник О. С.

Ухвала від 22.09.2020

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Сеник О. С.

Ухвала від 02.09.2020

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Сеник О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні