Рішення
від 07.10.2020 по справі 717/732/20
КЕЛЬМЕНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №717/732/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2020 року Кельменецький районний суд Чернівецької області у складі:

головуючого - судді: Туржанського В.В.

при секретарі: Тихоненко І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комарівської сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності на будинок в порядку спадкування за законом.

Позивач ОСОБА_1 подала до Кельменецького районного суду Чернівецької області позовну заяву у якій просить визнати за нею, ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 43,0 м 2 , житловою площею 34,5 м 2 , за адресою АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом.

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася та надіслала до суду заяву, у якій просить розгляд справи проводити у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача - сільський голова Комарівської сільської ради Кельменецького району Чернівецької області Варварюк Л.В. у судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи та подав до суду заяву, у якій просить розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги визнає повністю з підстав зазначених у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про час і місце розгляду справи та подала до суду заяву, у якій просить розглянути справу за її відсутності, позов визнає повністю.

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи та подав до суду заяву, у якій просить розгляд справи проводити у його відсутності, позов визнає повністю.

Відповідно до ч. 3 статті 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Згідно до ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав, ухвалює за результатами підготовчого провадження рішення про задоволення позову.

Суд вважає, що визнання відповідачами позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Таким чином, наявні підстави для винесення рішення за результатами підготовчого провадження.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Михайлючка Шепетівського району Хмельницької області померла ОСОБА_4 . ОСОБА_5 є спадкоємцем за заповітом ОСОБА_4 від 09 вересня 2011 року. ОСОБА_5 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 . Інші спадкоємці, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_4 відсутні. ОСОБА_4 належав житловий будинок та господарські споруди, які розташовані в АДРЕСА_1 . Згідно технічного паспорта садибного (індивідуального) житлового будинку та виписки із погосподарської книги Комаріської сільської ради станом на 05 серпня 1992 року житловий будинок із господарськими будівлями і спорудами, які розташовані в АДРЕСА_1 , належали ОСОБА_4 . Право власності ОСОБА_4 на такий будинок і господарські споруди не було зареєстроване. ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Михайлючка Шепетівського району Хмельницької області. ОСОБА_1 є спадкоємцем після смерті свого чоловіка ОСОБА_5 і прийняла спадщину. Інші спадкоємці, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_5 відсутні.

Позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спірний будинок, оскільки право власності спадкодавця на цей будинок не було зареєстровано.

Відповідно до п. 1 Глави 13 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" затвердженого наказом міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за № 282/20595 нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 та ч. 1 ст.317 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Спір у справі виник щодо того, чи є житловий житловий будинок із господарськими будівлями і спорудами, які розташовані в АДРЕСА_1 , спадковим майном після смерті ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Відповідно до ст.2 закону „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом унесення відповідних відомостей до державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно із ч.4 ст.3 зазначеного закону речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1.01.2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Тобто право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з чинними нормативно-правовими актами до набрання чинності цим законом, визнаються державою.

Отже, право власності на збудоване до набрання чинності законом „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (3.08.2004) нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його будівництва, а не виникає у зв`язку зі здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, як офіційного визнання державою такого права, а не підставою його виникнення.

Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Крім того, згідно з чч.1 та 2 ст.5 ЦК акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

До 5.08.1992 року закон не передбачав процедуру введення нерухомого майна в експлуатацію при оформленні права власності.

Порядок та умови прийняття в експлуатацію об`єктів будівництва вперше встановлений постановою Кабінету Міністрів „Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів державного замовлення" від 5.08.92 №449 (втратила чинність).

Ураховуючи зазначене, індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані в період до 5.08.92 року, не підлягають проходженню процедури прийняття в експлуатацію.

Фактично єдиним документом, що засвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна й містить його технічні характеристики, є технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатом його технічної інвентаризації (лист Міністерства юстиції від 23.02.2016 №8.4-35//18/1).

У разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не проводилася і правовстановлювальний документ відсутній, питання про належність цього майна попередньому власнику та визначення наступного власника (спадкоємця) повинно вирішуватися в судовому порядку (лист Мін`юсту від 21.02.2005 №19-32/319).

Згідно зі ст.1216 ЦК спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У ст.1218 ЦК визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

З огляду на зазначене, суд вважає, що спірні споруди є предметом спадкування та спадкоємець може заявляти вимоги щодо визнання за ним право власності.

Суд також враховує, що така правова позиція висловлена у постанові Верховного суду від 10 жовтня 2018 року № 557/1209/16-ц.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 321 ЦК України встановлено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно до ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Отже, враховуючи, що відповідно до статті 328 ЦК України набуття права власності - це певний юридичний склад, з яким закон пов`язує виникнення в особи суб`єктивного права власності на певні об`єкти, суд при застосуванні цієї норми повинен встановити, з яких саме передбачених законом підстав, у який передбачений законом спосіб позивач набув право власності на спірний об`єкт та чи підлягає це право захисту в порядку, передбаченому статтею 392 ЦК України.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити.

Згідно до пункту 5 статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

На підставі ст. ст. 392, 1216, 1217, 1218, 1222, 1268 ЦК України, керуючись ст. ст. 2, 5, 12, 13, 19, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 206, 209, 258, 263, 264, 265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , жительки АДРЕСА_2 , до Комарівської сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04417234, яка розташована в с. Комарів Кельменецького району Чернівецької області вулиця Головна будинок 17, ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , жительки АДРЕСА_3 , ОСОБА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , жителя АДРЕСА_2 , про визнання права власності на будинок в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 на житловий будинок позначений у технічному паспорті літерою „А", загальною площею 43 м 2 , житловою площею 34,5 м 2 , сарай позначений літерою „Б", навіс позначений літерою „В", сарай позначений літерою „Г", убиральню позначену літерою „Д", навіс позначений літерою „Е", погріб позначений літерою „Є", колодязь позначений №1, огорожу позначену №2-3, які розташовані в АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернівецького апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України апеляційні скарги подаються учасниками справи через Кельменецький районний суд Чернівецької області.

Повне рішення суду складено 07 жовтня 2020 року.

Суддя:

СудКельменецький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення07.10.2020
Оприлюднено08.10.2020
Номер документу92066277
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —717/732/20

Рішення від 07.10.2020

Цивільне

Кельменецький районний суд Чернівецької області

Туржанський В. В.

Ухвала від 06.08.2020

Цивільне

Кельменецький районний суд Чернівецької області

Туржанський В. В.

Ухвала від 13.07.2020

Цивільне

Кельменецький районний суд Чернівецької області

Телешман О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні