ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.10.2020 Справа № 904/3592/20
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді: Кеся Н.Б.
за позовом Фізичної особи-підприємця Штангєєва Наталія Сергіївна, м.Сєвєродонецьк Луганська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС КЛАС", м.Дніпро
про стягнення 59958,60 грн
Представники сторін в судове засідання не викликались
СУТЬ СПОРУ:
Фізична особа-підприємець Штангєєва Наталія Сергіївна (далі-Позивач) 03.07.2020 вернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС КЛАС" (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Відповідача на свою користь 57958,60 грн;
покласти на Відповідача обов`язок відшкодування Позивачу судового збору у розмірі 2102,00 грн;
стягнути з Відповідача на користь Позивача суму витрат, понесених на правову допомогу адвоката у розмірі 5800,00 грн;
справу розглянути в порядку спрощеного позовного провадження;
при задоволенні позову, стягнути з Відповідача 2400,00 грн у якості відшкодування гонорару успіху, який має бути сплачений Позивачем.
В обґрунтування позову Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем своїх грошових зобов`язань за Договором №38 організації перевезення вантажів від 20.02.2020.
07.09.2020 рішенням суду стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС КЛАС" на користь Фізичної особи-підприємця Штангєєвої Наталії Сергіївни суму основного боргу у розмірі 27958,60 грн, судові витрати Позивача по сплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн.
01.10.2020 від Фізичної особи-підприємця Штангєєва Н.С. надійшла заява про ухвалення додаткового рішення, в якій Заявник просить суд ухвалити додаткове рішення у справі №904/3592/20, яким стягнути з Відповідача на користь Позивача суму витрат, понесених на правову допомогу адвоката у розмірі 5800,00 грн та 2400,00 грн у якості відшкодування гонорару успіху, який має бути сплачений Позивачем.
Відповідно до ст. 244 ГПК України:
суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати;
суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення;
у разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Так, розглянувши заяву про ухвалення додаткового рішення щодо витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає таке.
Статтею 123 ГПК України визначено види судових витрат. Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з вимогами п.п. 1-2 ст. 126 ГПК України розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Крім того, ч. 4-5 зазначеної статті передбачено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Статтею 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Статус адвоката Лози Віктора Миколайовича підтверджується копією свідоцтва про право заняття адвокатською діяльністю №507 від 16.05.2008 та ордером на надання правової допомоги серія ТР №079788 від 30.06.2020 (арк.с. 21, 24).
Як свідчать матеріали справи, 25.06.2020 року між Фізичною особою-підприємцем Штангєєвою Наталією Сергіївною та (далі-Клієнт) та Лозою Віктором Миколайовичем (далі-Адвокат, повірений), укладено Договір про правову допомогу (далі-Договір) (арк.с. 20), відповідно до умов якого повірений зобов`язується від імені і за рахунок Довірителя здійснити наступні дії:
1. Надати правову допомогу у спорі з ТОВ "ТРАНС КЛАС". З цією метою здійснити огляд та вивчення доказів за їх місцезнаходженням (5 год).
2. Провести заходи досудового врегулювання спору, шляхом проведення переговорів на предмет безспірного повернення боргу (1 год).
3. Підготувати пакет документів, необхідний для звернення до суду, підготувати позовну заяву (8 год.).
4. Здійснити арифметичні розрахунки (1 год.).
5. Вчинити інші дії необхідні для розгляду справи та її повного юридичного супроводу в т.ч. забезпечення виконання судового рішення (8 год.) (п. 1.1 Договору).
Відповідно до п. 1.2 дії вчиняються на таких умовах і в наступному порядку: за участю чи без особистої участі повіреного в судових засіданнях.
За здійснення дій, що визначені у п.1.1 цього Договору, Довіритель сплачує Повіреному винагороду в розмірі 5800, 00 грн (п. 2.1. Договору).
Розрахунок здійснюється в наступному порядку: кошти у вказаній в п.2.2 сумі сплачуються повіреному в момент передачі довірителю підготовленої позовної заяви (п. 2.2. Договору).
При задоволенні позову повірений отримує премію (гонорар успіху) в розмірі 2 400,00 грн. (п 2.3. Договору).
Згідно з п. 6.1 Договору, договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 31.10.2020 року.
Так, на підтвердження факту та обсягів наданих послуг, Позивач подав квитанцію до прибуткового касового ордера №06-06 від 30.06.2020 на суму 5800,00 грн (арк.с. 22) та Акт приймання-передачі наданих послуг від 30.06.2020 (арк.с. 23), згідно з яким, адвокатом надані наступні послуги:
Вивчення та огляд документів та ін. доказів за їх місцезнаходженням - 5 год. 10 хв.
Проведення заходів досудового врегулювання спору, шляхом проведення переговорів на предмет повернення боргу - 1 год. 00 хв.
Підготовка пакета документів, необхідних для звернення до суду, підготовка позовної заяви - 8 год. 00 хв.
Проведення арифметичних розрахунків - 1 год. 00 хв.
Вчинення інших дій необхідних для розгляду справи та її повного юридичного супроводу, в тому числі забезпечення виконання судового рішення - 8 год. 00 хв.
Загальна вартість Послуг складає 5800,00 грн.
Відповідно до п.2.3 договору про правову допомогу при задоволенні позову повірений отримує премію (гонорар успіху) в сумі 2400,0грн.
Розглядаючи питання покладення на сторону судових витрат в частині "гонорару успіху", Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.05.2020 по справі №904/4507/18 зазначила таке.
Велика Палата Верховного Суду вже вказувала на те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 року у справі № 755/9215/15-ц).
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, застосовує аналогічний підхід та вказує, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, якщо вони були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі East/West Alliance Limited проти України від 23 січня 2014 року (East/West Alliance Limited v. Ukraine, заява № 19336/04, § 268)).
У рішенні (щодо справедливої сатисфакції) від 19 жовтня 2000 року у справі Іатрідіс проти Греції (Iatridis v. Greece, заява № 31107/96) ЄСПЛ вирішував питання обов`язковості для цього суду угоди, укладеної заявником зі своїм адвокатом стосовно плати за надані послуги, що співставна з гонораром успіху . ЄСПЛ указав, що йдеться про договір, відповідно до якого клієнт погоджується сплатити адвокату як гонорар відповідний відсоток суми, якщо така буде присуджена клієнту судом. Такі угоди, якщо вони є юридично дійсними, можуть підтверджувати, що у заявника дійсно виник обов`язок заплатити відповідну суму гонорару своєму адвокатові. Однак, угоди такого роду, зважаючи на зобов`язання, що виникли лише між адвокатом і клієнтом, не можуть зобов`язувати суд, який має оцінювати судові та інші витрати не лише через те, що вони дійсно понесені, але й ураховуючи також те, чи були вони розумними (§ 55).
Велика Палата Верховного Суду зауважує, що за наявності угод, які передбачають гонорар успіху , ЄСПЛ керується саме наведеними вище критеріями при присудженні судових та інших витрат, зокрема, у рішенні від 22 лютого 2005 року у справі Пакдемірлі проти Туреччини (Pakdemirli v. Turkey, заява №35839/97) суд також, незважаючи на укладену між сторонами угоду, яка передбачала гонорар успіху у сумі 6 672,9 євро, однак, на думку суду, визначала зобов`язання лише між заявником та його адвокатом, присудив 3 000 євро як компенсацію не лише судових, але й інших витрат (§ 70-72).
З урахуванням наведеного вище, враховуючи те, що факт отримання Позивачем правничих послуг на суму 5800 грн підтверджується документально, а також те, що Позивач відповідно до умов договору про правову допомогу у випадку задоволення позову має сплатити адвокату премію (гонорар успіху) на суму 2400грн, розмір якої суд вважає таким, що не суперечить критерію співмірності, визначеному статтею 126 ГПК України, суд покладає на Відповідача судові витрати Позивача у зв`язку з отриманням ним правничої допомоги адвоката повністю на суму 5800грн +2400грн=8200грн.
Керуючись ст.ст. 123, 126, 241, 244, 326 ГПК України, господарський суд -
ДОДАТКОВО ВИРІШИВ:
Додатково стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС КЛАС" (49051, м.Дніпро, вул.Осіння, буд. 2-Ж, код ЄДРПОУ 39904339) на користь Фізичної особи-підприємця Штангєєвої Наталії Сергіївни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 8200,00 (вісім тисяч двесті грн 00 коп.) грн.
Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.
Додаткове рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення додаткового судового рішення.
Суддя Н.Б. Кеся
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2020 |
Оприлюднено | 08.10.2020 |
Номер документу | 92068314 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кеся Наталія Борисівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кеся Наталія Борисівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кеся Наталія Борисівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні