Ухвала
від 07.10.2020 по справі 569/13285/20
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/13285/20

УХВАЛА

07 жовтня 2020 року Рівненський міський суд Рівненської області в особі головуючої судді Панас О.В., розглянувши цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Рівненського міського нотаріального округу Коломис Ольги Вячеславівни про встановлення факту проживання та видачу свідоцтва про право на спадщину, -

в с т а н о в и в:

В провадженні Рівненського міського суду знаходиться цивільна справа за позовною заявою

ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Рівненського міського нотаріального округу Коломис Ольги Вячеславівни про встановлення факту проживання та видачу свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до розпорядження керівника апарату Рівненського міського суду Рівненської області №438 від 01.10.2020 року, було здійснено повторний автоматизований розподіл даної справи, в зв`язку із звільненням судді ОСОБА_2 у відставку. Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 01.10.2020 року дана справа передана на розгляд судді Панас О.В.

Враховуючи вищевикладене, вважаю за необхідне прийняти дану справу до свого провадження. Судом встановлено, що позовна заява подана без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України, а тому підлягає залишенню без руху.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За ч.2 , у випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересів. Отже, виходячи з положень ст.. 4 ЦПК, особа може звернутися до суду за захистом порушеного свого права, тоді позовна заява має містити як обґрунтування у чому полягає порушене право позивача, так і чітко визначену вимогу способу усунення порушення її права. Відповідачем є та процесуальна особа, яка на думку позивача, своєю діяльністю (діями або бездіяльністю) порушила його права та до якої позивач направляє свої позовні вимоги (свій позов) звернувшись при цьому до суду. Згідно ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. За загальним правилом (ч. 1 ст. 5 ЦПК) суд здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. При цьому, у позовній заяві, з якою позивач звертається до суду, та яка повинна відповідати вимогам, зазначеним у ст. ст. 175 , 177 ЦПК України , позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування (ч.1 ст.175 ЦПК України ). Зокрема, відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них. Зміст позовних вимог - це певна форма захисту, яку просить позивач від суду . По суті, зміст позовних вимог - є відображенням прохальної частини позовної заяви. Крім того, пункт 5 частини 3 статті 175 Цивільно-процесуального кодексу України передбачає викладення в позовній заяві обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини, при цьому, порушене, невизнане або оспорюване суб`єктивне право, свободи чи інтереси, які зазначені позивачем у прохальній частині позову, повинні бути обґрунтовані обставинами, які є юридичними фактами, що в сукупності складають зміст позову. Хоча стаття 175 ЦПК України не вимагає від позивача обов`язкового зазначення правової підстави позову, тобто вказівки на норму права, яка регулює спірні правовідносини, тим не менш позивач повинен в обґрунтування своїх вимог посилатися на те право, захисту якого він вимагає. Під підставами позову слід розуміти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги.

Відповідно до п. 18 Пленуму ВСУ "Про судову практику у справах про спадкування" № 7 від 30.05.2008р., у справах про спадкування нотаріус не є заінтересованими особами і не повинні залучатися до участі у справі".

Як роз`яснено у п. 23 Постанови Пленуму, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.

У даній категорії справ, позов може бути пред`явлений до інших спадкоємців, а при їх відсутності до територіальної громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, так як на таке майно поширється положення ст. 1277 ЦК - відумерлість спадщини. Проте, належного відповідача у позові не зазначено. Пред`явлений до суду позов є юридично некоректним.

Позивач пред`явила позов до приватного нотаріуса Рівненського міського нотаріального округу Коломис О.В., проте позовна заява не містить обґрунтування, у якій спосіб визначений позивачем відповідач порушує її право на спадкування. Так, зі змісту позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 є двоюрідною сестрою померлого ОСОБА_3 та подала 17.02.2020 р. приватному нотаріусу заяву про приняття спадщини. Постановою від 13.08.2020 р. приватний нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину. Вимоги, викладені в прохальній частині позовної заяви є юридично некоректними та підлягають виправленню шляхом подачі до суду належним чином оформленої позовної заяви. При цьому позовна заява, яка визначена як спір немайнового характеру, містить в собі вимогу щодо набуття права власності на спадкове майно, що викладено у п.5 позову.

Як роз`яснено у п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 N 7 Про судову практику у справах про спадкування , при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття , відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Відтак, враховуючи роз`яснення пленуму, відповідачем у даній справі може бути відповідний орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Частиною 2 ст. 185 ЦПК України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Отже, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає до залишення без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків зазначених в ухвалі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 175, 177, 185, 260, 261, 274-279, 353 ЦПК України, суд,- у х в а л и в:

Прийняти до свого провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Рівненського міського нотаріального округу Коломис Ольги Вячеславівни про встановлення факту проживання та видачу свідоцтва про право на спадщину.

Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.

Надати позивачці ОСОБА_1 строк для виправлення вказаних у даній ухвалі недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення цієї ухвали, а саме:

-Подати до суду належним чином оформлену позовну заяву із зазначенням належного відповідача із врахування вищевикладених недоліків та дотриманням вимог ст. 175,177 ЦПК.

Роз`яснити, що в разі невиконання вказаних в ухвалі вимог, позовна заява буде вважатись неподаною та буде повернута позивачу, що не перешкоджає повторному зверненню із аналогічною заявою до суду. Копію ухвали надіслати позивачу. Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя О.В.Панас

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення07.10.2020
Оприлюднено09.10.2020
Номер документу92078416
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —569/13285/20

Рішення від 03.02.2021

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Панас О. В.

Ухвала від 16.10.2020

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Панас О. В.

Ухвала від 07.10.2020

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Панас О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні