КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 11-cc/824/178/2020 (752/22125/19) Слідчий суддя в 1-й інстанції: ОСОБА_1
Категорія: ст. 170 КПК України Доповідач: ОСОБА_2
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2020 року колегія судців судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду у складі:
головуючого судді ОСОБА_2
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4
секретаря судового засідання ОСОБА_5
за участю:
прокурора ОСОБА_6
представників власника майна ТОВ «Акваторія ЗВ», адвокатів ОСОБА_7 , ОСОБА_8
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу представника власника майна ТОВ «Акваторія ЗВ», адвоката ОСОБА_7 , на ухвалу слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва від 08 листопада 2019 року, -
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва від 08 листопада 2019 року частково задоволено клопотання слідчого СВ Голосіївського управління поліції ГУ Національної поліції у м. Києві ОСОБА_9 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури № 1 ОСОБА_10 та накладено арешт на майно, яке було виявлено під час огляду 21.10.2019 року ділянки місцевості за адресою: м. Київ, Голосіївський район координати: 50.3440765, 30.5582152, та передано на відповідальне зберігання директору ТОВ «Акваторія ЗВ», а саме: плав засіб № ДАП-7091-К.
Цією ж ухвалою заборонено особам у володінні і користуванні яких перебуває плав засіб № ДАП-7091-К відчужувати, розпоряджатися та користуватися ним.
Приймаючи рішення, слідчий суддя врахував наявність правових підстав для накладення арешту на зазначене у клопотанні майно, з метою забезпечення збереження речових доказів.
Не погоджуючись з таким рішенням слідчого судді, представник власника майна ТОВ «Акваторія ЗВ», адвокат ОСОБА_7 подав апеляційну скаргу, в якій просить ухвалу слідчого судді скасувати, постановити нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні клопотання слідчого про арешт майна.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги адвокат зазначає про невідповідність арештованого майна вимогам ст.ст. 96-2, 98 КПК України. Вказує, що жодній із посадових осіб товариства про підозру не повідомлено. Додає, що товариство відсутнє у витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, а клопотання слідчого не містить правових підстав для арешту майна.
Одночасно автор апеляційної скарги ставить питання про поновлення строку на апеляційне оскарження. В обґрунтування причин пропуску строку вказує, що копію оскаржуваного судового рішення отримано стороною захисту 06.12.2019 (а.с. 105). Апеляційна скарга подана до суду 09.12.2019 (а.с. 125 конверт).
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників власника майна, які підтримали подану апеляційну скаргу та просили її задовольнити, прокурора, який заперечував проти задоволення апеляційної скарги, дослідивши матеріали провадження та перевіривши вимоги апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так, у відповідності до абз. 2 ч. 3 ст. 395 КПК України, якщо ухвалу слідчого судді постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, що в даному випадку мало місце, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Враховуючи, що апелянт участіусудовому засіданні не приймав, копію оскаржуваної ухвалиотримано 06.12.2019, апеляційна скарга подана до суду 09.12.2019 (відповідно до штампу на конверті), пятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді не порушено, а тому і не підлягає поновленню.
Як вбачається з представлених в апеляційний суд матеріалів, в провадженні слідчого відділу Голосіївського управління поліції ГУ Національної поліції у м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження №42019101010000185, відомості про яке 05.09.2019 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239-1 КК України.
24.10.2019 слідчий СВ Голосіївського управління поліції ГУ Національної поліції у м. Києві ОСОБА_11 , за погодженням із прокурором Київської міської прокуратури № 1 ОСОБА_10 звернувся до слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва з клопотанням про накладення арешту на майно, яке було виявлено під час огляду 21.10.2019 року ділянки місцевості за адресою: м. Київ, Голосіївський район координати: 50.3440765, 30.5582152, та передано на відповідальне зберігання директору ТОВ «Акваторія ЗВ», а саме: плав засіб № ДАП-7091-К, яке ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва від 08 листопада 2019 року, задоволено.
Разом з цим, колегія суддів не може погодитись з висновками слідчого судді про доведеність підстав для задоволення клопотання слідчого та накладення арешту на майно, зазначене у клопотанні, з огляду на наступні обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення, зокрема, і збереження речових доказів, при цьому арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Застосовуючи заходи забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен був діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод і законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.
При вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного і обґрунтованого рішення слідчий суддя, згідно зі ст.ст. 94, 132, 173 КПК України, повинен був врахувати: існування обґрунтованої підозри щодо вчинення злочину та достатність доказів, що вказують на вчинення злочину; правову підставу для арешту майна; можливий розмір шкоди, завданої злочином; наслідки арешту майна для третіх осіб; розумність і співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 64-2 КПК України третьою особою, щодо майна якої вирішується питання про арешт, може бути будь-яка фізична або юридична особи. Третьою особою, щодо майна якої вирішується питання про арешт, виникають з моменту звернення прокурора до суду із клопотанням про арешт майна. Третя особа, щодо майна якої вирішується питання про арешт, має права і обов`язки, передбачені цим Кодексом для підозрюваного, обвинуваченого, в частині, що стосуються арешту майна. Третя особа, щодо майна якої вирішується питання про арешт, повідомляється про прийняті процесуальні рішення в кримінальному провадженні, що стосуються арешту майна, отримує їх копії у випадках та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, у даному кримінальному провадженні жодній особі про підозру не повідомлено.
За таких обставин, власник майна, на яке слідчим суддею накладено арешт, а саме ТОВ «Акваторія ЗВ» на даному етапі досудового розслідування у даному кримінальному провадженні має статус третьої особи.
Разом з тим, з клопотанням про арешт майна до слідчого судді звернувся слідчий СВ Голосіївського управління поліції ГУ Національної поліції у м. Києві ОСОБА_11 , що суперечить вимогам ч. 2 ст. 64-2 КПК України.
Необхідним буде відмітити, що визнання стороною обвинувачення арештованого майна речовим доказом у даному кримінальному провадженні, не може бути безумовною підставою для арешту майна, оскільки у цьому випадку клопотання подано особою, що не наділена правом звернення до суду.
З урахуванням наведених порушень КПК України, інші доводи апеляційної скарги, є передчасними.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга представника власника майна ТОВ «Акваторія ЗВ», адвоката ОСОБА_7 , підлягає задоволенню, ухвала слідчого судді скасуванню, з постановленням апеляційним судом нової ухвали про відмову у задоволенні клопотання слідчого СВ Голосіївського управління поліції ГУ Національної поліції у м. Києві ОСОБА_9 про арешт майна, як такого, що внесене до суду із порушенням вимог КПК України.
Керуючись ст.ст. 170, 171, 173, 309, 376, 404, 405, 407, 422 КПК України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу представника власника майна ТОВ «Акваторія ЗВ», адвоката ОСОБА_7 , задовольнити.
Ухвалу слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва від 08 листопада 2019 року, якою частково задоволено клопотання слідчого СВ Голосіївського управління поліції ГУ Національної поліції у м. Києві ОСОБА_9 та накладено арешт на майно, яке було виявлено під час огляду 21.10.2019 року ділянки місцевості за адресою: м. Київ, Голосіївський район координати: 50.3440765, 30.5582152, та передано на відповідальне зберігання директору ТОВ «Акваторія ЗВ», а саме: плав засіб № ДАП-7091-К, скасувати.
Постановити нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні клопотання слідчого СВ Голосіївського управління поліції ГУ Національної поліції у м. Києві ОСОБА_9 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури № 1 ОСОБА_10 про арешт майна.
Ухвала апеляційного суду оскарженню не підлягає.
СУДДІ:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2020 |
Оприлюднено | 10.02.2023 |
Номер документу | 92079150 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля |
Кримінальне
Київський апеляційний суд
Масенко Денис Євгенович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні