Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.09.2020 Справа №607/1123/20
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді - Сливка Л.М.
за участі секретаря судового засідання - Хамелко О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Кметик Ярослав Степанович до Мишковицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа - Тернопільська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 в інтересах якої діє адвокат Кметик Я.С. пред`явила до суду позов до відповідача Мишковицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа - Тернопільська районна державна нотаріальна контора, у якому просить визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачки ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки - ОСОБА_2 , який за життя склав заповіт у користь позивачки ОСОБА_1 , згідно якого заповів їй земельну ділянку для ведення сільського господарства, площею 1,96 га та житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 . Після смерті батька ОСОБА_2 позивачка вступила у фактичне володіння та управління будинком. Однак, звернувшись у нотаріальну контору з метою прийняття спадщини, постановою державного нотаріуса їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок АДРЕСА_1 , у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документа. За вказаних обставин позивачка позбавлена можливості оформити спадкове майно у нотаріальному поряду, у зв`язку із чим просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28 січня 2020 року відкрито провадження у вказаній цивільній справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження.
04 серпня 2020 року судом закрито підготовче провадження у даній цивільній справі та призначено її до судового розгляду по суті , про що постановлено ухвалу суду, занесену до протоколу судового засідання.
Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, однак її представник адвокат Кметик Я.С. попередньо подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить задовольнити.
Відповідач - Мишковицька сільська ради Тернопільського району Тернопільської області надійслала до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради , вказала , що Мишковицька сільська ради Тернопільського району Тернопільської області не заперечує проти позовних вимог ОСОБА_1 .
Від третьої особи - Тернопільської районної державної нотаріальної контори надійшла до суду заява про розгляд справи за відсутності їх представника.
Судом установлено:
Згідно договору купівлі-продажу від 25 серпня 1989 року укладеного між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , посвідченого державним нотаріусом Тернопільської районної державної нотаріальної контори Степановою Р.Г. та зареєстрованого у реєстрі за №1264, ОСОБА_4 продала, а ОСОБА_2 купив житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться в с. Мишковичі, Тернопільського району та розташований на присадибній земельній ділянці присадибних земель колгоспу Заповіт Леніна Тернопільського району.
Згідно інформаційної довідки про технічний стан нерухомого майна №207 виданої 29 березня 2016 року Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації станом на 28 березня 2016 року по обліку бюро будинковолодіння АДРЕСА_1 рахується за ОСОБА_2 . Наявна самочинно побудована будівля - літня кухня літ. Г . Державна реєстрація права власності житлового будинку АДРЕСА_1 за ОСОБА_2 в бюро не була проведена.
Рішенням Мишковицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області від 26 березня 2010 року вирішено надати дозвіл ОСОБА_2 на приведення до чинного законодавства самовільно збудованої будівлі літньої кухні в АДРЕСА_1 та зобов`язати ОСОБА_2 виготовити відповідну проектну документацію у відділі містобудування та архітектури Тернопільського району.
09 грудня 2011 року Відділом містобудування та архітектури Тернопільської міської ради виготовлено технічний паспорт на будівництво господарського будинку по АДРЕСА_1 , забудівник ОСОБА_2 .
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено актовий запис №12 Мишковицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області Україна, якою 20 квітня 2012 року видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
Довідкою №296 виданою 18 квітня 2016 року стверджується, що на день смерті ОСОБА_2 разом із ним у житловому будинку, що знаходиться по АДРЕСА_1 були зареєстровані та проживали: ОСОБА_1 - дочка, ОСОБА_5 - дочка, ОСОБА_6 - син, ОСОБА_7 - внучка, ОСОБА_8 - внук, ОСОБА_9 - правнук, ОСОБА_10 - правнук.
Згідно заповіту від 29 березня 2010 року ОСОБА_2 заповів ОСОБА_11 земельну ділянку для ведення сільського господарства, площею 1,96 га, яка розташована на території Мишковицької сільської ради, згідно державного акту ІІ-ТР №006157 та житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 . Вказаний заповіт посвідчено секретарем Мишковицької сільської ради Тернопільського району, Тернопільської області та зареєстровано в реєстрі за №21.
Як убачається із матеріалів спадкової справи №188/2016 заведеної після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , позивачка ОСОБА_1 звернулася у Тернопільську районну державну нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини після померлого батька ОСОБА_2 .
Постановою державного нотаріуса Тернопільської районної державної нотаріальної контори Чопик І.Я. від 19 квітня 2020 року за №1157/01-4 відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлого ОСОБА_2 , зокрема на житловий будинок АДРЕСА_1 , у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документа та державної реєстрації права власності на житловий будинок.
Згідно довідки №340 виданої 12 червня 2020 ркоу виконкомом Мишковицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, за житловим будинком, який знаходиться в АДРЕСА_1 закріплена земельна ділянка, площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд.
28 березня 2016 року Тернопільським госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації виготовлено технічний паспорт на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами АДРЕСА_1 .
Згідно характеристики будинку, господарських будівель та споруд, будинковолодіння АДРЕСА_1 складається із: А - житловий будинок, 1960 року побудови; а - прибудова; Пд. - підвал; Сх. - сходи; Г - літня кухня, 2010 року побудови, площею 29,0 кв.м.; 1 - ворота; 2 - огорожа.
Як убачається із експлікації приміщень до плану житлового будинку під літ. А , загальна площа будинку становить 64,1 кв.м., житлова - 40,1 кв.м.
Проаналізувавши в сукупності досліджені докази, встановлені ними обставини та визначені відповідно до них правовідносини сторін, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Вимогами ст. 12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 1216-1217 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
У ст.1218 ЦК України зазначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із ч.1 ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Як передбачено ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно із ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно зі статтею 3 зазначеного Закону, речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Отже, право власності на збудоване до набрання чинності Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його спорудження, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення.
Таким чином, виникнення права власності на житлові будинки, споруди не залежало від державної реєстрації цього права.
Щодо того, що у спірному будинковолодінні наявне самочинно побудоване майно, а саме - літня кухня, як зазначено у Інформаційній довідці про технічний стан нерухомого майна №207 виданої 29 березня 2016 року Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації, слід вказати наступне
Вимогами частини 5 статті 376 ЦК України встановлено, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Пленум Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в п. 12. Постанови від 30 березня 2012 року N 6 "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)" роз`яснив, що у справах, пов`язаних із самочинним будівництвом нерухомого майна, суди мають враховувати, що за загальним правилом особа, яка здійснила або здійснює таке будівництво, не набуває права власності на нього (частина друга статті 376 ЦК). Разом із цим власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно (частина друга статті 375 ЦК), тому на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудовано на ній, якщо це не порушує права інших осіб (частина п`ята статті 376 ЦК).
Судом установлено, що за життя спадкодавець ОСОБА_2 отримав дозвіл на добудову літньої кухні, згідно рішення Мишковицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області від 26 березня 2010 року та на виконання вказаного рішення та виготовив відповідну проектну документацію у відділі містобудування та архітектури Тернопільського району, про що свідчить будівельний паспорт від 09 грудня 2011 року, однак, у зв`язку із смертю не встиг завершити оформлення реєстрації права власності спірного майна. При цьому, спірна літня кухня та весь житловий будинок, що знаходяться по АДРЕСА_1 збудовні на земельній ділянці, площею 0,2500 га, яка відведена під їх забудову. Відтак, спадкодавець ОСОБА_2 за життя набув право на приміщення добудованої літньої кухні, літ. Г , площею 29,0 кв.м., а тому дана будівля літньої кухні підлягає спадкуванню разом із житловим будинком, надвірними будівлями та спорудами, оскільки позивачка позбавлена в інший спосіб захистити свої порушені права.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвічує його право власності.
Проаналізувавши в сукупності досліджені докази, встановлені ними обставини та визначені відповідно до них правовідносини сторін, враховуючи вимоги закону, беручи до уваги визнання позову відповідачем, яке не суперечить закону та не порушує прав та інтересів інших осіб, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом визнання за ОСОБА_1 права власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 12, 258, 259, 264, 265, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Кметик Ярослав Степанович до Мишковицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа - Тернопільська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 права власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду.
Дата складення повного судового рішення - 29 вересня 2020 року.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: Мишковицька сільська рада Тернопільського району Тернопільської області, адреса місцезнаходження - вул. Січових Стрільців, 5, с. Мишковичі, Тернопільського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04393551.
Третя особа - Тернопільська районна державна нотаріальна контора, адреса місцезнаходження - вул. Котляревського, 27, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 05466080.
Головуючий суддяЛ. М. Сливка
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2020 |
Оприлюднено | 09.10.2020 |
Номер документу | 92082641 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Сливка Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні