Справа № 627/449/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2020 року смт. Краснокутськ
Краснокутський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Каліберди В.А.,
з участю секретаря - Коломієць Н.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Краснокутськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської селищної ради Харківської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 11 червня 2020 року звернулася до суду з позовною заявою Костянтинівської селищної ради Харківської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на 1/3 частку квартири, а також на автомобіль та причіп в порядку спадкування.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_3 .
Після його смерті відкрилася спадщина на його майно, що складається з автомобіля ВАЗ 21-102 н.з. НОМЕР_1 , 2002 року випуску, причіпа марки ПГА1, реєстраційний номер НОМЕР_2 та 1/3 частини квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Спадкоємцями першої черги за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 являється позивач та донька ОСОБА_2 .
Позивач звернулася до Краснокутської державної нотаріальної контори з питання оформлення спадщини, однак постановою державного нотаріуса від 27.05.2020 року їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Позивач має намір успадкувати майно, яке залишилося після смерті чоловіка ОСОБА_3 , оскільки являється спадкоємцем першої черги за законом, в зв`язку з чим звернулася до суду з даним позовом та прохає: визнати право власності на 1/3 частину квартири, а також на автомобіль та причіп в порядку спадкування після смерті чоловіка ОСОБА_3 .
В судове засідання представник позивача не з`явилася, однак надала суду заяву про підтримання позовних вимог ОСОБА_1 та про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача - Костянтинівської селищної ради Харківської області в судове засідання не з`явився, однак надав суду заяву про слухання справи у відсутність представника, проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 не заперечував.
Відповідач - ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, однак надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги ОСОБА_1 визнала та не заперечувала проти їх задоволення.
Суд, перевіривши та дослідивши письмові докази, повно та всебічно з`ясувавши обставини справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що згідно свідоцтва про право власності на житло від 05.07.1995 року, виданого бюро по оформленню документів на квартири (будинки) Краснокутської районної Ради народних депутатів Харківської області, реєстровий номер 9-1132 за ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зареєстроване право приватної спільної сумісної власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 - рішення Костянтинівської селищної ради Краснокутського району Харківської області від 06.11.2015 року.
Згідно ч.1,ч.2 ст. 370 ЦК України співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності, крім випадків, установлених законом. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
Отже кожен із співвласників квартири має у власності по 1/3 частці.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_3 , виданого виконавчим комітетом Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області.
Після його смерті залишилося спадкове майно, яке складається із 1/3 частини квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло від 05.07.1995 року, виданого бюро по оформленню документів на квартири (будинки) Краснокутської районної Ради народних депутатів Харківської області, реєстровий номер 9-1132, копія якого мається в матеріалах справи.
Також до спадкового майна увійшов автомобіль ВАЗ 21102, н.з. НОМЕР_1 , 2002 року випуску, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 та причіп легковий ПГА1, 2006 року випуску, н.з. НОМЕР_5 , про що свідчить свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 .
У відповідності до вимог ст.ст.1217, 1223 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини, право на спадкування одержують особи, зазначені у статтях 1261-1265 ЦК України.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до вимог ст.ст.1217, 1223 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини, право на спадкування одержують особи, зазначені у статтях 1261-1265 ЦК України.
Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки спадкодавця.
Факт того, що позивач ОСОБА_1 являється дружиною померлого ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_7 , копія якого мається в матеріалах справи.
З довідки виконавчого комітету Костянтинівської селищної ради Краснокутського району Харківської області від 19 березня 2020 року №245 вбачається, що гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 проживав за адресою: АДРЕСА_1 разом з дружиною - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а тому остання відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України фактично прийняла спадщину після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 , проживаючи з ним на час відкриття спадщини та не заявивши про відмову від неї.
З метою прийняття спадщини в нотаріальному порядку позивач звернулася до Краснокутської державної нотаріальної контори Харківської області, однак державний нотаріус Руденко В.О. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину, про що свідчить постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 27 травня 2020 року.
Як вбачається з матеріалів справи, в т.ч. зі спадкової справи №78/2020 року до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 гр. ОСОБА_3 , то інших спадкоємців майна ОСОБА_3 окрім позивача та відповідача ОСОБА_2 , яка позовні вимоги ОСОБА_1 визнала та надала нотаріально посвідчену заяву, в якій вказала, що на спадкове майно, яка залишилося після смерті ОСОБА_3 не претендує.
При цьому, відповідно до ст.ст.15,16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно із ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За ч. 2 ст.1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Процедура реєстрації транспортних засобів передбачена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів , напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 (далі - Порядок № 1388).
Відповідно до п. 8 Порядку № 1388, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Отже, ОСОБА_3 при житті належав автомобіль марки ВАЗ 21102 н.з. НОМЕР_1 та причіп легковий ПГА 1, н.з. НОМЕР_2 ; позивач є спадкоємцем ОСОБА_3 ; спадщину у встановленому законом порядку прийняла; до неї на підставі вищевикладених положень цивільного законодавства України перейшло право власності на вищевказане майно, однак на цей час позивач позбавлена можливості отримати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт), що в свою чергу позбавляє позивача можливості вільно користуватися та розпоряджатися своєю власністю.
При цьому, згідно з абз. 11 ч. 2 п. 8 Порядку № 1388, документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, є копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин.
Способом захисту цивільних прав є, зокрема, визнання права власності.
На підставі викладеного суд вважає, що права позивача потребують судового захисту, обраний спосіб захисту прав позивача є ефективним та забезпечить дієве відновлення його прав, оскільки на підставі рішення суду про визнання права власності позивач отримає змогу здійснити процедуру перереєстрації транспортного засобу та вільно користуватися та розпоряджатися своєю власністю.
За ст.6 Європейської конвенції з прав людини визнається право людини на доступ до правосуддя, а за ст.13 - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.
Право ОСОБА_1 на спадкове майно в порядку спадкування за законом після смерті її чоловіка ОСОБА_3 є невизнаним, державний нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, що надало позивачу, в порядку ст.4 ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх прав.
Ст. 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної творчої діяльності. Право власності набувається у порядку, визначеному законом.
Відповідно до Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Спадкоємець має право прийняти спадщину в порядку, встановленому ст. 1269 ЦК, та набути право на спадщину відповідно до ч. 5 ст. 1268, статей 1296 - 1299 ЦК. Вирішення судом спору щодо визнання права власності в порядку спадкування може відбуватися лише після прийняття спадщини.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що позивач є спадкоємцем за законом після померлого чоловіка ОСОБА_3 .
Згідно із ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно із ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Гарантії здійснення права власності та його захисту закріплені в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950р., зокрема, в ст.1 Першого протоколу до неї (ратифіковано законом України від 17.07.1997р. №475/97-ВР), яка є складовою правової системи відповідно до ст.9 Конституції України, а також у вітчизняному законодавстві.
Таким чином, враховуючи ті обставини, що позивач надала суду достатньо доказів, які підтверджують позов, суд вважає, що позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець після смерті спадкодавця - чоловіка ОСОБА_3 , має законне право 1/3 частку квартири, а також на автомобіль та причіп в порядкуспадкування за законом.
На підставі вищевказаного та керуючись ст.ст. 328, 1216, 1261 ЦК України, ст.ст.259, 265, 268 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Костянтинівської селищної ради Харківської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити частково.
Визнати за померлим ОСОБА_3 право власності на 1/3 частину квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на 1/3 частину квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 після смерті чоловіка ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на легковий автомобіль ВАЗ 21102, номерний знак НОМЕР_1 , 2002 року випуску, сірого кольору, номер кузова НОМЕР_8 після смерті чоловіка ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на причіп легковий ПГА 1, номерний знак НОМЕР_2 , 2006 року випуску, синього кольору, шасі (кузов, рама, коляска НОМЕР_9 після смерті чоловіка ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_10 ).
ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_11 ).
Костянтинівська селищна рада Краснокутського району Харківської області ( місцезнаходження: вул. Центральна№98, смт Костянтинівка , Краснокутський район, Харківська область, код ЄДРПОУ: 04397365).
СУДДЯ В.А. КАЛІБЕРДА
Суд | Краснокутський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2020 |
Оприлюднено | 09.10.2020 |
Номер документу | 92086584 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Краснокутський районний суд Харківської області
Каліберда В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні