Ухвала
від 05.10.2020 по справі 757/35966/20-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/35966/20-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2020 року м. Київ

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника третьої особи щодо майна якої вирішувалося питання про арешт майна приватного малого підприємства «Лотос» - ОСОБА_3 про скасування арешту на майно, накладеного ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 03 червня 2019 року в рамках кримінального провадження № 420191010600000104,-

ВСТАНОВИВ:

20 серпня 2020 року представник ПМП «Лотос» ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва з клопотанням про скасування арешту на майно, накладеного ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 03.06.2019 року у справі № 757/28348/19-к, а саме на грошові кошти, які знаходяться на рахунках ПМП «Лотос» (код ЄДРПОУ 21153067): - № НОМЕР_1 (українська гривня), відкритий 26.05.2015; № НОМЕР_2 (українська гривня), відкритий 13.01.2009; № НОМЕР_3 (українська гривня), відкритий 02.03.2011; № НОМЕР_4 (євро), дата відкриття 18.10.2012, в банківській установі АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» (МФО 380805) та видаткові операції по даних рахунках.

Зазначає, що арешт накладено необґрунтовано, оскільки кошти на рахунках товариства не підпадають під ознаки визначені ст. 98 КПК України. При накладенні арешту не було враховано принцип співмірності та балансу між застосованими заходами забезпечення кримінального провадження та негативними наслідками у вигляді грубого порушення прав особи на володіння своїм майном, не вказано розмір заподіяної шкоди. ПМП «Лотос» є діючим підприємством, з матеріальною базою та здійснює господарську діяльність. Накладення арешту призводить до зупинення підприємницької діяльності, а також позбавляє можливості належним чином виконувати свої зобов`язання перед контрагентами та державною в частині виконання обов`язкових платежів до бюджету, виплати заробітної плати працівникам підприємства. Слідчим суддею не враховано, що орган досудового розслідування не зазначив у клопотанні розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, розмір неправомірної вигоди, яка отримана ПМП «Лотос», наявність цивільного позову, не взято до уваги розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження та наслідки арешту майна.

Учасники провадження до судового засідання не з`явилися. Представник власника майна надав слідчому судді заяву про розгляд клопотання за його відсутності. Доводи, викладені у ньому підтримує в повному обсязі. Прокурор до судового засідання не з`явився з невідомих суду причин. Тому слідчий суддя розглянув клопотання за такої явки сторін.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя встановив такі обставини.

Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 174 КПК України арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Під час розгляду клопотання встановлено, що Київською місцевою прокуратурою № 6 здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №420191010600000104 від 12.04.2019, за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи ТOB «Світ Морепродуктів» (код ЄДРПОУ 41321677), ТОВ «Рибка Щодня» (код ЄДРПОУ 39414712), ТОВ «Фіш-Альянс» (код ЄДРПОУ 39193230), ПМП «Лотос» (код ЄДРПОУ 21153067) шляхом внесення завідомо неправдивих відомостей до фінансово-господарських документів підприємства, щодо псевдо реалізації ТМЦ (робіт, надання послуг) в адресу підприємств з ознаками фіктивності а саме: TOB «Раскон Інвест» (код ЄДРПОУ 41686169), ТОВ «Утк Фуд Постач» (код ЄДРПОУ 42534790), ТОВ «Альбіус Груп» (код ЄДРПОУ 42387566) здійснили підробку документів, а саме: податкових декларацій з ПДВ, податкових накладних, видаткових накладних, податкової звітності та інших документів фінансово-господарської діяльності підприємства.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 03.06.2019 у справі 757/28348/19-к накладено арешт на грошові кошти, що знаходяться на рахунках ряду товариств, зокрема на рахунках ПМП «Лотос».

Вказаний арешт накладено слідчим суддею з метою забезпечення збереження речових доказів, оскільки при накладенні арешту встановлено, що майно, на яке просить накласти арешт прокурор, відповідає критеріям, визначеним ст. 98 КПК України.

Разом з тим, з наданих в обґрунтування клопотання документів, вбачається, що відносно вказаного товариства відомості до ЄРДР не внесені, досудове розслідування відносно нього не здійснюється.

Отже, доводи прокурора про необхідність накладення арешту на грошові кошти ПМП «Лотос» з метою забезпечення збереження речових доказів є хибними.

Крім того, стороною обвинувачення не зазначено та не надано жодного доказу, що грошові кошти, які обліковуються на рахунках товариства є речовими доказами у розумінні положень ст. 98 КПК України.

Так, згідно інформації, яка міститься в довідці від 15.04.2020, за вих.№ Д 5-5-КБ/11/100, виданій Львівською обласною дирекцією АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ», на рахунках ПМП «Лотос» (код ЄДРПОУ 21153067): - № НОМЕР_1 (українська гривня), відкритий 26.05.2015; № НОМЕР_2 (українська гривня), відкритий 13.01.2009; № НОМЕР_3 (українська гривня), відкритий 02.03.2011; № НОМЕР_4 (євро), дата відкриття 18.10.2012, відсутній рух коштів із ТзОВ «УКР ФУД ПОСТАЧ», (код ЄДРПОУ: 42534790) за період 01.01.2019-01.08.2019.

Дані обставини у свою чергу спростовують наявність процесуальних підстав для накладення арешту на грошові кошти, які знаходяться на рахунках ПМП «Лотос» в банківській установі АТ «РАЙФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» оскільки в період з 01.01.2019 по 01.08.2019 жодних грошових коштів від ТОВ «УТК Фуд Постач» не надходило. У зв`язку з чим, грошові кошти на рахунках ПМП «Лотос» не відповідають критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України, оскільки відсутній факт їх надходження на рахунки ПМП «Лотос» та відсутній факт проведення транзакцій банківською установою між ПМП «Лотос» та ТОВ «УТК Фуд Постач».

Відповідно до абз. 2 п. 2.6. Узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ від 07.02.2014 року щодо осіб, які не є підозрюваними (яким у порядку, передбаченому ст. 276-279 КПК, повідомлено про підозру, або яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення), обвинуваченими (особа, обвинувальний акт щодо якої передано до суду в порядку, передбаченому ст. 291 КПК) або особами, які в силу закону несуть цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, не може бути прийнято ухвалу про арешт майна.

Враховуючи наведене, навіть якщо у слідчого судді є достатні підстави вважати, що певною особою було вчинено кримінальне правопорушення, він не має повноважень накладати арешт на майно особи, яка не є підозрюваним.

З огляду на наведене правильною є практика, коли слідчі судді визнають клопотання про накладення арешту на майно передчасними та відмовляють у їх задоволенні, оскільки на момент їх розгляду, особам, про майно яких йдеться в клопотанні, не повідомлено про підозру.

Отже, арешт ухвалою слідчого судді на грошові кошти ПМП «Лотос» накладено необґрунтовано, оскільки даний захід забезпечення кримінального провадження застосовано щодо майна юридичної особи, службові особи якої, не мають статусу підозрюваного або обвинуваченого та не несуть за законом матеріальну відповідальність за їх дії.

Крім того, відповідно до п. 2 ч. 3. ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Отже, процесуальний закон ставить в чітку залежність застосування заходів забезпечення кримінального провадження з обов`язком слідчого довести слідчому судді, що такі заходи виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який слідчий зазначає у своєму клопотанні.

Крім того, при розгляді клопотання про скасування арешту стороною обвинувачення не доведено наявність будь-яких фактичних даних (доказів), відповідно до яких є необхідність у збереженні накладеного арешту на грошові кошти, що знаходяться на банківських рахунках.

Стороною обвинувачення не зазначено конкретних фактичних обставин (час, місце, спосіб вчинення кримінального правопорушення), які виправдовували б такий спосіб втручання у господарську діяльність ПМП «Лотос».

При цьому слідчий суддя бере до уваги, що ПМП «Лотос» є реально існуючим товариством, котре здійснює господарську діяльність, несе зобов`язання за укладеними договорами, про що надано відповідні докази та долучено до матеріалів клопотання.

З урахуванням наведеного клопотання про скасування арешту на майно підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 174, 309 КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання представника третьої особи щодо майна якої вирішувалося питання про арешт майна приватного малого підприємства «Лотос» - ОСОБА_3 про скасування арешту на майно, накладеного ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 03 червня 2019 року в рамках кримінального провадження № 420191010600000104 задовольнити.

Скасувати арешт, накладений ухвалою Печерського районного суду м. Києва від від 03.06.2019 року у справі № 757/28348/19-к, а саме на грошові кошти, які знаходяться на рахунках ПМП «Лотос» (код ЄДРПОУ 21153067): - № НОМЕР_1 (українська гривня), відкритий 26.05.2015; № НОМЕР_2 (українська гривня), відкритий 13.01.2009; № НОМЕР_3 (українська гривня), відкритий 02.03.2011; № НОМЕР_4 (євро), дата відкриття 18.10.2012, в банківській установі АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» (МФО 380805) та видаткові операції по даних рахунках.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення05.10.2020
Оприлюднено13.02.2023
Номер документу92089330
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна

Судовий реєстр по справі —757/35966/20-к

Ухвала від 05.10.2020

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Батрин О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні