Справа № 277/844/20
РІШЕННЯ
іменем України
"09" жовтня 2020 р. смт Ємільчине
Ємільчинський районний суд Житомирської області
в складі: головуючого-судді Греська В.А.
при секретарі с/з Євтушок М.Т.
розглянувши в смт Ємільчине цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,
заінтересована особа - Барашівська сільська рада Ємільчинського району Житомирської області, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просила встановити факт її постійного проживання однією сім`єю із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме з 2013 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто до дня та на день смерті ОСОБА_2 . Вимогу мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , який на день смерті постійно проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина та залишилося спадкове майно, яке складається із земельних ділянок площею 2,28 га та площею 0,29 га.
Заявниця зазначила, що непрацездатних, неповнолітніх та інших спадкоємців за законом, крім неї, немає.
З 2013 року і до 27 листопада 2019 року вона та ОСОБА_2 постійно проживали та були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 . Проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу, вели спільне господарство, мали спільний побут. Після смерті ОСОБА_2 провела його поховання за власний рахунок.
18.09.2020 року звернувшись до приватного нотаріуса Ємільчинського районного нотаріального округу з приводу оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_2 , заявниці було відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на земельні ділянки, оскільки у неї відсутні документи, що підтверджують родинні відносини з померлим ОСОБА_2 .
Заявниці встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини необхідне для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 .
В судове засідання заявниця не з`явилася, надала суду заяву, в якій підтримала заявлені вимоги, просила справу розглянути у її відсутності.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, надав суду заяву, в якій не заперечив проти задоволення вимог заявниці.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява обгрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ксерокопії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 02.12.2019 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ксерокопії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №736578 ОСОБА_2 , який проживає в с. Бараші Ємільчинського району, є власником земельної ділянки площею 2,57 га, яка складається із земельної ділянки площею 2,28 га, кадастровий номер 1821780401:01:000:0007, та площею 0,29 га, кадастровий номер 1821780401:02:000:0179, що розташована на території Барашівської сільської ради Ємільчинського району, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до довідки Барашівської сільської ради Ємільчинського району №306 від 20.05.2020 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно запису в по господарській книзі №1, особовий рахунок № НОМЕР_2 за 2016-2020 рр. по Барашівській сільській раді, на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . На день його смерті разом з ним в цьому ж житловому будинку постійно проживала та зареєстрована співмешканка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно довідки Барашівської сільської ради Ємільчинського району №65 від 06.07.2020 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 2013 року і до дня смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживали однією сім`єю без реєстрації в АДРЕСА_1 , вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом. ОСОБА_1 провела поховання ОСОБА_2 за власний рахунок.
Із письмових пояснень свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 слідує, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 2013 року до 27.11.2019 року проживали разом однією сім`єю. Під час спільного проживання мали спільний побут і вели спільне господарство.
З роз`яснення приватного нотаріуса Ємільчинського районного нотаріального округу від 18.09.2020 року слідує, що у ОСОБА_1 відсутні документи, що підтверджують родинні та інші відносини з померлим ОСОБА_2 .
Частиною 1 статті 315 ЦПК України встановлено перелік справ про встановлення фактів, які розглядає суд. Даний перелік не є вичерпним та ч.2 вказаної статті передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п.21 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК (2947-14) про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Відповідно до абзацу другого п. 2 вказаної вище Постанови якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява обґрунтована і підлягає задоволенню, оскільки матеріалами справи встановлено, що заявниця і ОСОБА_2 з 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 - дня смерті ОСОБА_2 - проживали однією сім`єю, були пов`язані спільним побутом, вели спільне господарство.
Факт, про встановлення якого просить заявниця, має для неї юридичне значення, оскільки дає право на оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 .
На підставі викладеного, ст. 3 СК України, п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» та керуючись ст. ст. 13, 81, 293, 315, 319, 352, 354 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме з 2013 року і до ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто до дня та на день смерті ОСОБА_2 .
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду Ємільчинський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя /підпис/
Копія вірна:
Суддя В. А. Гресько
Суд | Ємільчинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2020 |
Оприлюднено | 12.10.2020 |
Номер документу | 92100258 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ємільчинський районний суд Житомирської області
Гресько В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні