Справа № 558/526/20
номер провадження 2/558/124/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2020 року смт. Демидівка
Демидівський районний суд Рівненської області , в складі судді одноособово Феха Т.С., при секретарі судового засідання Ковальській Л.С., з участю позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Вовковиївської сільської ради Демидівського району Рівненської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Демидівського районного нотаріального округу Рівненської області Мельник Алла Богданівна, про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до відповідача Вовковиївської сільської ради Демидівського району Рівненської області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини після смерті його баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно позовної заяви позивач ОСОБА_1 зазначає про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба ОСОБА_2 . Після смерті баби відкрилась спадщина на належний їй житловий будинок та господарські споруди, що розташовані в с. Вовковиї, Демидівського району Рівненської області, та земельну частку (пай) площею 3,32 га. За життя ОСОБА_2 склала заповіт за яким усе своє майно заповідала йому. У встановлений шестимісячний строк після смерті ОСОБА_2 він не звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, оскільки проживав окремо від спадкодавця і не знав про наявність заповіту. Лише у квітні 2020 року під час ремонту в будинку його покійної баби він знайшов документи, серед яких був заповіт на його ім`я. Коли звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, то у прийнятті такої заяви йому було відмовлено у зв`язку з пропуском встановленого шестимісячного строку. Після смерті ОСОБА_2 спадщину ніхто не прийняв.
Позивач ОСОБА_1 , посилаючись на пропуск строку, встановленого для прийняття спадщини, з поважних причин, просить визначити йому додатковий строк тривалістю два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити. Позивач повідомив, що він не знав про наявність складеного його бабою ОСОБА_2 заповіту. Після смерті баби він користувався її будинком, оскільки за життя баба йому говорила про те, що бажає, щоб будинок залишився йому. В квітні 2020 року під час проведення ремонту в будинку його баби, він знайшов папку з документами, у якій також був заповіт із змісту якого він дізнався, що баба йому заповідала усе її майно. Крім того, на початку липня 2020 року працівники Вовковиївської сільської ради Демидівського району Рівненської області повідомили його про необхідність оформлення земельної ділянки, що належала бабі ОСОБА_2 . Після цього він звернувся у нотаріальну контору, але у прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті баби ОСОБА_2 йому відмовили, оскільки ним пропущено встановлений строк для подання заяви про прийняття спадщини. Інших спадкоємців немає. У ОСОБА_2 було двоє синів, які померли раніше ОСОБА_2 .
В судове засідання представник відповідача Вовковиївської сільської ради Демидівського району Рівненської області не з`явився, подав до суду заяву в якій просив справу розглянути без його участі та зазначав про те, що позовні вимоги позивача ОСОБА_1 відповідач визнає (а.с. 25).
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Демидівського районного нотаріального округу Рівненської області Мельник А.Б. в судове засідання не з`явилась, до суду подала заяву про розгляд справи без її участі (а.с. 24).
Суд, заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі та оцінивши їх, як кожен окремо, так і в їх сукупності, за внутрішнім переконанням, що ґрунтується та повному та об`єктивному з`ясуванні всіх обставин справи та дослідженні доказів, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
В силу вимог ч. 3 ст. 13 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Підстав для відмови у прийнятті визнання відповідачем позовних вимог, не встановлено.
Суд вирішив справу в межах заявлених позивачем позовних вимог та на підставі доказів, наданих сторонами.
Судом не вирішувалося питання про забезпечення доказів, не вживалися заходи забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо.
Під час розгляду справи судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 7) ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Демидівка, Рівненської області.
Із змісту заповіту, посвідченого 8 листопада 2006 року секретарем Вовковиївської сільської ради Демидівського району Рівненської області Гилитюк Г.Ф., зареєстрованого в реєстрі за №40 (а.с. 6), встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на випадок своєї смерті все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті та на що за законом матиме право, заповіла своєму внукові ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителю с. Вовковиї, Демидівського району Рівненської області.
Згідно інформаційної довідки із спадкового реєстру № 60987474 від 20 липня 2020 року заповіт ОСОБА_2 є чинним (а.с. 7).
Відповідно до ст. 1233 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Як встановлено з повідомлення приватного нотаріуса Демидівського районного нотаріального округу Рівненської області Мельник А.Б. № 02-14/143 від 20 липня 2020 року (а.с. 10), позивачеві ОСОБА_1 було відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропуском, визначеного ст. 1270 ЦК України, шестимісячного строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заведена (а.с. 18).
В ході розгляду справи відповідачем були визнані позовні вимоги позивача, що підтверджується заявою відповідача (а.с. 25).
Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
В судовому засіданні встановлено, що позивач про наявність заповіту не знав, однією сім`єю зі спадкодавцем не проживав. Вказані обставини, на переконання суду, є об`єктивними та такими, що стали причиною пропуску позивачем шестимісячного строку для звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.
За таких обставин, суд визнає поважними причини пропуску позивачем ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як передбачає абз. 6 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30 травня 2008 року, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому, необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Враховуючи вказані обставини справи та правові норми позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.
При вирішенні спору, суд приходить до висновку про визначення позивачу ОСОБА_1 додаткового строку достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці, починаючи з часу набрання рішенням суду законної сили.
У позовній заяві позивач ОСОБА_1 , обгрунтовуючи свої позовні вимоги, посилався на положення ст.ст. 1233, 1270, 1272 ЦК України.
Застосування вказаних правових норм при вирішенні справи, суд вважає обґрунтованим.
Відповідно до ст.ст. 1233, 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 206, 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) до Вовковиївської сільської ради Демидівського району Рівненської області (місцезнаходження: с. Вовковиї, вулиця Грушевського, буд. 156, Демидівського району Рівненської області, код - 04386634), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Демидівського районного нотаріального округу Рівненської області Мельник Алла Богданівна (місцезнаходження: смт. Демидівка, вулиця Миру, буд. 44, Рівненської області) про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ), додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Демидівка, Рівненської області, тривалістю два місяці, починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Демидівський районний суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.С. Феха.
Повний текст рішення складено 8 жовтня 2020 року.
Суд | Демидівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2020 |
Оприлюднено | 12.10.2020 |
Номер документу | 92103441 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Демидівський районний суд Рівненської області
Феха Т.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні