Рішення
від 09.10.2020 по справі 629/4068/20
ЛОЗІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 629/4068/20

Номер провадження 2-о/629/139/20

РIШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.10.2020 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого-судді Смірнової Н.А., за участю секретаря Андрієнко С.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Лозова, Харківської області цивільну справу за заявою Лозівської міської об`єднаної територіальної громади в особі Лозівської міської ради Харківської області, заінтересована особа Відділ державної реєстрації Лозівської міської ради Харківської області про визнання спадщини відумерлою, -

в с т а н о в и в:

Лозівська міська об`єднана територіальна громада в особі Лозівської міської ради Харківської області звернулася до суду з завою, про визнання спадщини відумерлою, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 , яка на день смерті мешкала за адресою: АДРЕСА_1 . Померлій ОСОБА_1 відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР №098845 від 28 липня 2004 року, належала на праві приватної власності земельна ділянка площею 4,3427 га у межах згідно з планом, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Яковлівської сільської ради, кадастровий номер 6323988500:03:000:0320. З моменту смерті ОСОБА_1 пройшло більше дванадцяти років, але жодних дій з боку спадкоємців щодо прийняття спадщини не вчинялось. На підставі викладеного представник заявника просить визнати спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1 та складається із земельної ділянки площею 4,3427 га у межах згідно з планом, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Яковлівської сільської ради, кадастровий номер 6323988500:03:000:0320, відумерлою.

Представник заявника в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності, заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву, в якій просила справу розглянути без участі представника та винести рішення згідно чинного законодавства.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, надавши їм оцінку у сукупності з дослідженими матеріалами справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню у зв`язку з наступним.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Яковлівською сільською радою Лозівського району Харківської області 29 липня 2008 року, актовий запис №21.

На день смерті ОСОБА_1 була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

Після її смерті залишилась спадщина, яка складається із земельної ділянки, площею 4,3427 га у межах згідно з планом, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Яковлівської сільської ради, кадастровий номер 6323988500:03:000:0320 та належала померлій на праві приватної власності відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР №098845 від 28 липня 2004 року.

З Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 61022288 від 22.07.2020 року спадкова справа після смерті ОСОБА_1 не заводилась.

Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, а у відповідності до ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

У відповідності до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Згідно ч. 1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, а у відповідності до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

За приписами ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Отже, суд лише визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування у передбачених законом випадках.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних прав про спадкування зазначає, що у заяві про визнання спадщини відумерлою не можуть ставитись вимоги позовного характеру, зокрема, вимоги про передачу спадкового майна у власність територіальної громади. Суди повинні враховувати, що відповідно до ч. 1 ст. 1277 ЦК суд лише визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування у передбачених законом випадках.

Згідно ст. 334 ЦПК України заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Статтею 338 ЦПК України визначено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, оскільки в судовому засіданні достовірно встановлено, що після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 спадщину ніхто не прийняв, спадкова справа після її смерті не заводилась, а тому суд визнає спадщину у вигляді земельної ділянки площею 4,3427 га у межах згідно з планом, яка розташована на території Яковлівської сільської ради, кадастровий номер 6323988500:03:000:0320, відумерлою.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує наступне.

В силу положень п. 15-1 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір позивач звільнений від сплати судового збору в даній справі, а тому і розподілу між сторонами не підлягає.

Керуючись ст.ст. 12, 141, 258, 259, 263-265, 334, 338 ЦПК України, ст. 1277 ЦК України, суд, -

в и р і ш и в:

Заяву Лозівської міської об`єднаної територіальної громади в особі Лозівської міської ради Харківської області задовольнити.

Визнати спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 та складається із земельної ділянки площею 4,3427 га у межах згідно з планом, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Яковлівської сільської ради, кадастровий номер 6323988500:03:000:0320, відумерлою.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи також до Лозівського міськрайонного суду Харківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно п.3 розділу XII "Прикінцеві положення" ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Заявник: Лозівська міська об`єднана територіальна громада в особі Лозівської міської ради Харківської області, місцезнаходження за адресою: м. Лозова, Харківської області, вул. Ярослава Мудрого, 1.

Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації Лозівської міської ради Харківської області, місцезнаходження за адресою: м. Лозова, Харківської області, вул. Свято-Миколаївська, 4.

Суддя Н.А. Смірнова

СудЛозівський міськрайонний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення09.10.2020
Оприлюднено12.10.2020
Номер документу92104396
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —629/4068/20

Рішення від 09.10.2020

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Смірнова Н. А.

Ухвала від 14.09.2020

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Смірнова Н. А.

Ухвала від 03.09.2020

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Смірнова Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні