Рішення
від 06.10.2020 по справі 472/782/20
ВЕСЕЛИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 472/782/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"06" жовтня 2020 р. смт.Веселинове

Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого судді Кучерявенко С.С.,

за участю секретаря Чорної О.В.,

розлянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Веселинове Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

27 липня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Покровської сільської ради Веселинівського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позовну заяву обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Усть-Каменогорськ Східно-Казахстанської області Республіки Казахстан померла її мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшло право власності на земельну ділянку площею 5, 05 га, з кадастровим номером 4821783800:03:000:0586 та площею 1, 65 га з кадастровим номером: 4821783800:03:000:0730, які знаходяться в межах території Покровської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, надані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які належали спадкодавцю на праві приватної власності на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 070818, виданого 21 лютого 2005 року Веселинівською райдержадміністрацією Миколаївської області та зареєстрованого в Книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010501000270.

За життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким на випадок своєї смерті зробила заповітне розпорядження про те, що все своє майно заповідає ОСОБА_1 повністю. Цей заповіт 21 вересня 2009 року було посвідчено секретарем Покровської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області Ставніченко М.М. та зареєстровано в реєстрі за № 15.

Бажаючи прийняти спадщину, у встановлений законом строк вона звернулась до Веселинівської державної нотаріальної контори з питанням про подання заяви про прийняття спадщини, але їй було відмовлено, у зв`язку з тим, що заяву про прийняття спадщини вона має подавати за місцем смерті матері, тобто в Республіці Казахстан.

15 червня 2015 року вона звернулась до приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу та посвідчила заяву відповідному органу нотаріату Республіки Казахстан

про прийняття спадщини. Заяву відправила поштою державному нотаріусу м. Усть-Каменогорськ, але нотаріус відмовила приймати заяву, посилаючись на те, що місцем відкриття спадщини є місце реєстрації постійного місця проживання померлої матері та місця знаходження її майна, тобто, в Україні. Заяву їй було повернуто.

Після цього вона знову звернулась до Веселинівської державної нотаріальної контори, їй було відмовлено та надано письмову Довідку-роз`яснення та рекомендовано звернутись до суду для визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.

Позивач вважає, що пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори з поважної причини, не з власної вини, а із-за невизначеності в місці відкриття спадщини та, як наслідок цього, в місці подання заяви про прийняття спадщини та оформлення права на спадщину.

Ухвалою суду від 29.07.2020 року відкрито провадження у справі та справу призначено до підготовчого судового засідання.

Ухвалою суду від 22.09.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача ОСОБА_3 та представник відповідача Покровської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області в судове засідання не з`явились , надавши до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно свідоцтва про смерть № НОМЕР_1 , ОСОБА_2 померла в м. Усть-Каменогорськ Східно-Казахстанської області Республіка Казахстан ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено актовий запис № 20-170-15-0000168 від 21.01.2015 року відділом ЗАГС м. Усть - Каменогорськ Східно-Казахстанської області Республіка Казахстан.

З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 61433153 від 26.08.2020 року вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, ніхто із спадкоємців з заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався .

Відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 070818, виданого 21 лютого 2005 року Веселинівською райдержадміністрацією Миколаївської області та зареєстрованого в Книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010501000270 , ОСОБА_2 на праві приватної власності належать земельні ділянки площею 5, 05 га, з кадастровим номером 4821783800:03:000:0586 та площею 1, 65 га з кадастровим номером: 4821783800:03:000:0730, загальною площею 6,70 га, які знаходиться в межах території Покровської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, надані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно заповіту посвідченого 21.09.2009 року секретарем Покровської сільської ради Веселинівського району Ставніченко М.М. та зареєстрованого в реєстрі за № 15, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті заповіла належні їй вищевказані земельні ділянки ОСОБА_1 , тобто позивачці.

Відповідно до ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Статтями 1269 та 1270 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Натомість позивач протягом шести місяців з часу відкриття спадщини звернулась до Веселинівської державної нотаріальної контори з питанням про подання заяви про прийняття спадщини, але їй було відмовлено, у зв`язку з тим, що заяву про прийняття спадщини вона має подавати за місцем смерті матері, тобто в Республіці Казахстан.

15 червня 2015 року позивач звернулась до приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу та посвідчила заяву відповідному органу нотаріату Республіки Казахстан

про прийняття спадщини. Заяву відправила поштою державному нотаріусу м. Усть-Каменогорськ, але нотаріус відмовила приймати заяву, посилаючись на те, що місцем відкриття спадщини є місце реєстрації постійного місця проживання померлої матері та місця знаходження її майна, тобто, в Україні. Заяву їй було повернуто.

З письмової консультації Завідувача Другої Вознесенської державної нотаріальної контори в.о. завідувача Веселинівської державної нотаріальної контори № 744/02-31 від 04.12.2019 року вбачається, що позивач ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса з питанням оформлення свого права на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , однак у зв`язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини, вважається такою, що не прийняла спадщину та рекомендовано звернутись до суду.

Тобто, з огляду на вимоги ч.1 ст.1272 ЦК України позивач вважається таким, що не прийняв спадщину.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N7 Про судову практику у справах пр оспадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.

Матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 , у встановлений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк з дня відкриття спадщини, заяву про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 до нотаріальної контори не подала, разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не проживала.

Приймаючи до уваги, що спадкодавець померла в м. Усть-Каменогорськ Східно-Казахстанської області Республіка Казахстан, а спадкове майно знаходиться за місцем реєстрації постійного місця проживання спадкодавця, із - за невизначеності в місці відкриття спадщини, позивач пропустила строк для прийняття спадщини.

За таких обставин, суд вважає, що позивач пропустила строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 з поважних причин, а тому позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 263-265, 273 ЦПК України,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Покровської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Усть-Каменогорськ Східно-Казахстанської області Республіки Казахстан, строком у три місяці, який починається з часу набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути

оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 01 жовтня 2020 року.

Суддя Веселинівського районного суду Миколаївської області С.С. Кучерявенко

СудВеселинівський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення06.10.2020
Оприлюднено12.10.2020
Номер документу92116789
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —472/782/20

Ухвала від 17.11.2020

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Кучерявенко С. С.

Ухвала від 22.09.2020

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Кучерявенко С. С.

Рішення від 06.10.2020

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Кучерявенко С. С.

Рішення від 06.10.2020

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Кучерявенко С. С.

Ухвала від 29.07.2020

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Кучерявенко С. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні