Рішення
від 01.10.2020 по справі 607/13992/20
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01.10.2020 Справа №607/13992/20

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі: головуючого судді Позняка В.М., за участю секретаря судового засідання Мостовської І.Б.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Малоходачківської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Малоходачківської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно, а саме: на 1/5 частину житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель та споруд загальною площею 122,2 кв.м., житловою площею 72,1 кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом, після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на 1/5 частину житлового будинку, за адресою АДРЕСА_1 , яка належала йому, як члену колгоспного двору. За життя ОСОБА_2 склав заповіт, згідно якого житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 , заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Звернувшись до приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу Чопик І.Я. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на вищевказане спадкове майно, приватним нотаріусом їй відмовлено у вчиненні вказаної нотаріальної дії у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на належну спадкодавцю частину житлового будинку. З цих підстав просить визнати за нею право власності на вказане спадкове майно.

Ухвалою судді від 26 серпня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 01 жовтня 2020 року.

В підготовче судове засідання позивач та її представник не з`явилися, від представника позивача - адвоката Гриців О.Я. надійшла заява про розгляд справи без її участі та участі позивача, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.

Представник відповідача - Малоходачківської сільської ради в підготовче судове засідання не з`явився, попередньо подавши до суду заяву, в якій просив розглядати справу за відсутності уповноваженого представника, позов визнає.

Судом встановлено наступні обставини.

ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Малоходачківською сільською радою Тернопільського району 31 серпня 1978 року, відповідний актовий запис №16. У відомостях про батьків ОСОБА_2 вказаний батьком, а ОСОБА_4 - матір`ю.

01 вересня 1995 року ОСОБА_3 зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 , та після реєстрації шлюбу їй присвоєно прізвище ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 , виданим Малоходачківською сільською радою Тернопільського району 01 вересня 1995 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 19 серпня 2019 року Виконавчим комітетом Малоходачківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, актовий запис №14.

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складалася з 1/5 частини житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 .

За життя ОСОБА_2 склав заповіт від 20 липня 2016 року, який було посвідчено секретарем виконавчого комітету Малоходачківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області Бажовською Г.М., зареєстрований у реєстрі за №290, згідно якого житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 , заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У справах приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу Чопик І.Я., після смерті ОСОБА_2 заведена спадкова справа за №226/2019 від 16.12.2019 року.

Згідно заяви ОСОБА_4 №550 від 16 грудня 2019 року, яка міститься в матеріалах спадкової справи, їй як дружині померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , відомий зміст заповіту, посвідченого Малоходачківською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області 20 липня 2016 року, згідно якого все своє майно він заповів дочці ОСОБА_1 , та вона не претендує на одержання обов`язкової частки у спадщині та спадщини за законом.

З метою оформлення права власності на вказане спадкове майно після смерті батька та видачі свідоцтва про право на спадщину, ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса, де постановою приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу Чопик І.Я. від 17 березня 2020 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документа на житловий будинок.

Відповідно до довідки № 999 від 12 грудня 2019 року виданої Малоходачківською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, про те що житловий будинок по АДРЕСА_1 рахується за ОСОБА_2 , станом на 01.07.1990 року - колгоспний двір, членами якого були: голова двору - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ); дружина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; дочка - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; дочка ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; невістка - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Як вбачається з інформаційної довідки про технічний стан нерухомого майна від 05 червня 2019 року № 766, виданої Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації, про те, що за матеріалами бюро станом на 01.01.2013 року житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 зареєстровано за головою колгоспного двору ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право особистої власності на жилий будинок виданого Тернопільською районною радою 30.11.1989 р та записано в реєстрову книгу №2 за реєстром №73.

Згідно відповіді Тернопільської районної ради Тернопільської області №10/25 від 27.07.2020 року на адвокатський запит від 23 липня 2020 року, Тернопільська районна рада повідомляє, що в архіві відсутнє свідоцтво про право особистої власності на житловий будинок на прізвище ОСОБА_2 , розташований за адресою: АДРЕСА_1 , так як дані свідоцтва оформлялися в одному примірнику.

Згідно Рішення Виконавчого комітету Тернопільської районної ради Народних депутатів Тернопільської області від 28.11.1989 року №236 Про оформлення права власності на житлові будинки , вирішено встановити факт належності та визнати право власності на житлові будинки з надвірними будівлями, а саме за колгоспними дворами згідно додатку №1, зокрема за ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 .

17 грудня 2019 року ФОП ОСОБА_9 на замовлення ОСОБА_1 було виготовлено технічний паспорт на зазначений житловий будинок, у якому вказана характеристика будинку, господарських будівель і споруд. Відповідно до експлікації приміщень до плану житлового будинку, загальна площа приміщень становить 122,2 кв.м., житлова - 72,1 кв.м.

Відповідно до прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України 2003 року (пункти 4, 5), Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України , положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

Відповідно до ст. 563 ЦК УРСР 1963 року, у випадку смерті члена колгоспного двору спадкування в майні двора не відкривається, а спадкується лише особисте майно членів колгоспного двору. Якщо після смерті члена колгоспного двору інших членів двору не залишилося, майно двору спадкується на загальних підставах.

Згідно з п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні.

Відповідно до ст. ст. 120 , 123 ЦК України 1963 року , чинного на час існування колгоспних дворів, майно колгоспного двору належало його членам на праві сумісної власності.

Отже, враховуючи те, що станом на 01 липня 1990 року членами колгоспного двору були: ОСОБА_2 - голова двору; ОСОБА_4 - дружина; ОСОБА_7 - дочка; ОСОБА_8 - дочка; ОСОБА_3 - невістка, то в силу ст.ст. 120 , 123 ЦК України 1963 року , кожному з них належали частки по 1/5 будинковолодіння по АДРЕСА_1 .

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п. 13 постанови від 24 червня 1983 року № 4 Про практику розгляду судами України справ про спадкування , та в підпункті г) пункту 6 постанови від 22 грудня 1995 року № 20 Про судову практику у справах права приватної власності , правила ст. 563 ЦК УРСР про те, що спадщина на майно колгоспного двору відкривається лише після смерті останнього його члена, поширюється на випадки припинення колгоспного двору лише з цих підстав до 1 липня 1990 року. У разі смерті члена колгоспного двору після 30 червня 1990 року спадщина на відповідну частку майна колгоспного двору відкривається після смерті кожного з його колишніх членів.

Відповідно до ст.ст. 1216-1219 Цивільного Кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У відповідності до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Частиною 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Враховуючи те, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за життя склав заповіт, яким заповів житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , остання спадщину прийняла, оскільки на момент смерті проживала рзом із спадкодавцем, що підтверджується довідкою № 1000 від 12 грудня 2019 року, виданою Малоходачківською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, протягом шестимісячного строку з заявою про відмову від прийняття спадщини до нотаріальної контори не зверталася, а тому вона успадкувала належну померлому 1/5 частину житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 .

Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, визнання позову відповідачем, а також те, що через відсутність державної реєстрації права власності та правовстановлюючих документів на житловий будинок, остання не може реалізувати своїх спадкових прав, а тому її право підлягає захисту в судовому порядку, шляхом визнання за нею права власності на 1/5 частину житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , загальною площею 122,2 кв.м., житловою площею 72,1 кв.м .

Керуючись ст.ст. ст. ст. 10 , 12 , 13 , 81 , 82 , 259 , 263 , 265, 352, 354 ЦПК України , ст.ст. 120 , 123 ЦК України 1963 року, ст. 16 , 392 1223, 1241, 1270, 1273 ЦК України , суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Малоходачківської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/5 частину житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель та споруд АДРЕСА_1 , загальною площею 122,2 кв.м., житловою площею 72,1 кв.м ., в порядку спадкування за заповітом, після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному п. 15.5 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі через суд першої інстанції, у 30-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , с. Малий Ходачків, Тернопільський район Тернопільська область , ІПН НОМЕР_4 .

Відповідач: Малоходачківська сільська рада, вул. вул. Січових Стрільців, 16, с. Малий Ходачків, Тернопільський район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04393545.

Головуючий суддяВ. М. Позняк

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення01.10.2020
Оприлюднено12.10.2020
Номер документу92117518
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/13992/20

Рішення від 01.10.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Позняк В. М.

Ухвала від 26.08.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Позняк В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні